CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: newyork

Tolong ,mana tpt nak mengadu??

19# cmf_houdini  

bukan lah dini..aiyoo..kan kalau dlm paper even gambar artis pakai mcm berkemban ke..nampak clevage ke..gambar model fashion ke...dia buat modal la..ishhhh...kalau gambar yg luki ...
newyork Post at 4-11-2009 16:25

Ooooo.... ingatkan apa tadi

Bahaya kalau tak dibendung tu, eloklah hantar kat pusat pemulihan tu

Tapi tula..... mungkin dah terlalu bagi muka sangat kat dia
sampai dia tak hormat dan takde rasa malu kat orang lain

apa yg penting sbnrnyer adalah cara mendidik anak tu...
i xcakap cara MIL u didik budak tu salah, tp mungkin ada kurang di mana2....
kesian budak tu sbb dier muda lg...
kesian gak kat dier sbb ada yg berpendapat punca semua ni adalah sebab dier tu anak h*r*m, anak luar nikah dan lain2 lg...

smpai ade yg takut lak nk ambil anak2 dr golongan mcm ni utk buat anak angkat...
umur masih muda, tp perangai seteruk tu, mungkin sedari awal tidak ada yg bersungguh2 memainkan peranan, mayb mcm TT ckp, terlalu sgt dimanjakan....

i bercakap berdasarkan pengalaman... i ade 5 org adik beradik.
3 orang adik beradik sedarah dan sedaging, dan 2 org yg my mum n dad ambil dari usia mereke satu hari (dua-dua lelaki), mereka lahir dr berlainan ibu yg tidak pernah berkahwin & yg paling sedih ibu yg melahirkan pon xtau siapa bapa sbnr adik2 i ni. dlm surat beranak hanya ada nama ibu, tanpa nama bapa. kedua2nyer berbin kan abdullah..adik2 i mmg aware tentang perkara ni, sbb mak dan ayah xper rahsia apa2 pon dr mereka sejak dr kecil lg...

dr segi asuhan mak dan ayah, mmg xde beza langsung antara kami berlima. semuanyer sama, kalu result exam kt sekolah x cun, sama2 lah kami hulur tapak tangan utk dirotan. kalu lambat solat, sama2 lah kami tahan telinga kena bebel. bila solat, mmg adik beradik lelaki (termasuk dua adik i ni) akan bergilir2 dgn ayah utk mengimamkan solat.... kami sgt rapat, smpai byk yg tak tau kami bukan adik beradik kandung.ketika kedua2nya masih bayi, mereka telah disusukan sehingga 3 kali kenyang oleh adik mak i yg kebetulan mempunyai anak kecik...

skrg, adik2 i dqah besar... sorang dah umur 20, dpt result SPM yg sgt membanggakan n sedang blaja kt U, dan sorang lg form 1, blaja kat SMKA....  (sbb tu bila TT bgtau budak tu umur 13, i rasa sgt sedih)....

so, semuanyer tepulang pd cara kita mencorakkan anak tu.... bayi yg lahir ke dunia, adalah 100% suci, tidak inherit apa2 dosa atau sial dr org tuanyer....
so, pandai2 lah mencorakkannyer...

cadangan TT utk hantar ke pusat pemulihan akhlak tu pon, bagus gak.. bertindak cepat sblm terlambat...

Rate

1

Aku rasa bukan pasal anak luar nikah budak ni jadi mcm tu tapi pada aku maybe salah didikan. Apabila terlalu dimanjakan, buat salah tidak ditegur atau dirotan, inilah jadinya. Kan pepatah melayu ada bagitau "Sayang anak tangan tangankan, sayang isteri tinggal tinggalkan"

Budak ni baru umur 13 tahun dan aku rasa dia masih boleh diselamatkan. Mungkin perlu bawa ke kem2 motivasi ke, kem2 kerohanian ke? Cepat2lah bertindak sebelum dia jadi semakin teruk dan meningkat remaja

kesian gak kat dier sbb ada ...
cikputeh82 Post at 4-11-2009 17:25

erm...TT bleh copy nasihat ni n hantar kt MIL tuh... start dia sedar, so sesama blh usahakan ape yang perlu dibuat...
kalo uols orang berada, hantar kat pusat pemulihan akhlak swasta...

kalau 13 tahun tu, masih banyak lagi bleh dibentuk...
alangkan yang dah tua pon boleh, inikan pula yang muda...

kalau ikotkan ati, nak je soh antor kat Rawang Country Home... area situ ramai bekas ahli Arqam yang rasenye boleh membentuk akhlak remaja... tapi takot uols tak setuju jek....maklumlah...

ape-ape pon banyakkan berdoa, pastu dalam makanan untuk budak ni, selalu-selalulah bace doa, selawat, yang paling simple, bace bismillah...
sebab bile kita mulakan sesuatu dengan bismillah, insha allah usaha untuk ke arah kebaikan akan bermula... dan makanan yang baik, adalah pemula kepada pembentukan jiwa manusia...

semoga TT berjaya...

kesian gak kat dier sbb ada ...
cikputeh82 Post at 4-11-2009 17:25

ann setuju ngan cik puteh....x sume anak haram tuh jahat.....paling penting cara didikan tuh.....kata org,nk melentur buluh tu biarla dari rebung nye.....

apa psl nak masuk kan ke pusat pemulihan akhlak... bukan senang woo..  sbb PIL tu adalah penjaga yg sah. sebenarnya didikan bermula dari rumah.. dia baru 13 tahun, masih boleh dibentuk..

Follow Us
apa psl nak masuk kan ke pusat pemulihan akhlak... bukan senang woo..  sbb PIL tu adalah penjaga yg sah. sebenarnya didikan bermula dari rumah.. dia baru 13 tahun, masih boleh dibentuk..
zehra2 Post at 4-11-2009 23:55

mmg la PIL penjaga yg sah tp ko pun faham kan tuan rumah ni citer, budak tu sejak kecik lg mmg terlampau dimanjakan.. that's why jadik camtu.. susah nak bentuk dah kalu dah tahap kronik camtu.. kalu dari umur setahun kita didik, insyaAllah dia jadik anak yg baik..tp kalu dah umo 13, tak tau la.. mgkin boleh cuma akan ambil mase yg sangat lama..

tuan rumah, kalu tak dpt nak hntr dia ke pusat pemulihan akhlak tu, aku suggest ko try la mintak mane2 ustaz tolong bace2 ayat pelembut hati ke ape, supaya budak tu boleh lg terima segala yg baik utk diserap dlm diri dia.. sian gak kat budak tu..

Post Last Edit by newyork at 5-11-2009 09:20

pagi....
adehh..pening kepala,aku and laki aku tatau nak buat camna dah..

semalam laki aku marah lah kat budak topui tu..sebab dia dok cakap "ila ila hailallah"..kunun2 cam berzikir la..pastu laki aku dgq pelik la..apaesal tak sebut elok2..cam main2..dia pun marah budak tu kira bising la rumah ,pasai budak tu dok jerkah2 dia balik..

pehtu yg si mak ni pun kuar..dok tanya psai pa...dia ckp "biaq pi lah kat adik dia belajaq camtu kat sekolah"..apa lagi laki aku kata "mana bleh dok main2 ayat mcm tu..pi mengaji pun tak habis tak sampai seminggu lari"..kecoh la..kira dia dok beking si TOpui ni la..'pasal apa marah kat adik sangat',kata si mak ni...aku dok atas,malas nak amik pot..satgi dgn aku plak kena...apa lagi ntah apa mak mertua aku membebel...pastu dia kunun nak lari balik kg dia la. imagine dia sanggup blah hanya kerana budak Topui tu....!..cehh.dia start kereta kuar pi mana ntah..drama sebabak tul..pak mertua aku tgh sakit dia bleh buat camtu..haru biru betul,pak mertua aku suh laki aku call,pujuk la soh balik..sori la laki aku nak call..entah camna ada la 20 minit dia balik semuula rumah..

aiseh,korang imagine ,camna aku nak bgtau soh hantaq budak tu pi tpt mengaji ka apa..kalau mak tiri tu dok sayang mcm taik kucing...aisshhh!!
camna nak tegoq kata budak ni bagi muka sangatt...bosan la weh balik kerja mengadap benda2 camni..tension aku.

p/s; pembetulan umoq budak tu adalah 14 thn dan tahun depan 15...silap pasai dia tak pi skolah aku konpius umo dia brp..

Takotnya aku y mmbaca cite ko neyhh!!! ngeri!!!

ko jgn la dok umh sensorg... risau lak aku...

usahakn y trbaik utk bdk tu & utk suma jg...

memang tak patut kalau kita terus tuduh dia jahat macam tu sebab dia anak luar nikah. Bukan kehendak dia nak jadi anak luar nikah kan?

Tapi ade ke kajian dalam saikoloji anak akan ikut jejak mak bapak dia?

memang tak patut kalau kita terus tuduh dia jahat macam tu sebab dia anak luar nikah. Bukan kehendak dia nak jadi anak luar nikah kan?

Tapi ade ke kajian dalam saikoloji anak akan ikut jejak mak ba ...
elastic Post at 5-11-2009 10:01

Masalahnyer kita bukan nk tuduh anak luar nikah ni jahat..sekarang dalam kes TT ni, budak ni mmg hampeh.  Status anak haram mmg bukan salah die..Mama rasa bukan status anak haram yang jadi masalah tapi SIKAP die...yang menjadi masalah kepada TT.tapi kalau baru umur 14 dah macam2..nak kata apa..takkan lah dah umo 14 tahun nak berzikir pun tak leh..mengucap ntah reti ntah tidak....

Perangai anak ni sedikit sebanyak ikut perangai mak bapak die jugak...walaupun tak banyak..dari segi saikoloji, tu kene cek ngn pakar saikoloji ler...

Mungkin kerana terlampau dimanjakan oleh MIL tuan rumah, sebab tu budak tu semakin naik minyak.  Kalau gitu,sampai biler2 pun tak berubah....

kenal ke mak bapak dia?

camne leh jadi camtu?dak tu memang tau die anak haram ke?kalau die tau kemungkinan besar die nak balas dendam,ye la kekadang derang kan malu dapat title x rasmi ..anak haram tu,padahal bukan derang minta pon.

Asuhan mak tiri ko camne lak?

aku rasa elok la anta anak tu ke sekolah pemulihan akhlak,aku rasa die mereng kut..huhu..kne bawa berubat..ko x bgtau mak mentua ko pasal die amik bra n panties ko ke?

x baek hanta anak luar nikah tu ke henri gerni...

dia tahu dia tu anak angkat ja...tapi dia tak kisah and buat tak tau..dia mcm tak peduli bapak dia sapa and dia tahu mak sebenarnya sapa..cuma sikap dia tu dia tak kisah pun,janji buleh makan and hidup senang ....

smalam mak tiri laki aku buat dunno je dekat laki aku,kira ala2 perang dingin la..sebab dah marah2 anak dia tu..bangang,budak tu siap jeling2 lagi kat laki aku and aku sama..aku pun rasa ya Allah,malasnyaaa nak amik peduli lagi.pasal mak mertua aku tu kalau cakap apa pun tak guna nak menyebelah anak taik kucing dia tu..lantak lah dierang,malass dahhhhh!!

kesian ko tuan rumah...nak buat lagu  mana lagi...kalau dah mak mentua ko tu bekap die..so ko kene berhati-hatilah..jgn dok umah sensorang dan jgn letak barang ko merata2..takut nanti die berani mencurik plak..dasat sungguh dak ni..mama dengar kisah kamu ni..mama jadi geram lak ngn budak tuh.Abih tu, kalau dah mak mentua ko bekap die, tak patlah ye ko hantar die ke pusat pemulihan akhlak?

mak tiri tu terlalu manjakan dia tu. Sebab tu dah naik tocang.

Mana-mana budak/anak yg bermasaalah tak kira bangsa @ agama apa pun, takder kena mengena ngan keturunan/DNA/asal-usul kelahiran, etc.... anak luar nikah/dalam nikah/tengah nikah ke, anak haram/halal/makruh/sunat ke, suma sama jer bila dilahirkan ke donia ni... ibarat kain putih, mak/bapak lah yg mencorakannya menjadi apa bila besar/dewasa nanti, samada akan jadi majusi ke, anak setan/perogol/peragut/perompak ke, tok imam/tuan guru/al-hafiz/scientist/tuan mejistret/tuan loyar ke, etc. etc.....  Asuhan & didikan mak/bapak dari bayi sampai besarlah yg menjadikan & menentukan budak tu menjadi apa @ macamana. Dari penjelasan TT,  jelas mak/bapak mertua dia yg bermasalah dlm mengasuh/mendidik budak tu (bukan mak mertua saja, pandangan sayalah), coz mak mertua tu bini bapak mertua dia... jadi anak tu directly anak pak mertua dia jugak (tak kiralah asal usul budak tu dari mana), memang dah menjadi kewajiban mak/bapak keatas anak-anak (mengasuh/mendidik/nafkah, etc).   

Naper kita sering bersangka buruk & terlalu mudah membuat kesimpulan hanya melalui asal-usul/keturunan anak/seseorang tanpa fakta & berfikir panjang (eg. sbb anak haram lah jadi gitu, sbb anak angkatlah tak tau kenang budi mak bapak, etc.).... Cuba tengok sekeliling kita (yg dok merempit/school drop-out/bohsia/bonjan/meragut/merogol, etc.)/dalam penjara/pusat serenti/sekolah pemulihan akhlak, etc.  Adakah mereka suma tu anak haram?  Saya percaya kalau dibuat survey @ bancian, lebih 99% adalah daripada anak-anak yg asal-usulnya dikatakan anak halal (kononnya lah?)....Honestly, anak-anak angkat/anak luar nikah yg penah saya tengok @ dengar citer kawan2 sumanya menjadi orang.... kecuali sorang dua (exceptional case) yg salah asuhan/didikan mak bapak, yg ni takleh nak watper lah... tak dapek nak tolong doh, mak/pak nya pun sengal tu lah pasal....

dasat betul mak die ni sampai merajuk n tak bertegur hanya kerana kita marahkan anak die.. mak bapak die manjakan sgt.. tu la punca nya.. ala cam cite anakku sazali tu la.. bapak sazali tu manjakan sgt sazali tu masa kecik2 sampai dh besar jd perompak n perogol..

harap2 budak ni dapat diselamatkanla... menakutkan je cerita ni.. :geram:

huihhhh skeri ler kalo cenggini kesahnye...

payah kan nak deal ngan org tua...silap cakap dia kate kite mandai2 ajor dia walhal ape yg dia buat x semestinya betui...contoh nye yg duk citer skang nih la..payah sggh sbb hati dah x nampak kesalahan yg dibuat budak tuh....bg aku mmg salahnye dr MIL ko ler.. terlalu memberi tanpe limit... kenot lorr....namepun anak mmg ler sayang x hengat tp perlu gak ingat yg tuh amanah yg perlu kite corak sebaik mungkin...

bg aku kalo MIL x brape campo tgn lam hal nih juz pokus kat FIL ko aku rs ko laki bini masih ade ruang dan peluang betulkn budak nih...tp dek campo tgn dan kuasa veto ade kat MIL ko tuh yg buat payah nak do sumting psl nih...sbb penyudahnye laki ko gak yg salah...abeh cam no...
aku igt kene betulkn tiun paler otak MIL ko duluk then baru leh pegi ke stage mek over budak nih...

kalo ko dah x tahan ngan keadaan nih x leh ker korang pindah jek dr umah tuh... kire sesi menyelamatkn diri... skali skala balik ler jenguh pamili tuh...ker umah korang dekat2 antara satu sama lain...