CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 27457|Reply: 98

Persatuan Kurus Kering Malaysia (PKKM) dgn slogan 'Kami Mau Gemuk!!!'

Post Last Edit by asteruk at 17-7-2010 14:51

Mcm mana aku nak mulakan ek. Aku laki, skrg umur 19 tahun. Aku ada masalah iaitu berat badan aku yg terlalu kurus dan tdk bersesuaian dgn ketinggian aku. Aku takde keturunan kurus kering malah masa aku sekolah rendah berat bdn aku normal maksudnya kurus yg ada isi gituh. Tp sejak aku masuk sekolah menengah masa Form 2, aku mula meninggi dan berat badan aku tak naik2.

So, mula2 tu aku ingatkan benda ni bese jek maksudnya bila dah besar nanti berisi la badan aku yg kurus kering ni. Tp sampai skrg aku tak nampak sbrg perubahan malah makin kurus ade la

Byk benda aku dah cuba - dr makan appeton weight gain (aku makan sebulan jah sbb harga mhl sgt) sampai la kesemua petua utk menaikkan berat badan aku dah cuba. Tambah pulak aku ni mmg jenis yg kuat makan+suka tidur. Sampaikan aku dah fed up. Aku ada baca satu artikel tu tulis kalau kesemua cara utk menaikkan berat badan dah digunakan tp masih tak berhasil sila berjumpa dgn doktor.

So, skrg ni aku rase it's about time utk aku bertindak. Aku cdg nak jumpa doktor utk bincang psl benda ni atau dia leh bagi ubat utk naikkan berat badan. Tp, kwn aku pernah gak nasihatkan kat aku soh gi jumpa doktor sbb dia kata dia nampak aku ni kuat makan tp badan kurus kering plus dia ckp dia salu nampak tgn aku bergetar klu pegang benda. Itu mmg aku akui, setiap kali pegang benda tangan aku akan menggeletar sbb tangan aku nih cam tak cukup isi

Kwn aku tu ckp mak dia pun mcm aku (makan banyak badan tak naik2 dan tgn suka menggeletar bila pegang benda) dan dia ckp itu petanda yg aku pun ada sejenis penyakit mcm mak dia. Penyakit apakah itu? Aku pun dah lupa tp dia soh aku jumpa doktor sbb penyakit ni ada 2 - satu jenis yg tak merbahaya iaitu selalunya leher pesakit akan bengkak (mak dia jenis yg nih) dan satu lagi jenis yg tak berbengkak di leher (dia saspek aku jenis yg ini) dan menurut dia jenis yg tak bengkak di leher ni leh membawa maut

So skrg ni ada beberapa persoalan yg aku nak kemukakan:

1. Klu jumpa doktor klinik biasa, berapa charge yg akan dikenakan utk mintak ubat naikkan berat badan?
2. Salunya dia akan bg ubat jenis apa utk bantu menaikkan berat badan aku atau skdr bg consultation jah?
3. Adakah masalah aku ni biasa atau luar biasa?
4. Benarkah dakwaan kawan aku yg aku sdg membawa penyakit yg leh membawa maut

Tak kira lah apa jua sekalipun, aku nak sgt sgt sgt sgt badan aku ada isi.

info tambahan: berat aku 53kg, tinggi 180++cm

Post Last Edit by mizsela at 17-7-2010 14:59

kurus gler weih

bahaye lak tue

tp ade kawan aku...perempuan..pun kurus gler..x igt tinggi dia berape..adelah berat dia 39 kg..
rupanya ade tiroid dia bengkak..so buat pembedahan...lepas tue..barulah badan dia naik...

Post Last Edit by asteruk at 17-7-2010 15:16
kurus gler weih

bahaye lak tue

tp ade kawan aku...perempuan..pun kurus gler..x igt tingg ...
mizsela Post at 17-7-2010 14:56

tiroid - itulah yg kawan aku ckp

adakah aku kena buat permbedahan berapa kosnyer

kurusnya

Reply 3# asteruk

wah asteruk pon lepak sini.biasa nmpak kat board Gosip jer.hehe

btw..mmg kurus sgt tue...53 kg 180 cm? mcm tiang jer...
igt i ni kira paling kurus dah.. 60kg 170cm...

i pon dh give up nak gemukkan badan..
sbb dh cuba mcm2...
so skrg biar je..terima sajer..

Follow Us
untung lah jadi kurus ni.kalu kurus sangat pon tak elok sangat

TT....persatuan tu mmg wujud ker..tak pernah dgr la pulok....

ade bende lain dlm bdn ko kot.. tu yang ko makan byk tak gemuk2...

selaku pesakit yg prtama kali menjejakkan kaki kat klinik ni..aiols expect lebih byk komen yg berunsur perubatan

Post Last Edit by mizsela at 18-7-2010 07:47
tiroid - itulah yg kawan aku ckp

adakah aku kena buat permbedahan berapa kosnyer:fu ...
asteruk Post at 17-7-2010 15:14

kawan aku buat pembedahan....tp x tahu brape kosnya..
lame gak x contact dia...

kawan aku buat pembedahan....tp x tahu brape kosnya..
lame gak x contact dia...
mizsela Post at 18-7-2010 07:45

contact die skrg

takde sape yg sudi nak membantu?!

Reply 13# asteruk

pm DocReDevils/ Cakkk..aaaa kalau nk responds cepat
tak pun nyah dochamdam

aku penah dgr org mkn pil super gemuk....ade jual dekat kedai2 jamu....cubela try....dr ape yg aku dgr berkesan...tp ape2 kne rujuk kt dokter dlu k....huhu

aku penah dgr org mkn pil super gemuk....ade jual dekat kedai2 jamu....cubela try....dr ape yg aku d ...
fiqa_sofia Post at 19-7-2010 11:13

terima kasih

Post Last Edit by RedDevils at 19-7-2010 12:48
Mcm mana aku nak mulakan ek. Aku laki, skrg umur 19 tahun. Aku ada masalah iaitu berat badan aku yg  ...
asteruk Post at 17-7-2010 14:38

1st of all, terima kasih sebab masuk Bod ini..

Kau memang kategori UNDERWEIGHT ni..BMI kau ni 16.4 hmy3:

BMI Categories:
  • Underweight = <18.5
  • Normal weight = 18.5–24.9
  • Overweight = 25–29.9
  • Obesity = BMI of 30 or greater

Pertama sekali kena tengok APA yg kau makan...kau byk makan utk naikkan berat badan, OK fine..tapi apa yg kau makan?
Seimbang ke piramid makanan kau? Ke kau hantam byk makan junkfood...or byk makan benda berlemak?

Kena put on more carbo & protein utk load body mass, maksudnya beratkan badan kau dan build up muscle as well.
Kau tau kan makanan high carbo apa? So makan in a big portion benda2 ni (roti, nasi, mee, kentang)
Next target on protein..(ikan, ayam, putih telur)..

Sayur & buah jgn lupa..kena makan byk juga...
Benda high fat elakkan..ni la silap yg aku perhatikan org kurus buat bila nak naikkan berat badan..makan byk, tapi salah pilih makanan...makan byk roti canai...makan aiskrim...makan coklat byk byk.. Benda2 ni high fat content...berat badan tak naik, tapi lemak berkumpul..cholesterol bertambah..penyudahnya, body kurus tapi berisiko tinggi sakit jantung/darah tinggi/diabetes semua..nak buat hape kan...

Next aspect is EXERCISE.
Jangan berpegang kpd misconception ni: "aku kurus, so aku tak perlu exercise"
Kena exercise utk build up muscle tone, muscle flexibility, musce strength..
Cuma tak perlu la kau layan exercise melebih lebih(ni perlu bagi org yg nak loose weight)..sekadar buat cardio exercise 3-4 kali seminggu, each session min 30 minutes..OK lah tu..bila body dah build up sikit, kau incorporate dgn resistance training(angkat berat sikit)..

Boleh continue juga dgn Appeton Weight Gain tu..cuma kau kena istiqomah la..kena le berkorban wang sikit...ni ko baru try se-tin, dah stop...mana boleh mcm tu..dulu kawan aku kat university mcm kau lah..tapi dia istiqomah makan Appeton ni..dalam 6 bulan jugak..plus jaga pemakanan dia (rujuk style pemakanan yg betul aku tulis kat atas tu)..dan dia exercise..Memang berat badan dia naik..sedangkan dia mmg jenis kurus meleding sejak sekolah rendah..

Kau kena consider jugak buat medical check up, ie jumpa doctor..
Sebab kurus kau ni lain macam...dan kau ada kata kau ada simptom tangan menggeletar..

Penyebab paling biasa(diagnosis paling biasa) ialah penyakit thyroid.
Tak semestinya kelenjar thyroid kat leher tu kena membengkak baru ada penyakit thyroid..ada juga yg saiz nya sama, tapi still berpenyakit(samada Hyper atau Hypo thyroid).
Kena suspect kau ada HYPERTHYROID, ie hormon thyroid kau tinggi.

Hormon thyroid ni penting utk metabolism badan..so kalau hormon ni tinggi,kadar metabolism tinggi..ko bayangkan body kita ni mcm enjin kereta..kalau metabolisme tinggi, dia perlukan bahan bakar tinggi--petrol la..so dlm kes manusia, lemak2 dan zat2 makanan kau akan dibakar dan diguna lebih tinggi dek kerana effect hormon thyroid terlebih ni...

Antara simptom hormon thyroid terlebih (hyperthyroidism)..Kau check ada tak simptom ni:

-body kurus, walaupun kuat makan
-kuat berpeluh, body sentiasa panas walaupun dalam bilik yg sejuk.
-tangan menggeletar..kau angkat dua dua belah tangan tu, stretch kan jari2..tengok menggeletar tak..
-tekanan daraah naik

tak semua simptom ni mesti ada...apa apa hal..kau jumpa doctor, minta nasihat secara bersemuka..

Ada byk lagi penyebab body kurus selain sakit Hyperthyroid ...kalau aku nak tulis kat sini, 100 page pun tak cukup...tapi aku specific kan pada thyroid based on cerita kau tu, dan benda ni selalu jadi..

aku penah dgr org mkn pil super gemuk....ade jual dekat kedai2 jamu....cubela try....dr ape yg aku d ...
fiqa_sofia Post at 19-7-2010 11:13

Nasihat aku, apa apa JAMU ni, samada utk kurus ka, utk gemuk ka, utk lepas bersalin ka, JANGAN lah makan.

gile kurus ko! boley buat galah kait durian nih.

hahah cam setan la budakskema ni. tabaik siot..

aku pun hadapi masalah camni gak. tp sib baik aku rendah je. so xde la nmpk sgt kurusnya.
tp time pakai suar x best. bontot leper je.

aku pasan akunya kadar metabolisma mmg tinggi. klu sjuk tu, aku terasa dlm badan ni panas je. klu time panas pun sama je.

dulu masa aku umo awal 20-an aku pnah pegi klinik tnya doktor, dia ckp aku punya badan da ok da. xyah nk risau. wtf. bengang tul aku ngn doktor tu. pas baca komen RedDevils ni aku rasa nak jumpa doktor ar. nk tnya betul2.