CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: zach2008

Sijil Sakit

undang2 tu gubalan manusia...kenalah update undang2 tu ikut peredaran masa dgn yg lebih sesuai & berperikemanusiaan skit...
MsQuerida Post at 6-10-2009 16:44

im speechless again...ekeke..

dieorg ssh kot nak revise undang2...sbb kena masuk parlimen..kena ada agung bagai..eheheh

bro..better u ask people yang concern mende nih....try kol JTK....tp im not sure JTK get involve ngn gomen nya sector ke tak
pressor Post at 6-10-2009 16:41

Kalau ikut saya, ke mana pun saya nak bawak. Cuma isteri sya cakap, malas nak cakap banyak. Sebab ada kes sblm nih melibatkan GB tsb. At the end ada markah penilaian guru2 tsb yg teruk...

aku tau hazab nya beb...aku pun selalu kena..nak2 kalo sakit atau buat2 sakit ari ahad...sbb aku keje ari ahad..poliklinik tutup ahad...terpaksa ko gigih ke GH...adoi yai...dah lah ramai..hazab be ...
pressor Post at 6-10-2009 16:31

Tu la bro... bagi aku selagi aku boleh bayar baik gi klinik swasta je. Nak ambik cuti semata2 utk gi klinik pun payah jugak. Boleh gi sebelah malam kalau swasta. Lagi pun utk aku dan anak aku still boleh claim. Utk wife aku je tak boleh sebab dia ada keje...

mc daripada private clinic is valid as far as i know. boleh mc dari klinik swasta 15 hari dan 45 hari dari GH dlm setahun.

Itu la... kalau dia kata kena gak pegi poliklinik ke atau GH ke tak pe la. Jelas. Ni mula2 dia suruh cikgu lain call. Lps isteri saya explain MC dia macam mana, GB sendiri pulak cal cakap MC dah h ...
zach2008 Post at 6-10-2009 16:45

masih teruk lagi ke keadaan wife u? demam kuat lgi tak? klau GB nak sgt MC GH tu, kenalah u redah jugak...pastu kite tengok la ape pulak alasan die..takkan dengki kut cikgu cuti lama2...sakit kut {:3_83:}

im speechless again...ekeke..

dieorg ssh kot nak revise undang2...sbb kena masuk parlimen..kena ada agung bagai..eheheh
pressor Post at 6-10-2009 16:46

benda senang, nak complicated kan buat ape...it's all about the mentality...kite tengok je la dr luar gelanggang hehe

Follow Us
i simpati dgn isteri u di atas penyakit yg di hidapi...
dulu saya pernah kerja dgn ministry of education bahagian kewangan sekejap...
pastu dpt transfer kat kementerian lain plak...
according to my experience...kalo keje dgn government ni blh jer guna mc swasta tp x blh lebih dari 2 hari...
hanya mc dr klinik or hospital government jer yg blh mc lebih dari 2 hari....
memang btul la GB suh dtg mengajar sbb sijil skt yg u bg tu dr swasta...GB tu x salah sbb memang ade JPA ade kuarkan pekeliling pasal sijil cuti sakit....i x ingat pekeliling tahun bp..tp u blh check dlm website JPA....
kalo wife u x dtg mengajar...kira wife u cuti tanpa sebab dan gaji akan di potong mengikut hari...

i suggest supaya wife u apply cuti tahunan (kalo x dpt mc dr klinik kerajaan)

benda senang, nak complicated kan buat ape...it's all about the mentality...kite tengok je la dr luar gelanggang hehe
MsQuerida Post at 6-10-2009 16:57

betol...depa bukan apa...sbb ramai kot yang amek kesempatan...

tuan umah sila rujuk website JPA

Pekeliling Perkhidmatan Bil.2 Tahun 2006
'PINDAAN PERATURAN BERKAITAN PENERIMAAN SIJIL SAKIT SWASTA UNTUK TUJUAN KEMUDAHAN CUTI SAKIT'

pastu ko bawak pekeliling nih tunjuk kat Guru Besar tuh. next time suruh dia rujuk pekeliling. kalo cuti dlm perkhidmatan tu mmglah cikgu cikge dapat 7 hari jer. tapi sakit refer yg tuh.

Itu la... kalau dia kata kena gak pegi poliklinik ke atau GH ke tak pe la. Jelas. Ni mula2 dia suruh cikgu lain call. Lps isteri saya explain MC dia macam mana, GB sendiri pulak cal cakap MC dah habis dan sepatutnya dapat dr gomen spital
zach2008 Post at 6-10-2009 16:45

peraturan mana GB wife ko pakai ni..

Perintah Am 15 Bab C memperuntukkan bahawa Ketua Jabatan boleh
menggunakan budibicaranya untuk menerima sijil sakit yang dikeluarkan oleh
doktor swasta bagi tujuan meluluskan cuti sakit. Selaras dengan perkembangan
amalan perubatan di sektor awam dan swasta, Kerajaan telah bersetuju meminda
peraturan berkaitan penerimaan sijil sakit yang dikeluarkan oleh doktor swasta
untuk tujuan meluluskan kemudahan cuti sakit.

PELAKSANAAN

3. Kemudahan cuti sakit boleh diluluskan dengan syarat-syarat seperti
berikut:

a. bagi pegawai yang menerima rawatan sebagai pesakit luar di
hospital atau klinik swasta, sijil sakit yang dikeluarkan oleh doktor
swasta tanpa sokongan oleh Pegawai Perubatan Kerajaan boleh
diterima jika ia memberi jumlah cuti sakit yang tidak melebihi 15
hari
dalam sesuatu tahun kalendar; atau

b. bagi pegawai yang menerima rawatan sebagai pesakit dalam di
hospital atau klinik swasta, sijil sakit yang dikeluarkan oleh doktor
swasta tanpa sokongan oleh Pegawai Perubatan Kerajaan boleh
diterima jika ia memberi jumlah cuti sakit yang tidak melebihi 180
hari dalam sesuatu tahun kalendar; dan

c. jumlah cuti sakit sama ada berasaskan sijil sakit swasta atau sijil
sakit kerajaan yang boleh diberikan adalah tidak melebihi 180 hari
dalam sesuatu tahun kalendar, di mana 90 hari pertama boleh
diluluskan oleh Ketua Jabatan dan 90 hari seterusnya hendaklah
diluluskan oleh Ketua Setiausaha.

refer pekeliling perkhidmatan bil. 2 tahun 2006, bagi kat gb tu. adeke patut.. sian ur wife..

49# miss_honda

G kite ye..dah tologn kopipes dah..

pekeliling kan byk. samada rajin dgn malas je nak bukak, baca dan paham.

ye la tu..

peraturan mana GB wife ko pakai ni..

refer pekeliling perkhidmatan bil. 2 tahun 2006, bagi kat gb tu. adeke patut.. sian ur wife..
rhys88 Post at 6-10-2009 17:10

{:3_84:} kirenye senang citer pegawai perubatan kerajaan lagi tinggi dr doctor swasta dlm urusan gomen.....

54# MsQuerida

bukan doktor spital kerajaan lagi tinggi pangkatnya.....tapi dalam sektor kerajaan, doktor tu lebih diutamakan.

kat swasta pun lebih utamakan doktor klinik panel kan? walaupun pangkatnya taklah bermakna lebih tinggi dari doktor lain.

Post Last Edit by zach2008 at 7-10-2009 08:39

Thanks atas reply anda semua...

Semalam wife saya call balik ke sekolah untuk penjelasan lanjut. Penjelasan dia org, cuti dari klinik swasta boleh digunakan tak utk MC yg tak melebihi dari 3 hari. Bagi cuti yang melebihi dari 3 hari kena mendapat pengesahan daripada spital kerajaan. So wife saya kena datang hari ini spt biasa dan mesti mendapat pengesahan daripada spital kerajaan untuk cuti yg diberi oleh klinik swasta sblm nih...

Yang dia org tak nak jawab ialah : Selepas mendapat MC dr klinik swasta tersebut dalam perjalan balik saya sendiri singgah ke pejabat sekolah untuk menyerahkan MC tersebut dan menyatakan isteri saya terkena chic pox dan telah diberi MC dgn bilangan ahri spt yg tertera dalam MC. Disebabkan sekolah tersebut mempunyai acara rasmi pada hari tersebut maka saya berpesan agar MC tsb diberitahu kepada pihak GB utk pengetahuan dia. Dalam pada masa yg sama isteri saya telah call pihak guru penyelia sekolah utk memberitahu keadaan yg sama bagi memudahkan pihak sekolah membuat penjadualan semula jadual waktu dgn ketidakhadiran isteri saya.

Maksudnya, MC tersebut telah dia org ketahui berapa hari dan dikeluarkan dari klinik mana. Beritahu la awal2 supaya pihak isteri saya tahu apa yg perlu dilakukan. Ni tak, baru semalam call suruh datang mengajar dan cakap MC tu tak valid. Satu lagi, nak ke doctor spital kerajaan mengesahkan MC tersebut?

54# MsQuerida

bukan doktor spital kerajaan lagi tinggi pangkatnya.....tapi dalam sektor kerajaan, doktor tu lebih diutamakan.

kat swasta pun lebih utamakan doktor klinik panel kan? walaupun pa ...
elastic Post at 7-10-2009 07:56

Tak kisah la kalau dinyatakan dari awal. Senang nak perbetulkan keadaan. Sya dah kontek dr klinik swasta tu. Dia sendiri pun tak percaya dgn apa yg berlaku. Kalau nak dikirakan apa yg berlaku kat tempat aku nih, selalu doktor dari klinik swasta ni jugak selalu dipanggil akibat kekurangan doktor. Begitu juga sebaliknya klinik swasta di sini sering menggunakan doktor2 dari GH bg menggantikan mereka di klinik mereka. Yg aku terkilan, mereka dah dpt MC tu pd hari pertama lagi. Kalau bagi tahu siang2 tak le benda mcm ni terjadi

Satu lagi, nak ke doctor spital kerajaan mengesahkan MC tersebut?
zach2008 Post at 7-10-2009 08:34

U, chic pox tu ade kesan parut kn? klau doc tu benar2 doctor bertauliah he/she shud sahkan aper...unless doc sepital kjaan tu mmg samer complicated mcm GB tu, ckap kt die tak payah la jadik doc klau mnyusahkn org lain...

masih teruk lagi ke keadaan wife u? demam kuat lgi tak? klau GB nak sgt MC GH tu, kenalah u redah jugak...pastu kite tengok la ape pulak alasan die..takkan dengki kut cikgu cuti lama2...sa ...
MsQuerida Post at 6-10-2009 16:55

Thanks. Demam dah kebah. Cuma bekas chic pox tu belum kering sangat dan ada yg belum pecah. Nasib baik jugak hari tu mintak antiviral dr doktor walaupun doktor kata tak ambik pun takpe sebab harga dia mahal sikit. kalau tak sure banyak yg tumbuh...

Lagi satu sekolah ni dlm proses pembinaan dan menggunakan ruang sekolah sementara. Bukan mengeluh dgn kemudahan sementara tsb, cuma agak panas dan berpeluh. Takut menjadi2 lak chic pox disebabkan peluh

Kalau GB tu banyak songeh sangat, pegi je keje, pastu pegi jumpa dia dalam 10 kali sehari gitu supaya dia pulak kena