CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: itu_aku

solat dengan make-up sah ke?

saye pun slalu ade persoalan yang sama
mmg slalu wuduk dulu, pastu pakai mekap
jadi mmg x timbul soal air terhalang dari mengenai anggota tubuh semasa berwuduk
persoalannya kan,
adekah dengan memakai mekap2 yang tidak ada pengesahan halal
boleh memberi kesan pada solat kite atau tidak?
(i mean dari segi sah solat atau tidak, hukum pakai mekap tu sendiri waktu solat cemane ye? makruh ke hape ke)

sendiri maw ingat la kan
mr_evergreen Post at 13-7-2010 12:54

apa salahnya dia minta pandangan...mr.evergreen klau rsa mlas nk cmpur dlam soal nih krana cetek pengetahuan agama dan tak tahu nak jwab apa..diam aje lbih baik:@

Post Last Edit by akoknorma at 13-7-2010 21:40
saye pun slalu ade persoalan yang sama
mmg slalu wuduk dulu, pastu pakai mekap
jadi mmg x timbul s ...
missmarvolo Post at 13-7-2010 17:14

kalau ada pemasalahan agama lbih baik rujuk blog ustaz azhar idrus...dia akan beri jawapan yang amat puas hati dan mudah difahami..saya prnah dngar ada orang alim ckap..klau kta pkai mekap smasa ambil wuduk..air susah nak meresap krana mekap berminyak...minyak kan tak boleh campur dgn air..klau dah takde jlan lain..qada jer smayang tu bla smpai rmah nnti..spaya tak rsa bsalah...

ambik air sembahyang sebelum buang mekap air tak kena kulit ... ambil air sembahyang lepas tu baru mekap pun tak boleh juga ... cuba rujuk ngan pak imam dari al azhar rasanya untuk perjalanan dengan tujuan yang baik boleh dijama' atau qada' sembahyang tu lepas tu teruskan le kerja tu ... aku ada jumpa soklan dan jawapan gini tapi x ambek endah sebab aku ni teruna lama ...

x tau ler, sah ke x..kena tnya org yg ariff ttg bab nie..
cuma dlm mekap kite pki tu ada benda alkohol so x tau ler bole ke x bwa solat.
lgpun dlm sblm solat d wajibkan membasuh muka dr segala kekotoran or apa2 pun..
dats wai ler kena berwuduk dulu sblm solat utk membersihkan apa2 yg patut..

banyak yg mempertikaikan mekap tu bebas bahan larangan atau tak. kalau waswas kenapa masih nak pakai? kalau mekap tu sah2 ada unsur najis (mcm bahan babi atau haiwan yg tak disembelih mengikut syarak atau bhn2 najis lain, uri etc) terang2 la solat tak sah. kalau tak bawa solat pun, mekap tu pun tetap haram dipakai. dh terang2 ada najis kan?

kalau mekap tu halal pun, tapi air wuduk tak telus ke kulit, tetap juga tak sah. salah satu syarat sah solat ialah bersih dari hadas kecik dan besar (wuduk kena ada), dan bersih dari segala najis (ini blh termasuk mekap yg tak halal tu).  

wallahu a'alam.

Follow Us
Post Last Edit by Madura1 at 14-7-2010 01:35
unless klau korang pkai produk 'simply sity' la kan.. kan dah claim produk halal.. so no hal la..
talapia Post at 13-7-2010 17:13

dapat halal dari mane jakim ekkk?

apa salahnya dia minta pandangan...mr.evergreen klau rsa mlas nk cmpur dlam soal nih krana ...
akoknorma Post at 13-7-2010 21:35

السلام عليكم

بِسْــــمِ ﷲِالرَّحْمَنِ الرَّحِيم

Puan/Tuan

mulai sekarang Puan/Tuan blhlah bertep0k utk diri Puan/Tuan sendiri

kalau nak meriah mcm funfair ajak lagi ramai2.:re:

Senang saja, masa korang belajar dulu, ada tak sebut perkara2 yang membatalkan sembahyang tu termasuk make-up.  Kalau tak ada.. jangan disusah2kan dengan fatwa baru..

Senang saja, masa korang belajar dulu, ada tak sebut perkara2 yang membatalkan sembahyang tu termasu ...
paler kembang Post at 14-7-2010 08:32

السلام عليكم

otai

السلام عليكمotai
mr_evergreen Post at 14-7-2010 08:35 AM

w-salam

make up mostly kalis air kn? maksudnya air xkena kt kulit kita bile kita pakai make up..
untuk sah solat..yg pertama..wuduk kene sempurna..yakni..seluruh anggota wuduk wajib kene air muthlak..baru sah wuduknya..so mane2 alat cth: make up atau ape2 aje bahan yg menyebabkan air xdapat menyentuh kulit mane2 anggota wuduk..maka wuduknya TIDAK sah..

lagi satu..kalau nk solat..seharusnya wuduk sempurna dan baju or kain pn sempurna hukumnya..maksudnya..bersih drpd sebarang najis..

p/s: sekadar ingin berkongsi..

[quote][/quote]penah gak tanye uztad pasal nih....
dia ckp biarlah bebas dari ape2 yg leh menghalang air wuduk daripada terkene tempat yg wajib kene air......
lagi satu pasal lepas wudhuk make up....pon gitu gak lah....kalo leh mase solat biar muke tuh bersih dari ape2 pon sebab mase kite sujud dahi dah hidung wajib kene tikar sembahyang....seelok elok nyer biarlah bersih dari ape2 pon sebab kite pon x tahu kebersihan barang2 make up nih kan.......

pembetulan: masa kita sujud..anggota wajib adalah dahi..kedua2 tapak tangan dan jari2 kaki ditegakkan..(hidung bukan anggota wajib sewaktu kita sujud,jd xkene tikar sembahyang pn xbatal solat)

so skrg nih soklannye sah atau tidak solat kalau kita pakai make up selepas ambik wuduk?

rasanye soklan ni berkisar pasal pakai make up SELEPAS amik wudhu'. so masalah kalis air bagai.. tak timbul sbb after wudhu'. wudhu' tu sah. cumanye... solat dlm keadaan bermake up yg kita tgh confuse skrg ni. baik dr segi bahan2 make up... pastu ada pulak yg kata pkai make up itself mmg dah haram.. yupp its true.. tp mcm2 pendapat lagi... . klau takat make up yg light aje.. bkn mcm nk wat konsert tu..

hmmm satu lg confuse.. anggota rukun dlm sujud ada 7 kan? dahi,  tapak tangan, lutut, dan jari kaki kan? klau dahi n tapak tangan tu... tak bole berlapik. lutut n jari kaki lak.. camne ek? aku tak ingat lak..

Aku rasa aku faham masalah TT,mmg la kadang2 kita sayang nak buang make up tu.aku pun sayang gak tetambah kat moisturiser yang mahal2 kita beli tu,tapi Alhamdulilah sayang aku pada Allah dan pada agama Islam lebih lagi,so buang je la make up tu bila sampai time solat.

Bagus TT ni,sbb beliau nak berubah dan berani bertanya.

Bagi aku sendiri,untuk bersolat kita kena pastikan kita berwudhu dgn ikut syarat2nya kan.jadi mmg kita perlu tanggal make up untuk berwudhu.lepas tu,boleh la make up dan bersolat.

Kalau TT rasa,TT dapat memelihara wudhu tanpa terbatal ( bukan setakat buang angin,malah tak leh bersentuhan dengan org bukan muhrim,agak susah tu ) sepanjang bershopping,ok apa takyah tanggal make up,terus je bersolat bila masuk waktu sebab masih ada wudhu kan.

Sepanjang pengetahuan saya juga mmg takde salahnya bersolat dengan memakai make up selagi bahan make up tu halal.Kan bagus kalau kita berwangi2an dan cantik semasa menghadap Allah ( cuma untuk wanita,jgnla berwangi2an atau make up tebal mcm nak wat konsert kat masjid lak,nanti ada lak fitnah ...)

pendapat saya, TT ni sah2 jahil, mcm saya gak. jadi org jahil ni soalan2 dia bunyi pelik2, jadi yg tak jahil tak perlu nak persendakan. bagusnya TT ni mau bertanya, dan yg tau bantulah mana patut.

saya cuma nak kongsi pandangan, bab mekap selepas wudhu'. kalau boleh sabarlah sikit, lepaskan je solat tu dulu, lepas tu bermekap sakanlah.

dalam hadis byk ada cerita pasal kelebihan berwudhuk,walaupun masih ada wudhuk:re:
tp takde plak dlm hadis cerita pasal kelebihan make up,walaupun masih bermake up:re:

aku rasa bukan TT sorang jee bermasalah mcm ni, ramai lagi yang mempunyai masalah ni...cuma malu dan tk malu jee nk mengaku...bagus TT ni mudah2an perubahan TT lebih diredhai..yang lain boleh membantu tp jangan laa mengondem..tu kan bertentangan dengan ajaran kita...bab sah tk sah tu...aku pun tk tahu sbb takut nk ckp lebih...hehehe, tp bila i wat surf kt intenat...benda ni pun ada yg bercanggah...kejap kata sah kejap tk sah....

kalau betul-betul ikut ajaran ISLAM...tak susah la,tp org lain plak tgk tak senang