CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123
Return to list New
Author: oormim185

Aku batuk disebabkan resdung

Reply 1# oormim185

Sayapun ada resdung atau alergik macam2 makanan dari sea food kepada beberapa jenis buahan dan sayuran termasuklah telur dan terkini madu...
pengalaman batuk saya pernah kena masa amal epal hijau..konon nak diet hari2 makan mula2 ok lepas seminggu mula start batuk macam ada kahak kering yg susah nak kuar,ingatkan tersalah makan,sebab saya kalau selsema atau rasa badan ada yg tak kena akan lihat balik apa yg sudah saya makan 24 jam lepas....kebetulan yg saya perasan saya amalkan epal..try google rupanya memang ada orang alah kepada epal hijau..saya stop makan..terus lega itupun ambil masa 2 ke 3 hari baru ok..kemudian lepas 2 minggu try lagi makan epal hijau lepas 2 hari batuk yg hilang tu datang balik maka confirmlah  saya alah pada epal hijau..sebelum ni pisang pun dah alah dengan selalu bersin sedangkan masa kecil makan tak kena pulak.. kita boleh perasan benda tu alah lepas kita amal..contoh pagi sebiji malam sebiji cuba amal berterusan kalau ok tanpa2 apa simpton kira boleh teruskan bukan buah sahaja apa2 makanan sahajalah..begitulah juga madu saya alah..lepas amal seminggu dah mula bersin gatal mata dan telinga mula2 ingatkan tanda2 dia nak hilangkan resdung saya rupanya saya alah pada madu..stop makan terus ok..
saya juga alah sayuran contoh brokoli...
Bab epal hijau saya ada satu cerita baru2 ni balik kampung jumpa mak saya tenguk dia batuk sikit dan bunyi kahak..saya tanya tak jumpa doktor ke..dia dah dua kali pergi jumpa doktor bagi macam2 ubat tak berkesan jugak dah masuk hampir 2 bulan,lepas tu baru saya teringat mak saya kata amal makan cuka epal hijau jadi saya nasihat mak saya stop minum tu mungkin dia alah pada epal hijau macam saya..memang betullah lepas dia stop penyakitnya pun sembuh dlm beberapa hari sahaja.
Jadi pandangan saya mereka yg ada masalah resdung/alah/alergik ni hati2 dengan apa makanan yg dimakan,mungkin kita sangka makanan tu tak logik boleh alergik contoh pisang,epal atau madu kepada saya membawa kesan alergik,jadi saya redha sahajalah..mungkin orang lain makanan lain..ada orang makan kacangpun boleh alah..di barat pernah berlaku kematian lagi.
saya kalau beli apa2 makanan bungkus mesti cek apa bahan2nya kalau ada yg alergik saya tak beli kecuali untuk org lain...
ubat seperti cetrizine atau loratadine pada saya berkesan dgn syarat jangan makan lagi apa yg alergik..saya tak amal cuma stanby..kadang2 termakan roti yg ada telur seafood dan sebagainya...tapi alah saya tak kroniklah sekadar bersin beringus dan tanda2 mild yg lain..mungkin sebab saya dapat cepat  kesan dan terus stop kot.
tentang ada orang cadang bedah buang daging lebihan dalam hidung kalau boleh tak payahlah jaga makanan dan kenal apa makanan yg kita alergik dan jauhi sudah cukup..bukan apa mak saya dah buat kat hospital pakar dahlah sakit katanya tapi alah tu macam tak berubahpun.
Sebagian besar penyakit datang adalah kerana makanan yg kedua emosi dan stress selalupun macam2 penyakit masuk.
Orang yg selalu happy jaga pemakanan  insya allah dijauhi semua itu.

Reply  oormim185

Sayapun ada resdung atau alergik macam2 makanan dari sea food kepada beberapa j ...
banapore Post at 22-7-2010 12:40

OMG first time dgr fruits ble sebabkan alergik..huhu..
so, same2lah kite jaga pmakanan kita.. sll dengar alergik ngan telur (tmasuk sy, sure jerawat naik kat muka), seafood, certain ubat n tbaru sy tau dr banapore... sesetengah fruits n madu.. uiks...x sangka yer..

saya pun pernah batuk berbulan2...dah berbotol ubat batuk....still tak baik2....last sekali pegi doktor mintak injection...stop la 4-5 bulan

skrg ni kalo rasa sakit kepala (rasa cam ada lendir kat dahi) atau rasa berdenyut2 kat pipi....esok nya mesti kena batuk balik...tp tak lama...kahak pulak dah lain mcm dah....mcm jelly...seketul kuar...kalo kebetulan masa batuk tak tutup mulut....mmg tercampak kahak tu...ngeri....doktor kata tu sbb batuk resdung...doktor cuma suruh ambik ubat cair kahak jer bila batuk...cth amxol tablets (ambroxol HCI 30 mg)

Reply 43# dang_anum

bagi saya kalau takat resdung insyaallah boleh di kawal kalau kita jaga pemakanan dan faham apa pantang larang makanan yg membuatkan kita alergik..ada org macam saya cepat dapat kesan dgn respon dari badan saya contoh bersin,selsema,gatal mata telinga langit2 ada org senyap sahaja tapi makan dalam...bahaya resdung ni jangka panjang dia kalau di biar tu yg leh kena barah dan sebagainya...nasihat saya siasat makanan yg selalu anda makan mungkin dapat membantu.

erm, first time dgr batuk sbb resdung...biasenye bersin je...
hurmmm...skang ni pn aku ngah batuk gak ni....br pas demam...batuk lak dtg....
memule, batuk kering yg jenis xde kahak tu...skang ni da start ade kahak tp xbole nk kuarkan...

tiap malam2 tekak ni gatal yg teramat sgt...cian kat baby aku, terkejut2 die...

nk tye korang la...
mcm aku ni setiap kali batuk je mesti kepale belah kanan sakit giler...
rase mcm kna hantuk kat dinding....pain killer mmg aku dok telan jer...
sakit yg amat la...

mmg normal ke klu btok akan rs mcm ni ek???ade x korang rs mcm aku ni??
aku smpai xleh nk wat keje da...

@ipes2 bole komen x? i rasa i batuk sbb resdung jugak ni

Follow Us
ish ye ke batuk sbb resdung. selalu bersin and hingus...

menarik...cik ida pun?

idakamaruddin replied at 4-12-2018 10:08 AM
@ipes2 bole komen x? i rasa i batuk sbb resdung jugak ni

mekasih ida
batuk ni common symptoms
macam headache gitu
most batuk2 hanyalah non specific je
many yg ad specific cause pon sebab habuk
atau viral illness je
je berulang2 dgn wheeze sekali, most likely asthma
tapi if btuk berpanjangan, kena start fikir utk jumpa docs la
jika batuk dtg dgn fever semua, dan ada kahak, ha could be pneumonia
jika batuk  dan peluh malam2, kang TB kang
jika batuk berdarah, it is a cancer until proven otherwise

awak nye batuk maybe viral je kot

adila39 replied at 4-12-2018 04:35 PM
ish ye ke batuk sbb resdung. selalu bersin and hingus...

menarik...cik ida pun?

kalau ade post nasal drip dari resdung tu, ha mlm mlm batuk koh koh la