CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: norzyy

NASIHAT KEPADA YANG BERTUDUNG TAPI BERBONGGOL

pada p'dapat MUFTI PERLIS skrg, dr juanda, dia ckp x haram sanggul tinggi sbb masih tutup aurat...yg ...
bunga_kaseh Post at 8-8-2010 18:41

ada ke yg free hair sanggul rambut dia bila keluar rumah,tak pernah tengok ke sy terlepas pandang,..kalau penari tradisional ada la kot..
yg banyak jumpa sanggul tinggi di dalam tudung..

aku suke cara ko, rela potong rambut demi agama..bkn demi kecantikan..
gud girl..
oormim185 Post at 8-8-2010 13:16

mekacih...mekacih....
tp mmgla rase berdosa sgt2 mase tau tu...walopon wat gak dosa lain...
tp spnjg aku pakai tudung dgn sanggol tinggi tu ramai gak la tego aku, termasuk la laki mahupon perempuan....
"eh, ko ni rambut panjang ek ?"
so, xkesah la hadith sahih ke xsahih ke...
drpd interpretasi aku adlh...kalo pmpuan pakai sanggul tinggi2,
akn wat org lain berfikir, dan membayangkan keadaan anda tanpa aurat.
so....dosa ke x korg rase?
wallahualam....

dh MUFTI PERLIS kata x haram..so ok lh...abis tu, kalu ibu2 dlm pantang ikat rmbt tinggi tu haram jgk ke? walhal, dia org ikat tinggi2 bagai sanggul tu nk buang angin... korang ni..apa2 nk b'ckp, nk kuarkan fatwa HARAM tu biarlah b'pandu pada YG PAKAR... ai br je jumpa DR JUANDA ...

dh MUFTI PERLIS kata x haram..so ok lh...abis tu, kalu ibu2 dlm pantang ikat rmbt tinggi tu haram jg ...
bunga_kaseh Post at 8-8-2010 21:02

ibu berpantang tu len kisahlaa..
nie kisah wanita btudung.. kalu btudung majoritinya kuar umah...bekerja, bersosial, beriadah dll..

Post Last Edit by oormim185 at 8-8-2010 22:09

Rasulullah s.a.w bersabda:

“dua golongan penghuni neraka yang mana aku sendiri belum pernah melihat keadaan mereka didunia: golongan yang membawa cemeti seperti seekor lembu lalu menggunakannya untuk memukul manusia dan juga kaum wanita yang berpakaian seperti bertelanjang, menggoyangkan badan dan berlenggang-lenggok, kepala mereka ada suatu seperti bonggol di kepala unta yang bergoyang-goyang. Mereka tentu tidak akan memasuki syurga atau mencium baunya sedangkan bau syurga itu dapat dihidu dari jarak perjalanan begitu dan begini”

–hadith riwayat Muslim. Hadith no 212-

~ hadis nie ker?~

kaum lelaki tak terangsang pon...so take la haramnya..betul tak?
putput Post at 8-8-2010 02:41

heee.. kita sendiri x pasti lelaki tu terangsang ke idak dr segi luaran...

Follow Us
sanggul tinggi ni mmg mengganggugugat lelaki laaa... dah 2 kali aku tersiku/terlanggar akak2/awek2 bertudung yg bersanggul tinggi nih.... punyalah tinggi sanggul dia, awek tu dah la rendang... klau aku tersiku kuat lagi sanggul dia tu mau tercabut sanggul dia kot...

Reply 67# dragger

amboi kuatnya melibas kiri kanan..  selalu duk kawasan terhimpit ker..

dh MUFTI PERLIS kata x haram..so ok lh...abis tu, kalu ibu2 dlm pantang ikat rmbt tinggi tu haram jg ...
bunga_kaseh Post at 8-8-2010 21:02

dan tanda2 akhir zaman adlh...apabila hal2 agama dipegang oleh org2 yg jahil mengenai agama...wallahualam....
iaitu dimana, mereka akan mencarik mcm2 alasan utk membuktikan dan menghalalkan yg haram.
niat itu tidak pernah menghalalkan cara. nauzubillahiminzalik.

Reply 60# paler kembang

saya bukan tafsir hadis tu sesuka hati.  ilmu saya tak sampai lagi nak tafsir hadis2 ni sebab tu la saya bukak thread ni utk dibincangkan.  kalau google memang ada 2 pendapat mengenai perkara ini. satu kata tak boleh...satu kata boleh

salahkah kita mencari mana yang benar?

Reply 1# norzyy

hadis ni memang dh jd debatan atas isu ni dh lama dah...malah sudah dijawab oleh Ustad Kazim  Elias..
ni link kepada jawapan tersebut

http://tanya-ustaz.27233.n3.nabble.com/bersanggul-tinggi-td911606.html

ni jawapan ustad:

saya x larat nak jwb dah soalan ni,berkali2 dah jwb.apa salahnya sanggul tinggi?bacalah hadis tu betul2,perempuan berpakaian tp bertelanjang yg tak pernah ada dizaman rasulullah..itu adalah golongan ratu cantik,model peragawati dan seumpamanya..goh unta itu ialah perumpamaan crown atau mahkota atas kepala wanita..

kesimpulan y sy dpt dr jawapan ustad ialah tiada salah bersanggul tinggi...
ayat dlm hadis adalah merujuk kepada wanita y memakai mahkota...
sebarang ketidakpuasan hati bolehla bertanya lebih lanjut kepada ustad sendiri....

p/s: tak penah bersanggul sbb rambut tak penah panjang pun..

Reply 25# tak_tahu

Alamak!!!!! I pon ada bersanggul gak.... tp rmbut I pjg.... Camne nih....

Setahu I , haram memakai cemara "rambut palsu"..... mayb nie kes yg pakai sanggul palsu yg ada d jual skang...

Nie nk kene konpem ngan ustaz bebetui....

sanggul tinggi ni mmg mengganggugugat lelaki laaa... dah 2 kali aku tersiku/terlanggar akak2/awek2 b ...
dragger Post at 9-8-2010 02:25

kuat menyiku rupanya.....

larikkkkkkkkk..........takut kena sikut....

Reply  tak_tahu

Alamak!!!!! I pon ada bersanggul gak....  tp rmbut I pjg.... Camne nih....

...
Princess_H Post at 9-8-2010 10:14

ustad dh jawab dah...boleh............baca post aii kt atas tu....

kaum lelaki tak terangsang pon...so take la haramnya..betul tak?
putput Post at 8-8-2010 02:41

seriously aku xleh terima pendapat camni...so kalau lelaki x terangsang,apa2 hukum yang haram jadi halal la mksudnya?????
kalau begitu,kalau aku keluar umah comot2..dan lelaki pun tak terangsang dgn rambut aku yg comot itu,maka tak wajiblah aku menutup aurat ya?

nak tanya hukum...kalau wanita tu rambut pendek. dia tak nak pakai tudung...dia pakai rambut palsu besar dan panjang..itu rambut pelsu kira aurat ke?

masa memula tgk fesyen ni, mmg rasa cam pelik sikit, n aku lg pelik, lebat  sgt ke rambut derg ni sampai sanggul tinggi cam haper ni..alih2 aku tau ada sanggul fake..bila kita pakai tudung n pakai sanggul fake tu apa sbnrnya niat kita?? aku rasa kalau org yg pkai tudung dgn ikhlas, x perlu nk pakai sanggul fake ni kan..aku penah tanya dak opis aku, dia siap kata, sanggul tinggi2 la cantik kalau pkai tudung, ada style sikit..emm so kat ne keikhlasannya tuh??? lainla kalau org tu mmg rambut lebat+panjang so terpaksa la sanggul tinggi (tp rasanya x perlu tinggi sgt pun ok pe)

btw: benda ni mudah jek, naper nk pertikai ke apa, tgkla niat kita tu..kalau bersanggul tinggi sbb nk berfesyen, sendiri taula hukumya..x gitu..

Reply 67# dragger

ko "TERSIKU" ke.... atau "MENYIKUKAN"....dasat betul ko ye...melibas kiri-kanan

I pun pakai tudung ikat sanggul jugak tapi x la tinggi sgt...tujuannye sbb xnak rambut terkena kat leher dlm tudung tu...rimas sgt, nak2 pulak time panas & berpeluh2...itu je sbbnye, bukan nak melawa pun...

sanggul fake ni memang dah belambak jual. tambah nak dekat2 raya ni..... raya tahun ni rasanya ini la fesyen yg paling glamer....kekononya la....