CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: zaianim

pening vertigo

Post Last Edit by hanalisa at 13-2-2012 03:47

aku pun dah lama kena vertigo. first time kena, muntah selambak. doktor bagi ubat apetah, baik la sekejap. tapi lepas tuh dalam beberapa bulan datang balik. dia tak pergi habis, until now baru2 ni kena lagi.. pergi balik klinik, doktor check blood pressure dan check lubang telinga aku nih, semua bagus katanya.. doktor bagi pil dan suruh rujuk kat pakar ENT. taktau lagi bila nak pergi.. insya-Allah this week aku pergi kot, nak check kot la ada apa2 ke..

Aku kalau kena, kejap jer pusingnya.. tapi berulang2 sampai berminggu2.. kalau nak tidur, dulu tak boleh mengiring ke kanan jer, sekarang ni ngiring ke kiri pun tak boleh. so kena tidur macam robot ngadap siling kepala tegak jer.. esok paginya belakang tengkuk nih mesti rasa sakit.. sekarang nih pun aku dah bangun dari kul 2.30 pagi lagi, malas dah nak tidur.. rasa macam hilang je nikmat tidur, fobia pun ada..

punca masuk angin dalam badan ke eh? sebab aku pon pernah kena gak...mase tu aku ingat aku nak mati.. rupenye aku kena vertigo.... tak boleh sape2 pon sentuh aku, kalau badan aku gegar sikit je pon kepala berpusing2 tak hengat donia.... lumur minyak angin kat tengkuk, perut, tapak kaki,  depan belakang atas bawah pon tak boleh.. aku kena baring straight jah n kepala dongak ke atas n mata kena pejam.. kalau tak lagi teruk pusing2 tu datang...... 2 hari kena last elok jugak. aku pernah kena 2 kali tak kerap sangat.. ape punca yang sebenar boleh terjadi pening vertigo ni ye??

www.goodmigrainetreatment.com

Kaedah terbaik menghapuskan pening kepala/ migraine/

Mungkin ramai yang belum mengetahui kehebatan produk SNE dalam membantu meningkatkan tahap kesihatan individu, dan Kapsul SNE telah membantu beribu-ribu individu berpenyakit kronik mendapatkan kembali kesihatan mereka dan pesakit-pesakit ini membina kembali kehidupan mereka.Berasaskan Buah Seabuckthorn yang mengandungi lebih dari 200 vitamin & mineral yang digabungkan bersama 27 makanan berkhasiat. 100% bahan semulajadi, rawatan selamat, berkesan, tempoh pemulihan yang singkat, tiada kesan sampingan dan diperakui oleh Kementerian Kesihatan Malaysia dan HALAL.Ikhtiar kepada penyakit anda atau ahli keluarga hadapi..........

berminat atau sebarang pertanyaan boleh terus ke:
www.produksne.com.my

meeudang posted on 10-2-2011 01:16 PM
Post Last Edit by meeudang at 10-2-2011 13:17

i pernah mengalami vertigo tahun 2001. Sangat2 teru ...

saya pon mcm tu...
rasa berpusing2 macam duduk dalam bola, pastu bola tersebut dipusing2 kan..
pening amat sangat
takleh balance... saya muntah2....
alhamdulilah... sekali je kena at 2009...
mintak simpang... seminggu gak terasa kesan berpinar2 tuuu

anyway, penyakit ni bahaya tak..?

Follow Us
Vertigo atau istilah umum untuk Pening dan Pengsan............Pengsan ialah penglihatan yg kabur berserta kegelapan, manakala pening merupakan ilusi persekitaran yg bergerak dgn perasaan yg tidak stabil....ia dikenali sebagai vertigo kerana sering terjadi serentak....

Punca-Punca
a)Keseimbangan badan dicapai dengan adanya interaksi di antara penglihatan, sistem vestibul(labirin) telinga dalam dan rasa proprioseptif sendi dan tendon besar.Gangguan fungsi keseimbangan boleh timbul drpd perubahan patologi mana-mana komponen ini.
b)Penyakit Meniere (vertigo vestibul), labirintitis, peracunan dadah, mabuk gerak, arteriosklerosis, hipertensi, hipotensi, aritmia kardium, dan sebagainya,...

Simptom-Simptom
Pening, imsomnia, mudah naik angin, mengantuk, daya tumpuan yg lemah, sakit kepala, kelesuan.

Kecuaian Penjagaan boleh mengakibatkan:-
Dalam kes sederhana, vertigo akan melerai dengan segera, manakala dalam kes serius, pesakit terasa bagaikan persekitaran sedang bergerak atau berputar dan tidak dapat berdiri, serta diiringi simptom-simptom seperti loya, muntah, berpeluh, menggeletar dan kepucatan....

ikhtiarlah dgn produk sne.....www.produksne.com.my

Rate

1

Kat ofis ni pun ada sorg staf kena vertigo. Puncanya, dia demam panas, pastu naik flight Swk-KL. Sampai KL, keadaannya dia makin teruk. Doc check bendalir telinga tak balance. Ni dah dekat 2 tahun x  dtg kerja. Jumpa dia ari tu pun masih x sihat, muka pucat, lemah, slalu collapse.

ya allah.. aku rasa aku kena vertigo gak haritu. dr x gtau apa2 pn. dia bg ubat ja. mmg seksa yg amat kena vertigo ni,, aku ada bt gak tred mcm ni di sini: http://mforum.cari.com.my/forum. ... tid=746814#lastpost

last saturday baru dapat tau aku ada vertigo..selama ni da bertahun2 tatau apa jenis penyakit. dari kecik smpi la beso, ada masa kepala aku berpusing2, pernah jugak masa tgh perbarisan, aku pengsan kat situ..

aku ingat ke tak cukup darah ..heee..sbb masa pregnant suka sgt pening pala pusing ni

cuma aku tatau, penyakit vertigo ni smpi bila. adakah dia akan berterusan atau sebaliknya.

kekadang vertigo ni ada kaitan dengan anxiety disorder ataupun panic attack..

sakit vertigo mmg teruk kan...selalu pompuan yg kena..suruh je dia amik vivix..tapi mahal plak vivix tu..ok lg drpd tetpaksa menanggung hidup haru biru

2016: vertigo aku dtg lagi ptg td.  Skg ni aku baring sja, mata n kpala xleh gerak sgt. Dah mkn ubat, doc bg betahistine (utk pening), neurobion (vitamin telinga) domperidone (muntah). Last aku taip komen di atas,aku kena vertigo ni thn 2013. Habis 3 plastik penuh muntah aku. Xda amaran apa2 pnyakit ni, tiba2 bangun dr tgk tv, semua benda dlm rumah aku berputar putar. Pandangan aku berlapis lapis. Siling dan pintu mcm bpusing2 membentuk bulatan. Harap2 lusa aku bleh msuk keja semula.

Sy kna warded..mc seminggu . Kna rest betul2 baru akan ok...ni dtg lg sbb penat...

Afitie86 replied at 26-2-2018 06:03 PM
Sy kna warded..mc seminggu . Kna rest betul2 baru akan ok...ni dtg lg sbb penat...

sama kes mcm sy..dkt seminggu mc..xboleh bangun,kene papah..kepala berpusing2,bpinar2 pastu rasa loya nk muntah.

Nara_Gaara replied at 7-11-2012 06:16 PM
Kat ofis ni pun ada sorg staf kena vertigo. Puncanya, dia demam panas, pastu naik flight Swk-KL. Sam ...

memula anak saya demam panas
mmg dah ambik ubat demam la
lps tu telinga dia tak brp dengar
dia ckp dia pening kepala
bila berjalan, pun rasa pening
terus dia pitam

tu vertigo ke?

masuk hari ni, dah 3 hari dia pening

mujer_in_espejo replied at 10-1-2016 09:22 PM
2016: vertigo aku dtg lagi ptg td.  Skg ni aku baring sja, mata n kpala xleh gerak sgt. Dah mkn ubat ...

anak akak tu, tak ada le rasa berpusing2
cuma dia rasa kepala dia berat sgt
jalan pun huyung hayang
dia baru kena ni, risau akak
dah le belajar lagi

iznanaziz replied at 5-3-2018 10:47 AM
anak akak tu, tak ada le rasa berpusing2
cuma dia rasa kepala dia berat sgt
jalan pun huyung hay ...

jalan huyung-hayang tu merisaukan tu (ataxic gait lah pada kami)
vertigo ni rasa macam berpusing2 gitu
(penah kena..terpaksa pegang tilam kuat2 sebab badan rasa nak terguling2 ikut rasa pusing yg ada dalam kepala)

ipes2 replied at 10-3-2018 07:06 AM
jalan huyung-hayang tu merisaukan tu (ataxic gait lah pada kami)
vertigo ni rasa macam berpusing2 ...

Dr.,

Vertigo ni bahaya sgt tak?

Ada biras saya pun, smlm dia cerita, dia pnh kena vertigo, mcm Dr cakap tu.
Lps tu ambil ubat.
Selang 3 bulan, dia kena balik.
Tapi kali ni lagi dahsyat, sb katanya apa yg dia ckp...tak betul.  tapi dia rasa, dia betul.
apa yang org tanya, lain dia jawab.

Dia ni cikgu.
Katalah dia terangkan sesuatu, anak murid dia ckp salah.
tapi cikgu tu ckp, dia dah ckp yg betul.

i pernah kena vertigo juga few times. ada yg muntah2 ada yg x muntah. tp yg x tahan sekali rasa berpusing2.... buat apa pun x kena since nak tido/baring pun kepala still rasa berpusing. so mmg xtau camne nak buat or nak rehat.

tapi bila baca pengalaman org lain mcm lagi teruk pun ada. kesiannya. so far alhamdulillah i x pernah kena time driving ke, lg bahaya kot.

i seriously hope x kena dah. serik sgt rasanya.