CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 10486|Reply: 27

Penyewa x byar sewa rumah

Aku ada sewakan rumah kat seorang mamat nie.  sebelum nie payment memang cantik. tapi start dari feb 2010 sampai sekarang, dia x bayar sewa rumah. 1st alasan, dia nak pakai duit, sebab ayah dia baru menjalani pembedahan jantung. so, dia minta tangguh nak bayar semula start bulan may 2010. pada masa yang sama, meter letrik kat rumah tu dah kena amik kat tnb sebab dia x byr bil, so dia mintak aku dahulukan duit aku untuk settle kan dulu pemasangan + bil. kos semua dalam rm670. dia janji nak bayar semua dalam minggu lepas. bila aku check dalam bank, dia x bank in lagi. aku kol byk kali x angkat, sms pun x reply..
yang aku bengang, aku nak diskas pasal hal nie dngn dia, tapi dia asyik ngelak2... asben aku dah bising dan suh aku sewakan umah tu kat orng lain. aku dah sms kat dia, bagitau yang aku nak dia kuar dari umah tu & nak sewakan umah  kepada org lain start bulan july nie.
masalahnye sekarang, barang2 dia masih ada lagi kat umah tu.. boleh ke aku masuk kat rumah tu & kemaskan brg2 dia & letak ke 1 tempat. sebab aku nak sewakan umah tu secepat mungkin, bajet dah lari sebab x leh nak cover.. lagi 1 bil air & indah water pun tertunggak gak. total dalam rm200 lebih.. aku xde buat surat perjanjian sewa umah dengan dia..

Rate

1

masalah besar nih..
mmg susah if ada penyewa yang liat nak bayar..
tambah susah bile menyusahkan tuan rumah..

pash nak bagi komen pun pash tak pandai..

sabarlh byk2...cube cari penyewa baru n jangan bg muka dr awal....

liat nak bayar satu hal.....ini dah berjanji tp tak ditepati....kalau x boleh kotakan janji....bg alasan yg lebih munasabah...ini bhuat org tertunggu2....isyyyyyyyyyy

penah dengar masalah ni....tapi masalahnya TT tak buat surat perjanjian dengan penyewa yang memasukkan klausa - tuan umah boleh amik tindakan dan masuk umah dengan niat buang barang2 penyewa kalau tak bayar sewa skian-skian masa...

kalau ikut hak, mmg tuan umah ada hak..tapi kalau tak silap aku takleh semberono je nak buat macam tu...

kalau semua cara berhemah tak jalan, repot polis, tampal notis..last2 'pecah masuk' umah tu ..bawak polis sekalik...

biasanya jarang katak org buat perjanjian suh sain bagai masa nak sewakan rumah...semuanya atas dasar percaya antara satu sama lain..

So bila dah ada kes camni....dah tahu...better buat surat perjanjian...\\Tp surat perjanjian camtu yg kita buat sendiri tu laku ke??

Follow Us
adoi...TT, masalah besau nieeeee...
susah gak kalo dapat penyewa yang kepala batu dan hati batu cam nie...
cuba tanya lawyer the best way to solve this problem...
kalo buat sendiri kang, kang TT lak dikatakan penceroboh...
walaupun masuk umah sendiri...

sabarlh byk2...cube cari penyewa baru n jangan bg muka dr awal....
rosemary70 Post at 29-6-2010 12:01

memangpun, start bulan july nie memang nak cari penyewa baru...

Reply 5# katak_ungu

memang silap sendri pun sebab x buat surat perjanjian... lagipun rumah saya tu rumah flat, ground floor.. kot buat surat perjanjian karang, taku orng kata poyo lak, macam nak sewakan umah banglo.. lagipun atas dasar percaya, tu yang saya x buat surat perjanjian tu..

xpelah, dia janji dengan saya 1 july nie nak bagi kunci, itupun baru nk angkat kol pas saya kol gunakan no. hp lain.. kalo dia x angkut gak brg2 dia, terpaksalah saya redah masuk. dah tya member, dia kata bole masuk, tapi kena buat police report dulu. pastu senaraikan barang2 dia yang saya kemaskan...

...sabar jer lah ekkk....penyewa ni pun macam2 ragam...
...bagi aku surat perjanjian tu penting gak...coz takot kena tipu ngan tuan umah...
...aku ni penyewa...dok umah sewa kena bayar deposit utk 2 bulan (RM1400)...sewa bulanan jer RM700...
...aku akan pastikan aku akan dapat balik deposit aku bila aku nak kuar nanti....kalau takder hitam putih, mau lesap duit aku....
...so...surat perjanjian ni penting...tak kira arrr umah tu taraf pondok jer...

mmg penting wat surat perjanjian utk masa akan dtg mcm2 leh jadi...

xpelah, dia janji dengan saya 1 july nie nak bagi kunci, itupun baru nk angkat kol pas saya kol guna ...
izzyanna Post at 29-6-2010 10:12 PM

ni dah kira janji ke berapa TT??

Reply 9# izzyanna

TT..tak kisah la besar kecik ke umah tu....lain kali better buat surat perjanjian...
tak semestinya orang sewa banglo tu budi pekertinya tinggi....
tak semestinya orang sewa flat tu tak pandai...
semuanya banyak ragam...
dunia sekarang ni kena ada hitam putih....
baru segala urusan terang n jelas...
InsyaAllah..

aku penah sewa flat kat pandan jaya...flat sikit punyer buruk pun ada surat perjanjian tau..

pengalamaan aku mengahadapi penyewa yang taknak bayar sewa ni....aku pernah manggakan pintu gril dia...itu pun selepas berkali2 dia tipu kata nak bayar..siap suh dtg lagi amik duit sewa tu..bila dtg umah diorg lak dah lesap..sampai aku naik fed up aku beli mangga, pastu aku kuncikan pintu gril dia...pastu baru la dtg umah aku merayu2 mintak kunci nak masuk umah..aku ckp, sewa bayar dulu..no sewa no kunci..

mcm kes ko ni, kalau penyewa tu tak muncul2 jugak..ko masuk je umah tu..aku tak rasa ko mcm menceroboh umah tu sebab ko mmg tuan rumah tu sementelah lagi ko takde surat perjanjian segala..pastu ko tgk la apa2 barang penyewa tu yg ko leh jual balik utk cover duit ansuran bank umah tu....ni tak kejam mana lah..penyewa tu lagi kejam, dok umah org suka2 hati tak nak bayar pulak..

disket, nak tya , surat perjanjian awak  tu, persuruhjaya sumpah ada sign sekali x?? kalo saya buat surat perjanjian antara saya dengan penyewa, tanpa matikan setem dengan P.Sumpah, boleh ker??

saya pun ada masalah penyewa lama liat & skang dia berhutang 4 bulan sewa ngan saya. Masa mul2 nak swa punya la janji manis macam2. Kata nak jaga umah mcm umah sendiri lar... jgn risau sebab kalau dia blom dapat gaji, gaji bini dia akan didahulukan utk bayar sewa laa....

Hari tu slps 4 bulan dia dah tak byar sewa, aku suh dia pindah (tu pun slps banyak kali warning nak kunci pagar umah). Dia pindah pun dalam tergesa2 & kunci umah ditinggalkan dalam post box je. Kira cam taknak jumpa terus lah kiranya. Bila saya call the day dia pindah, katanya dia dah kat Toll menghala ke Johor. Pindah balik kg johor katanya (mampos aku nak percaya?)

Last week, ada org contact saya cari dia sbb nak mintak utang. Saya cakaplar yg dia dah pindah johor, tapi org tu cakap nampak mamat tu laki bini duk berkaraoke kat Uptown tu a few days before raya. Meaning derang tak pindah jauh.

Memang kaki penipu btul. Nak aje aku release maklumat dia kat sini so that tuan2 rumah sekitar PJ berhati-hati dgn org ni. Tapi aku masih sabar.

Next step, aku nak contact mak bapak dua ketul tu, mintak derang jelaskan hutang. Huhuhu.. hari tu kawen punyalah wat grand-grand, tapi hutang sewa umah liat benar nak bayar. Gila hangin aku!

Rate

1

tul psl aku sebelum kasik saper2 sewa umah, aku interbiew dulu...keje kat mana semua...photostat ic, amek add tempat keje ngan number tipon office...walaupun gumah aku umah merpati tetap aku buat aggrement okkkk...ni tuk keselamatan supaya dua2 tak lari, terikat gitu!...

silap la TT x buat surat perjanjian..takpe pengajaran di masa depan{:1_143:}

agreement ada. usaha terakhir nanti baru nak report polis. kalau boleh taknaklar burukkan rekod peribadi sesape. tapi kalau dah terpaksa, kira dah habis daya dah tu

12Next
Return to list New