CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: white_daisy

tanya pasal ikat peranakan...

sekrg dah ok ler? yg rase cam toreh2 kat perut rase lagi ke?
u makan tak ikan haruan? jeli gamat tu semua?
MrsJohn Post at 1-2-2010 15:46

mrs john pakai jelly gamat apa.... saya pakai healin nyer yg zalin tuh perisa oren....dulu anak no 2 makan nih gak....lambat sikit la .... anak sulung saya makan polleney.... pati ikan haruan ngan ginseng.... pati ini memang cepat sembuh luka.... sebulan saya dah berlari.... terkejut anak menangis .....  cumanya lepas anak saya 4 bulan kot... tak ingat sangat la...platlet darah saya jatuh.... tapi bukan sebab kena denggi.... doc kata mungkin saya consumed apa2 masa saya pantang.... sebab banyak kes yang amik makanan herba masa dalam pantang bulih buat platlet darah turun.... saya tak amik jamu... sebab masa tuh baby kuning.... lagi pun tekak tak leh telan.... rugi jer mak saya beli set nona roguy... rm 600...  

kalau bulih saya nak makan pati ikan haruan... tapi tak tau nak pilih brand apa....

alhamdulillah bab kencing dah settle.. bab rasa toreh2 tu.. ada skali skala.. i takot ada pin kecik ke apa tertinggal kat dalam jer.. na'udzubillah...

pati ikan haruan 6 botol dah abis.. jeli g ...
eyth Post at 1-2-2010 04:18 PM

fyi, mase 2nd csect..me makan haruan paling byk, sbb mase tu kat UK, mase tu rasenye gamat healin belum wujud....Alhamdulillah, scar ok..keloid kecik je..

aoo...kalo rase mencucuk2 cam jarum tu biasa la...sket2...makan mase gaks nak ok...

mrs john pakai jelly gamat apa.... saya pakai healin nyer yg zalin tuh perisa oren....dulu anak no 2 makan nih gak....lambat sikit la .... anak sulung saya makan polleney.... pati ikan haruan ng ...
white_daisy Post at 1-2-2010 04:33 PM

3rd csect- me makan 2 botol gamat healin yg oren tu....tu je la..& jamu nona roguy 1/2 botol...ade lagi yg belum habis ...
pati haruan tak makan, sbb dah makan gamat...rase tu dah lebih dr cukup....

me dlm pantang, semua makan tau..ayam, telur...kecuali yg bisa & sejuk....& mak me make sure me makan sebijik oren sehari..mak me pun 2 kali csect....

39# eyth

haah...saya pun ader dengar ... makan pati ikan haruan bulih buat keloid....ader doc yang bagi tahu...entah betul tah tidak... sebab masa anak sulung saya sempat makan 9 botol.... keloid kat luar perut tak da la.... kat dalam tak tau la plak... ader ker keloid jadi dalam perut....

masa saya consume pati ikan haruan utk anak pertama dulu... bila doc potong balik utk anak kedua...lekat2 kat dalam perut ader sikit....

anak kedua consumed gamat healin jer.... bila bukak perut nak branak kali ketiga....lekat2 kat dalam perut doc kata mild juga....  

so saya tak tak tahu bulih jadi consumed pati ikan haruan nih bulih jadi keloid tak....

43# MrsJohn

makan telur ... ayam...... hmmm... kalau badan org tuh ok... tak jadi apa... bulih la makan....  saya plak tak berani makan sebab... saya takut luka pembedahan jadi gatal.... tuh yang makan daging goreng kunyit ngan daging black paper jer.... sup ikan haruan mama saya buat... then kalau ikan saya makan ikan selar yang digoreng jer....

ader org kata roti tak leh makan sebab ader ragi... saya dah bantai banyak dah.... every morning brekpes ngan roti jam butter 2 keping n air milo....

39# eyth  

haah...saya pun ader dengar ... makan pati ikan haruan bulih buat keloid....ader doc yang bagi tahu...entah betul tah tidak... sebab masa anak sulung saya sempat makan 9 botol.... kel ...
white_daisy Post at 1-2-2010 04:46 PM

white_daisy...me rase kalo lepas sebulan, dah tak yah makan haruan or gamat lagi dah...sbb gynae bgtau, by then, luka dah sembuh.....

Follow Us
43# MrsJohn  

makan telur ... ayam...... hmmm... kalau badan org tuh ok... tak jadi apa... bulih la makan....  saya plak tak berani makan sebab... saya takut luka pembedahan jadi gatal.... tuh y ...
white_daisy Post at 1-2-2010 04:52 PM

ye ke? me makan roti ni, almost hari2.....InshaAllah takde ape2 ler white....
oranges ade vit c & antioksida sbb tu cepatkan jugak proses penyembuhan....

mrs john,
dah byk org gak bagi petua makan oren ni....kalau betul2 berkesan..intan masuk dalam list nanti..intan due 2.9....walaupun lambat lagi, tapi kena ready sbb doc kata kena c zer..yang sulung c zer, yang kedua ni kembar tak seiiras...

masa sulung intan makan gak pati ikan haruan ginseng tu, tak silap 2 3 set...masa tu mmg nampak mcm nak keloid.....asben beli ubat kat singseh namanya ubat ibu luka....berkesan cos luka czer tu mcm hanya ada satu garis halus je skg...

sebelum tu ada gak sapu dgn ibu gamat...tapi nampak mcm makin merah...sapu ubat ibu luka tu, hanya 3 4 kali tak silap ...dah tukar ke warna kulit...rasanya mcm kena gigit semut skit la...

ish...berdebar plak kali ni ....this time intan kena prepare awal...cos kali ni bukan arwah mak yang jaga...mungkin intan upah orang jaga masa pantang...walaupun mak mentua dah berkali melobi suruh pantang kat umah dia...tapi bagi intan, takpela...tak sanggup berjauhan dari asben...keheheh...

mrs john,
dah byk org gak bagi petua makan oren ni....kalau betul2 berkesan..intan masuk dalam list nanti..intan due 2.9....walaupun lambat lagi, tapi kena ready sbb doc kata kena c zer..yang sulung  ...
intandanial Post at 3-2-2010 09:30

tahniah intan bakal dapat anak kembar!!!  mmg ada keturunan ker?

eyth,
thanks...mmg ada keturunan kembar sebelah arwah mak, dan sebelah abah...sebelah mak ramai kembar sepasang, sebelah abah kembar lelaki..keheheh...doc dah sahkan kembar tak seiiras...harap sangat salah seorang gal...yang sulung boy...2 tahun 6 bulan.

50# intandanial

tahniah intan..... dapat kembar...

dulu2 aku pun rajin terfikir kalau dapat kembar kan best.... sekali branak dapat 2 terus...

eyth,
thanks...mmg ada keturunan kembar sebelah arwah mak, dan sebelah abah...sebelah mak ramai kembar sepasang, sebelah abah kembar lelaki..keheheh...doc dah sahkan kembar tak seiiras...harap sangat ...
intandanial Post at 3-2-2010 10:53

tak per la dapat dua pompuan atau dua lelaki.. janji dorang sihat & sempurna kan intan kan....

after baca thread nih tgh berpikir2 nak ikat ke tak..
anak dah 3, rasanya x nak bersalin lg dah coz aku ni ada asthma..
semput oii..nak putuih nyawa..

umo awal 30an..
tapi takut nyesal la pulak ikat awal2..

miss_baby posted on 22-10-2012 11:12 PM
after baca thread nih tgh berpikir2 nak ikat ke tak..
anak dah 3, rasanya x nak bersalin lg dah coz ...

samalah kita miss........berapa kos yg kalo nak ikat.....? pastu cukup ke kalo bg reason sebab kesihatan..asthma aku ni makin menjadi2 sejak kebelakangan ni...anak cukup ler 4 org tu......

i akan cser 18 jan ni. 3rd cser. dr suggest conditional BTL. risaunya sbb umur baru 31. tp i dah ade boy n girl. risau sbb gap anak 2 dan ke 3 ni cukup 2 tahun...risau kalau rahim xok dan kena ikat..huhuhu

jarimanis posted on 7-1-2013 10:03 PM
i akan cser 18 jan ni. 3rd cser. dr suggest conditional BTL. risaunya sbb umur baru 31. tp i dah ade ...

Saya ikat serentak semasa c-sect no.3. Biasala, hospital kerajaan secara teknikalnya paksa sign borang dan suruh ikat serentak.

Masa ikat saya pun baru berumur 32. Masa awal2 deep down rasa menyesal. Tambah2 tengok kemeriahan orang ramai anak. Tapi bila anak2 dah membesar (beza masing2 2 tahun), sekolah serentak, problem lebih kurang sama, alhamdulillah, kurang2 saya tak perlu pikir bab anak2 kecik/baby, nak travel senang ramai2 (dulu jenuh la, 3 org anak, 3 jenis susu, 9 botol kalau naik flight long distant).

ira anak dah besar la, dan sekarang saya dah tak menyesal. Banyak lagi benda lain boleh buat. Contohnya, pada usia yg dikira masih muda ni, alhamdulillah, saya mempunyai masa nak mendalami ilmu agama. Geng2 saya orang pencen, tapi, at one time tu, saya masih diekori anak berpampers. Jadi, memang banyak hikmah, Allah ganti dengan sesuatu yang tak ternilai didunia dan akhirat.

Saya buat keputusan ni berdasarkan situasi berikut:

1. Saya request kat suami, untuk c-sect no.3, kalau nak anak lagi, hantar la saya c-sect kat private hospital. Tapi, kami tak mampu pulak nak c-sect kat private hospital.

2. Antara sebab saya nak c-sect kat private hospital, saya dapat berjumpa dan berbincang dengan gynae-cum-surgeon utk c-sect tersebut. Concern saya, saya  nak tahu condition dalam perut saya. Saya perlu seorang expert yang mampu convince saya yang perut saya tak terburai masa subsequent pregnancies.

3. Selepas beberapa tahun 3rd c-sect tu, saya berjumpa dengan seorang ex-nurse yang c-sect 5 orang, 2 orang normal. Dia bernasib baik, w/pun nurse kerajaan, dia kenal doctor2 yang bedah dia dan dia paham apa yang berlaku. Selain mengetahui condition peranakan dia, ada faktor lain yang diambil kira doktor untuk membenarkan dia beranak. Satu, tengok berat baby. Kebiasaannya baby2 yang keluar dari perut yg pernah dic-sect akan semakin kecil dan premature. Ex-nurse ni, last baby, premature 7mo dan berat kurang dari 2kg. Alhamdulillah, survived dan doctor recommend dia supaya stop beranak.

So, kalau mengikutkan logic akal, sekiranya ibu secara amnya sihat, baby2 sebelum berat ok, full-term ok lah kot.

BTW, dalam kes saya yg ke-3, saya hampir perlu melalui blood transfusion sebab tumpah darah. Mungkin sebab depa banyak kena scrape off scars dalaman yg dulu2 dan TL yang dilakukan serentak.

salam,
violet juga alami situasi yg sama..violet tgh pregnant anak ke-3... dan mmg violet plan utk ikat terus selps delivered..violet kedua2 c-sect..dan yg ke3 ni pun kena c-sect jgk...umur violet dah 35 thn, adakah ok jika violet ikat terus peranakan ini? husband mcm x galakkan, dia kata takut hormon saya tidak stabil...
tp, bila difikirkan saya yg kena jaga ke3 anak tu seorg, baik saya ikat sahaja...
cuma nk tanya dari segi kesihatanlah, ada effect apa2 tak jika ikat peranakan?

rasanya xde apa apa yang buruk jadi kat diri saya pas ikat ni (tahun 2008).. alhamdulillah syukur.. "performance" pun xde effect sebab mmg jaga dari muda dgn makan jamu, maajun, jus bidadari etc etc..
psl keloid tu rasanya mmg ada kebenarannya... saya anak no 1 & 2 mmg minum air pati ikan haruan tu - siap mak buat ikan haruan kukus dgn kayu singseh lagik... ms anak no 3 during operation tu my gynae tanya.. u makan/minum air ikan haruan eh? haah sbb nak cepat bertaut org tua tua ckp.. then my gynae kata hmmm tapi keje saya jd susah lah sbb dah jadik cam keras kat dlm nih... mmg betul la kot sbb mmg jelas sy leh dengar cam potong/gunting kadbod dah... dan mmg bekas parut mmg ada 'batas'.
so nak no 3 dan 4 minum air gamat healin tu.. tapi mak still gak buat ikan haruan kukus tu... makan je lah dah susah payah mak ayah carikan ikan haruan dgn segala perlengkapan - tolong masakkan hidangkan lagi...lagipun dok pikir... alah ok kot coz pas nih dah xde nak cut open dah

baca pengalaman x boleh control kencing tu actually normal... pernah mmg first time nak terkencing tp x ready nak bangun..minta besen ngn nurse...nasib dia layan... so caranya..kena plan time nak kencing..x boleh tunggu sampai rasa nak kencing...alamatnya kompem x sempat bukak spender n cangkung...so agak2 setengah jam lepas minum air, terus g tandas...

ttg btl semua tu...sbnrnya bergantung pada keadaan uterus..tetapi biasanya kalau dah ada gurl/boy..doc betul2 suggest suruh ikat utk mengurangkan risiko..faktor umur pun sama..