CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Emoloser

Macamana Nak Jawab Soalan Ni

Assalamualaikum mOg,

Yg jadi giler sebab deme pakai 'akal' or otak utk memikirkannya.
REASON ...
niceghost2005 Post at 24-4-2012 11:29

Kalau macam tu, baik kun faya kun sahaja. Aku kata beriman, maka berimanlah semuanya.

cerita tu semua xkan ada jawapan  dgn akal yg manusia ada. jgn mengada2kan sesuatu yang buk ...
hanzedison Post at 24-4-2012 08:56

Cikgu aku cakap kalau tak bertanya, sesat jalan

Bagi orang yang beriman, mereka akan berkata Hanya Allah yang Maha Mengetahui akan apa yang tersembunyi.

Bagi orang kafir, mereka akan terus mempersoalkan itu dan ini. Padahal sebenarnya mereka tak tahu apa pun.

Post Last Edit by hanzedison at 25-4-2012 13:35
Cikgu aku cakap kalau tak bertanya, sesat jalan
Emoloser Post at 25-4-2012 10:30

tp jgn sampai btanya yang bukan2. ingat x dalam al quran pernah kata salah satu sebab kaum yahudi dilaknat sebab suka bertanya yang bukan2 aka merepek n terlalu byk sangat pertanyaan yang x munasabah

alam-ini-juga-mungkin-tiada-permulaan
Emoloser Post at 10-2-2012 11:04

semua benda terjadi dgn ciptaan Allah. masa juga ciptaan Allah. Alam ni ciptaan Allah. Alam ni bermula kerana Allah yang menciptakan alam. sudap pasti alam terjadi dgn permulaan n akan ada pengakhiran untuk alam. JANGAN PERCAYA KATA ALAM NI TAK ADE PERMULAAN

salaamun 'ala manittaba'al huda
saya suka persoalan ni secara personal.

encik TT, sebelum saya try untuk menerangkan dari apa yang saya fahami, boleh saya tahu umur anak tersebut?
sudah atau belum mumayyiz(kenal bersih/kotor, baik/buruk..) ke, sudah atau belum baligh(sekitar 15tahun..) ke..

saya dahului dgn terimas

Follow Us
Bagi orang yang beriman, mereka akan berkata Hanya Allah yang Maha Mengetahui akan apa yang tersembu ...
wan72 Post at 25-4-2012 11:24

Orang kafir tu cuma nak comfirm je samaada dia sedang menghadapi Tuhan yang sebenar atau tidak. Hanya Tuhan yang sebenar sahaja yang boleh jawab semua soalan. Kalau tak boleh jawab, bukan Tuhan le tu. Jadi mereka terus dalam kekafiran.

semua benda terjadi dgn ciptaan Allah. masa juga ciptaan Allah. Alam ni ciptaan Allah. Alam ...
hanzedison Post at 25-4-2012 13:44

Ini semua sangkaan sahaja, tiada siapa nampak yang alam ini terjadi dengan sendiri dan tiada siapa nampak yang alam ini dicipta oleh Tuhan. Semua sangkaan berlaka.

salaamun 'ala manittaba'al huda
saya suka persoalan ni secara personal.

encik TT, sebelum saya ...
purplehyppo Post at 25-4-2012 13:53

Tak pasti le, aku jumpa soalan ni pun kat blog lain

tp jgn sampai btanya yang bukan2. ingat x dalam al quran pernah kata salah satu sebab kaum yahudi dilaknat sebab suka bertanya yang bukan2 aka merepek n terlalu byk sangat pertanyaan yang x munasabah

Bangsa yang maju memang suka bertanya, kita belajar dengan bertanya. Bangsa yang mundur dan lemah, mereka cuma ikut sahaja tanpa bertanya. Akhirnya mereka ditipu  dan menjadi miskin. Ada minyak pun orang lain yang control.

cerita tu semua xkan ada jawapan  dgn akal yg manusia ada. jgn mengada2kan sesuatu yang bukan hak kita untuk persoalkan

Kalau nak kira, tv yang kita tengok hari-hari tu, asalnya memang tak boleh masuk akal. Macam mana orang boleh masuk dalam kotak kecik tu. Tapi zaman sekarang benda tu dah biasa dah. Kalau zaman dulu, orang mesti kata itu sihir.

Tak mustahil suatu hari, persoalan ini akan terjawab.

Seorang anak bertanya kepada emaknya

Anak : Mama, siapa cipta kereta?

Mama : Manusia lah cipta kereta.

Anak : Siapa cipta manusia pulak?

Mama : Tuhan cipta manusia.

Anak : Siapa cipta Tuhan?

Mama : Errr, Tuhan tak da sapa cipta, dia jadi dengan sendiri..

Anak : Kalau Tuhan boleh jadi dengan sendiri, ada kemungkinan manusia pun boleh terjadi dengan sendiri.Emoloser Post at 16-12-2010 15:31

OK.
dengan nama Allah aku try respon.

sblm tu, pasal 'jgn byk tanya' in islam tu, komen aku, 'iman' = 'kami dgr,kami taat'
jadi kepada yang byk tanya espeseli bab aqidah, automatis aku konsider orang ini masih mahu belajar bab aqidah islam.
islam tak larang tanya, tapi larang 'mempersoalkan'.kalau tak paham ayat aku, tolong masuk kelas BM.trimas.
WA

secara teknikalnya, komen aku sama aja dengan komen di 21# ussopp
cuma aku nak cakap, mama di atas itu tidak memiliki tauhid yang mantap, aqidahnya goyang, ilmunya cetek dalam bab ketuhanan.

bkn aku kata aku pandai atau hebat, tapi jawapan mama di atas tu "Errr, Tuhan tak da sapa cipta, dia jadi dengan sendiri.." membuktikan segala-galanya.

Tuhan jadi dengan sendiri?'jadi' bermaksud, daripada tiada, kepada ada.
daripada benih 'jadi' pokok.sebelum tu takde pokok.
mama seorang penipu dan tidak memahami dan merasai langsung kewujudan Tuhan.period.

kalau dilihat dengan mata kepala, kita juga nampak pokok jadi dengan sendiri.<--pemikiran mama hanya sampai di sini.kasihan mama.
kalau guna mata sains yang setiap tahun ada teori baru, kita kata pokok besar sbb matahari, air dan mineral dari tanah.malah byk lg boleh dihurai dari segi sel, protein blablabla.
kalau guna mata hati atau jiwa atau orang yang tak biasa dgn wording jiwa panggil akal, maka mahu tak mahu kita 'terpaksa' mengaku ada satu kuasa atau campur tangan luar, untuk pokok tu membesar.sedangkan hukum alam pon Allah jadikan?nak kena cerita lagi panjang ke?berbuih jari saya menaip nanti.

pasal 'kita hanya menganggap tapi tak nampak Tuhan jadikan' tu,
siapa pula yang jadikan jam tangan yg aku pakai sekarang ni?

ye, susah kat dunia ni, walau kat mana2 kita utk tgk tukang jam membuat jam.aku pon xpernah tgk.tapi aku yakin secara konfermasi kita akan jawab, manusia yang ciptakan jam tangan aku..kan?ini yang aku kata "kami dgr, kami taat"
jelasnya, mama 'taat' dgn hukum 'segala benda, ada pencipta' dan bila mama satukan dgn hukum 'alam semula jadi, tiada pencipta', maka mama tak mahu mengaku 'alam semula jadi' adalah satu ciptaan yang perfect.maka automatis, kejadian yang perfect tu akan melahirkan yang kurang daripada perfect.faham ke?darwinis?
tidak mahu aku kata di sini, tapi hakikatnya mama tidak merasai(baca: realise) ciptaan Tuhan. bila tak dapat rasa ciptaan Tuhan, cubalah macammana pon, kita pasti tidak akan dapat merasai kewujudanNya.

pokoknya,
-mama kene faham definis Tuhan.
-terangkan bagaimana "kami dgr,kami taat".

sekian dari aku.
maaf kalau ada yang tersinggung.
dan maaf kalau aku lari dari pokok perbincangan.
WA

Mama : Errr, Tuhan tak da sapa cipta, dia jadi dengan sendiri..

Anak : Kalau Tuhan boleh jadi dengan sendiri, ada kemungkinan manusia pun boleh terjadi dengan sendiri

Jawapan jadi dengan sendirinya tu bersandarkan apa? Ni yang dikatakan agak-agak. Bila jawapan agak-agak diberikan, maka bertambah kusut lah si anak tu...

Ini semua sangkaan sahaja, tiada siapa nampak yang alam ini terjadi dengan sendiri dan tiada siapa nampak yang alam ini dicipta oleh Tuhan. Semua sangkaan berlaka.
Emoloser Post at 26-4-2012 11:05

Yang kata alam ni tiada permulaan pun sangkaan jugak kan?

Tak nampak alam ni dicipta bukannya dasar kebenaran nak kata alam ni tiada permulaan.

Kita tak nampak otak kita sendiri, bukannya dasar nak kata kita tiada otak. Kena tengok rupa macamana otak tu baru nak percaya yang kita ni ada otak kah?

Sesungguhnya dalam penciptaan Langit dan Bumi, dan silih bergantinya malam dan siang terdapat tanda-tanda bagi orang-orang yang berakal (Aal-e-'Imran, 190)

Dalam penciptaan Langit dan Bumi (alam)... bila alam ni dicipta maknanya ia ada permulaan.

Tuhan tidak dicipta... Allah itu Al-Awwal (rujuk Surah Al-Hadeed ayat 3) bererti tiada yang sebelumnya, yakni tiada permulaan. Selain Allah semua ada permulaan.

WAllahu a'lam

Yang kata alam ni tiada permulaan pun sangkaan jugak kan?

Tak nampak alam ni dicipta bukannya ...
mnm77 Post at 26-4-2012 12:19

Hidup ini memang penuh dengan sangkaan, ku sangka panas sampai ke petang, rupanya hujan ditengah hari.

Kita tak nampak otak kita sendiri, bukannya dasar nak kata kita tiada otak. Kena tengok rupa macamana otak tu baru nak percaya yang kita ni ada otak kah?

Percaya bila kita tak nampak, yakin bila kita sudah nampak. Kepercayaan boleh dimanipulasi oleh pihak-pihak tertentu, sehingga bangsa itu menjadi mundur dan lemah. Percaya kepada sesuatu yang tidak pasti menyebabkan manusia malas berusaha dan gagal dalam hidup. Akhirnya bangsa di pandang hina dan diperlekehkan.

Tuhan tidak dicipta... Allah itu Al-Awwal (rujuk Surah Al-Hadeed ayat 3) bererti tiada yang sebelumnya, yakni tiada permulaan. Selain Allah semua ada permulaan.

Ayat itu mengatakan ia yang terawal, tak mengatakan ia tidak diciptakan, atau terjadi dengan sendiri.

Contoh

Aku adalah anak yang terawal dan terakhir, maknanya tiada anak sebelum dan selepas aku. Maka aku juga tidak diciptakan. Tiada sesiapa yang sama dengan aku, sebab nama dan personality aku juga berbeza dari orang lain.

Post Last Edit by mnm77 at 26-4-2012 15:46
Hidup ini memang penuh dengan sangkaan, ku sangka panas sampai ke petang, rupanya hujan ditengah hari.
Emoloser Post at 26-4-2012 14:06

Dalam isu agama dan ketuhanan TAK BOLEH bersangka-sangka.

&#1608;&#1614;&#1573;&#1616;&#1606;&#1617;&#1614; &#1575;&#1604;&#1592;&#1617;&#1614;&#1606;&#1617;&#1614; &#1604;&#1614;&#1575; &#1610;&#1615;&#1594;&#1618;&#1606;&#1616;&#1610; &#1605;&#1616;&#1606;&#1614; &#1575;&#1604;&#1618;&#1581;&#1614;&#1602;&#1617;&#1616; &#1588;&#1614;&#1610;&#1618;&#1574;&#1611;&#1575;
...dan sesungguhnya persangkaan itu tiada berfaedah sedikitpun terhadap kebenaran (An-Najm, 28)

Percaya bila kita tak nampak, yakin bila kita sudah nampak. Kepercayaan boleh dimanipulasi oleh pihak-pihak tertentu, sehingga bangsa itu menjadi mundur dan lemah. Percaya kepada sesuatu yang tidak pasti menyebabkan manusia malas berusaha dan gagal dalam hidup. Akhirnya bangsa di pandang hina dan diperlekehkan.
Emoloser Post at 26-4-2012 14:10

Rukun IMAN antaranya termasuk percaya kepada Perkara Ghaib, percaya kepada Allah dan Malaikat.

Kalau perlu nak nampak Allah dulu baru nak percaya, maka anda bukanlah orang Islam. Adakah anda orang Islam atau bukan?

Ayat itu mengatakan ia yang terawal, tak mengatakan ia tidak diciptakan, atau terjadi dengan sendiri.

Contoh

Aku adalah anak yang terawal dan terakhir, maknanya tiada anak sebelum dan selepas aku. Maka aku juga tidak diciptakan. Tiada sesiapa yang sama dengan aku, sebab nama dan personality aku juga berbeza dari orang lain.
Emoloser Post at 26-4-2012 14:19

Maksud Al-Awwal bukannya yang terawal dalam ertikata ada permulaan. Itu tafsiran anda.

Jika anda nak bandingkan Allah dengan contoh-contoh makhluk, maknanya anda dah samakan Allah dengan makhluk ciptaan Allah.

Sebelum kita meneruskan soal-jawab, adakah anda orang Islam yang percaya rukun Islam dan rukun Iman?

Kalau anda bukan orang Islam, saya akan beri jawapan dengan dari persepsi yang berlainan, Insya-Allah.

Orang kafir tu cuma nak comfirm je samaada dia sedang menghadapi Tuhan yang sebenar atau tidak.  ...
Emoloser Post at 26-4-2012 10:59

Pada pendapat aku, org kafir bukan nak confirm tapi dia lebih kepada mempertahankan kepercayaan dia. Aku tak pelik kalau orang kafir yg mempersoalkan. Tapi bagaimana dgn org islam yg memberikan persoalan yg sama

Bangsa yang maju memang suka bertanya, kita belajar dengan bertanya. Bangsa yang mundur dan lema ...
Emoloser Post at 26-4-2012 11:24

aku cakap soalan yang merepek. bukan soalan yang baik. kau boleh bezakan soalan yang bernas atau tak?