CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: muaythaiko

[muaythaiko] Berkenaan Hadith dan Al-Quran

Reply 26# ibnur

OK takpele. aku paham sikap kuku besi dan self centered ko. tapi tolong kemukakan hadis sahih atau ayat quran yg mengajar manusia yg menetap di tempat yg 6 bulan siang 6 bulan malam bagaimana solat 5 waktu.

Reply  ibnur

hadith kalau dah daif boleh terima jugak ke???
muaythaiko Post at 16-1-2011 12:52

Kategori dhaif dia macamana? ada 300 kategori sampai aku sendiri pun tak dapat hafal.

Okay.  sekarang dah split.  Aku berikan hadith sahaja dahulu, kemudian aku tunggu komen kau.

Kesemua dari Hadith Muslim

Ibn 'Abbas reported: The Messenger of Allaah (sallAllaahu alayhi wa sallam) observed the noon and afternoon prayers together in Medina without being in a state of fear or in a state of journey. (Abu Zubair said: I asked Sa'id [one of the narrators] why he did that. He said: I asked Ibn 'Abbas as you have asked me, and he replied that he [the Prophet] wanted that no one among his Ummah should be put to [unnecessary] hardship.)

Ibn 'Abbas reported that the Messenger of Allaah (sallAllaahu alayhi wa sallam) observed in Medina seven (rak'ahs) and eight (rak'ahs), i. e. (be combined) the noon and afternoon prayers (eight rak'ahs) and the sunset and 'Isha' prayers (seven rak'ahs).

'Abdullah b. Shaqiq al-'Uqaili reported: A person said to Ibn 'Abbas (as he delayed the prayer): Prayer. He kept silence. He again said: Prayer. He again kept silence, and he again cried: Prayer. He again kept silence and said: May you be deprived of your mother, do you teach us about prayer? We used to combine two prayers during the life of the Messenger of Allaah (sallAllaahu alayhi wa sallam).

--------------------------------

An-Nawwas b. Sam'an reported that Allah's Messenger (may peace be upon him) made a mention of the Dajjal one day in the morning.   .........    He would appear on the way between Syria and Iraq and would spread mischief right and left. O servant of Allah ! adhere (to the path of Truth). We said: Allah's Messenger, how long would he stay on the earth? He said.. For forty days, one day like a year and one day like a month and one day like a week and the rest of the days would be like your days. We said: Allah's Messenger, would one day's prayer suffice for the prayers of day equal to one year? Thereupon he said: No, but you must make an estimate of time (and then observe prayer).   .......

Reply 5# ibnur

takde pon hadis tu menerangkan ttg bagaimana utk manusia yg hidup di kawasan artik utk menentukan waktu sembahyang dia. sebab dulu aku ada tgk satu dokumentari pasal satu perkampungan di finland yg disitu 6 bulan siang 6 bulan malam. bagaimana org disitu nak semayang.
    jgn kaitkan dgn bermusafir ke kutub utara. ni panduan utk penduduk tetap kawasan tu. kalo Allah maha mengtahui sudah tentulah dia akan setkan waktu sembahyang yg logikal utk semua tempat dlm dunia ni. seolah2 waktu sembahyang itu hanya berorientasikan pandangan arab. kalau islam ni lengkap dan syumul sudah tentulah lengkap segala panduan terutamanya dari tiang agama mcm solat.

Reply  ibnur

takde pon hadis tu menerangkan ttg bagaimana utk manusia yg hidup di kawasan a ...
muaythaiko Post at 16-1-2011 17:40

Itu la satu lagi contoh engkau menggunakan lojik akal kau sendiri.  Aku pun sengaja tinggalkan penerangan saja-saja nak tengok apa respon kau.  Jadi nampak sungguh kedangkalan kau memahami macamana hukum dan fatwa dibuat.

Kalau kau nak tahu, yang aku bagu tu adalah hadith sahih.  Jadi ia boleh dijadikan hujah.  Aku ambil sebahagian sahaja dari hadith berkenaan sebab bahagian lain tak ada kaitan dengan masaalah yang kau bawakan.

Kebiasaannya, orang akan mengeluarkan masaalah-masaalah yang dihadapi.  Kemudian para ulamak akan mencari dalil yang sesuai digunakan.  Dalam hadith tu ada disebut tentang satu hari yang bersamaan setahun, lalu sahabat tanya macamana nak kira solat.  Boleh ke solat setahun tu jadi 5 waktu sahaja.  Kemudian nabi s.a.w. jawab 'tak boleh' kena buat berdasar pengiraan.  

Kau sebenarnya cari benda nak buat alasan seolah-olah Islam tak lengkap.  Aku minta la kau utamakan dan perbanyakan sifat keikhlasan hati kau tu supaya kurang la sikit sifat-sifat offensive kau terhadap Islam.  

Kalau kau pening, memang nampak dah kegelapan kau.

Reply 7# ibnur

hadis tu berkaitan dgn kedatangan dajal. mmg le ada berkaitan dgn waktu solat dikala waktu menjadi semakin lambat. tapi yg menjadi tanda tanya aku ialah kenapa takde hadis atau quran yg sebut pasal solat ditempat2 mcm artic tu. dia seolah2 undang2 yg digubal oleh org yg hanya tau masalah setempat bukan masalah global. adakah sewaktu tuhan menetapkan waktu solat, tuhan x mengetahui yg wujud tempat2 yg 6 bulan malam dan 6 bulan siang. dia seolah2 digubal oleh manusia yg pemikiran dia berorientasikan tempat tinggal dia sahaja.

sama jugak waktu solat musim panas contoh di UK. kawan aku ke UK. waktu summer malam gelap antara 11 malam ke 11.30. pukul 4.30 pagi langit dah terang. so bayangkan berapa lama sgt dia dapat tidor diantara waktu isyak dan subuh. relevan ke???
mesti ko kata aku ni suka guna logik akal. mmg aku guna logik akal le pon. dah nama pon ada otak. takkan nak jadi lurus bendul.

sama jugak byk pekerjaan yg tak membolehkan seseorang itu bersolat dgn sempurna. hukum islam menyatakan wajib solat walaupon uzur. sekurang2nya dgn isyarat mata. bagitau aku camne seorang pakar bedah jantung yg tgh membedah jantung nak bersembahyang sambil membedah jantung??? camne dia nak ambik air sembahyang. lagi pakaian kalo terpercik darah camne??? takkan nabi yg ada pandangan kasyaf tak tau yg akan wujud profession semacam ni. takde langsung guideline yg jelas drpd hadis ke???

Follow Us
Post Last Edit by ibnur at 16-1-2011 20:25
Reply  ibnur

hadis tu berkaitan dgn kedatangan dajal. mmg le ada berkaitan dgn waktu solat  ...
muaythaiko Post at 16-1-2011 19:36

yang pasal doktor tu, sebenranya dalil 3 hadith pertama tu dah cukup dah untuk menerangkan keadaannya.  Nabi s.a.w. sendiri kata 'tak mau membebankan', jadi kalau ada masaalah bebanan untuk solat ikut waktu tetap, gunalah dalil tu.

Aku dah beri dalil beri dalil berkenaan waktu solat di kawasan berhampiran kutub.  itulah dalil yang digunakan oleh orang Islam sedunia utk waktu solat di kawasan pelik termasuk di angkasa lepas.  Walaupun ia bukan secdara spesifik sebut kutub, tapi ia hadith sohih dan boleh digunakan untuk keadaan yang ditafsir sama.  Allah sendiri dah katakan dalam surah albaqarah ayat 286 'Allah does not burden a person beyond his/her capacity.'  Dah disepakati bahawa kawasan di atas garis lintang 64 darjah utara atayu selatan boleh gunakan waktu solat bandar yang berada di garis 64 darjah berhampiran.  Sementara bagi angkasa lepas, boleh rujuk pada bandar tempat dia berlepas.

Kalau kau still nak argue memang sampai kiamat dan  hidup balik pun kau nak argue.  Bila orang kata ada dalil, maknanya adalah dalil.  kau tak nak terima, bukannya kau nak solat.  Dalil ni utk orang nak solat dan puasa sahaja.

Reply 9# ibnur

ok baik. bagi aku penggunaan hadis itu hanya satu kebetulan sahaja. sepatutnya kalo tuhan maha mengetahui sudah tentulah dia akan turunkan hukum solat yg universal. sudah tentulah nabi akan mengetahui semua benda ni terlebih dahulu sebelum kita. baru non muslim yg kaji pasal islam akan terkejut dan kagum dgn hukum Allah yg melangkaui zaman. takde lah kelihatan mcm hukum yg dibuat oleh manusia setempat berdasarkan faktor geografi setempat.

Reply  ibnur

ilmu andaian??? benda yg aku dgr drpd mulut ustzah sekolah aku sendiri ko kata ...
muaythaiko Post at 15-1-2011 11:01

mike nie udah murtad..kalu zaman nabi dulu mike nie kene nasihat 3 kali je...kalu x mau ikut mike nie kene pancung..dah x de kepale dah...

Reply  ibnur

ilmu andaian??? benda yg aku dgr drpd mulut ustzah sekolah aku sendiri ko kata ...
muaythaiko Post at 15-1-2011 11:01

mike nk tau x nape islam halang penganutnya drpd berfikir yg mana org islam hanya boleh menerima tapi jgn berfikir dan menentang seperti yang mike tanye tu?...sebabnye... tgk mike..udah jd gile meroyan sebab berfikir byk sgt..mike sedor x mike nie udah gile?..x sedor kan..

Reply  ibnur

ooooo so maknanya dlm islam kita tak perlu berfikir dan bertanya untuk cari ke ...
muaythaiko Post at 15-1-2011 11:39

kebenaran yg camane yg mike nk?dh elok2 dulu ade pegangan mike lari lak dr pegangan mike..mike nie tul2 daun lalang..elok ditebas je..

Reply 26# naruto3484

kalo ikut hukum barbaric tu mmgle. mcm bercanggah pulak dgn prinsip islam yg " tiada paksaan dalam beragama"

Reply 27# naruto3484

islam menghalang berfikir sebab takut penganutnya nampak kepincangan dlm islam. to hide the truth. modus operandi dakwah islam ialah dgn menanamkan sifat takut melalui ancaman. bukan menyuruh umatnya berfikir

Reply  naruto3484

islam menghalang berfikir sebab takut penganutnya nampak kepincangan dlm  ...
muaythaiko Post at 17-1-2011 14:42

Apa yang kau susah hati kalau betul macam tu?  Bukan ke kau pun dah mengaku murtad, so tak payah ler nak komplen komplen.

Salam...

Hmmm..... apa dah jadi dengan thread ni? Kenapa persoalan saya pasal Hadith Musnad A ...
mnm77 Post at 18-1-2011 08:47

mintak maap sedare mnm77..org cam nie x leh nk berhujah menggunekan dalil dan nas Al-Quran..dia x kan terima punyer..cume leh berhujah menggunekan nas ahmad 'terjah' tu je..
kalau aku terjah..terjah menerjah..dimana keadilannya..yey..yey..yey..fuh..cam amy search lak teman...

Reply  naruto3484

islam menghalang berfikir sebab takut penganutnya nampak kepincangan dlm  ...
muaythaiko Post at 17-1-2011 14:42

yg sebenornye mike yg pincang..pincang dr pegangan..

Post Last Edit by naruto3484 at 18-1-2011 17:40
Reply  naruto3484

kalo ikut hukum barbaric tu mmgle. mcm bercanggah pulak dgn prinsip islam yg " ...
muaythaiko Post at 17-1-2011 14:40

mike paham ke prinsip islam tu..maksud prinsip tu tiada paksaan org2 yg bkn islam masuk islam..tp prinsip nie bkn utk org cam mike..mike dr islam pas tu keluar dr islam..sbb tu mike nie wajib ditebas je..kalu x abih org islam kat Malaysia nie terpengaruh ngan pahaman mike nie..

Reply 35# naruto3484

tu yg jadi bercanggah tu. kata takde paksaan. kalo islam tu agama yg benar. pegi mampus le sape2 yg murtad pon. tunggu balasan akhirat ajelah. yg takut org lain murtad tu kenapa???

Reply 34# naruto3484

sebab aku dah nampak kesalahan dlm ajaran islam

Reply  naruto3484

tu yg jadi bercanggah tu. kata takde paksaan. kalo islam tu agama yg bena ...
muaythaiko Post at 18-1-2011 18:26

sebab ISlam bukan mainan manusia ikut sesuka keluar masuk macam keristian, buddha, hindu...  kau tengok keristian, tuhan dia pun dia boleh buat filem tuhan jadi manusia pastu pakai baju kot.  tak ke bodoh namanya tu.