CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: tobby

Perempuan pakai make-up hukumnya haram...

Reply 36# bintang

Adik bintang pakai mekap tak? Tajuk tred ni patutnya habaq la kalau keluar rumah ke... Habis akak nak pakai mekap dlm rumah utk cik abe pun x bleh ke?

Btw, akak pakai blusher original. Bila malu malu gitu, ha! merah pipi mcm nih...

kalo tak makeup , muka mcm cina bukit bangun tido.
pastu kawan2 kutok.
tu yang tak tahan tu.

Reply  bintang
Adik bintang pakai mekap tak? Tajuk tred ni patutnya habaq la kalau keluar rumah  ...
HOTlips Post at 21-9-2010 08:50

jarang perempuan pagi2 memakai mekap lepas bangun tidur utk suami (mungkin ada, tapi susah nak jumpa). kebiasaannya depa pakai mekap & touch up muka bila nak pergi kerja, nak pergi function, pergi jalan2 dan sebagainya. lagi ramai audience lagi mrk pasang badan & mekap. sebab tu produk kosmetik mendatangkan nilai bisnes beratus juta dlm setahun. itulah realitinya.

kalo tak makeup , muka mcm cina bukit bangun tido.
pastu kawan2 kutok.
tu yang tak tahan tu.
mix_chinese Post at 21-9-2010 12:26

biar kwn kutok. jgn Tuhan kutok.  skrg mungkin tak rasa, tapi di alam yg satu lg baru tau betapa kutokan Tuhan lebih besar mudaratnya.

Reply  bintang

Adik bintang pakai mekap tak? Tajuk tred ni patutnya habaq la kalau keluar rumah  ...
HOTlips Post at 21-9-2010 08:50

Tanya bintang..? takmo ar bohong .. memang pakai gak la kadang-kadang.. kat umah pun pakai, kalo rasa nak pakai.. keluar pun pakai gak, kalo rasa nak pakai la.. cuma pemakaian tu sangat sederhana atau hampir tak kelihatan pun...

Ok, camni... tade niat tabarruj - tabarruj merujuk kepada makeup yang berlebih-lebihan, leh tengok camne artis-artis timur tengah menggunakan makeup (kat malaysia pun ramai gak). Hampir tak kelihatan wajah sebenar mereka.

Kat sini bintang cuma nak cakap, lakukanlah sesuatu dengan sederhana, natural. Allah itu cantik dan Ia suka kepada kecantikan. Jadinya kalo tau kita ini berwajah kusam, berbau masam, lakukan sesuatu yang jangan sampai membatasi nilai. Solek jek muka sedikit, buang kusam tu sebabnya kan, kalo muslimah ni berwajah kusam akan jadi ftnah pulak kepada wanita-wanita fasik di luar sana. Kalo muslimah ni berbau masam akan bertambah-tambah la fitnahnya... apalah Islam ni, tak fleksibel langsung, tak bernilai langsung... muslimahnya yang takleh melawa, busuk bila berdepan dengan orang ramai, bla bla bla.....

Bintang menggesa, sebagai wanita muslim agar tidak menjadi fitnah kepada wanita-wanita'lelaki-lelaki fasik/moden di luar sana... gunakan kebaikan bermakeup (cam guna FB la) seada dan sebaiknya. Guna juga perfume seada dan sebaiknya, jangan melampaui batas. Islam sangat indah dan ia tidak pernah menyekat wanita dari kemodenan dunia. Cuma harus diingatkan ia sekadar keperluan yang tidak membatasi.

Pada pendapat peribadi saya!
Jika riasan wajah selagi  tidak keterlaluan sehingga terlam ...
bowring Post at 20-9-2010 16:54

hati-hati nak buat pendapat peribadi sebab berkaitan hukum, ok?

~ saya yg telah diberi peringatan ~

Follow Us
no you can't sebab ia berkait dengan hukum. Kalau nak buat pendapat peribadi, buat yang tak berk ...
alien7749 Post at 21-9-2010 08:43

ok then. i take it that u are more knowledgeable in the teachings of Islam, so saya tak nak memanjangkan apa2. kalau pendapat peribadi saya pakai bedak biasa & lip gloss tu bertentang dgn hukum, then i'll seek forgiveness from Allah.

biar kwn kutok. jgn Tuhan kutok.  skrg mungkin tak rasa, tapi di alam yg satu lg baru tau betapa ...
tobby Post at 21-9-2010 12:44

Yeah betul tu.
Sy tak makeup pasal mmg malas pun makeup. hehe.

Kat sini bintang cuma nak cakap, lakukanlah sesuatu dengan sederhana, natural. Allah itu cantik dan Ia suka kepada kecantikan. Jadinya kalo tau kita ini berwajah kusam, berbau masam, lakukan sesuatu yang jangan sampai membatasi nilai. Solek jek muka sedikit, buang kusam tu sebabnya kan, kalo muslimah ni berwajah kusam akan jadi ftnah pulak kepada wanita-wanita fasik di luar sana. Kalo muslimah ni berbau masam akan bertambah-tambah la fitnahnya... apalah Islam ni, tak fleksibel langsung, tak bernilai langsung... muslimahnya yang takleh melawa, busuk bila berdepan dengan orang ramai, bla bla bla.....
bintang Post at 21-9-2010 15:03

i like your comment. sebab tu, pendapat peribadi saya setakat berbedak biasa & pakai lip gloss tu tak apa (forgive me Allah if i can't form this kind of opinion as it relates to hukum Islam). bukan suruh tempek bedak sekilo atau bibir merah menyala. pakai seadanya yg perlu je - tak la muka nampak berminyak sgt & bibir pun kering. adakah mcm tu pun dikira tabarruj yg dilarang? sesiapa yg lebih arif, sila bagi pencerahan ya.. saya betul2 nak tau

hati-hati nak buat pendapat peribadi sebab berkaitan hukum, ok?

~ saya yg telah diberi pe ...
lilcountess Post at 21-9-2010 15:54

saya hanya tersenyum bila melihat posting beliau....

saya tidak sampai ke tahap meletakkkan / menetapkan hukum.. siapalah saya untuk berbuat demikian.
saya juga yakin perbincangan di bolehkan selagi berlandaskan alquran dan sunnah..
saya rasa kalau tidak boleh dibincangkan langsung .. xkan ada beberapa fahaman - fahaman / mazhab2 dalam dunia nih...

wekkkkkkkkkk

kalo dah muka berjeragat, kusam. tu pi la saloon...

karang somi tgk tak selera.

maksud makeup ni.. berlebih2an.

tapi kalo bibir mcm Angelina Juling.. pakai lak lipgloss..
menarik napsu laki2.
kira salah la. sbb musabab dia. ye ke nih?

klu ketiak masam pakailah deodorant, jgn pakai perfume.
klu muka berjerawat buatlah rawatan muka.
nak hias muka & tubuh badan buatlah utk suami, bukan utk ditunjukkan diluar.

ha...oh. meriahnya topic ni dengan kaedah bending the rules.
antara kaedah or keyword yang digunapakai... bersederhana.... menjaga imej Islam dgn make-up..... yah yah.. mau dengar apa lagi kreativiti membolehkan make up... so creative la you all!

saya rasa kalau tidak boleh dibincangkan langsung .. xkan ada beberapa fahaman - fahaman / mazhab2 dalam dunia nih...
bowring Post at 21-9-2010 16:42

haha..jangan marah... dia tak paham tu... apa la... sebenernya saya juga tak paham... at least best way is to paste those opinion or fatwa dalam fahaman / mazhab2 tu... baru ada flow..

saya hanya tersenyum bila melihat posting beliau....

saya tidak s ...
bowring Post at 21-9-2010 16:42

sama la macam saya. sebab tu awal2 lagi dah bgtau, pendapat peribadi

saya pun yakin tak salah berbincang, untuk menambah ilmu & kefahaman ttg sesuatu yg kita tak pasti. yang ada ilmu, bagi pencerahan pd org lain yg mungkin takde ilmu. kita bukan nak membelakangkan hukum Allah, betul tak?

Reply 53# mix_chinese

pakai lip gloss tak payah la yg obvious, yg berkilat2. kan ada je yg natural

Mengikut Fathul Bayan,Tabarruj boleh didefinisikan sebagai seorang wanita yang menampakkan perhiasan dan kecantikannya serta terlihat bahagian-bahagian yang wajib ditutup untuk memancing lelaki. Berkata pula Al-Bukhari bahawa tabarruj itu apabila seorang perempuan memperlihatkan kecantikan rupa parasnya.

Firman Allah di dalam surah Al-Ahzab ayat 33:

Dan hendaklah kamu tetap diam di rumah kamu serta janganlah kamu mendedahkan diri seperti yang dilakukan oleh orang-orang Jahiliah zaman dahulu dan dirikanlah sembahyang serta berilah zakat dan taatlah kamu kepada Allah dan RasulNya

~ mekap la cantik2, berwangi2 dalam rumah dengan muhrim sahaja. kalau kat luar, elakkanlah. tp jgn la pulak nampak serebeh je. pakai bedak biasa dah cukup. sekali lg, ini pendapat saya. Allah lebih mengetahui segala-galanya

Apa tujuannya bermakeup?

Apa tujuannya bermakeup?
moskau12 Post at 21-9-2010 20:25

tujuannya nak melawa ler.

Reply 60# tobby

tak salah melawa
    asalkan bersederhana

Post Last Edit by HOTlips at 22-9-2010 11:50

Reply 55# amukgemuk
ha...oh. meriahnya topic ni dengan kaedah bending the rules.

Make up ni salah satu cabang tabarruj. Kalau nak citer pasal make up rasanya kena kaitkan tabarruj secara keseluruhan. Misalnya bab pakaian (baju, seluar, tudung, perhiasan like gelang, rantai etc)
Menurut Ibnu Katsir, tabarruj berarti wanita yang keluar rumah dan berjalan/mempamerkan diri di hadapan laki-laki (tabaruj jahiliah). Menurut Bukhari, tabaruj adalah tindakan seorang wanita yang menampakkan kecantikannya kepada orang lain, dan menurut Muqatil tabaruj adalah wanita yang melepaskan jilbabnya, memperlihatkan kalung dan gelangnya.

Berdasarkan surah Al Ahzab:33
Apakah yg dimaksudkan mendedahkan diri seperti yang dilakukan oleh orang-orang Jahiliah zaman dahulu?  Ada hadis yg meriwayatkan Nabi menegur jgn bertabarruj, menghentak2 kan kaki spt yg pernah dilakukan
oleh kaum yahudi nasrani. Merekalah yg memulakan tabarruj. Bagaimana cara sahabiah berdandan? Yg ni pertanyaan kpd sesiapa yg arif. Tp kalau berdasarkan ayat tu jugak... Dan hendaklah kamu tetap di rumah kamu
macam x bleh la bermekap2 di luar rmh.

Talking about make up alone, apa maksud mekap? Adakah dgn memakai bedak, lip gloss tanpa warna or warna pudar, celak
dah masuk kategori bermekap? Karang ada yg borong habis sumer mekap dan HARAM! Sebab tu tajuk mesti bertepatan. Tajuk tred ni dah mcm konklusi sedangkan hukum asalnya harus kan? Yg menjadi pertikaian (berubah) apabila bermekap or bertabarruj ke luar rmh iaitu dipamerkan

Ai pernah gi satu rmh dipenuhi dgn mak2 dara paki yg sarat dgn perhiasan. Baju lip lap, warna memancar, ada gincu bagai. Bila depa kluaq rmh, takajut den depa keluar bagai gagak hitam. Meaning segala perhiasan di belah dlm. Yg luar cover dgn jubah n tudung hitam.

Okeh, yg ni soalan dan jawapan dr IslamOnline:
Soalan:
Is it OK for a female Muslim to wear so much makeup that she obviously changes her face? Or is she not honoring the look Allah gifted her with?

Jawapan:

As far as Islamic Shari`ah is concerned, a Muslim woman is allowed to wear makeup in a moderate way in the presence of her husband, mahrams(Arabic for: relatives to whom a woman cannot marry) or women-only gatherings. A woman should be keen not to be excessive in wearing makeup or spending too much money on it.

In his response to your question,Sheikh MuhammadNurAbdullah, former president of the ISNA (Islamic Society of North America) and member of theFiqhCouncilof North America, states,

Wearing makeup in general is part of zeenah or beautification, which is forbidden to be shown to non-mahrams. Therefore, a woman cannot wear makeup outside her home. But in general, a Muslim woman should be modest when she goes in public.

As for wearing makeup in her house or to beautify herself for her husband, a woman should be moderate and should not take extremes in anything. If she maintains this level of moderation, there will not be any harmin sha'Allah.

Source:
http://www.islamonline.net/servlet/Satellite?cid=1203758533736&pagename=IslamOnline-English-Ask_Scholar/FatwaE/FatwaEAskTheScholar