CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: itu_aku

solat dengan make-up sah ke?

aper masalh ngn evergreen ni...bajet bgus lak...ustaz ker die ni....
kalu ustaz sngguh xbermoral la ...
sheely Post at 13-7-2010 14:04

الحمد لله رب العا لمين
terima kasih ... tepuk utk diri anda sendiri:re:

Reply 20# shazm85

tulah... nak gak tahu kan!! kat surau opis nih pun ada sorang kakak tuh siap wudhu dulu lepas tuh pakai makeup.. lepas tuh time solat muka dia ada make up lah!!! sah ke tidak eks? lagi satu kalo time nak solat kdg2 sy tak sempat nak basuh muka dgn cleanser so basuh jek dgn air lepas tuh solat terus.. so rasanya make up still ada lagik kat muka tu sah ke tidak solat?

Mr_evergreen: maaf kalo soalan aku ni ko anggap soalan bodoh..aku hanya nk tau, takut ape yang aku buat adalah haram di sisiNYA...so aku ingin mendapat kepastian supaya tidak bajet bagus mcm org 'tu' takut nt nk dpt pahala dapat dosa lak...tujuan aku pki makap pula tuk menutup cela2 dimuka...

Mr_evergreen: maaf kalo soalan aku ni ko anggap soalan bodoh..aku hanya nk tau, takut ape yang aku buat adalah haram di sisiNYA...so aku ingin mendapat kepastian supaya tidak bajet bagus mcm org 'tu' takut nt nk dpt pahala dapat dosa lak...tujuan aku pki makap pula tuk menutup cela2 dimuka...
itu_aku Post at 13-7-2010 14:40

tak payah la sampai mintak2 mahap...tepuk utk diri anda sendiri jer:re:

huhua.......mr evergreen sudah merajuk.....sudah tak mau memberi sebarang nasihat lg....................

huhua.......mr evergreen sudah merajuk.....sudah tak mau memberi sebarang nasihat lg................ ...
sheely Post at 13-7-2010 14:54

salah tu Puan...

Follow Us
kalo bole biar la bersih drp ape2 bhn di badan kita...
hanya air wuduk semata...

penah gak tanye uztad pasal nih....
dia ckp biarlah bebas dari ape2 yg leh menghalang air wuduk daripada terkene tempat yg wajib kene air......
lagi satu pasal lepas wudhuk make up....pon gitu gak lah....kalo leh mase solat biar muke tuh bersih dari ape2 pon sebab mase kite sujud dahi dah hidung wajib kene tikar sembahyang....seelok elok nyer biarlah bersih dari ape2 pon sebab kite pon x tahu kebersihan barang2 make up nih kan.......

Reply 28# haneco

oh skrg da paham.. tq

boleh solat..
xde mslh pon
cuma kalau x tggal make up tuh..cmne nk berwuduk?
kata dh bw make up beg kan..make up je la balik

aku pon interested nk tau psl ni..
lg 1 situasi, pnh ade sorg kwn aku, kteorg p dinner company,
s ...
nawtylulu Post at 13-7-2010 01:25 PM

selagi tak terbatal wudhu' dia, selagi tu la sah...even dia dah pakai mekap segala...

bukan lama sangat pun kan nak tanggalkan mekap b4 ambik wudhu' tu...
paling lama pun 5 -10 minit rasanya...tu pun kalau pakai maskara waterproof segala la..
pas dah solat tu, mekap la balik

maaf ye kalau ape yang saya cakap ni salah or kasar ke ape2 je lah..

1) kenapa sayang sangat nak tanggal kan make up tu..kerana malas nak make up balik awak tinggal kan solat..pada saya perbuatan ni sangat tidak patut..saya pn makeup jugak kalau keluar tu..tapi bila nk solat cuci la ape y patot..lepas solat make up balik..Alhamdulillah xde masalah..kat muka saya pn ada cela juga..yang asas2 sudah la..

2) ni ape yang saya fikirkan la..kandungan dalam produk kecantikan tu sure ke xde barang2 y terlarang..bebas dr lemak kerbau pendek etc??bila fikir macam ni pada saya..lbh baik saya bersih kan makeup tu..then solat..baru la senang hati..jangan ambik ringan hal solat ni..saya ni pn bukan baik sangat..tapi bila sampai kepada bab solat ni..kne ambik berat lah...

make up tu bkn syarat utk sah solat & wuduk,kalaulah dgn bermake up blh khusyukkkan solat...dah ramai Pak Imam pakai make up...:re:

Reply  shazm85

tulah... nak gak tahu kan!! kat surau opis nih pun ada sorang kakak tuh siap wudh ...
zamnie Post at 13-7-2010 14:39

kalau mekap ade lg..mcm mana air nk rata kan? next time better akak sediakan cleanser or make up removal...solat itu lg penting kan?

peringatan utk diriku sendiri jugekk..

Reply 33# lana~yana~

klu gune kerbau pendek...amek wuduk pn x lut dah...dah kene samak ye...penting tuk tau kandungan make up. klu x tau kandungan bak jgn pakai...bahaye

Reply 36# icamys

maksud sy kt situ..kot2 kita xpasti kandungan y terdapat dalamm produk tu..kadang2 guna nama saintifik la ape la..bukan sume orang tao kn...

"Dan mintalah pertolongan (kepada Allah) dengan jalan sabar danmengerjakan sembahyang; dan sesungguhnya sembahyang itu amatlah berat kecualikepada orang-orang yang khusyuk"

-Surah Al-Baqarah ayat 45

aku takde ler baik sangat cuma berdasarkan ayat diatas tuhh...sepatutnya kita as hamba mmg tak boleh meringan2kan solat. so mesti tiada masalah untuk kita bersiap utk berjumpa dengan allah. ingatan utk diri sendiri dan org lain...

PS: pengalaman sendiri..solat di surau @ midvalley..ada sorang hamba Allah yg cacat kakinya...sungguh susah lah pergerakan beliau utk solat (pada pandangan aku lah)...tp die tetap mengerjakan solat...so insaf kejap lah aku coz as org normal..aku kadang2 meringankan solat...

syarat sah wuduk jgn ada yang menghalang air sampai ke anggota wuduk...kalau makeup tu x menghalang air maka xde masalah....tapi kebanyakan makeup jenis berminyak memang menghalang air...'sesungguhnya solat itu amat lah berat kecuali kepada orang2 yang bertakwa'...

ku rasa situasi ni bnyk berlaku bila kita nk cepat keluar ke mana2 lepas maghrib. nk solat skrg.. lom masuk waktu lagi.. tp klau lepas solat kang baru nk make up.. mmg tak sempat. so amik wudhu dulu... (masa ni mmg clear from any make up - klau tak nnti tak sah wudhu sbb air tak sampai). then dah siap wudhu'.. make up siap2.. bila azan.. solat terus. pas solat dah siap.. takdela nk kene make up pulak kan...

klau ikut camni je.. mmg la bole. cumanye.. bab bahan2 make up itu sendiri... adakah make up itu diperbuat dari bahan2 yg sah utk dibawa solat. unless klau korang pkai produk 'simply sity' la kan.. kan dah claim produk halal.. so no hal la..

n lagi 1 nk tekankan.. klau pegi shopping ke hape.. fo those yg pkai waterproof mascara bagai tu.. please bring along wet wipes ke.. make up remover ke.. klau takat basuh muka cam biasa tu.. sah2 ur mascara tak ilang lg.. n ur wudhu' tu dibimbangi tak sah.