CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 9484|Reply: 48

pregnant lagi lepas caesarean...

assalamualaikum...

sy nak minta opinion forumers kat sini dlm situasi saya skarang...

sy melahirkan anak sulong mei 2009 via caesarean. semasa pregnant sy ada problem diabetes yg agak kritikal jugak sbb ever since kandungan saya pada usia 7 minggu dah kena detect diabetes. so, sepanjang kehamilan mmg ulang alik kat pakar pasal ni.

bila melahirkan tpaksa buat caesarean sbb pintu rahim cuma dpt bukak 4cm. jadi, lepas tu, doktor nasihatkan berehat 2 tahun kalau nak beranak lagi.

the problem is, baru pagi tadi cek upt dan positif lagi. perasaan sy bercampur baur. anak baru 7 bln lebih. rasanya kalau kira sendiri, usia kandungan dah nak cecah 2 bln.

apa pendapat forumer esp yg ada experience dgn benda mcm ni..

Pada sy bek mintak nasihat doktor, itu yg terbaek. Wife sy pun bersalin via caesarean jugak.
Dh 3x,yg pertama n yg kedua jarak dlm 2 tahun tp yg ke2 n ke3 jarak dlm setaun jerr.

Kalau dah rezeki, terima aje

kalau dah peknen kene redah je la..mcm sedara me, peknen lagi lepas 2-3 bulan bersalin ceaser...nak buat camne, takkan nak abort pulak kan...me pun dulu ceaser, now  bby masuk 2 tahun, tengah lasak, sepupu dia sama umur dah ada adik..me masih rasa ngeri teringat ceaser dulu..sebab tu takut sgt kalau ada miss mkn pil...huhu

kalau dah peknen kene redah je la..mcm sedara me, peknen lagi lepas 2-3 bulan bersalin ceaser...nak buat camne, takkan nak abort pulak kan...me pun dulu ceaser, now  bby masuk 2 tahun, tengah lasak, s ...
mamatomyam Post at 10-1-2010 11:17

rsnya dh ada thread sama tajuk sblm sblm ni.cuba cari2 thread lama,..

anwway tahniah..peknen lg sekali..jumpa dktr minta nsihat.

kena jugak minta nasihat doc... xbleh redah je..
xsuma org ok bila lepas czer... my cousin kena abort sbb anak baru 5 bulan dah mengandung pulak.. dia ada masalah ape ntah.. doc xkasi teruskan kandungan tu

Follow Us
dah cuba cari thread lama tp x jumpa...

lepas ni nak pegi klinik la tanya dgn doktor. eventho ramai yg bagi nasihat kata teruskan, sbb ramai gak yg hamil lagi lepas caesar ni. tp yelah, condition kesihatan org ni lain2 kan..

anyway, thanx all

better mintak nasihat doktor...sbb ada mslah diabetes seawal peknen kan....so hati2 la...

untuk tuan rumah, my fren kosong 3 bulan je lepas bersalin czer, then trus lekat anak kedua. dat means, anak first dia ms tu br 3 bln. alhamdulillah, sglnya berjalan lancar. fyi, my fren tu engineer yg keje kt site as well as kt office.. but sikapnya yg positif mmg i respect sgt.despites all d negative things said to her as soon as they knew she underwent czer before dat, she juz laughed and unbothered.
as for me, i pon underwent czer before and scheduled for 2nd one next week, insyaAllah. pernah email kt website dr hamid arshat asking bout this stuff.katanya tpt luka akan recover dlm masa 2 weeks. after this, tpt incision tu akan jadi lebih kuat berkadar lgsg dgn masa.
secara etika perubatan, 2 tahun is a recommended duration,bukan sekadar ambil kira tpt luka pembedahan saja. bg yg bersalin normal, 2 tahun juga adalah tempoh ideal untuk kembali hamil.
kl tanya pendapat sy, of coz i'll keep the baby. tp utk play safe and feel more convincing, seek for your obstetrician's advice.
good luck.

nak buat cemana, dah lekat kenalah terima kann?

tapi bagi sy yg juga pernah ceaser nih memang cuba jarakkan
bagi sihat betul2 dulu yg kt dalam tu
sakit kadang2 tu terasa lagi apatah bila kena dukung anak
but badan memasing lelain kannn ..

my doc advise 2-3 tahun tambah pula ada asma yg kronik
so sy relaks la dulu

yg penting badan sihat, rahim pon sihat
my pendapat ajek

mmg niat ni nak kandungkan baby.. cuma wonder je kan kenapa plak di advise tunggu 2 thn utk mengandung balik.. selama ni xde pun tertanya2 sbb kompiden je boleh rancang 2 thn.. skali tengok ada lekat plak..

pendapat dan perkongsian pengalaman forumers lain mmg saya hargai.. thanks

setahu saya doc advise jarakkan sehingga 2 tahun tu supaya luka tu betul2 sembuh
maklom kan berjahit di dalam tu, bukan mudah kering macam di jahit di luar
then, kena ingat bila ceaser kan dipotong 7 lapisan so kena jaga lebih sket dari bersalin normal

kalo takde implikasi selepas csect, baguslah
buatnya ada infection lagi payah.

apa pon tuan rumah, jumpalah doctor

7 lapisan ke? sori le kalo silap info
ni me dengar dari my gynea ler

untuk tuan rumah, my fren kosong 3 bulan je lepas bersalin czer, then trus lekat anak kedua. dat means, anak first dia ms tu br 3 bln. alhamdulillah, sglnya berjalan lancar. fyi, my fren tu engineer y ...
aiharanaoki Post at 12-1-2010 14:49

tu la ada gak bca kat majalah kosong 2 bln je...lps pantang terus lekat....tp mcm TT ada diabetes sbb tu kene consult doktor...klu bab luka jahitan czer mmg dh fully recover, xkn terbukak blk nye....

salam..
ikut fahaman aku pun lepas cser kena jarakkan hamil sebab nak pastikan luka tu sembuh betul2..
baru2 ni aku pun agak cuak sebab lewat period 3 minggu. huhu.. anak aku baru nak masuk 4months.. aku check negative, tak sampai 3 hari lepas tu aku period.. sebelum tu kepala otak aku dok runsing kalau sangkut.. aku tak kisah pregnant, cuma 2 hal yang buat aku risau, takut kena bebel ngan doktor.. huhu.. kedua pasal anak aku kecik lagi.. sian kat dia tak puas manja..
tp kalau dah sangkut, doktor pun tak leh nak buat apa, kalau dia nasihatkan kita abort dia tanggung dosa la.. kita yg pregnant ni kena hati2 .. jgn lasak2 sgt sebab takut luka lama tu belum betul baik..

apa pun tahniah aku ucapkan..

7 lapisan ke? sori le kalo silap info
ni me dengar dari my gynea ler
kuchenta_81 Post at 12-1-2010 18:07

aku pun pnah dgr org ckp mcm tu...sbb tu aku takut nk c-scet lagi...seriauuuu je dgr 7 lpisan tu.

tak per... tuan tanah teruskan ajer...my gynea kata bole aje...kena extra care n dia nasihat kalau jadi gitew kena czer lagi... n tak kan sampai 40week..biasanya 36-37week zass je lagi... jgn takut...tawakal...setiap yang Allah bagi tu, Dia dah tahu keupayaan hambaNya...jgn risau...

czer lagi yek?? hmm.. kalau boleh mmg nak normal yg 2nd ni..

ada doc cakap ok je nak pregnant tp lepas ni kena spacing betul2... yelah jarak antara yg 1st n 2nd setahun lebih sikit je nanti...

salam.. apa khabar tuan rumah ye? dah tunggu hari dah ni kan?

Post Last Edit by katak hijau at 7-6-2010 02:27

salam..msAnon...

alhamdulillah, setakat ni semua ok.. doktor mmg pantau betul2..bab kena bebel tu, doktor xda la bebel pun..cuma nurse2 ada la bagi ceramah free skitt.hehhehe...

kencing manis plak, semua under control..kalau 1st pregnancy dulu kena cucuk insulin, skarang, belum lagi..kandungan pun dah masuk minggu ke 30..harap2 semua berjalan lancar..AMIN....

cuma lepas ni, mmg jadi pengajaran..kena rancang betul2... yelah, baru lagi kan hari tu so mmg daif sangat pasal rancang merancang ni.

cuma, 2nd pregnancy ni, mmg sangat meletihkan...panjat tangga sikit dah tercungap2... doktor pun cakap mmg akan meletihkan sbb rahim tak puas rehat lagi...dan nampak gaya mcm 2nd baby ni lagi besar kut..