CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: tobby

KISMIS TOK GURU DIIKLANKAN SUDAH DIDOA PARA PELAJAR TAHFIZ

hendaknya jgnlah tok2 guru kita nanti jadi spt tok sami dikuil hindu yg caj kaum depa utk upacara tolak bala/murah rezeki dan sebagainya.

Reply  Hang

hang ni belajar ke tak belajark? ijma' ulama tu hukum yang diguna pakai utk kes mcd  ...
sunsuria3 Post at 12-9-2010 08:34 PM

hang pun tak penah belajaq ka? yang ijma' ulama tu tak penah ujud....semua tu hanya dakwaan sahaja...kata ada ijma' ulama..
    Yang ada hanya Ijma' Sahabat..... lain pada tu semuanya hanya ijma dakwaan semata-mata...

bosan dengan orang yang berhujah berdasarkan sentimen dan psikologi, bukannya dalil!!

doa tak boleh dicommercialkan...sebab nabi tak buat

cuba renungkan hadis ni

lbh kurang lah bun ...
sunsuria3 Post at 12-9-2010 20:56

tak pernah ada riwayat Nabi atau sahabat Nabi melariskan perniagaan dgn promosi jampi mrk.  Nabi & sahabat berdoa setiap hari ttp bukan dgn mengiklankan doa utk lariskan perniagaan mrk......spt yg dilakukan oleh tokeh kismis jampi & tokeh Jus Doa hari ini.

iklan kismis minda di bwh ni siap mengaku DOA tok guru depa mustajab. siapa yg gerenti doa depa mustajab? sendiri gerenti? nanti datang tok guru lain yg meniaga kismis brand lain, pun mengaku doa tok guru depa lagi mustajab dari yg lain utk tarik lebih ramai pelanggan.  kpd ejen2 penjual kismis jampi & jus doa tok guru di luar sana sy tahu anda semua marah. tapi jgn lah krn keuntungan dunia yg sedikit korang sanggup perdagangkan agama.

Pada pandangan saya, kalau orang yang dah sakit tu nak bertawakal dengan sesuatu benda yang tidak menambahkan penyakit, tidak menyusahkan, tidak membebankan dan halal, tidak salah untuk pesakit tu berikhtiar dengannya.

Reply 41# tobby

Tobby...tu botol kosong je..bukan ada holy water...

Holy water ko buleh ambik bertan-tan kat church...free...x perlu bayar apa2...

Reply  tobby
Tobby...tu botol kosong je..bukan ada holy water...
Holy water ko buleh ambik  ...
cmf_shalom Post at 14-9-2010 11:25

maybe you're right. tapi aku perati ramai yg amik kesempatan buat business jual air/item/barang yg sudah didoa oleh ustaz/paderi.  contohnya:
http://www.amazon.com/Blessed-Be ... osary/dp/B0033CFA1Q

cuba google "item blessed by priest/cleric/pope for sale". mcm2 barang depa jual utk keuntungan bisnes.

Follow Us
Reply 86# tobby

Yg tu dh tahap bengong..... setahu aku benda mcm tu atau apa sahaja yg bkaitan.. adalah benda kawalan...Aku beli rosary kt church..aku minta father bless..atau aku pergi ke vatican...minta pope bless...then aku jual....mmg x senonoh betul...aku rasa ia dilakukan oleh individu dan bukan dilakukan oleh organisasi church atau mana2 priest....lagi pun haram bagi org RC utk mmpercayai .rosary yg di blessing oleh pope lagi power dr priest kg....

Lagipun pada peringkat church...jualan barang yang berkaitan utk keagamaan adalah untuk cater keperluan umat dan bukan bermotifkan keuntungan....

Aku beli rosary kt church..aku minta father bless..atau aku pergi ke vatican...minta pope bless...then aku jual....mmg x senonoh betul...aku rasa ia dilakukan oleh individu..
cmf_shalom Post at 14-9-2010 12:30

itulah yg dilakukan oleh segelintir umat islam hari ini. mrk bawak air/kismis/jus, suruh tok guru doa, lepas tu produce byk2 & letak iklan utk cari untung bisnes. demi mencari keuntungan dunia yg sedikit.  Nabi Muhammad tak ajar memperdagangkan doa spt ini.

aku selalu pikir mende camni kl diberikan percuma mebi besar hikmahnyer..... macam air yassin ke... doa2 mak ayah kita....

tp kl dijadikan bisnes...dijadikan komersial... ermmmm.... wallualam.....

Air Jampi, Air Yasin, Kismis Didoakan dll..

Ada puak yang obses sangat dengan air segala air jampi ni.... satu masalah yang besar sampai boleh jatuh syirik. Mungkin ada pula ambil kesempatan untuk buat bisnes.

Ada puak yang hanya mengambil sebagai ikhtiar.... yang ni pada saya tidak salah selagi ia tidak melanggar syarak.

Ada puak yang semua benda nak hukum syirik bida'ah sesat. Puak ni lihat terjemahan Al-Quran dan Hadith secara literal lepas tu keluarkan hukum sana sini. Yang ni lagi mengharu-birukan umat Islam.

Thread yang satu lagi tu dah ditutup, melihatkan saya juga dituduh dan ada beberapa persoalan yang ditujukan secara sinis TAPI saya rasa tak patut kacau thread ni untuk jawab persoalan-persoalan yang asalnya di situ.

Saya cukup sedih dengan golongan yang suka menyesatkan dan mensyirikkan umat Islam. Golongan ini cukup memecah-belahkan umat Islam. Jika mereka benar-benar berilmu, sepatutnya mereka berdakwah secara berhikmah sebaliknya mereka lebih gemar menggunakan kaedah menyesatkan dan mensyirikkan orang Islam yang lain dalam 'DAKWAH' mereka seolah-olah mereka merasakan mereka tu betul dan orang lain sesat, sedangkan Allah memerintahkan berdakwah dan berhujjah dengan baik sesungguhnya Allah Yang Maha Mengetahui siapa yang sesat....

Serulah kepada jalan Tuhanmu dengan hikmah dan pelajaran yang baik dan bantahlah mereka dengan cara yang baik. Sesungguhnya Tuhanmu Dialah yang lebih mengetahui tentang siapa yang tersesat dari jalan-Nya dan Dialah yang lebih mengetahui orang-orang yang mendapat petunjuk. (An-Nahl, 125)

Post Last Edit by ussopp at 17-9-2010 05:30

Reply 90# mnm77

saudara mnm,

secara terbuka, sy ngaku, ramai memandang golongan salafi sebagai keras...dan mereka nampak semacam kurang akhlak.
tp bukan dlm forum nie la, dlm forum nie okay saja
sy cakap secara umum lah no.

namun, sy ada pengalaman sebagai penentang salaf dan sebagai seorang berfahaman salaf(kini, insyaAllah lah.harap2 betul lah)

sy sungguh2 sgt-sgt memahami kenapa aliran khalaf begitu sibuk membenarkan inovasi-inovasi. sudah tentu sy faham.

dan sy jugak kini faham kenapa sampai kadang2 salaf terlampau keras.

melihat situasi kedua-duanya, saya tak tahu nak cakap mcm mana.

demi kebaikan sy ingin menyebelahi kedua-duanya, walopun sy tahu jalan salaf adalah paling tepat dan selamat, namun,

macamana nak habaq pun taktauw.

persoalan thread nie sebenarnya adalah persoalan bidaah sebenarnya. itu yg umumnya.

melihat pada org2 yg masih tegar mahu amal inovasi2 ini, rasa nak marah sebab sy dah tauw kesesatannya, namun apabila tak mampu memberitahu,

maka tak guna jugak. sebab mcmana nak nasihat kalau tak boleh buat mereka faham.

ada sesetengah nya bidaah teknology dengan bidaah agama pun tak dapat beza. pastu ada hati nak tunjuk pandai. rasa marah betul. tp sy pun dulu macam tu.
so takleh nak marah.

walopun ada hadis keras larangan buat bidaah, bila tgk org tak nak dengar, kita yg salaf pun marah.

namun pikir2 balik, sy dulu hadis tue adalah sesuatu yg minor aja(tak penting)dan kita lebih nampak kebaikan dlm bidaah.
itu pengalaman sy sendiri, jadi tak boleh marah.

dan nak nampak common sense bahaya bidaah pulak, bukan senang.

nak marah org yg tidak tahu, masyaAllah.

camna nak habaq fening.

sy tak khususkan post sy kepada saudara mnm kerana sy kenal saudara mnm banyak dalil Quran hadisnya, cuma sy pening,

macam mana nak habaq.

macam nielah, fikirkan begini,

salaf atau khalaf kalau berlebihan dlm menasihati antara keduanya, perlulah dimaafkan.

Air Jampi, Air Yasin, Kismis Didoakan dll..

Ada puak yang obses sangat dengan air segala air jamp ...
mnm77 Post at 16-9-2010 22:33

well said

Reply 1# tobby

yahudi pun makan kismis
    makan otak kata mereka
    apa salah kita makan jugak
    dan duplicate budaya kerja
    agar kita pandai cam yahudi

Reply 91# ussopp

well said

secara terbuka, sy ngaku, ramai memandang golongan salafi sebagai keras...dan mereka nampak semacam kurang akhlak.
namun, sy ada pengalaman sebagai penentang salaf dan sebagai seorang berfahaman salaf(kini, insyaAllah lah.harap2 betul lah)
ussopp Post at 17-9-2010 02:47

bila kita claim kita dr satu2 golongan, akhlak kita will represent golongan tersebut. sbgmn org islam yg di tuduh terrorist gak ler. bom sana sini di pakistan nun tak melambangkan seluruh org islam mcm tu. pendekatan perlu berhikmah. tapi KITA kadang2 lebih sudu dari kuah.

melihat pada org2 yg masih tegar mahu amal inovasi2 ini, rasa nak marah sebab sy dah tauw kesesatannya, namun apabila tak mampu memberitahu,

maka tak guna jugak. sebab mcmana nak nasihat kalau tak boleh buat mereka faham.

tugas kita ialah mberikan penjelasan & keterangan. samada mrk faham atau tidak itu kerja Allah. cukuplah tugas kita utk menyampaikan. cukup bimbang tgk thread yg ada maki2 tak tentu arah & take too personal.  lepas tu buat personal attack tak henti2.

Post Last Edit by simply_me at 17-9-2010 13:24

Reply 96# tobby

kesabaran itu ada limitnya
    kalo angin tak bertiup pokok takkan bergoncang
    aku paling benci berdiskusi ngan orang
    yang meleret leret memperlekehkan agama
    panggil lak aku langau
    dua bulan aku masuk current issue
    banyak personal attacks ditujukan kat aku
    btw aku makan kismis beli kat pasaraya
    takder jampi doa

saudara mnm,

Salam saudara ussopp,

Sebenarnya saya bukan nak membangkan golongan 'salafi', cuma menyatakan hujjah kepada sebahagian dari mereka yang agak keterlaluan dalam mengeluarkan hukum. Saya pernah bergaul dan bermusafir bersama orang yang mengaku 'salafi' yang tidak bermazhab, tiada masalah pun, bila masing-masing ada dalil masing-masing dalam ilmu fiqh selagi tak membesarkan isu perbezaan pendapat.

sy sungguh2 sgt-sgt memahami kenapa aliran khalaf begitu sibuk membenarkan inovasi-inovasi. sudah tentu sy faham.

Isu ni agak melencong sikit, tapi saya nak tahu juga apa yang saudara faham pasal istilah salaf dan khalaf ni? Kita semua termasuk Ulama harini semuanya bukan hidup di zaman salaf. Mazhab yang 4 (ahlussunnah) tu lebih hampir atau bermula dari zaman salaf.

Yang orang dok claim harini sebagai seorang berfahaman salaf (atau salafi) itu juga bermula dari era khalaf. Anyway, pointnya mereka (atau saudara) cuba mengikut jejak langkah salaf mengikut kefahaman 'salafi' yang rata-rata ahlul hadith zaman terkemudian, maka mereka menggelarkan diri mereka salafi atau berfahaman salaf. Apa yang baik adalah golongan ini berpegang kuat kepada Al-Quran dan Hadith yang sahih. Ahli hadith ada kaedah tersendiri dalam ilmu hadith iaitu bersifat 'keras' dalam usul menentukan kesahihan hadith, dan apabila kaedah ini dilaksanakan dalam mengeluarkan hukum fiqh, ia boleh menimbulkan permasalahan ummat dalam isu-isu tertentu yang melibatkan masalah tafsiran, justeru perlukan hikmah dan bijaksana dalam mengeluarkan hukum. Dan satu isu yang agak 'crucial' ialah dalam menafsir Al-Quran dan Hadith sebagai seorang yang layak berijtihad (mujtahid). Jikalau semua orang layak berbuat demikian, bermacam-macam tafsiran yang boleh timbul berdasarkan kefahaman masing-masing. Tu belum masuk isu aliran-aliran dan mazhab-mazhab yang ada usul masing-masing dalam mengeluarkan hukum. Buktinya dalam golongan yang mengaku 'salafi' pun terdapat perpecahan dan saling menghentam antara satu sama lain.

Dalam berdakwah, kita dituntut sampaikan kebenaran, bukan menyesatkan. Sunnah Para Nabi dan Rasul adalah menyampaikan, dengan hikmah dan bijaksana. Kalau kita tegar dok menyesatkan orang, dikhuatiri diri kita sendiri akan binasa dalam ego menyalahkan orang lain, walaupun niat asal kita baik. Analogi ini hampir sama seperti pengamal bid'ah yang rata-rata niat asal mereka baik.

demi kebaikan sy ingin menyebelahi kedua-duanya, walopun sy tahu jalan salaf adalah paling tepat dan selamat, namun,

macamana nak habaq pun taktauw.

persoalan thread nie sebenarnya adalah persoalan bidaah sebenarnya. itu yg umumnya.

Dalam isu bid'ah, ya betul perlu ketegasan. Namun istilah bida'ah itu juga perlu penjelasan yang terperinci dan percayalah, terdapat perbezaan tafsiran dalam isu bid'ah ni.

Tujuan saya bukanlah nak kata yang mana lebih baik antara 'salaf' dan 'khalaf'. Pada saya, rata-rata Ulama ahlussunnah (mazhab yang 4) termasuk 'salafi' adalah pendukung salaf. Isu bid'ah dalam ibadat khusus dah jelas, namun dalam isu ikhtiar, pada saya adalah berat untuk memborong sebagai bid'ah, namun saya memahami bahawa adakalanya memang patut ditegur supaya tidak tergelincir dalam bahaya bid'ah/syirik.

WAllahu a'lam

Kita semua termasuk Ulama harini semuanya bukan hidup di zaman salaf. Mazhab yang 4 (ahlussunnah) tu lebih hampir atau bermula dari zaman salaf.

mnm77 Post at 17-9-2010 22:45

Anda tepat sekali di situ. Adalah mustahil untuk kita di zaman sekarang untuk menjadi golongan salaf kerana by definition, kita perlu hidup di zaman mereka dan berjumpa mereka untuk menjadi mereka. Kita di zaman ini memang dilahir dalam zaman khalaf.

Dengan mendakwa diri sebagai salaf dan merujuk direct kepada sumber-sumber 'salaf' seperti yang dilakukan sesetengah golongan sekarang ini, mereka sebenarnya membelakangi tradisi salaf itu dan memutuskan tradisi kesinambungan keilmuan para ulamak, iaitu belajar secara nasab atau berguru dari seorang yang juga berguru. Banyak informasi atau ilmu (terutama perkara 'intangible' yang tak boleh ditulis dalam kitab) yang akan hilang bila tradisi sebegitu dibelakangkan.

Tentang kismis atau apa-apa prodak makanan yang dijampi ini, bagi saya ia soal marketing. Majoriti masyarakat pengguna kita tidaklah bodoh sangat untuk membeli prodak yang tidak berkualiti semata-mata kerana prodak itu didakwa dijampi dsbgnya lagi (malahan nampak prodak sebegini berlambak di pasaran sekarang ni). Untuk menembusi market,  prodak perlu berkualiti, berfungsi seperti didakwa dan dihasilkan dan dipasarkan dengan baik.  

Saya ingat market forces atau kuasa pasaran akan bertindak untuk menentukan mana prodak 'jampi' yang benar-benar berkualiti dan mana yang tidak. Prodak2 yang tak berkualiti akan pupus dengan sendiri. Terlebih marketing pun dalam soal-soal sebegini boleh bawak implikasi negatif pula kepada prodak tersebut.

Anda tepat sekali di situ. Adalah mustahil untuk kita di zaman sekarang untuk menjadi golongan s ...
always_typo Post at 20-9-2010 08:40 AM

apakah islam mengajarkan marketing cara begini...?