CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: latahzan

[Perundangan] Dalam Proses Cerai Fasakh.. [Kes SELESAI]

Close [Copy link]
Reply  viva_oren

not ex yet..still my husband. Yupp kelantanese. Why? U pun org kelantan k ...
manja377 Post at 13-7-2010 14:26

saya bukan org kelantan tp, my-hubby kelantanese...
lelaki kelantan nih mmg lebihkan family dr anak bini... kalau lebihkan mak x per gaks... ini adik beradik...

saya bukan org kelantan tp, my-hubby kelantanese...
lelaki kelantan nih mmg lebihkan family d ...
viva_oren Post at 15-7-2010 10:59

tak semua cam tu viva....
kalu dah adik beradik cam bawak badi jer dlm idup, tak dernyer nak lebih2 diorg...

salam sumer...

alhamdulillah ...semlm ptg sesi soal balas saksi pertama selesai...
insyaAllah 1st Aug sambung soal balas saksi ke2

tadi gi court... tp, kena tangguhkan pulak sbb tetiba ex-hubby engage lawyer laks...
tangguh 28/9... punya larr lama... hmmm... ni baru nak buat pengesahan cerai lebih 3 bln masih x ada keputusan... 28/9 nanti, blm tahu lagi hakim sahkan or tidak...
kalau dah masuk ke tarikh 28/9 tuh nanti dah jd 5 bln jd wife secara legal tp tidak mengikut hukum syarak! susah kes taklik nih..

tak semua cam tu viva....
kalu dah adik beradik cam bawak badi jer dlm idup, tak dernyer nak  ...
Chek_am8848 Post at 16-7-2010 12:06

ntah larr... saya sepanjang hidup sbg isteri dia x ada sebarang kelebihan apa pun...
sikit2 adik beradik dia.. anak sedara dia... anak bini jd no 10 dlm list dia!
dah gf nih, gf pun jd keutamaan...

ntah larr... saya sepanjang hidup sbg isteri dia x ada sebarang kelebihan apa pun...
sikit2 a ...
viva_oren Post at 26-7-2010 13:06

tu la susahnya bila dapat pasangan yg tak reti dan paham tanggungjawab....
bila suami tak bertanggungjawab, anak isteri jadi mangsa..
bila isteri lak tak bertanggungjawab, suami ngan anak2 jadik mangsa...

kesian kat anak2... mengenali dunia dlm suasana yg tak sempurna..

Follow Us
alhamdulillah....sesi soal balas saksi ke2 selesai pg tadi....
insyaAllah ...next week soal balas saksi ke3...
semuga terus dipermudahkan Allah...ameen

Menyampah btol ngan Laki yg xde hati perut nie... tak takut ke bila wife tu makan kat luar ko yg tanggung dosa depa.  Sbb yg nyata ko x jaga mereka dgn baik..baik ko lepaskan.. kategori bodoh sombong jantan yg cenggini... maaf bahasa terkasar sket!

Reply 171# viva_oren

to viva oren , kes pengesahan cerai mmg tak mudah mana, kalau your husband tak mengaku dan sanggup angkat sumpah so cerai takkan berlaku.

TT nak lari topik plak..buku apa yg dibaca ni?cam menarik je..

salam kak G.. pin baru terbaca kisah akak nie. tak sangka akak ade masalah seberat nie... sabar ye kak. pin doakan kes akak bjalan lancar.. amin..

Reply  viva_oren

to viva oren , kes pengesahan cerai mmg tak mudah mana, kalau your husban ...
makhluk-allah Post at 25-8-2010 16:03

susah larr kalau gitu... dah dia bertaklik secara sedar boleh tetiba pulak x mengaku & nak angkat sumpah bagai...
mmg nak aniaya org lar tuh...

salam kak latahzan.

kak, saya kagum akak sabar sampai 20 thn. saya ni esok, genapla kahwin 11 tahun. 11 tahun berlalu, banyak liku. saya cuba bertahan, bersabar, kerana saya yakin semua yg berlaku, adalah ujian Allah kepada saya hamba yg lemah dan selalu menzalimi diri sendiri. saya sabar kerana saya yakin semua yg berlaku adalah kerana dosa2 saya pada suami. saya sabar bila dengar nasihat mak. saya sabar dan sabar dan sabar. tapi saya tak sekuat akak tak setabah akak. akhirnya, setelah sekian lama memendam rasa, saya buat keputusan.....saya nak berpisah. saya terpaksa lepaskan title seorang isteri.

masalahnya kak, bila buat keputusan, saya asyik sedih dan menangis. kak, susah org nak faham kak, kenapa saya yg patut lebih maklum ttg hukum hakam, mohon perpisahan. buat masa ni, saya terpaksa amek keputusan, langkah pertama, keluar dari rumah. mmg sukar, saya tau hukum keluar rumah tanpa izin suami, tapi apakan daya saya kak...it’s the only way out of this misery.

saya mungkin digelar isteri nusyuz, saya redha. kerana saya dah puas timbang2kan, selagi saya masih bergelar isteri, sentiasa mendapat dosa kerana asyik bertengkar berselisih faham tak kesudahan. dlm kes saya, bukanlah sentiasa bergaduh tinggikan suara, tapi ada-ada saja yg tak kena. sedangkan redho Allah kepada isteri hanya jika redho suami kepadanya.

kak, maaf banyak2, ambil peluang di sini utk cite masalah sendiri. harap akak dan readers semua maafkan. semlm saya dah bgtau pd adik saya, dah dapat rumah dan akan keluar rumah. adik saya tanya mcm2, seolah saya sudah tidak tau nak menyelamatkan lagi keadaan, seolah2 saya tak bagi ruang dan peluang utk penyelesaian secara baik. kak, sebetulnya, saya sudah lama memendam rasa, cuma menunggu masa dan ketika utk bertindak. itu sahaja. Alhamdulillah, baru sekrg saya betul2 diberikan Allah kekuatan.
mungkin org lain sukar nak memahami kenapa semua ini terjadi di bulan yg mulia, saya bertindak sebaliknya. saya dah beberapa kali cuba buka buku baru kerana tak nak jadi isteri derhaka, saya minta ampun minta maaf dan harapkan agar dia pun dapat sama2 berubah. dia janji tapi janji tinggal janji. keadaan masih sama seperti dulu2, tak ada kesudahan. benar kita tidak mampu nak mengubah manusia menjadi seperti yg kita harapkan, tapi saya nak ubah kehidupan saya. saya nak pilih bahagia, tak nak lagi sengsara.

byk isu/masalah rumahtangga kisah pahit yg saya dah padamkan dari memori.
isu suami hanya bayarkan duit rumah, lain2 isteri tanggung sendiri, atas alasan gaji suami tak mencukupi, dah lama saya pendamkan. pernah dulu2 saya buat stok telur, ikan bilis, telur masin, ikan masin, sardin sbb takut duit tak cukup, at least ada jugak makanan. ini pun suami perli2 kata saya bagi anak2 makanan tak berkhasiat. tapi kak, kdg kalau tak da duit sgt2 nak beli lampin susu anak, saya mintak dia belikan jugak (ini special case, setahun sekali dua aje) tapi kenalah dgr khutbah dia dulu katanya saya ni boros tak pandai nak berjimat cermat. Padahal duit guna utk servis kete ke emergency case ke.

isu suami jarak jauh tp tak ada masa nak call/sms isteri tanyakan kabar, sedangkan bill tepon habis ke mana, dah lama saya diamkan. isu balik rumah weekend, tak tolong isteri kat rumah, hanya tau makan tido, sampaikan nak tolong beli ikan ke sayur ke (guna duit isteri) utk makan sekeluarga pun payah. kereta pun tak tolong cucikan, alasan kereta atas nama saya, pandai2la saya uruskan.

tp isu yg satu ini, tak kesudahan sampai kini. saya dah penat kak. apa yg patut saya fikirkan kalau suami dah key lock hp dia. bila saya tanyakan, dia bagi mcm2 alasan. kata saya suka nak tgk2 hp dia. utk makluman, saya bukanlah tak ada kerja lain, nak cek hp suami aje. cuma sekali sekala, nak tgk, apa salahnya, bagi aje la kan. salahkah seorang isteri cek hp suami. kalau pun mmg dia ada affair dgn sapa2, delete ajelah msg2 yg ada. Allah Maha Kuasa, bila tukar kepada hp baru, dia lupa nak key lock, mmg terbacalah msg2 dia dgn sorang ppuan. bila ditanya, katanya budak tu yg sengal, suka msg2 dia. dia layan aje. ye, itulah skema jawapan yg saya terima. dan hp sampai sekrg saya tak boleh nak cek, sbb mintak PIN number. Dan lagi, hp letak dlm almari/tempat2 yg saya tak nampak kalau hp berbunyi.

mungkin  ini isu kecil, berbanding isu2 lain seperti kena pukul dsbgnya. saya akui saya lemah, isu2 saya remeh dan temeh, tak cukup kuat mungkin utk tamatkan sebuah perkahwinan. benar, masih ada insan yg diuji dengan ujian yg lebih hebat tapi tetap bertahan. tapi bagi saya kak, kalau sudah tiada kejujuran keikhlasan dalam sesebuah perhubungan, mana mungkin akan ada kebahagiaan. dan yg buatkan saya sangat2 terkilan, suami adalah seorang yg rajin usrah, sepatutnya dia menjadi insan yg lebih baik akhlaknya pada anak dan isteri. pengasih penyayang. tapi yg sebaliknya pula terjadi. saya selalu teringatkan hadis, Rasulullah SAW dalam hadisnya bermaksud, " Sebaik-baik kamu adalah yang terbaik terhadap keluarganya dan aku adalah yang terbaik daripada kamu terhadap keluargaku. Orang yang memuliakan kaum wanita adalah orang yang mulia, dan orang yang menghina kaum wanita adalah orang yang tidak mempunyai budi pekerti." (riwayat Abu Asakir).

maaf panjang berjela. saya harap saya akan jadi seperti akak, NO MORE SADNESS, cuma nak fikir cara berterus terang dgn parents dan sedara mara. kak, kalau ngadu kat mahkamah, saya nak failkan bawah tiada persefahaman je la ye. nak kata kes tak bagi nafkah, cam tak boleh sbb ada yg kata kalau kita keje kerana izin suami, so kita kenala sama2 support belanjawan keluarga.

salam kak G.. pin baru terbaca kisah akak nie. tak sangka akak ade masalah seberat nie...  sab ...
pintumasuk Post at 3-9-2010 14:35

w'salam pin....

semuga Allah permudahkan urusan ...ameen

salam kak latahzan.

kak, saya kagum akak sabar sampai 20 thn. saya ni esok, genapla kahwin 11 ta ...
husnaa Post at 3-9-2010 16:38

w'salam Husnaa

berat mata memandang ...berat lagi bahu yg memikul....

semuga ALLAH permudahkan urusan Husnaa & kurniakan kesabaran dlm menghadapi dugaan ini....
mental & fizikal kena kuat bila Husnaa nekad nak failkan cerai ....

salam kak latahzan.

kak, saya kagum akak sabar sampai 20 thn. saya ni esok, genapla kahwin 11 ta ...
husnaa Post at 3-9-2010 16:38

assalamualikum husna... bersabarlah dan ambil tindakan kalau dah rasa suami husna mmg tak boleh nak berubah lagi.. nasib kita hampir sama atau mugkin saya lagi teruk..  mugkin ada lagi yg lagi teruk dari kita... sama2 kita berdoa dan doa isteri yg teraniaya oleh suami insyallah Allah akan makbulkan di bulan puasa ini...

baru sebutan kes jer tuh... mesti kena sambung bicara sebulan lagi pulak...
sbb kes taklik ni ...
viva_oren Post at 13-7-2010 12:33

saya nak tanya la kat sapa2 yg tau kat ini... ada satu situasi, katalah ada seorang suami yg telah lafaz taklik tapi taklik dia too general dan tak focus, cth la kan dia kata dia akan cerai kalau si isteri tell anyone dalam keadaan yg marah sangat macam orang hilang akal.. bila dah masuk court, hakim suruh si suami yg putuskan supaya bagitau berapa peratus yg suami rasa isteri dia dah langgar taklik. so kebetulan masa tu suami nak balik la kat isteri so dia kata la dalam 20% ker 50%. and then hakim putuskan taklik tak sah.. di sini saya nak tanya la taklik tu akan sentiasa on selagi tak cerai atau kita tak leh pakai sebab too general?

bila sebut 'akan cerai'  taklik camtu... tak sah lagik.... sampai dia lafaz betul2... dia hanya 'akan cerai' bukan dia MOSTI cerai  hah!

bila sebut 'akan cerai'  taklik camtu... tak sah lagik.... sampai dia lafaz betul2... dia hanya 'aka ...
amazed Post at 4-9-2010 21:14

ye ke? makna tak sah ke? kalau dia kata i divorce you if... pula  ??

Post Last Edit by latahzan at 21-9-2010 08:54

salam & morning ....

alhamdulillah ..semlm ptg sesi soal balas saksi ke3 selesai walau pun pihak defendan cuba lagi utk menangguhkan kes dgn alasan loyer defendan ada prosiding di tempat lain...
Saya bg tau loyer yg pihak defendan kena jugak soal balas saksi saya semlm sbb bukan senang saksi nak dtg sekali lagi

Akhirnya HAKIM setuju supaya defendan sendiri melakukan soal balas saksi...dgn memberi masa 15 min utk defendan prepare soalan utk saksi...

kiranya SIL(saksi ke3) bernasib baek sbb defendan bkn ada skill loyer

insyaAllah awal okt sesi soal balas last saksi saya atau defendan jika saksi x dpt hadir

semuga terus dipermudahkan Allah SWT...ameen