CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 47701|Reply: 27

mengandung tapi keluar darah

so nak ty korang yang pernah jadi mcm aku......bln lps aku disahkan mengandung...tapi dalam minggu ke enam aku keluar darah mcm dtg haid tu tapi tak byk la sgt........bila cek doc dia kata kemungkinan gugur....so doc kata tunggu la smpi mlm kalu darah terlalu byk kuar g ospital...aku gu gak tapi tak la kuar byk sgt ...soknya da ilang pulak darah nyer.....ni minggu kelapan dia jadi balik kuar darah bercampur warna coklat.....aku risau jugak takut lain jerk....

so korang ada pengalaman tak jadi mcm 2....untk mkluman ni ank second.....yg fisrt pun kuar darh tapi masa dalam kandungan aku 7bln.....

sama macam me dl. cuma jaga makan tu.. 1bln-3bln mmg btol2 kna jaga. jumpe doctor ok

better pi check..kawan me prnah kena, dok kluar darah mcm period, bila check baru tau baby dh meninggal dlm perut..me pun prnah kena..rupa2nya dh masuk 2 bulan baby me meninggal dlm perut, tp me x tau..pasal x ada apa2 tanda mcm kluar darah atau apa melainkan kdg2 sakit kat ari2..

Ada gak, tapi member baik saya la, dia alami darah  keluar sikit & kadang2 cam benda warna coklet (cam awak la )... tapi alhamdulillah, anak selamat dilahirkan full term.

Yg penting, dgr nasihat doktor & jaga diri baik2. JJgn lasak sgt, takut keguguran. Bila dah keguguran, selalunya mmg susah nak lekat dah. Jgn lupa, berdoa byk2 & tawakal... insya-Allah selamat. Lagi satu, fikir yg baik2 je. Jgn kusutkan fikiran sgt, takut effect pd baby.

anak ipar saya ari tu pn ada pendarahan tp tidak cuci sbb anak kembar so satu tak jd masa tu dlm 3-5 bln may b..

sebenarnya dr suruh cuci tp dia x mau..skrg anak da lahir ok ja...

Follow Us
pnah gak kuar darah masa 6weeks...tapi berakhir dengan gugur, tak de rezeki...
kalau ade je masalah macam ni, jumpa la doktor, kalau boleh jumpa 2,3 orang doktor yang berbeza untuk dengar penjelasan dan pendapat lain2 doktor..

mmg sy dah check doc da......siap scan lagi ...dah nmpk clik2 jantung dia....harap2 tak da per2

better pi check..kawan me prnah kena, dok kluar darah mcm period, bila check baru tau baby dh meninggal dlm perut..me pun prnah kena..rupa2nya dh masuk 2 bulan baby me meninggal dlm perut, tp me x tau ...
kuzaime Post at 28-12-2009 16:52

BETUL KE??????

ni nak kena suruh akak ipar aku pi check ni.dia baru jek mengadu keluar darah cam period:geram:

mmmm..kakak ipar aku dulu jadi cam ni.....ula2 g doktor kata gugur..pas tu x puas hati g doktor ain pun sama cek..kata gugur..siap bg surat hospital soh g cuci..pas tu dia kata dia nak ikut nauri dia.....dia kata x der apa2...last2 dia g cek kat hospital pakar apa tah.....doktor scan dia kata ada jantung.....ok jek...cuma yg buat keluar darah tu sbb rahim luka....doc soh gn lasak sgt n jgn bersama suami sampai rahim kuat.....pada pendapat saya g la jumpa byk doktor...sbb pendapat derang ni lain2...

moi taktau la ngandung ke tak, tapi semalam sakit sgt kat ari2 menyucuk2 nak duduk pon rasa sakit kat anu n bontot, pastu nak kencing pon sakit sgt, kenapa ye? hari nih dah ok sket...

kes suezy ni sama dgn kes nuha...dah 2kali bleeding....rupenye doc ckp placenta low injury..nasib baby ok...

annorr pun pnh kena..ms dlm 8weeks ada drh kuar sikit,,cuak gak,,maklumlah 1st baby,,gi wad kecemasan HUKM...doc check,,,seluk2,,,scan,,,tkde ape pun,,, doc kata maybe baby baru nk lekat kt placenta,,tu yg ada drh kuar..tkde ape pun alhamd...baby kuar ngn selamat...3.41kg hahah

Salam,
akak ipar saya yang keluar darah tempoh hari baru keguguran 2 hari lepas.

hi im back.......ni dh 10 minggu tiba2 hari jumaat lepas kuar darah cmpur coklat lagi...smpi ke harini ada kuar lagi.....ada ker pasal kencing manis salah satu penyebabnya....

Post Last Edit by RedDevils at 12-1-2010 20:54

Tu early pregnancy bleeding.

Common juga, especially for Primipara (anak sulung).

Not necessarily maknanya miscarriage (gugur/abortion).

Kena faham, ada 4 jenis miscarriage:

1. Complete Miscarriage
-gugur sepenuhnya. Keluar darah berketul2 + tissue/janin..sakit-----bila scan, empty uterus, sebab dah keluar semua, so tak payah cuci (D&C).

2. Incomplete miscarriage
-gugur separa/tak habis..bleeding with clots...maybe ada tissue janin..maybe sakit/mild pain-----bila scan, ada remnant tissue, so have to do D&C.

3. Missed miscarriage
- Gugur, janin dah mati dlm uterus. But takde simptom. No pain, no bleeding. Selalunya sedar bila scan, tak nampak fetal heart, or saiz rahim(ukur atas perut) tak sama dgn usia kandungan.

4. Threatened miscarriage
-Bleeding...maybe sakit..maybe tak..maybe bleed for one week pun ada...Bila scan, fetal viabilty ada, yakni fetal heart OK, ada fetal movement..So TAK GUGUR sebenarnya..

So, mostly women yg bleeding ni, masuk kategori Threatened Miscarriage..

Apa u perlu buat?

Relax...doa..kurangkan aktiviti lasak...Berjalan should be fine...kalau nak bed rest(baring aja) will not help, dan byk studies pasal ni tunjukkan bahawa complete bed rest tak akan mengubah nasib, means that kalau ia nak gugur juga, ia akan gugur.

Certain doc will prescribe Duphaston. The usage of Duphaston in this case(threatened miscarriage) is still debateable.

thanks red devil byk info sy dapat..... mgkn saya yg no.4...kot....sebb baby pun dah etrasa gerak2 dah...

i pn alami msalh bleeding gak. g klinik swasta scan 2 kali, 1st scan xnmpk apa. 2nd scan, doktor kata mcm ada tp mungkin kandungan luar rahim. kena refer pakar kt kerajaan. smpi sana, 1st doc scan xnmpk apa2, yg 2nd doc scan nmpk tp mcm karung jer ada, tp kandungan xjadi. dia siap scan masuk kt bawah lagi nk sure lagi. dia ckp kandungan xjadi, dia tanya nk D& C ker nk tunggu kuar sendiri. aku biasa dengar cuci nie xbagus, so aku ckp better kuar sendiri, dan disokong oleh doktor sorang lagi. okla, ingat dh settle. tp tiba2 doktor pakar xpuas hati. dia nk scan aku lagi. aku pn kena scan lagi. dia ckp air kencing aku xder, jd xclear scan tue.

dan, briefing dari dato pakar tue, skrg kandungan awk baru 6 week, jd xleh nk kata gugur ke tak sbb xnmpk lg. kena tunggu dlm 2 minggu, kand ke 7 dan 8. baru leh scan lg dn wt kesimpulan. xleh kata kandungan dh gugur skrg sbb still baru lagi. so, legala aku sbb bukan kandungan luar rahim. tp aku ingat nk g pakar lain lak check biler dh masuk 7 - 8 minggu nanti sbb dok kt kerajaan tue suruh aku g follow up after 2 weeks kt diorg. bimbang gak aku kalo kena cuci atau operate ker. better aku mintak advise lg.

sama ngan problem anakmama.... cume whadda bleeding banyak gile cam period.. siap rase sakit perut senggugut lg... da bape kali tuka pad da ni... kandungan dlm 5mggu...  tp tu la doktor kat gov hosp tu cakap kene datang lg wat scan 2 mggu lg... klo membesar kantung tuh die kate idup la tp klo scan tp maintain je saiz die kate xjadi... kene cuci la...

nak gugur lah tu.
sabar ye TT.
itu tanda2 lah tu.
ape2 berserah pd ALLAH.
Trimester pertama memang kena jaga elok2.
mcm kwn i pun mcm nie lah.
bleeding & spotting...............last2.....................kena cuci.

12Next
Return to list New