CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: tobby

Perempuan pakai make-up hukumnya haram...

mohon pencerahan. untuk wanita yg berkerjaya dan sering berurusan dgn orang ramai..apakah guideline dlm hal ber make up ni?

sekarang ni nak pegi interview pun kena berbedak dan berlipstik sikit. supaya nampak presentable. sebab kalau pegi interview nampak kusam tak leh jugak. hatta kalau make up mcm tepung gomak pun sure kena reject masa interview.

bab jerawat dan jeragat ni...memang le boleh pi saloon buat treatment tapi nak hilangkan 2 perkara ni bukan mudah. bukan boleh pagi pegi saloon petang jeragat/jerawat dah hilang. makan masa berhari2 gak la.  jadi dlm masa yg berhari2 tu mcm mana nak cover muka yg kusam ni

saya bertanya sebab byk wanita hari ini bekerja dan bertemu orang ramai setiap hari termasuk saya. penampilan sangat penting. apakah memakai bedak pun menjadi satu tabarruj?

byk pekerjaan moden hari ini yg mengkehendaki muslimah bertabarruj. itulah dilemanya. nak jadi pembaca berita disuruh bertabarruj, nak jd penyambut tetamu disuruh bertabarruj, nak jd pramugari disuruh bertabarruj, nak jd penyampai TV disuruh bertabarruj. malang sekali.

i am a plain jane heheh

Reply Tobby
memang dilemma. satu2nya wanita bekerjaya yg aku tengok tak mekap ialah ustazah2 disekolah. mgkin ada tapi aku tak jumpa lagi.subhanallah. semoga Allah beri kekuatan utk saudari muslimah ku semua.

Reply  bintang
Karang ada yg borong habis sumer mekap dan HARAM! Sebab tu tajuk mesti bertepatan. Tajuk tred ni dah mcm konklusi sedangkan hukum asalnya harus kan? Yg menjadi pertikaian (berubah) apabila bermekap or bertabarruj ke luar rmh iaitu dipamerkan
HOTlips Post at 21-9-2010 08:50

haha...how true..how true...betul tu... haha... provoks kut.. tapi takperla tu.. pada post #1 ada tulis.(Tobby: ada tak dalil yg membolehkan wanita menghias wajah mrk bila keluar rumah? atau memang jelas haram hukumnya menghias wajah bila nak keluar pegi kerja contohnya. ) itu sebenarnya yg kita nak bincang tu... kalau kat rumah takder masalah..

sy rasa tabarruj yg menarik perhatian yg tak bolehnya...sekali pandang nak pandang lagi n pandang lagi,kalau boleh tak berkelip2 sebab dari jauh dah nampak gincu menyala2,atau shadow berkilau2..atau sanggul menggunung tinggi..he he..tapi kalau setakat pakai bedak asas n lips gloss natural menarik perhatian jugak ker..kena tanya lelaki lah macam mana yg dikatakan boleh menarik perhatian mereka...

Reply 64# tobby

Yg ni saya setuju. Semua berkaitan.... kerjaya, tabarruj, ibadah! Kena ditapis betul2 terutama yg melibatkan wanita. Jadik, kita x bleh borong sumer kerja adalah ibadah!
ps: kena bukak tred wanita dan kerjaya dlm islam gamaknye

Follow Us
Reply  tobby

Yg ni saya setuju. Semua berkaitan.... kerjaya, tabarruj, ibadah! Kena ditapis betu ...
HOTlips Post at 23-9-2010 09:19

pekerjaan tu ibadah... tapi majikan kenalah tolak ansur klu muslimah nak mengenakan pakaian yg menepati suruhan Allah & Rasul.  or maybe bagi majikan2 ni Allah & Rasul dah tak relevan di zmn ni. mrk pikir hidup di dunia ni (average manusia hari ini hidup selama 55-70 thn) itulah ultimate goal. mungkin kehidupan selepas itu, yg berbillion2 tahun (infinity) lamanya takda value bg mrk.

Reply 68# HOTlips

mmmm.... wanita dan kerjaya dalam islam. ini la dilema yg sedang berlaku.  kalau tak kerja...sesak lah poket...mmm

Reply 69# tobby
Jgn nanti model, gro dan sewaktu dgnnya pun nak claim ibadah sudehhh! eh, kan ada fatwa bleh melacur kalau terdesak. Ibadah gak kot.

sy rasa tabarruj yg menarik perhatian yg tak bolehnya...sekali pandang nak pandang lagi n pandang la ...
nickname Post at 22-9-2010 21:14

benar.....
yg ni sy terjumpa di facebook...  bagus utk dipikir2kan.   http://www.facebook.com/video/video.php?v=1578890839407

bedakku sama warna dgn kulit..cuma xnak nampak muka berminyak..
lip gloss ku tiada warna, sekadar menutupi bibir kering..
deodorant ku tiada pewangi..

bolehkah begitu..kerana aku seorang guru, bimbang juga student x suka pada guru yang nampak agak comot..

tlg bagi pandangan...

xreti make up ni..tapi sekadar pakai bedak elak muke pucat leh la kan..xkan nak muka pucat 24 jam menakutkan orang plak :re:

bedakku sama warna dgn kulit..cuma xnak nampak muka berminyak..
lip gloss ku tiada warna, sekadar menutupi bibir kering..
deodorant ku tiada pewangi..
bolehkah begitu..kerana aku seorang guru, bimbang juga student x suka pada guru yang nampak agak comot..
ammila8848 Post at 24-9-2010 02:24

ok yg ni.

kalo makeup tiba2 ada lak jantan terpikat. kira dosa la ek.
aiseyy.

Reply 72# wallflower

aku terkejut tengok ustazah ni mekap sakan masa rancangan yg baca quran lepas sahur tu..tak silap dia ni hafizah kan? first time tertengok tv pakai eyeshadow biru terang + lipstick merah.

hehehe...this is interesting...tapi Allah tu Maha tu Maha Mengetahui...tak gunak juga tang makeup mmg ikut syarak tapi well  mengumpat, judgemental so ? well...sama je

salah satu soalan forumner tu yang i think is good is

sederhana macam mana yang dibenarkan?
how moderate is moderate enough?

dan saya suka melihat bahawa Allah ni Maha  Adil dan lebih arif dalam meletakkan hukum seorang wanita tu....

aah......kang pucat sgt..sometimes people ade reason kenape dorang pakai mekap ..bukan untuk melawa..
untuk orang yng sakit..yng muka pucat2...kena pakai gak....