CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 115411|Reply: 94

scan baby 11minggu 4x tapi tak nampak..tolong...huhuhu

assalamualaikum dan Salam Sejahtera...

kawan2...saya sedang susah hati... dan kini saya mintak pandangan kawan2 semua disini...

saya dah pregnant 11minggu. Pada awalnya dapat detact masa kandungan 5-6 minggu true pregnancy test..then buat check kat klinik private dan confirm jugak pregnant..masa tu doktor ajak scan..try tgk kalau ley nampak baby.. Macam takut jugak la masa tu.. tp masa scan tak nampak....mcm sedih tp doktor cakap jgn risau sbb baby baru lg mmg susah nak nampak..

doktor mintak datang lepas raya utk further check.. masa tu masuk 11minggu [benda ni berlaku Hari rabu lepas]. doktor try scan tp sekali lg tak nampak..doktor pelik..kami lagi la sedih..saya inform doktor yg 2 hr ni sebelum tu saya ada mengalami brown spot..tp tak byk..just calit2..doktor kata itu mcm tanda baby defeact atau lebih kepada miscarriage. doktor kata sejak awal 5-6 mggu tak nampak..sampai scan masa hari tu pun tak nampak..meaning besar kemungkinan baby tak develope atau mmg tak de...maksudnya kejadianya tak sempurna..baby tak develop langsung :cf:

Saya di refer ke Hospital Pakar Sultan Ismail di JB utk jumpe pakar gynae... hari jumaat lepas [semalamnya], saya jumpe pakar gynae...mula2 scan atas perut...gynae kate ada 'kantung makan' ni..meaning u ni pregnant...then die pusing2 cari baby tak jumpe..so doctor kata kena scan thru vagina..ok la..then doc kata kantung makan ada..tp jumpe makan juga..kalau ikut saiz tu mcm baru 5minggu lebih bukan 11 minggu...saya dah mula confuse.........then doktor kata..takpe... ni might be 2!...baby susah nak detact di dalam woMb saya.. ikut kiraan doktor klinik swasta saya dah 11minggu tp kantung makan kecik..saya bertambah confuse...Doktor mintak saya datang lagi 10hari utk scan dan tgk progress...meaning 27hb ni..

saya balik dengan perasaan bercampur baur..mana baby saya..saya dah 3bln tak perios..mmg ada brown spot..tp calit2..saya tak tumpah darah pun..tummy cramp ada skit dan kejap..tak selalu..back pain ada skit itupun kalau siangnya saya byk jalan baru rasa..mual dan muntah masih ada lagi...tp scan scan tak nampak...so, saya dan keluarga amik keputusan utk jumpe seorang bekas Bidan di HSA..die jd bidan di hospital sultanah aminah dah lama..dan sekarang dah pencen...kira mmg orang yg sgt berpengalaman... saya agak confident dengan dia... saya jumpa la dia... die tak urut pun perut saya..cuma usap usap... then dia kata..ada budak sebenarnya..tp br lagi.tp baru 3bulan..then bidan itu mengingatkan saya utk scan apabila masuk 4bulan keatas selepas ni..sbb tak elok kalau scan terlalu awal...saya dah terkedu..saya ingat ley je scan dari awal..huhuhu....saya tanya bidan kenapa doktor pakar kata tak nampak baby saya dengan clear dan kantung makan ni kecik..die kata baru sgt ni..tp mmg ada budaknya..dia suruh saya bersabar..kerana lain budak lain ceritanya.....

Kini saya mula positif..saya tahu kalau lagi 10hr kalau scan doktor tak jumpe baby saya sure saya akan di DNC..tp kata bidan budak ada tp masih kecil lagi...kena bagi masa....saya pun tak tahulah..berserlah sajalah..diharap ada kawan2 disini pernah melalui situasi mcm saya...tlg la beri saya pandangan ttg masalah ni..saya dah penat nangis..kadang2 saya positif dan redha tp ada masa saya sedih sgt..mcm mana ni....??

aku pernah alami situasi mcm ni...ada brown spot calit2....scan banyak kali, cuma nampak kantung je....last2 kena D&C. masa tu dah 9 weeks, nak masuk 10 weeks.

sedih, tapi nak wat camne. bukan rezeki aku.

TT banyak2kan sabar n berdoa, mudah2an selamat...ye..

Huhu..sedih sgt..dah penat naNgis..start semlm dah mula positive dan redha je..jumpe doktor lagi 10hr harap miracle happen..masa scan tu nampak baby ke..huhuhu..hopefully..DNC tu amik masa bape lama?..kena pantang tak lepas tu?..bape lama?

ada kawan yg preggy 4 weeks..masa scan mmg nmpak kantung..pastu masa 8 weeks die dtg n scan, mmg ada tp masalahnye baby die x membesar.sama je saiz cmtu..pastu die mmg ade kuar brown spot calit2 cmtu..doc ckp bby x berkembang n kna d&c..

sepatutnya Dr ckp,awal2 mcm 7 weeks tu dh blh nmpak kantung..masa 9 minggu saya dh blh nmpak baby pnye heart beat..

bidan tu just usap2 je kan..bkn die scan..lbh tepat klo scan..pd saya lah

Ada heart beat tak? Kalau ada heart beat maknanya adalah baby. Dr, kan boleh dengar whether ada heart beat or not. Kalau ada janin, mesti ada heart beat.

Bersabar dan berdoalah ye. Kalau ada rezeki tak kemana.

kenapa plak xleh usg plak awal2 bln?

Follow Us
bab heart beat tu saya terlupa nak mention..yg pelik doc pakar tu tak terus suruh saya DNC atau makan pape ubat padahal dah 2 doktor diagnos benda sama iaitu missed abortion..

sebaliknya, gynae suruh datang lepas 10days...take care n jgn buat kerja berat dan jgn stress...lg 10hr ni meaning 27 ni utk scan lg..saya berdoa dan berharap miracle happen..insyaALLAH...

ps...doc tak cakap lak pasal heart beat..27 ni saya akan tanye lebih lanjut....

ada kawan yg preggy 4 weeks..masa scan mmg nmpak kantung..pastu masa 8 weeks die dtg n scan, mmg ada ...
jela_jolie Post at 20-9-2010 08:00

ntah eah..saya ni agak traditional kot jd saya tak memperkecilkan bidan..malah saya lg yakin dengan bidan..mmg bidan tak scan just urut2...takde la tv nak tgk pape dalam womd..tp saya  yakin dengan bidan jugak..zaman nenek n mak kita dulu tak de pun mesin scan ni..still ok..ntah...i am a strong believer..saya doa yg terbaik sahaja buat masa ni..kalau doa nak D&C..saya tak kan terburu2 utk terus buat..saya akan cari 2nd opinion..skrg ni refer gynae hospital kerajaan..kalau 27 ni trun out negative..saya akan usaha tgk gynae di pakar lain ke.. anyway..thanks for the advice.

biasernya at 11 weeks dah bleh nampak heartbeat baby dgn jelas ... cam kelip2 jerr cumil sesangat

sepatutnya gynae akan sebut heart beat yg pertama.. lain2 tu kemudian.. cmne dia bley x mention psl heart beat.. anyway, if ada budaknya, tapi bila scan mmg x nmpk, n u pulak hold dlu xnk d&c lekas, takut mmg dh aborted, n u dpt infection pulak sbb lame sgt darah kotor dlm ur tummy... ape2 pun doa la ye... semoga miracle happens on monday 27th..

waa, risaunya, i pun nak gi scan ni dah 11 minggu, hari ty scan dalam 6 minggu tak nampak lagi.. baru nak buka buku ni, risau jugak la sb masa raya tu 2 minggu straight i tak ambik ubat sebab tertinggal ubat kat rumah masa balik kg...
doa2 kan i yer...

sepatutnya gynae akan sebut heart beat yg pertama.. lain2 tu kemudian.. cmne dia bley x mention psl  ...
MommyRayyan Post at 20-9-2010 14:47

ntahlah...ni kali pertama pregnant dalam hidup..tak semua saya ley ingat..masa doc cakap pasal baby takde..saya trus rasa balckout dan sedih...hmmm...ntahlah... saya stil berdoa..kalau ada rezeki..insyaALLAH..apapun..saya tak nak D&C..kalau boleh nak dia keluar sendiri.. takut jugak nak DNC ni..saya tak pernah lalui semua ni..

Post Last Edit by norindania at 20-9-2010 16:30

Reply 13# lydia.dlicious

Salam Ida,

Norin doakan yang terbaik. Biasanya kalau kandungan terlalu awal, ultrasound scan memang susah nak detect heartbeat, itu sebab pakar akan guna vaginal scan. Tapi kalau 5-6 minggu memang belum ada hb lah. Mcm norin hr tu baru 5 minggu cuma nampak kantung dan ketulan. Doktor suruh dtg lagi bila 3 bulan untuk check heartbeat. Don't worry, ada org 11 minggu baru dengar heartbeat.

Dalam sesetengah kes, kalau doctor suspect gugur, biasanya doktor akan beri pilihan sama ada nak DnC atau biar baby gugur dan keluar dengan sendiri...Brown spot tak bermaksud akan gugur. Ada seorang staff kat ofis norin, dia punya brown spot punyalah banyak sampai kena pakai pad, banyak mcm period, tapi baby lahir dengan selamat.

Tentang DnC tu, norin sendiri pernah buat, itu pun baru2 ni je lepas dah lebih 6 bulan norin gugur first baby. Sebab norin tak buatlah, tisu baby sebelum ni tak habis keluar and buat norin susah nak pregnant. Alhamdulillah, lepas DnC, semua dah dikeluarkan, terus lepas tu norin lekat. Kaedah sekrg pun lebih safe, doctor guna vacuum.
Don't worry too much. Kalau norin kat tempat lydia, norin akan cuba ke pakar lain dan lihat apa result. Apa pun keputusan kena redha, Tuhan tu tahu apa yang terbaik untuk kita. Sekrg lydia makan ubat mcm biasa, relax, jangan stress.

Reply  lydia.dlicious

Salam Ida,

Norin doakan yang terbaik. Biasanya kalau kandungan terlalu  ...
norindania Post at 20-9-2010 16:26

Norin..terima kasih byk2 diatas kata2 positive awak..betul tu..mmg ada plan utk g 2nd opinion..bukan nak memperkecilkan doktor kerajaan..tp saya nak usaha selagi mana yang mampu... saya ada terbaca dalam web ttg isu2 mcm ni..ada sesetengah orang walaupun doktor kata 'blighten ovum'..tp akhirnya ada heart beat dan hidup diaorg tak terus buat D&C on the spot...semua nya kuasa allah...ni web nya...misdiagnosedmiscarriage..semua di western...tp rasa ni 1st saya jumpe...saya tak pernah jumpe dalam Msia perbincangan mcm ni..atau dalam forum ..so..sy yakin dan positive..sy elak utk D&C kerana saya pecaya utk die keluar sendr kecuali kalau bleeding teruk atau bad abdomal pain...
mmg pernah saya dengar orang yg ada brown spot tp stil preggy...sbb saya ade sedikit je..mcm warna caramel..bukan mcm warna darah period..saya tanya bekas bidan yg sy jumpe die kata itu bukan tanda keguguran...sy still pecaya kata2 bidan...sbb bg saya bidan dan doktor sama penting..ada masa doktor tak tepat..sbb doktor pun manusia..bidan pun macam tu..tp pengalamn bidan ni bertahun sejak zaman nenek dan mak kita lg..

apapun norin..saya takkan mengalah..terima di atas kata-kata awak...

waa, risaunya, i pun nak gi scan ni dah 11 minggu, hari ty scan dalam 6 minggu tak nampak lagi.. bar ...
ashy Post at 20-9-2010 15:32

ashy..jgn risau..saya doa awak tak lalui apa yg saya lalui..insyaALLAH..awak akan selamat..

gud luck TT..semoga next scan ddpt berita baik..

ari tu saya pun lebih kurang kes awak..masa mula2 dapat tau peknen.dlm 5-6 mgu..g confirmkan ngan klinik swasta n trus wat scan..masa tuh doc kata nampak kantung..tp tak baper nak clear..than bila 11 minggu..sy wat 2nd scan kat klinik swasta lain..doc kata tak nampak pun baby.dan dia suh sy buat urin test lagi sekali..kot2 saya tak mengandung..bila buat urin test..mmg ada 2 jalur..dia kata tak logik 11 minggu langsung tak nampak baby..sbb tak puas hati..sy g jupe doc pakar kat spital swasta..dia scan pun tak nampak so kena scan thru vigana..baru nampak..yg sedihnya..doc tuh ckp baby terlalu kecil dr sepatutnya dan mungkin kandungan tak jadi..dia bagi pilihan utk buat dnc or tunggu.saya buat pilihan untuk hold dulu.tp saya kena  buat blood test..dia akan beritahu kalau saya kena buat dnc segera sbb takut baby tuh dh jadi racun kat sy..masa nak tunggu result tu punyala berdebar.akhirnya dia call..kata sy boleh hold dulu..tgk perkembangan cemana..lega juga dengar..tapi seminggu pas tu..minggu ke 12..akhirnya..dia gugur sendiri..sakit sangat..masa gugur tuh..nampak bentuk ketulan cam daging/ketulan darah sebesar tapak tangan.pas gugur saya baru p spital wat dnc sbb  masa scan..still ada lagi yang tertinggal..sy pun masa preggy..ada kuar brown stain..n masa nak gugur tuh..keluar banyak sgt..cam period..

satu lagi, sy ada pergi jumpa bidan kg..dia cakap mmg saya preggy cuma baby kecil..tapi nak buat cemana..tak ada rezeki..

apa2 pun TT..berdoala eh..mungkin nasib TT lebih baik dari sy..jgn wat keja berat..paling penting..makan jgn sebarangan esp..bercuka,masam n air kelapa dalam kuantiti yang banyak

gud luck TT..semoga next scan ddpt berita baik..
mysweetisha Post at 20-9-2010 19:54

tq awak....hehe

ari tu saya pun lebih kurang kes awak..masa mula2 dapat tau peknen.dlm 5-6 mgu..g confirmkan ngan kl ...
lalangkering Post at 20-9-2010 22:05

saya pulak masa g jumpe bidan..semua ok..cuma masih awal.br sgt 3bulan..takpela..saya amik iktibar...saya usaha yg terbaik...thanks kerana share pengalaman awak..tp kalau result doc mcm negative..saya mmg akan hold..saya tak nak trus wat DNC....byk yg cakap macam tu..sbb mungkin lambat skit baru nampak ke..ade kes mcm tu..