CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: itu_aku

solat dengan make-up sah ke?

Post Last Edit by Ibujie at 14-7-2010 11:18

Akak rasa tak perlu lah kite bertekak pasal bende2 camnie....burok  serta memalukan je kat budak2 klu depa baca & tahu camnie tebiat otai2 semua.

Tapi akak nye one cent opinion, tak perlu lah bermekap2 nie (seboleh2nye), buruk cela nye muka kita, Allah cuma nengok kat iman & ketakwaan kite je....biar le burok dimata org tapi mulia dimataNYA...insyallah.....

Wat ape nak kayakan tokeh buat make-up tu?

p/s: cume pakai make-up masa hari nikah - 14 tahun yg lalu - tu pun kene "paksa"....huk...huk..huk...

soklan TT masih x terjawab kan... tp ramai kata solat sah kan walaupun ada makeup sebab ambil wudhuk dulu baru make up!!!

bagi kite tak kene buang make-up dulu baru ambil wuduk....sbb ambil wuduk bererti membersihkan diri dari hadas kecil...bila dah bersih barulh bersolat....

soklan TT masih x terjawab kan... tp ramai kata solat sah kan walaupun ada makeup sebab ambil wudhuk ...
zamnie Post at 14-7-2010 11:42

InsyaALLAH sah

saya cuma tak nampak kepentingan bersolek selepas wudhu. selepas solat tu terpulanglah..

cuma bahan2 dlm solekan adakah halal.. benar2 halal? sebab nak solat kena bersih dan suci dari segala najis.

saya cuma tak nampak kepentingan bersolek selepas wudhu. selepas solat tu terpulanglah..

cuma bah ...
wasntme Post at 14-7-2010 12:19

ini lah yang saya maksud kan kt posting sy smalam...

Follow Us
salam

selepas berwuduk teruslah bersolat
kenapa lak nak kena mekap bagai
cantik disisi allah swt ketika mengadapnya adalah bersih dari kotoran dan najis
bukan cantik muka lepas solek

opsssssssss maaf, saya gurau2 sahaja ya
tapi kan, dah lepas solat tu boleh lah nak solek semula pun. bukan ada sesiapa nak ambik gambo ketika kita solat pun, kecuali artis tu kot heheheh

ps: maaf seloroh sikit ya
yang halal tetap halal
yang haram tetap haram
yang benar tetap benar
yg salah tetap salah

jom kita sama2 belajar dan tingkatkan lagi imam kita

Reply 67# sitihawa

Hehe...thanx betulkan saya...aakan,cantik tu tak semestinya bersolek...

Reply 68# rikashi

salam

hehheeh kita sama2 baiki diri, saling ingat2i, saling pesan2i, saling tegur2, dgn kebenaran dan kesabaran.
semoga kita semakin bertakwa...
insyaAllah

seperti yg sy tnya semalam, buknlah setiap masa bermekap slepas berwudhu'... hanya pd masa tertentu, cthnye pd mlm dinner. slalunye dinner akn mula pd waktu mgrib.. biasanye pd mlm tersebut kebanyakkn org mahu kelihatan cantik. jd bermekap selepas wudhu' yg sy mksdkn hanyalah pd waktu2 tertentu sahaja..
bukan mekap tu penting, tp kadangkala di sesuatu majlis kita dikehendaki untuk bermekap. xkanla kite nk tinggalkan solat kerana sygkn mekap. untuk bermekap selepas solat pula, masa amatlah terhad.. jd itu yg mnjd persoalan sy.. klo stakat p shopping tu, amatlah jrang mnggunakan mekap..

terasa nak menjawab.. maaf ya nawtylulu kalau jawapan saya tak memuaskan..

apa u buat agaknya, kalau2 semua timing dah betul cukup2 ngam2.. kira dah wudhu', then mekap (kena mekap awal2 sebab takut tak terkejar majelis), pastu solat..  tetiba ada panggilan pulau.. eh, panggilan ke tandas.. means tetiba perut memulas2.. mana satu u nak dulukan? ni majelis dah start.. apakah u utamakan majelis tu jugak ke?

apakata kita tukar persoalan mekap ni kepada persoalan melepaskan hajat besar tatkala majelis dah nak bermula - atau dah bermula - mana satu nak dulukan? perut memulas ni pun bukan kerap berlaku, nak2 pada sesuatu situasi kdg2 tak dpt nak ramal atau rancang.

dlm pernyataan saya tu terkandung tersurat dan tersirat.

Reply 70# nawtylulu

salam saudari,

mekap nak g dinner ke?

lepas wuduk terus lah solat
lepas solat mekap lah semula
dan pergi lah dinner tuh

takut tak sempat?
dinner tuh masa panjang
nak makan2, mesti ada show2 bagai
makanan pun banyak, tak apa lambat sikit
mesti sempat kan?
tak pun sampai je hotel ke apa ke, toilet kan ada, masih ada masa lagi nak tacap sana sini
tapi kalau solat tak kusyuk sebab nak cepat g dinner sebab nak kena mekap bagai tuh lama susah gak lah

so, saya tahu awak saya kita mesti tahu mana betul mana salah
mana dulu penting mana tak penting
tuntutan agama atau tuntutan dunia?

maaf
saya juga lemah spt saudari
semoga kita menjadi lebih baik ya

Post Last Edit by wasntme at 14-7-2010 14:28

membaca persoalan di sini saya faham satu perkara. kerana saya pernah lalui perkara2 mcm ni. bila duniawi bertembung dgn akhirat - terutama bila kita baru2 nak berhijrah. saya telah laluinya, dan masih melaluinya.

ia nampak remeh pd org lain, tapi kita yg melaluinya terasa berat dan susah. kerana kita berada di atas garisan itu, kiri dan kanan.keliru. insyaallah, lambat laun kita akan belajar melaluinya, cuma kdg2 bila org tak faham, kita makin keliru.

saya pernah berada di persimpangan bila buat keputusan nak pakai tudung. dlm nak beramal, masih ada unsur2 yg menghasut diri pada kepentingan soal cantik ke tak, elok ke tak, nampak tua tak.. bukan benar2 ikhlas utk Allah suka.. sibuk dok fikir apa org kata or fikir.. tapi lama2 bila dan dpt sesuaikan diri, lama2 ok lah.. mmg nak ikhlas mula2 agak payah, tu kdg2 saya selalu ckp kalau ikhlas itu susah, terutama dlm bab2 agama, paksakan diri dulu, lama2 kita dah selesa, sebab nak buang yg duniawi tu mmg berat, tak semua boleh lakukan. tak semudah apa yg org lain boleh buat. maka tu lah timbul soal2 keperluan bermekap utk cantik dsbg nya. saya tak kata org lain, ni saya kata diri saya sebab dah melaluinya.. org lain saya tak taulah mereka rasa sama mcm saya rasa atau lalui tak.

semuanya memerlukan masa utk berubah, jadi bila yg jahil nak berubah kira alhamdulillah, tapi yg dah berjaya berubah kenalah bagi support pd yg tgh nak transform ni.. setakat eh tak boleh gitu, jgn gini.. tidak membantu.. sebab dlm hal ni "keberanian" itu kunci dia. bila yg jahil nak berubah, mmg akan hadir perkara pelik2 mcm persoalan inilah.. harap yg tak jahil boleh sabar membantu. dan yg jahil pulak jgn cepat melenting kalau kena tegur.

teringat, saya pernah pakai tudung konon2 ikhlas kerana Allah, tetiba org kata saya nampak tua, saya boleh dan2 tanggal tudung.. astaghfirullaah.. semoga Allah ampunkan saya..

Reply 72# sitihawa

setujunya..

Reply 73# wasntme

suara2 yg mengatakan nampak itu ini , tak elok tak cantik, bila kita memakai tudung atau mengikut suruhan agama2 adalah bisikan2 syaitan...
alhamdulillah kita masih juga memakainya kan?
saya juga dulu memakai tudung kerana ayah yg suruh . walau saya agak lambat iaitu ketika nak masuk ipta, tapi alhamdulillah saya setia hingga kini. malah lebih afdal kerana kita ikhlas kini kalau dulu kita pakai kerana ayah yg suruh tapi kini setelah kita makin belajara agama, baca ayat2 quran , kita sendiri tahu bahawa menutup aurat adalah tuntutan dalam agama, bukan kerana ikut2an, fesyen atau apa2.

alhamdulillah...
cuma saya juga belum mampu nak pakai tudung labuh  

Reply 72# sitihawa

apa yg saya cube ckp ialah, klo cthnye kite mekap siap tempah andaman, pastilah syg mekap tersebut coz da byr... so itu yg sy nk tahu sama ada sah atau x solatnye jika wudhu' tersebut diambil sebelum bermekap. kalo mekap sndri mungkin xde masalah untuk touch up blek.. tp klo da berbayar segala xkn la nk basuh muka.. sbb itu berwudhu' sebelum mekap.

lor org tny tuk tahu dan ingin berubah...susah sgt ke?..lain org tanya lain jawabnya..so sad!!!
itu_aku Post at 13-7-2010 12:51

masing punye pdapat.....

Reply 77# nawtylulu

salam nawtylulu,

saya paham maksud awak. sama lah juga kalau orang yg nak adakan majlis kawin, nikah, sanding. kan dah di tempah mak andam, juru solek berbayar kan.
dah kita sendiri memilih utk itu, kita sendiri yang setuju memilih waktu2 sekian utk di solek, bermakna kita redho, kita setuju sedangkan kita tahu, hati kita tahu, mak andam pun tahu ( kalau dia muslim lah) bila masuk waktu zohor ke, masuk waktu maghrib ke, asar ke?
tapi sebab kita rasa majlis itu lebih penting, maka kita abaikan waktu solat?
betul tak?

saya juga mengingatkan pada diri saya sendiri juga. kdg2 kita tak kisah lambat solat,tinggal  solat tapi kita tak nak terlepas majlis2 sesuatu kan? salah siapa? diri kita sendiri kan, kerana memilih dunia dari akhirat?
memang kita berdosa .

wallahhualam...

kalo x makeup tak leh join dinner ke?