CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: risctakerz87

susahnye nak kerja kerajaan...

kalo ko jmpa officer dia pn nnti msti dia suh ko ckp ngan staff bwhn dia juga
ko ingt officer ke yg bt keje2 2 sume, konfem2 la staff bwhn yg bt, officer duk kuar msuk miting je esp PTD
gurlfriday Post at 26-12-2010 00:48

memang la sume keje tu, officer akan pass kt org bawah
abistu utk pengesahan semua tu mesti la officer yg kena luluskan
penat2 dtg dr sg ptani - kampar, perak.. tgk2 officer xde seminggu
kalo da tau officer xde xpayah la suruh dtg :@:@
hal tanah mak aku tu, dah bertaun2 xsetel

Reply 80# handcock

boss ko pompuan?ehe...die takut kot..tu pasl yang

Dia takut? Pada staff bawahan? Definitely NOT! Orang yang takut kat dia ada la.... maybe nature boss perempuan kot, jenis 'mendegar pandangan' staff. Dengar la, doesnt mean dia ikut... keputusan tetap di tangan dia sebab dia Ketua Jabatan.

Dah berapa kali dia & jabatan dapat anugerah, sebab prestasi cemerlang. Bila Ketua Jabatan lain tanya dia, apa rahsia dia, dia jawab "1 Malaysia" sebab department kitorang paling banyak bangsa Cha Ya Nun Alif. Dari 21 Pegawai yang ada, 15 are Non-Malays (meaning Indian & Chinese). Of course statement ni sangat controversial but adakah faktor 'pegawai dari different race affects the performance', i leave it for open discussion.

And masa kerajaan benarkan pertukaran dari EPF kepada pencen 2-3 tahun lepas, ramai pegawai2 yang tukar dari EPF kepada Pencen, termasukla pegawai2 cha ya nun alif ni. Sebab apa? Because they like their job & their environment & their colleageus.  Yang Melayu amik pencen tu i tak berapa heran sangat, sebab most of them bila join the govt memang dah set nak kerja sampai pencen. Yang cha ya nun alif ni, of course la i heran. berapa banyak kerat yang nak kerja kerajaan , nak pulak kerja sampai pencen.

thats why i said, lain organisation lain ragam dia, and it's not fair to generalised everything to one conclusion jer

Reply 64# sajer

sbb xperlu tergesa2 balik rumah, xyah fikir asben, anak2 sakit, etc
in fact, aku sgt anti & xpernah terfikir dlm pikiran aku nak keje gomen
lps kawin, jadual hidup aku berubah

betul, this happen to me jugak. Dulu time jadi student, hidup mati balik pun tak nak keje gomen, sebab lebih banyak cerita buruk yang i dengar pasal gomen ni... tang malas, and tang gaji tak besar...tak masuk bonus pun susah nak dapat. If dapat pun sebulan jer paling top. Kat swasta berbulan2 bleh dapat...

Tapi bidang kerja i tak boleh lari dari keje gomen. We have compulsory service (which means we have to serve the gov for +1 years). Orang kata tak kenal maka tak cinta. Dah kerja kat sini baru tau cabaran dia, bekerja kat hospital kerajaan ni macam mana. Jangan ingat pesakit swasta jer demanding. Pesakit kerajaan pun demanding gak.

cn7...

baguslah mcm tu...ehe..aku setuju gak ngn kata2 ko tu..lain tempat lain ragamnya...aku sebenarnya jasad je g keje...ehe...hati x syok dah..tggu masa je..ada rezki aku cabut...tp dalam pada tu...kalu aku x keje gomen maybe aku x sambung study...geram aku tgk yg ats2 ni..bnyak nor birokrasi nya...maklum lah.."timun'...ehe...kesimpulan aku..ada baik n ada buruknya keje gomen ni..

Reply 84# handcock

geram aku tgk yg ats2 ni..bnyak nor birokrasi nya

yang ni betul, banyak benar red tape-nya. Benda simple pun bolehjadi complicated....
yang pegawai pun, bukan la durian memanjang, dengan pihak atasan pun, tetap jadi mentimun jugak....

nasihat saya, utk 1st job, jgn masuk gomen
g la cari pengalaman kat swasta
klu keje gomen sejak lp ...
ironmind Post at 2-11-2010 09:17

tah laa..rina pernah apply ptd..kan interview nye ada 3 kali (time rina apply lah)..masa tuh fresh grad...semua kwn2 apply keje kerajaan..rina pun mengikut je sbb masa tuh mmg dlm otak org kata keje kerajaan senang...dlm 3-3 kali tuh..rina sangkut kt yg 2nd interview..kene kt kemaman masa tuh..masa tuh tgh keje swasta(lepas anes sem.trus dpt keje)..mmg terasa susah nyee nk masuk keje kerajaan sbb masa tuh rina dok kl..exam semua kt perak...so, yg xm peg2 lain tuh mana yg sempat..rina p..yg tak sempat..rina xpi..tup..tup..rupanya, dh lama dh rina xbukak web spa..klo dh keje mcm 4 thn kan..bila masuk gomen, tangga gaji derang kata start from beginning erk? tp..mmg serious..dalam hati nie mmg terasa susah nye nk keje kerajaan..ada byk tapisan2 gitu

Follow Us
tah laa..rina pernah apply ptd..kan interview nye ada 3 kali (time rina apply lah)..masa t ...
anizarina Post at 18-1-2011 14:19

rina, sy ni keje private dulu
dah dua company private sy keje
pastu baru masuk gomen
bagus sbnrnya masuk private
kita blaja byk benda

klu masuk gomen terus
ada potensi nak jadi lemau

kalau dah penah keje private
masuk gomen mmg akan dpt gaji fresh grad
tapi boleh je nak buat 'pelarasan gaji permulaan'
nak tau lebih lanjut, pm sy
moga awak tabah dan sabar
jgn putus asa
banyak masalah mana pun, pasti ada penyelesaian

Apeda suma makan gaji, cha ya nun alif suma target bisnes.... Makan gaji n bisnes tak boleh ke?

Reply 88# yowaza

Banyak jer orang gomen keje makan gaji & buat bisnes...direct selling ada, jual barang2 sendiri ada. Tunggu la nak dekat Raya, berderet sample kuih raya ada kat pantri. tu tak masuk MLM lagi...

Yang golongan profesional pun ramai, kat hospital kerajaan kerja gak, then buat locum kat rpivate hosp. then lecturing lagi, then ada yang jadi part time tutor kat Universiti2 swasta. yang penting, kena dapat HOD punya consent.

pokok pangkal, nak tak nak jer. ada usaha ada la jalan dia.

ada yang nak duit lebih, kerja la lebih. Yang taknak, rehat je la...

betol tu keeper...
bukan org gomen aje yg dok buat part time nih. yg keja swasta pun sama ja. zmn skrg ni blh harap masyuk satu sumber aja. harga barang asyik dok naik aja.
kena betol2 struggle, tambah2 anak ramai.

# cn7

ehe..betul tu..xpe,tggu aku jd durian sok...

Reply 91# handcock

Insyaallah...AMin!

Ehe...ty2...btw ko keje mane CN7?ok ke tempat keje ko tu...aku mcm ni lah tetiap hari...duk ngadap PC jer...ada on call baru g layan...

Apeda suma makan gaji, cha ya nun alif suma target bisnes....  Makan gaji n bisnes tak boleh ke?
yowaza Post at 18-1-2011 20:48

haha..rina mmg target biz..tp b4 bukak biz..kene ada modal...so kene laa byk kan simpanan utk modal so that tak de lah nk berharap loan bank 100% bila nk bukak biz..nk jual tudung pun nk pakai modal..suma biz nk pakai modal....so...kesimpulannya..kenelaa makan gaji dulu..kumpul duit..dptkan pengalaman + contact bla..bla...

lain lah klo ada parent yg kaya yg bolh tlg bab modal...skang nie..kecil2 lan boleh laa.buat duit lebih2 utk duit belanja kan?kan>

betol tu keeper...
bukan org gomen aje yg dok buat part time nih. yg keja swasta pun sama ja. zmn s ...
ainnursyakira Post at 19-1-2011 07:55

setujuk...rina yg keje swasta nie pun buat je side income...lepas laa utk belanja makan sebulan..kan dh save namanya tuh..kan?kan?

Reply 87# ironmind

Iron: macam mana nak wat penyelarasan gaji? dah la lari bidang nih !! kena sipi sipi sahaja

Reply 93# handcock

hospital kerajaan...kat area KL.....

yang untung keja gomen bagi aku PENCEN
kalau keja swasta EPF cuma dpt 10+11% drp gaji
kalau gaji rm2000, yang ada dlm epf tu adalah lebiy kurang rm400 (nilai skrg)
mmng lah gaji korang akan naik tapi brapa % aja
if gaji kurang RM6000 baru blh simpan rm1200 dlm epf , mcm man lak ngan inflasi
tapi kalau keja gomen bila pencen nanti kalau gaji mati rm2000 akan dpt pencen RM1200 (nilai masa tu)
plus ngan anuiti
7.5% x 360bln x rm2000 = rm54000
if ada balance cuti leh dpt duit lagi
masa tuh kita blh la tngk pokcik mokcik pencen ni dok umah besau, goyang kaki aja dok umah buat ibadat bebanyak
yg keja swasta gaji kecik nih dok la memerah tenaga lagi selagi upaya

Reply  ironmind

Iron: macam mana nak wat penyelarasan gaji? dah la lari bidang nih !! kena sipi  ...
yowaza Post at 19-1-2011 15:20

dah lari bidang? payah la
klu sblm ni keje bidang yg sama dengan yg keje gomen skg, baru blh ambil kira

ayah aku dah level JUSA,tp dlm state.dia mmg slalu kendalikan interview2 ni..
ayah aku ade ckp,kebanyakan budak2 freshie yg baru masuk govn ni,(esp. jawatan2 tinggi),x pandai buat keje..
pastu boleh pulak ayah aku tanya,"nak ke keja govn?"..
kalau aku dpt keje gov,aku hrp aku tidak tergolong dlm kelompok itu...