CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 2128|Reply: 12

[Cinta] Hantaran ikut akademik?

Post time 6-2-2022 02:32 AM From the mobile phone | Show all posts |Read mode
Edited by nananeno at 6-2-2022 03:20 PM

Assalamualaikum.. saya ingin bertanya.. adakah perlu untuk letak hantaran mengikut akademik ?

Begini.. pihak lelaki sudah bertanya tentang jumlah hantaran kpda saya.  Bagi saya jumlah itu tidak kisah , Yang penting duit simpanan Lepas kawin tu Ada , Dan tidak kisah sekiranya Majlis dibuat biasa Sahaja..

Tapi parents saya mahukan 12k keatas. Kerana saya mempunyai diploma Dan mahu dipercepatkan urusan menikah dan Pertunangan.

Saya kalau boleh taknak membebankan pihak lelaki kerana saya faham dia sedang simpan duit untuk Beli kereta Dan rumah utk Kami setelah menikah nanti.

Adakah jumlah Yang parents saya mahukan tinggi atau biasa sahaja? Saya tidak mahu membebankan dia kerana kasihan tengok dia kerja Siang Malam kumpul duit kawin, kereta Dan rumah .  Gaji dia Pula hanya 2k+ ..

Saya buntu.. kalau boleh mahu semua urusan dia utk menghalalkan saya dipermudahkan.. mmg dituntut dlm Islam Kan utk memudahkan sesuatu perkara agar perkara tersebut lebih diberkati..

P/s: jgn Salah faham bukan saya yg nak hantaran Mahal.. saya cuma Minta pendapat mana tahu Ada yg pernah lalui situasi begini.. btw saya Masih lagi student .. tahun ni tahun akhir ...

Rate

1

sungguh serius masalah TT

selagi melibatkan parent semua akan jd serabut...sebelum sesudah dan akan dtg....

hg pikiorlh bebaik...tu aje

errr jawab soalan x???

bukan ikut akademik
ikut laki tu keje apa
dah tau nak hantaran mahal wat perrr pi luv2 dgn jantan beser2 ?
belambak aihhh model retis tu belajar takat spm tapiiiiiiiii wedding kebabom

ohhh btw ada diploma je tak sambung degree sebab tak pandai ke malas ke
ya hamppunnn norkkk daku mencerca sebab ayat mu 'Tapi parents saya mahukan 12k keatas. Kerana saya mempunyai diploma Dan mahu dipercepatkan urusan menikah dan Pertunangan.

Meiizu replied at 6-2-2022 10:09 AM
bukan ikut akademik
ikut laki tu keje apa
dah tau nak hantaran mahal wat perrr pi luv2 dgn jantan be ...

Bukan saya YG nak hantaran Mahal ???? lagi satu bukannya tak pandai atau malas.. saya final year diploma. Belum habis lgi.. Thun ni habis ....

Cuba baca betul" . Saya mnta pendapat Dan nasihat..kalau ayat saya Ada yg buat awak Salah faham maaf ya

Edited by Meiizu at 6-2-2022 03:54 PM

P/S tu baru edit kan.ayat asal mempunyai diploma
Btw i dah jwb pun bukan ikut akademik.boleh bagitau parent supaya ada common sense

bincang dgn parents.ko ada bgtau x laki tu financial mcm mana?.. bgtau parents.mintak consider.jaman cobid dek,org gaji 120k pun kena sack out.

Follow Us
*bakal menantu ada kije masa cobid ni patut parents ko bersyukur.

Kenapa buat thread isi sama sampai 3ke4?U psiko ehh

dia camni eh...cuba tnya parents u, duit 12k tu nak habiskan utk kenduri atau diaorg nak u simpan as ur saving nanti?

i dulu my parents pun mintak hantaran 20k as i degree holder.. mil pun ada la tarik muka jugak

TAPI after 3 tahun nikah, adik ipar perempuan i level spm nak kawen,mil i mintak 10k...

kau ghase??? so skang sikit pun i tak nyesal mintak hantaran tinggi..

Edited by tumpanglalu74 at 9-2-2022 12:14 AM

Pade aku la kan, belah laki kalo boleh kasi la figure yang boleh lepas belanje kenduri taraf dewan serbegune tu jadi la..  2009 dulu my sister dia bongsu, ade master & bekerjaye tak silap aku RM11 ribu.  Sume tu tolak ke caterer & wedding planner je.  Fresh flowers 1 dewan & untok bilik pengantin tu kami yang beli.  Baju dah lama tempah kat Bandong.  Bunge telor & goodies duit kami.  Kek memang spesyel ade fresh flowers tu mak aku yang nak beli.  Then kitorang sewekan 3 bilik hotel untok keselesaan rombongan laki.  Ujong2 ambek sempoa kire balek memang negatip..

Oh ye, aku floor manager, aku mintak tolong kengkawan aku jadi emcee & jage muzik duit aku gak terbang upah ratush2 sorang.

Sambong lagi, kes adek laki pulak.  Gefren dia tu tengah wat PhD tapi sangkot pegi juey mekap.  Mase PKP aritu mintak hantaran RM18 ribu maskawen RM2 ribu lebey ikot tarikh birthday kunon.  Dah setuju ape sume tibe2 belah pompuan kata hantaran bukan RM18 ribu tapi RM20 ribu.  Maskawen tu kekal juz that hantaran je dorang kata sebenornye depe nak RM20 ribu.  Bayangkan, itu 2020 dulu time berkurong & nikah pon tok kadi kat luor gate je.  Kenduri takleh buad ingat tak?  Ape bende le parents gefren adek aku tu mintak sampe RM22 ribu lebey tu.  So teroih tak jadi.  Sebab kitorang tak paham sikap dorang.  Dah mintak RM18 ribu hantaran pehtu berminggu2 lepeh tu tukor cakap pulak.  Cincin tunang pon mak aku beli kat Mekah, spesyel punye, sebab nak mintak berkat.  Hantaran tunang kami dah buad sendiri.  Ujong2 mak aku kecik ati dengan mak dia.

Edited by mbhcsf at 10-2-2022 11:26 PM

apa rationale parents TT ye yg minta sampai 12 000 , depa bercita cita tinggi e nak buat majlis gilang gemilang atau parents TT ade  implikasi kewangan atau ade sebab lain ye ?

selalunyalah parents yg ok depa tak minta 12 K kalau anak ada dipoma sebab banyak je org yg ada masters dah pun...sebab nak mengisi perkahwinan , belanja ke depan tu bila ada family lebih parah lagi...

so ...i nak kata apa apa pun  susah melainkan u and your parents sendiri may be ada jawpaan , benarkah elali tu disukai parent you? selalunya kalau org tua setuju depa nak mudahkan ..

steady stable or okay ke bakal suami you tu financiallly

sebab macam ni perkahwinan tu sekali , i faham  majlis tu nak buat kalau boleh umpama  tujung gunung puteri ledang tu tapi berbaloikah ? sebab nak mengisi perkahwinan  tu nanti lebih mencabar tuntutan kewangannya.

Kalau hanya paper qualification, well...TT, la ni banyak je org dah berijazah , bersarjana atau ade PhD pun...so ...
ade manusia yg jadi MO je in 2002 , belanja kahwin je cuma 5000 ke 8000 RM je...tapi ntahlah ,,,12 000 sebab wow di atas. wowlah.

pada i ini kena bincang hati ke hati...
tapi kalau ur oarents ade anak macam my colleague sure i think bukan 12 K , may be 100 K perhaps...???

Sbg ibu yg ada ramai ank ppuan ni, hantaran tu no 2, pokok pangkalnya laki tu jugak,kena cri yg sekufu,cri besan yg kaya dan educated takut dihinanya kita ni yg org kmpung.com..yg penting ank2 bhgia sudahla tp xbermakna nk serah ank kat sebarangan org, ada la kteria yg kami nak

kt sini pung ko bukak thread ekk??? ko hingat org tak merata baca benang porum ka?