CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 242212|Reply: 322

MASALAH PENDAWAIAN ELEKTRIK

Post Last Edit by geima at 2-9-2010 18:53

MASALAH PENDAWAIAN DAN PERALATAN ELEKTRIK. SELAGI SAYA BOLEH JAWAB SAYA AKAN SELESAIKAN UNTUK ANDA.....
DAN KITE BOLEH BERKONGSI ILMU................................ Last edited by geima on 12-4-2013 12:18 AM

Rate

1

Salam..
Saya tinggal dirumah teres biasa dan sekarang menggunakan 3 unit aircond 1hp utk bilik tidur..1unit-1bilik...so far takde masalah..
Sekarang saya bercadang utk menambah lagi 2 unit aircond yg juga 1hp utk 2 bilik tidur lagi...
Soalan saya adakah kadar amp utk rumah mencukupi jika kesemua kelima2 aircond di-onkan serentak?Adakah berkemungkinan akan berlakunya power trip ?Kesemua pendawaian rumah saya masih lagi dalam keadaan standard...
Harap dapat membantu...

2# danedzya

boleh pakai janji power point a/c tu tak bercampur ngan point lain.point a,c mesti amik terus dari DB.........
saiz wire 2.5mm untuk 1hp-1.5hp.kalau 2hp mesti guna wire 4mm...........
kebiasaan umah menggunakan main switch 32amp dan elcb 40amp.kalau pakai yg ni lagi tukar kepada 63amp main switch dan
elcb 63amp......

pakai meter satu fasa atau 3 fasa............
kalau pakai 1fasa tukar ke 3 fasa adalah lebih baik....boleh menjimatkan bil anda....kos tu agak mahal tp berbaloi.
macammane ia menjimatkan?????
kalau 1fasa bil kite rm300 sebulan....
3fasa dalam lingkungan 150....kalau wiring cantek tak banyak curi2 bleh rendah lagi..............

apasal barang2 elektrik saya capat rosak? Untuk maklumat saya tak selalu on serentak. aritu saya cuma 0n peti sejuk, komputer, lampu dan kipas angin. komputer kat tingkat atas. saya guna 1 plag joint komputer dan printer. tengah guna tetiba bunyi letupan. power supply dan hard disk rosak. selang beberapa bulan lcd tv plak rosak. tadi tv lain pulak rosak. semua gambar tak keluar. suara jek. semua benda tu tak guna plag yg sama. dan tak banyak barang elektrik digunakan dlm 1 masa. Kenapa ye?

nak masuk 3 phase brapa pulak abis? estimation la......

5# toki_rompin

kalau jarak meter tnb ngan DB(kotak fius) kurng 3mtr....dlm rm850....untuk tnb lain bayaran.servis wire rm450 + tambahan deposit rm250...lebih kurnglah...total...1550.....

Follow Us
4# mas999

sory...lambat reply....

meletup tu kat mane yer..kat plug ker....umah ko ni de msalh tak cukup lektrik  tu....ade tak lampu tiba2 jd malap???.......
waktu meletup tu,elcb trip x.....

Geima,

Ada gak org yg baik hati bukak thread macam nih...
Aku nak pindah umah baru tak lama lagi. Pendawaian asas tu memang dah ada la. Cuma terfikir nak tambah point untuk kipas kat dalam setiap bilik. Setiap bilik dia ada satu point je utk lampu dan satu soket utk plug.

1. Ada masalah tak kalau saya buat pecahan point utk kipas dari lampu tersebut. Cthnya selalunya lampu ada satu suis, saya tukar ke yg ada 2 suis dan tarik wayar dari satu suis tu utk jadikan point kipas?

2. Utk soket tu saya tukar ke yg ada byk soket tu. Cthnya selalunya yg diberi adalah soket utk 3 pin plug tu. Kalau saya tukar ke soket yg ada 2 - 3 soket utk 3 pin plug tu ada masalah tak. Atau ada cara yg digunakan oleh mereka yg buat wiring nih utk buat tambahan pada jumlah soket tu...

Byk nak tanya lagi tp lain kali la. Saya pun tak tau sangat macam mana nak bagi penerangan pada soalan saya tuh... saya minat benda2 nih, cuma takde asas. Nak upah org nak pakai duit yg byk. Saya rasa boleh buat sendiri. Lampu2 pun saya rasa nak pasang sendiri.

gud gud... ada org baik hati sudi membantu

nak tanya pasal 3 phase gak nih..

Kawsan perumahan aku mmg dah 3 phase ready. kalau nk masuk 3 phase perlu appoint wireman gak ke? ataupun TNB punya keje je nih? lagi satu, selain dari tambah deposit, bayaran bulanan mcm mana? kira utk 3 line ke?

Tenkuiuuuu

9# neotoxin

3phase....box meter tu dah 3phse ker...biasany perumahan ni sediakan wire servis 3 phase je.wire tu tnb punyer.kotak meter ngn DB 3phase tuan rumah punyer...kalau x de lg kotak tu..kena upgradelah...

pasal bil...jauh lebih murah dari single phase...

Zach2008

1) pasal lampu x de maslh.boleh je nk tambah.1 bilik,biasany kite perlu 1 kipas, 1 lampu, 1 lampu dinding.....

2) kalau soket ,bilik ,ruang tamu..boleh tambah.tapi bahagian dapur, x berapa boleh...
    tengok penggunaanlah.kalau selain alat pemanas boleh pakai 2,3 soket serentak...

bahagian dapur ,soket tu tambah 1 circuit lagi.tarik wire dari DB.ade setengah wireman diorng curi dari soket terdekat....

1 circiut soket 13A, paling banyak pun 4 biji...bro..kalau ade asas sikit2 wiring saya boleh ajar cara nak pasang dan wat penambahan.kalau x tau langsung,susah sikit.letrik ni bahaya...sebab x nampak...

Bro Geima,

Thanks. Kalau takde masalah bolehtak bro tolong tunjukkan cara2 nak buat pecahan untuk lampu dan kipas dalam bilik. Memang nak buat 1 lampu siling, 1 lampu tidur dan 1 kipas kat bilik tidur. Yang ada sekarang hanya 1 point saja dan satu soket. Kat ruang tamu mungkin nak buat 2 lampu utk satu suis dari 1 point.

Kat bahagian dapur tu biasanya akan guna lebih sikit sebab oven, peti sejuk, pemanas air dsbnya. Kalau nak tarik dari DB maksudnya kena tukar DB baru ke. Kalau tak silap ada 4 circuit dah ada kat situ. Kat umah adik ipar semalam ada satu slot kosong lagi. rasanya kalau  DB jenis tu mungkin boleh tambah satu circuit lagi kot. Saya ingat kalau ada slot kosong macam tu nak tarik buat satu wiring utk stor asing kat bhg belakang rumah.

Satu lagi bro, kalau saya curi utk buat satu soket utk mesin basuh (auto) dari soket 13A terdekat ada masalah tak. Ingat nak letak mesin basuh kat bilik mandi master bed...  

Nak kata ada asas byk tu takde la. Utk yg senang2 tu ok la selain minat benda2 macam nih. Byk gak nota2 budaj mara yg saya dah download dan print. Boleh la faham sikit2...

bro zach...

kite mula ngn lampulh yer....
Point lampu asal, ade satu wire suis, nuetral wire ngn earth wire.kat suis plak ade wire life dan wire suis.

wire suis warna putih atau color
wire life wrna merah atau color
wire neutral wrna hitam shj
wire earth wrna hijau....

nak tambah point utk bilik, cume tambah 2 wire suis lg.jd bilik tu ade 3 point. hitam,hijau loop dari point asal.utk setiap point mesti ade hitam ,hijau dan suis wire.suis tukar pakai 3gang 1 way.lampu dinding boleh pakai dimmer...(boleh ejes terang dn malap)

ruang tamu tu,loop point asal ke point baru.jd 2 point.suis x payah tukar.

utk soket boleh tambah je.x de mslh.bahagian dapur tarik 1 circiut lg.dlm stor x pyh tarik circiut baru.looping yg paling dekat.stor jarang pakai.MCB kalau dah penuh kenalah tambah. kalau x muat db tu kena upgrd besar sikit.

soket cume loop jer...dlm bilik cukup 2 jer....utk rak tv 3 bolehlh.

4# mas999

sory...lambat reply....

meletup tu kat mane yer..kat plug ker....umah ko ni de msalh tak cukup lektrik  tu....ade tak lampu tiba2 jd malap???.......
waktu meletup tu,elcb trip ...
geima Post at 2-1-2010 21:29

komputer meletup. Rosak cooler fan, hard disk dan monitor
tv tak dak gambar 2 biji
waktu meletup tak ada elektrik trip dan lampu tak malap

14# mas999

biasany kerosakan pendawaian elektrik x melibatkan kerosakan pada barangn letrik.barang letrik boleh rosakan pendawaian elektrik.....saya syorkn test elcb(automatic kat DB)trip x?...kalau trip ..ok.x trip kena tukar baru..dlm rm35 jenis maxguard

tips.....

brg elektrik paling penting kat dlm umh....namenye..ELCB....x kiralah berapa amp.kalau rajin tekan je butang TEST tu....tiap2 bulan kena test....
Jika ELCB x berfungsi...kebakaran boleh berlaku....

9# neotoxin

3phase....box meter tu dah 3phse ker...biasany perumahan ni sediakan wire servis 3 phase je.wire tu tnb punyer.kotak meter ngn DB 3phase tuan rumah punyer...kalau x de lg kotak tu.. ...
geima Post at 17-1-2010 22:12

kat meter dah ada 3 tempat utk fius besar... Wayar yang masuk ke DB adalah underground cable.. aku baru tukar.. beso punya.. mmg utk underground cable. DB kena tambah apa2 tak?

nak tambah point utk bilik,cume tambah 2 wire suis lg.jd bilik tu ade 3 point. hitam,hijau loop dari pointasal.utk setiap point mesti ade hitam ,hijau dan suis wire.suis tukar pakai3gang 1 way.lampu dinding boleh pakai dimmer...(boleh ejes terang dn malap)

geima Post at 18-1-2010 19:08

Bro Geima,

nak penjelasan lebih sikit... dlm bilik ada satu suis 1gang 1way. Kat sini hanya ada 2 wayar je utk putuskan litar. Kalau tukar ke suis 3gang 1 way, jadi saya kena masukkan 2 wayar suis lagi ke dalam pvc paip tu dan sambung ke suis yg dua tu kemudian tarik la ke bhg yg nak saya jadikan point. Ada 2 lagi bhg suis yg tak bersambung wayar, jadi saya loop dari point asal (wayar hitam, hijau). Betul ke? Wayar hijau (Earth) saya loop di atas siling dan terus ke point yg hendak dibuat. Tinggal lagi wayar hitam... nak loop wayar hitam ni saya kena loop dia di dalam kotak suis tu ke (dari satu kaki ke 2 kaki yg lain) atau saya kena tarik lagi 2 wayar dari atas siling dan sambungkan ke 2 bhg suis yg tidak berwayar lagi...

harap dapat penjelasan bro... saya nak faham yang ni dulu kemudian baru tanya part lain... balik rumah karang,  nak gi tengok macam mana dia org buat wiring kat umah yg saya duduk sekarang utk mudahkan pemahaman...

Dalam kes soket plug mudah sikit nak tukar dari 1gang 1way ke 3 gang 1 way sebab di dalam kotak soket tu memang dah tersedia litar. Nak loop pun boleh loop kat dlam soket tu.

Utk stor tu saya ada plan tersendiri sebab tu saya nak tarik satu circut kat situ. Ingat nak letak welding set, press drill, mitter saw dan tools kecik utk buat kerja2 kayu... kalau menjadi la

Dah panggil wayerman dia cek kat electric box dlm umah tu. Katanya kontraktor tak pasang betul wayar2 tu. wayar tu longgar. So...dia ketatkan. Ni menyebabkan elektrik masuk kat tv n dll berlebihan / tak stabill. Tu jek. Betul ke?.

19# mas999

...tp kalau longgar yg terbakar cume kat kotak fius(DB) tu....x melibat kan barangan dlm umh...