CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: DARSITA

: Benih bunga & sayuran :

Reply #90 joey_mcintrye's post

Macamana boleh ramai yang tak tau ye?...logiknya...mesti sebab tak diwar2kan kepada orang ramai...apa guna buat pelbagai program dan aktiviti kalau rakyat tak tau kan?...ni pun nasib baik joey kerja jab. pertanian dan tau pasal ni lalu war2kan kat members di sini...barulah kami tau...kalau tidak??.......

Balas #99 Mas916\ catat

akak tak pegi pun mas... terlupa.
sebuk dengan 'musyarat tingkap' pagi tu ngan jiran2.dapat tau anak jiran sebelah umah akak yg umur 6 th kena operation potong usus kecil.sebelum tu masuk wad sbb sakit perut.tak sempat nak pi ziarah tau tau dah kena potong usus

akak nak sangat berbagai benih yg dr keturunan SAWI sbb selalu akak beli benih sawi kat supermarket or pasar selalunya tak tumbuh.tu yg geram sesangat tu.kalau tabur segenggam.. yg tumbuh 5-6 pokok jerk :@ .benih yg lama kot depa jual (stok lama).sekarang pun ada 2 paket benih sawi yg beli berasingan.... tapi bila tabur.. satu tu langsung tak tumbuh :@ .

pokok 2 lain yg jenis berbiji or kekacang kalau ada yg jual kat supermarket yg tua/masak.. akak beli yg tu je (ex;cili besar,cili benggala,tomato,peria,kacang panjang,epal,anggur dll).. lepas tu cuba tabur biji.alhamdulillah tumbuh.latest akak cuba semai biji kacang buncis.alhamdulillah ada yg tumbuh gak.sonot betul.

cuma yg masalahnya... jenis benih halus2 nih.kena beli dalam paket2.silap2 tabur tak tumbuh

Rate

1

Balas #102 ayasofiya\ catat

akak...
kalu nak semai biji benihnya yg halus sgt tu... biasanya kena campur dgn pasir sungai...gaul rata2 dulu, baru ditabur atas tanah/ kat tapak semaian.. tips dpt dari bahan bacaan, lupa plak kat buku mane...cikna guna bekas polistrin makanan yg ditebuk...recycle balik guna semburan/spray air agar tak trus ilang... insyaallah..bole hidup dgn jayanya...

Rate

1

Balas #103 cikna99\ catat

tq cikna atas tips.
akak semai dalam tapuware plastik bekas aiskrim.tebuk2 lubang bhg bawah.isi tanah + pasir sket pas tu tabur le biji benih.dulu buat dalam bekas telur yg kertas tu.semai dalam 3-4 biji selubang,yg tumbuh 1-2 je.. banyak gak lubang yg tak tumbuh langsung rasanya sah benih tu yg bermasalah.ada pernah akak beli benih sawi yg dalam tin .. sil abis.nak buka kena pakai penebuk tin/susu lagi.made in THAILAND .beli kat kelate.tapi bila tabur... hampeh!!!! 6-7 pokok jer tumbuh

tu pasal nak sangat benih sawi kat pej pertanian.mesti benihnya fresh lagi ..

Rate

1

Originally posted by shiina at 15-4-2009 10:05
Macamana boleh ramai yang tak tau ye?...logiknya...mesti sebab tak diwar2kan kepada orang ramai...apa guna buat pelbagai program dan aktiviti kalau rakyat tak tau kan?...ni pun nasib baik joey ke ...

Pada hal program Bumi Hijau ni dah dihidupkan kembali sejak 2006 lagi...

baru ni p pejabat pertanian bumbung lima..dpt lg benih....sekali ngan baja 15:15:15

Follow Us
Originally posted by joey_mcintrye at 18-4-2009 08:21

Pada hal program Bumi Hijau ni dah dihidupkan kembali sejak 2006 lagi...

pejabat pertanian ni mmg best...dia supportive saja...macam dolu aku gi kat PP banting tuh...geram tgk terung dalam pasu diorang tanam kat kebun...dia suh aku petik banyak mana aku nak...kasi free jer...cantik2 lak tuh..sikit pon takde masuk kumbang...buat goreng berlada campur udang...rasa manis sgt2...ya la fresh kan baru petik

Originally posted by kacang^soya at 18-4-2009 21:36

pejabat pertanian ni mmg best...dia supportive saja...macam dolu aku gi kat PP banting tuh...geram tgk terung dalam pasu diorang tanam kat kebun...dia suh aku petik banyak mana aku nak...kasi ...

Semua kat situ kawan2 aku gak...  Mana boleh tak supportive..our big boss kalau dapat laporan negatif je habiss kena bambu semua pegawai2 tu...

ummi jugak yg x pergi2 ke pej pertanian.. ari tu masa pej pertanian balik pulau wat hari terbuka/bersama pelanggan (?? x igt), ummi pesan kat walid suruh singgah.. tp dier plaks ader meeting.. sampai ke ari nih x pergi melawat..

entahlah biler yg dpt carik kesempatan utk singgah..

kak har pulak dah pegi aritu Pejabat Pertanian ni..

bila sampai, yg ada cuma penyambut tetamu dia je..staff2 lain sume tengah meeting

so dia suruh datang balik bila-bila..dan suruh call dulu sebelum datang.

issyy macam susah pulak nak pegi 2-3 kali ni..

Originally posted by har123 at 19-4-2009 20:11
kak har pulak dah pegi aritu Pejabat Pertanian ni..

bila sampai, yg ada cuma penyambut tetamu dia je..staff2 lain sume tengah meeting

so dia suruh datang balik bila-bila..dan suruh call dul ...

Pejabat Pertanian mana kak?

Reply #111 joey_mcintrye's post

Pejabat Pertanian Gombak, joey

Originally posted by eveready at 7-3-2009 13:24
penah cuba tanam sirih tapi tak hidup...biji benih sirih ada ke? kalo ada nak try tanam lagi sekali guna kaedah biji benih plak

sirih paling senang tumbuh asal ko siram air .......pakai keratan btg je

Originally posted by har123 at 20-4-2009 07:58
Pejabat Pertanian Gombak, joey

Huh, ingatkan Pejabat Pertanian kat Penang tadi.

Ada e-mail Pegawai kat Putrajaya saya bagi kat muka surat yang sebelum ini.

Kalau ada apa2 aduan, kak direct je pada dia orang

Rate

1

Jumaat nie maktab nak wat perlancaran Hari Bumi....Jabatan Pertanian dengan murah hati memberikan benih2 sayur n pokok untuk ditanam semasa perlancaran...

joey .... yg phone no.kat bwh ni dah tmt perkhidmatan

HULU LANGAT

Bt.11, Cheras,
Hulu Langat

Tel  : 03 - 8706 0420
Fax : 03 - 8732 1364

pastu saya call Gombak nyer ... Sabtu ni ade jualan, dari pagi hingga jam 10, pastu saya tanya lak pasal kit hijau tu, yg jwb fon tu kata itu hanya masa hari peladang dorang kasi percuma ...

[ Last edited by  kabintang at 21-4-2009 12:15 ]

Rate

1

Originally posted by kabintang at 21-4-2009 12:07
joey .... yg phone no.kat bwh ni dah tmt perkhidmatan

HULU LANGAT

Bt.11, Cheras,
Hulu Langat

Tel  : 03 - 8706 0420
Fax : 03 - 8732 1364

pastu saya call Gombak nyer ... Sabtu ni ad ...

Yang pejabat pertanian daerah hulu langat tu nanti saya try cari no. phone yg baru...

Hmm... situasi macam tu tak berlaku kat Penang... kita orang buat edaran kit bila2 masa, time orang datang pejabat minta pun kami bagi. Yang nak banyak tu baru dia orang beli. Selalu dia orang nak tanam keliling rumah. Kit percuma yang ada 4 hingga 5 jenis biji benih tu memang stok untuk setahun. Kadang2 setahun pun masih ada baki lagi. Letak dalam peti sejuk (bukan aras beku) lepas dibuka untuk ketahanan.

Reply #116 kabintang's post

kabintang..kalau jualan ari Sabtu tu memang tiap-tiap minggu ada, macam pasar pagi.

Sayur-syuran, kuih mueh,ikan-ikan.. makanan semua ada..

aaiikk..dah tak de pulak kit hijau tu, aritu dia suruh call confirm dengan pegawai dulu then datang ambil..

kabintang call aritu cakap dengan pegawainya ke?

Originally posted by ayasofiya at 17-4-2009 19:42
tq cikna atas tips.
akak semai dalam tapuware plastik bekas aiskrim.tebuk2 lubang bhg bawah.isi tanah + pasir sket pas tu tabur le biji benih.dulu buat dalam bekas telur yg kertas tu.semai dalam ...

kak aya...nanti saya pos pada akak, benih sawi yg saya dpt...
cuma saya tgh pening pasal benih belimbing buluh yg saya janji ngan akak...say try la kopek buah tu..tak jumpa plak biji dia...

Balas #119 Mas916\ catat

alhamdulillahhhh...rezeki!! gumbiranya hati akak..terimakasih banyak banyak mas

alahii.... cian dia.. belimbing buluh memang susah nak dapat biji sebab buahnya sikit je yg berbiji.kira rezeki lee kalo jumpa biji dia tu.takpe laa mas kansel je....cian dia .