CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: tobby

KISMIS TOK GURU DIIKLANKAN SUDAH DIDOA PARA PELAJAR TAHFIZ

Reply 160# always_typo

subhanAllah, masyaAllah...

rupanya itu maksudnya.

baiklah sy setuju dgn apa yg dimaksudkan anda, terima kasih kerana jelaskan dgn panjang lebar. dan maaflah sy bukan tuduh anda kata internet tu bidaah, cuma sy nampak ramai lg yg keliru bidaah, dan dia bg hujah , habis tu tak boleh la naik kereta, main tenet?(lebih kurang macam tue la.)

takpa, dlm bab menulis ecara annonynmous ni, benar, ada syubhatnya dan mengaitkan ianya seperti bidaah.
seandainya org berdalil dgn sunnah nabi yg memberikan gelaran seperti abu hurairah dan sebagainya, sy rasa , itu tidak cukup kerana berbeza antara mereka dan kita yakni mereka dikenali dan kita tidak pula...

dlm hal ini, sy rasa perlu dibuat kajian mengenainya, seandainya termasuk dlm bidaah, tentulah ia bidaah.
dan seandainya ada alasan mengenainya, maka patut check jugak.

pendek kata sy bersetuju dgn anda utk meletakkan ianya dlm hal bidaah buat masa ini.

apa sudah jadi dgn thread ni....nak bagi tau baru ni singgah bahrain...depa solat terawih 4 rakaat je....

apa sudah jadi dgn thread ni....nak bagi tau baru ni singgah bahrain...depa solat terawih 4 rakaat j ...
sunsuria3 Post at 28-9-2010 23:29

Tu la.... sebenarnya isu Tarawih ni kena berlapang dada. Nak buat 2 rakaat pun takpa. Bila ada orang kata 8 rakaat tu sahih yang lain semua dhaif, kita kena tengok hujjah-hujjah kesemuanya.

Bila masuk isu Bida'ah, maka isu Tarawih ni pun termasuk sekali sebab pada sesetengah orang yang klaim depa beramal dengan yang sahih sahaja tetapi bila diteliti para salaf TAK buat macam tu pun, maka mereka berpegang kepada lafaz yang literal sebagai keutamaan usul untuk membuat hukum fiqh. Tapi depa klaim depa ikut salaf. Kan ada percanggahan di situ!

Post Last Edit by mnm77 at 29-9-2010 09:19
dalil nabi khuatir ia menjadi amalan wajib jelas wahai saudara. sy boldkan dari hadis itu.

sy harap ia jelas saudara mnm.
ussopp Post at 28-9-2010 22:31

Terima kasih atas dalil tersebut. Jadi secara bahasa, memang kita nampak ayat tu maksudnya macam tu. Kalau kita ambil maksud macam tu, nampaknya kewajipan sesuatu amal tu macam bergantung kepada kesungguhan orang yang beramal (para sahabat)

Saya setuju Nabi khuatir ia menjadi amalan wajib. Persoalannya adakah ia menjadi wajib kerana sahabat ikut, atau ia menjadi wajib sebab salah faham?

Kalau nak kata sebab sahabat ikut, banyak amalan lain yang sahabat ikut macam bersiwak (miswak), contohnya. Adakah ia jadi wajib?

Reply 164# mnm77

sy sambung di sini:

http://mforum.cari.com.my/redire ... 984&ptid=449652

Tu la.... sebenarnya isu Tarawih ni kena berlapang dada. Nak buat 2 rakaat pun takpa. Bila ada o ...
mnm77 Post at 29-9-2010 09:06

Dekat N.9 dah berzaman dah mereka buat 10 rakaat. Yang penting buat bukannya tak buat langsung

Follow Us
salam semua....

Just sharing... 4, 8, 10 @ 20 ia hanyalah sunat untuk kita semua.... yang WAJIBnya ialah perpaduan... So, peace no war....

dlm solusi terbaru, tafsir surah al insyirah... sila bc sy mls nk type

ringkasnya surah ni khasiatnya diterangkn oleh ulama dahulu utk menguatkn daya kefahaman n ingatan. caranya ditulis dlm satu bekas dan dilalukan air pd tulisan tu dan minum.

article ni ditulis Ust zahazan yg selalu membincangkn tafsir ayat Quran di ikim tu. insyaallah x rugi mencuba utk ank2 yg tgh bljr or hafal

Reply 166# wan72

btl di n9 buat 10, tp ank sy pesan buat 8, sbb ada riwayat nabi saw pernah buat 8. xde la nk bising2 lps 8 Kami bgn blk dgn senyap. witir memng jarang buat lps terawih buat lps tahajud nanti

Kismis mmg dari sudah terbukti dari kajian saintifiknya bagus untuk kecerdasan dan ketajaman fikiran. Ditambah pula dgn kismis yg telah didoakan dgn pelajar-pelajar tahfiz... InsyaALLAH lebih elok..
Saya tak nampak kesalahan di situ langsung...

Reply 170# ellinda_80

setuju banget... makanan yg dibacakan ayat2 yg baik2 akn merubah molekul makanan tersebut.. scientifically proven

memperdagangkan doa.

Reply 169# sunsuria3

tak penah dgr pulak org buat 10, sunnah nabi 8, sunnah umar 20. mungkin la sesaje dia nk buat 10. solat sunat...

tak ada sape pun kata memperdagangkan doa..org jual kismis je..apa hal pulak nak heboh2kan dan perbesarkan issue doa ni?

i tell u..tak tau nak cite mcm mana..selepas berlajar ada ilmu ni sy memang byk berdoa..setiap detik setiap ketika..setiap apa yg dibuat..lagi lah utk anak2..doa x semestinya dlm solat je..alhamdulillah saya dpt menerima kesan dari doa2 tersebut..so its nothing wrong..org kita byk yg tak tau berdoa..yg tau doa makan ..itu pun salah doa..allahhummabariklana ......tu bukan doa makan..tu doa bila hidangan sampai..biarlah org lebih ariff yg mendoakan...whats wrong with that?

sucikan lah hati anda tu..org buat baik kenapa nak anggap serong tgk negative? yg obvious terangan2an tipu guna anak2 yatim utk kesenangan diri sendiri yg tu patut lah di boikot..sy blh tulis tp cari sendiri lah...sesungguhnya allah akan membantu orang2 yg selalu berbuat baik..berhati baik..
kadang just a simple doa jer..itu pun tuhan beri...malu sungguh dgn pencipta..apa yg kita minta sering ditunaikan..
baru ni saya posa sunat syawal..terlupa hari tu suppose dtg uzur..dah tengahari..dah mula sakit pinggang..simptom nak keuzuran..saya solat doa minta tangguhkn hingga lepas maghrib beri peluang saya habiskan posa sunat ni..utk mencari keredhaan mu...amazing dah sakit mcm tu patut memang dah kena...itulah keajaiban doa..rajin2lah berdoa kawan2...
bila sedar roadtax dah expired monday baru ni saya doa ms solat subuh lindungi aku dari bala, mudahkan urusan ku hari ni.....saya pergi merata dgn kereta ni..sbb urusan kerja..itu juga ibadah..then baru ke seremban ambil geran kereta di bank dan buat roadtax terus..alhamdulillah..
so doa lah kawan2...its so easy..

tak ada sape pun kata memperdagangkan doa..org jual kismis je..apa hal pulak nak heboh2kan dan perbe ...
sunsuria3 Post at 5-10-2010 21:06

berniagalah kismis takpa. memang kismis amat berkhasiat. on top of that dlm apa jua perbuatan kita wajar diiringi doa. tapi perbuatan mengiklankan & mengkormersilkan barang2 dagangan kita sbg sudah diDOA atau sudah diJAMPI oleh tok guru sekian2 adalah perkara yg tak sepatutnya kita buat klu kita betul2 sayangkan agama kita.

berniagalah kismis takpa. memang kismis amat berkhasiat. on top of that dlm apa jua perbuatan ki ...
tobby Post at 5-10-2010 21:32

saya pun berpendapat gitu...
nak kismis doa kita beli kismis doalah sendiri... lepas tu makan...

napa... tak yakin dgn doa sendiri ke?

katalah makanan yg telah dibacakan ayat baik2 berubah molekul dan dianggap scientifically proven, maka elok sgt kalau sapa2 nak produce makanan tuh buat quality test...

misalnya setelah kismis tu dijampi buatlah testing untuk tentukan yg molekulnya telah berubah... hehe

kedian kat label tu tulis misal `kismis jampi, scientifically tested and approved, 1SO 2020 compliant'... hehe... baru ngam...

kata ust zahazan pagi semalam..pintu2 syaitan masuk ke hati manusia itu antaranya suka berburuk sangka..

its like this if u go and buy ice cream sundae

1. cone sundae harga rm1.00

2. cone sundae with choc topping rm1.50

3. sundae in a cup with strawberry jelly..rm2.50

tepuk dada tanya selera nak mkn yang mana kan...basically semua pun ice cream sundae

kenapa nak buruk sangka dgn orang2 alim, budak2 tahfiz?? hati mesti mau baik utk hidup lebih aman sejahtera dunia akhirat
tak nak beli senyap jerr tak sape paksa pun

katalah saya nak beli kismis jampi, apakah alasan saya?
1. sebab saya percaya jampi?
2. saya percaya jampi tu melekat pada kismis dan bagi kesan baik?
3. saya percaya kismis dijampi sudah berubah molekul (jadi lebih baik untuk kesihatan)?
4. lain2?

mana satu?

saya sekarang sedang me maksimakan membeli product org islam, yg saya tahu org islam yg sediakan mengikut ciri2 yg dituntut dlm islam..sebab semua ni ada keberkatan..sejak saya belajar tasawuf cara2 utk meningkat kan keupayaan diri menghambakan diri kepada allah salah satunya melalui  pemakanan...apa yg kita makan ada byk kaitannya dgn apa yg akan berlaku pada jasad seseorang ni..ni salah satu sahaja..aspek pemakanan ni pun luas..saya dah kupas sebelum ni..mls nak retype

sbb itu saya lebih suka masak sendiri..alhamdulillah masa anak2 kecil mereka memang lebih banyak makan di rumah dari di luar..sebab setiap bahan2 yg digunakan selain di basuh dgn bismillah dan selawat turut disertakan doa juga...dan saya dpt tgk hasilnya sekarang..alhamdulillah..