CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: thessailly

Zat Agung Allah S.W.T - wujud atau tidak?

Reply 80# orangbesi

banyak tanya la brader ni..soalan aku yg satu tu pun tak terjawab lagi.

declare stand/pendirian dulu..pastu baru boleh nak cerita lebih.

mod sila tutup thread nie...........

Reply 83# shamsuri

hehehe..bole blahhh.

Post Last Edit by laksamanamelaka at 16-9-2010 18:56
Islam itu mmg mudah saudara.. tetapi bagi yang malas berfikir dan mengkaji akan mengatakan Islam ...
edy137 Post at 14-9-2010 15:13

Assalamualaikum.

Betul saudara. Cuma pendapat saudara bahawa mereka yang mengatakan Islam itu mudah dan jangan disusahkan (termasuk saya) sebagai 'golongan yang malas berfikir' agak keterlaluan. Bagaimana dengan pakcik dan makcik di kampung-kampung yang hanya mengikuti kuliah fardhu ain setiap minggu di masjid? Mereka dengan penuh ikhlas ingin menambah ilmu agama (syariat). Maka sesuaikah mereka digelas 'malas'? Hanya kerana mereka tidak mempelajari 'tarikat'? Hanya kerana mereka mempelajari Islam yang 'mainstream'?

Namun saya setuju dengan pendapat saudara bahawa ianya terpulang kepada diri masing-masing. Jadi tidak timbul soal 'malas' atau tidak.

Saya menterjemahkan Islam ini dengan satu analogi mudah. Islam ini adalah seperti dua jalan, lebuhraya (highway) dan jalan lama. Islam itu bermula di Bukit kayu Hitam (permulaan hidup manusia) manakala akhirnya di Johor Bahru (kematian). Sesiapa yang ingin sampai ke JB dengan mudah,cepat dan selesa, mereka boleh menggunakan highway (Islam mainstream/syariat). Namun nikmatnya boleh dikatakan sedikit. Hanya nampak hutan, ladang sawit. Hutan, ladang sawit. Bosan bagi sesetengah orang.

Seseorang itu juga boleh memilih menggunakan jalan lama (tarikat,hakikat dsb). Pemanduan agak sukar untuk sampai ke JB. Mengambil masa yang agak lama. Banyak halangan di jalan. Construction dan baik pulih jalanraya. Kenderaan berat. Selekoh bahaya. Haiwan ternakan dan liar melintas. Kesesakan. Namun, pemandangan sepanjang jalan amat mendamaikan. Dusun buah-buahan, kawasan perkelahan, kampung-kampung, agak redup dan sebagainya. Penuh kemanisan. Namun, jika tidak berhati-hati, sesat. lebih baik jika ada penunjuk jalan (guru).

Pengakhirannya adalah sama. Tujuan adalah sama. Sama-sama menuju Johor Bahru.

So, sesiapa yang ingin guna highway sbb takut sesat, tak mahu lewat dan tak mahu menanggung risiko, silakan. Manakala yang yakin dengan jalan lama dan ingin menikmati keindahan alam serta kemanisannya juga tidak ada halangan dari sesiapa. Cuma, jangan labelkan orang yang guna highway sebagai 'malas'..Heheh..

* Saya pun kadang-kadang guna jalan lama juga..

Reply  thessailly

UJUD????
betul kah IANYA UJUD????
.betul ke ni!!!!!!!!

kamu dah FAH ...
orangbesi Post at 15-9-2010 21:21

Assalamualaikum.

Boleh tak saudara terangkan lebih lanjut dengan bahasa yang lebih mudah difahami. Kalau boleh kita share sama2. Tak salah kalau kita berkongsi ilmu disini. Tak perlu menggunakan ayat yang seakan-akan mendabik dada dan bangga dengan ilmu yang dimiliki.

Maaf jika pemilihan perkataan saya tidak saudara senangi.

*Dah banyak kali berjumpa dengan golongan yang konon2 tahu segalanya tentang Islam dan melabelkan orang lain sebagai cetek ilmu agama..Hmmmmm...

Follow Us
Aku rasa soalan yg ditanya straight to the point.
Wujud atau tidak. Tu ja

Post Last Edit by thessailly at 16-9-2010 23:47

Reply 87# pendakwa

simple tapi sgt berat.

-untuk yang cuba katakan 'tidak'

bang thessailly, kalau jawapannya ya, maka mesti terbuka kepada persoalan seterusnya bukan? dan kalau jawapannya tidak, macam mana pula penjelasannya? Ada tak jawapan tengah2? maksud sya, kita tak pasti sama ada ya atau tidak

ustaz satoshi taknak bagi pendapat kat topik saya
tentang ya'juj dan ma'juj
gerenti provoking thoughts
yang memerlukan daya fikir yang tinggi
seperti ustaz satoshi
minta maaf momod off-topic
this guy terror bab bab quran dan hadis
blajar darul quran katanya
thanks momod sebab sporty

Reply 78# thessailly

dlm kes ini, berlebihan ialah membincangkan zat Allah. sedangkan nabi banyak membincangkan benda lain dan tidak pernah ada hadis explain zat Allah secara detail.

dan satu masalah yg akan timbul ialah, sekali kita buka cerita bab ini, berjuta jalan2 sesat menanti yg mana jalan2 ini LANGSUNG TAK NAMPAK SESATNYA MALAHAN NAMPAK BETUL. ia akan masuk bab hakikat makrifat dan lain2 lagi. hal ini pasti berlaku bila berbincang tentang zat ini.

sy belum bertanya pada org berilmu tentang hal ini, sy  tidak mahu bercakap banyak mengenainya. walopun dari segi akal, banyak yg ingin diceritakan, namun dlm bab dzat Allah, akal tak akan apply, maka tidak ada gunanya.

dan sy dah sy katakan dari segi AKAL, SY KATA IA WUJUD.

jikalau saudara rasa jawapan ini cukup, maka berhentilah.

as simple as that.

tp, kalau dijawap, boleh kah bro berhenti....?

macam dikata................

tentu saja not as simple as that.

Reply  thessailly
dlm kes ini, berlebihan ialah membincangkan zat Allah. sedangkan nabi banyak membincangkan benda lain dan tidak pernah ada hadis explain zat Allah secara detail.
ussopp Post at 17-9-2010 00:33

apa yang detail? aku cuma tanya ADA, atau TIADA. 'detail' tu kalau dah masuk bab bentuk, warna, bau, dlll. dingatkan, aku tak pernah sentuh perkara2 tu. dont put words in my mouth.

dari hadis fasal bulan tu, maksud yg aku faham ialah, bulan itu tangible (jelas dan nyata) mmg jelas wujudnya. ada penduduk syurga, dan ada Allah. tak bercampur antara keduanya.

-akal bukan sesuatu yg 'tangible'.

pendapat aku, ussopp..cer try tnya sesiapa yg ko rasa paling pandai bab agama..mintak pendapat dia..tanya sebijik mcm yg aku tanya. dah dapat jawapan nnt ko share kat sini balik.

tp, kalau dijawap, boleh kah bro berhenti....?

nope.

Reply 92# thessailly

bro, kalau tak berhenti nak go in detail ker?

bang thessailly, kalau jawapannya ya, maka mesti terbuka kepada persoalan seterusnya bukan? dan kalau jawapannya tidak, macam mana pula penjelasannya? Ada tak jawapan tengah2? maksud sya, kita tak pasti sama ada ya atau tidak
w4n_satoshi Post at 17-9-2010 00:04

kalau ya, maka dah boleh masuk ke bab ihsan. (sebab kita tahu Dia memang wujud)

ihsan:  "kamu menyembah Allah seolah-olah kamu melihat-Nya, tetapi jika kamu tidak melihat-Nya, maka sesungguhnya Dia melihat kamu." (Pengertian berdasarkan hadith riwayat Muslim daripada Umar bin Khattab)

kalau tidak: tak tau. nk tgk jawapan orang lain.

kalau di tengah2 = aku akan kata....entah la...mungkin menjurus kepada bahaya....lgpun, mana boleh duduk tengah2..mcm:
-syurga dan neraka, boleh ke kita duduk tengah2? tak boleh kan?
-hidup dan mati, apa yg di tengah2? mana ada.
-lelaki dan perempuan, apa yg di tengah2? haaa..nampak?

Reply 93# ussopp

tak..benda tu mmg di luar akal. tak guna kalau dibincangkan.

Reply 86# laksamanamelaka

tu la fasal..tq enche laksamana.
-hamba sungguh berbesar hati atas kesudian tuanhamba menjelaskan keadaan... (ewahhh)

kepada enche orangbesi, meh la 'turun' ke bumi ni..kat sini pun seronok jugak..macam2 adaaaaaaaaaaaaaaaaaa

takper, nanti sy tolong tanyakan bagi bro puas ati.

Reply 97# ussopp

aku mmg dah puas hati..ko tanya untuk diri ko laa...
-tapi share je la kan..sharing is caring bak kata orang puteh.

Post Last Edit by ussopp at 17-9-2010 02:27

Reply 98# thessailly

setakat ni sy pun dah puas ati kerana yg paling memuaskan hati apabila membincangkan bab dzat Allah ialah tidak membincangkan nnya.

dan apa2 persoalan mengenainya, sy cukup puas hati dgn jawapan wallahua'lam. walopun kdg2 soalan tu simple.

cuma yg sy teringin nak tanya ialah wujud atau tidak. dan jawapan yg sy nak tahu dr segi dalil la. bukan akal. kerana jawapan akal, tak payah rujuk mereka pun takpa.

bg akal org islam nusantara cam kita yg terkenal dgn aliran asyairah, wujud adalah sifat wajib bg Tuhan dan itu lebih sesuai dgn akal.

namun , sy tidak pernah bertanya kepada aliran salafi. dan sekiranya mereka TETAp tidak mahu menjawapnya, sy selesa saja.
tak da masalah. selagi sy percaya pada Tuhan yg ESA.

dan apa pun keadaan  dan persoalan dzatNya, bukan hal penting.
itu bukan soalan di akhirat kelak.

Reply 99# ussopp

asaiyrah? salafi? tak pernah dengar..

bagi aku penting la sop..terrrsangat lah pentingnya.
n ko mmg betul..aku pun belum cukup puas hati lagi sebenarnya.. sori2..