CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: dauswq

Siapakah anda di mata dunia?

Post Last Edit by dauswq at 16-2-2011 12:08
kawan tgk sian btul kat budak yg belajo math n fizik ni .........blaja cam nak rak ....time belajo n ...
moon2002 Post at 16-2-2011 11:55

mgkn yg moon tgk tu graduate ngan cpga low
kompeni pun tak pndg...
so baik diorg amik engineer...

in fact, bkn nak merendahkn mentaliti rkyt Malaysia...
yg graduate physics ngan cpga yg tinggi tu baru dikatakn "memahami physics"
then, baru kompeni pndg & berikn job...

doctor lain..
sbb diorg wlpn dh disetkn pass ngan credential tertentu..
kerjaya mrk mmg diperlukn di hospital...
you have to look in broad way...
baru nmpk pentingnya Malaysia mengambil physics ini

spt penjelasan abg cepeid di atas,
kerjayanya sbg astrofizik agak sukar dibuat di Malaysia (terpks berulang-alik ke obersea)
maknanya Malaysia kurang memberikn galakan tuk students buat physics & math

kawan  berharap prof2 dlm bidang math n fizik ...Dr2 dalam bidang math n fizik .....serta semua pemegang ijazah dlm bidang matematik n fizik.........dapat memecahkan kebuntuan ni supaya dapat menggangkat martabat n nama baik bidang math n fizik di malaysia
....BE THE BEST N LEAD ALL THE REST....ARIOSS....

Reply 21# dauswq

...........

Cita-cita: Doktor Perubatan

Degree : Kejuruteraan Bio-Perubatan

Sebab memilih kursus :
Chap 1 >> Sejak kecik minat nak jadi doktor sebab nak selamatkan nyawa orang2 di sekeliling. Kiranya jadi hero macam citer2 kartun laa
Chap 2 >> Masa form 4 & 5 lebih minat kat fizik banding bio. Sebab suka ilmu kira2 & analisis dalam fizik. Tak suka menghafal macam subjek bio. Even formula utk subjek fizik pun aku tak suka hafal. Aku lagi suka fahamkan teori & derive formula dari teori tu.
Chap 3 >> Berlakunya konflik dalam diri masa mula daftar di matrikulasi. Kena pilih salah satu, fizik atau bio. Last2 aku pilih fizik sebab itu kekuatan aku. Oleh sebab dah bye-bye kat bio... terpaksa melupakan hasrat nak jadi doktor
Chap 4 >> Final sem di matrik, isi UPU, aku pilih 6 out of 8 pilihan adalah kursus kejuruteraan. Top 5 daripadanya adalah UTM sebab aku rasa UTM IPTA terbaik utk kursus kejuruteraan.

Rate

1

Reply 20# moon2002

ini just mentaliti masyarakat kita saja.. golongan fizik dan matematik sering di letakkan sebagai second class citizen.. tapi I don't care what other people think..

yang bestnya semasa masih belajar, cepheid dapat keluar negara sekurang-kurangnya 2 kali setahun dan dapat berkerja dengan world class researcher serata dunia dan gain their respect.. priceless..satu kepuasan yg tak boleh digambarkan dengan wang ringgit

satu lagi bila belajar niat kena betul.. kalau tak tak bermanfaat ilmu yg belajar tu

sorry mood;

cita cita super model agak agak x tercapai  ,xde la dari kecik nk jadi saintis.

belajar tkat spm tpi penah dpat twaran msk uitp pahang electronic engenear ,tolak sampai kene pukul..(sebenarnya dah malas blaja)

menyesal plak..bukan apa blaja paksedara n maksedara nak tanggung . Xnak budi budi org ni.

Sekarang cuma keje saloon,n jadi saintis kat rumah je.. Haha tapi impian harus berjalan..x kira walaupun x kepuncak gading

Follow Us
Reply 25# cepheid

cayalah cepheid.....salute gituh!!

Reply 25# cepheid

itu space science. skrg kalau tak silap di UKM skrg. tak tau pulak apa perkembangan skrg. VC UPM pun turun sebabkan kes tu.

please bear in mind astrophysics, astronomy and space science ada perbezaannya.

astrophysics = studies about physics phenomena in astrophysics. in can be quantum mechanics, nuclear physics, particle physics etc. to become an astrophysicists kena ada background physics
astronomy = studies of celestial objects (boleh jadi stars, planet, galaxies) dan tak semestinya perlu belajar fizik mcm QM, EM utk belajar astronomy. walaupun ada pertindihan antara astronomy dan astrophysics tapi kalau dilihat betul-betul ada perbezaannya.
space science = ni selalunya more towards space technology mcm remote sensing, satellite, studies about earth atmosphere. space scientist can be an engineer, IT or physicists.

tapikan cepheid .....astophysics...space science...quantum mech.......ape kepentingnya ilmu ni kepada rakyat n negara kita.......maksud kawan manfaat yg masyarat leh dapat??......... kalo kita tgk seorang jururawat walaupon hanya ada diploma skalipon  kita leh tgk dia punya kepentingan dia...... mmg jelas berbakti pada ramai org sakit...benda ni agak jelas semua org tau n nampak.

tapi kalo mcm cepheid yg lebih terserlah dr segi pencapaian ......pernah g oversea deal ngan firma2 penyelidikan yang grand ....deal ngan individu yg hebat2 kat sana ...pernah mendapat pujian yg membanggakan dr mereka di sana........ tapi secara praktikalnya  .......apa yg cepheid leh bg pada org ramai....... atau pujian n pencapaian tersebut hanya mampu ditulis didalam teks rujukan ....artikel sains ...atau apa2 saja yg berbentuk subjektif?

Reply  cepheid

tapikan cepheid .....astophysics...space science...quantum mech.......a ...
moon2002 Post at 17-2-2011 10:50

sumbangan? well, sangat banyak. misalnya dlm astrophysics & astronomy sebenarnya kita boleh calculate dan buat observation dengan tepat tengok anak bulan misalnya.. di Malaysia agak susah nak dipraktikan sebab byk berbeza pandapat.. insyaallah akan dapat dilaksanakan pada masa hadapan..

berkenaan quantum mechanic contohnya memanglah application tak dapat dilihat dari mata kasar tapi tahu tak moon telah beri sumbangan kepada manusia.. komputer kita pakai sekarang yg makin lama makin laju processornya adalah hasil kajian dlm quantum mechanics.. tak de qm mesti kita tak dapat berforum skrg.. lagi satu tv lcd, tv plasma yg dok ada di market skrg.. tu semua hasil dari penyelidikan quantum mechanics le tu..

selain tu qm penting dlm membina dan mengawal tindakbalas nuklear.. jadi kalau nak bina nuklear reaktor mesti ada ahli fizik terlatih mengawal lifetime process pereputan bahan radioaktif.. nanti mati free saja masyarakat keliling..

kita mesti ingat teknologi datang kemudian dari sains.. tanpa sains tak delah teknologi.. cuba tengok ilmu yg ahli fizik sumbangakan dalam beberapa dekad lalu telah beri keselesaan hidup pada manusia tanpa kita tahu ahli fizik mana satu yg beri sumbangan.. ilmu mereka digunakan walaupun telah meninggal dunia.. bukan ke patut org Islam sedar bila kita meninggal salah satu yg kita akan tinggalkan ilmu yg bermanfaat?

saya tak deal dgn firma penyelidikan.. tapi berkerja dengan institut penyelidikan dan universiti luar.. deal dengan kerja tu amatlah berbeza.. gaji memanglah tak banyak.. cukup-cukup makan saja. apa yg buat saya amat kagum saintis-saintis yg bukan muslim ni amatlah berdedikasi buat kerja.. tak pernah fikir pasal gaji sikit (walaupun tinggal di negara maju) tapi amat cintakan ilmu pengetahuan.. mereka sikit pun tak risau kalau ilmu yg dipelajari tidak dapat beri sumbangan kepada masyarakat dengan serta-merta malah bagi mereka lambat-laun ilmu yg mereka kaji akan beri sumbangan pada masyarakat kelak..

selamat belajar dan beramal..

Rate

1

Kerjaya/ Cita-cita: Ahli fizik

--> prof tak cpt sentap jika pelajar try to betulkn apa yg prof wat....senario ni bnyk berlaku di malaysia, di mana jika student itu ada berbuat sesuatu yg menyentapkn segelintir prof , maka E lah jawapan kpd gred pelajar

dauswq Post at 12-2-2011 17:47

daus....penah student tegur akak dlm kelas (which i also fascinated with his knowledge....hehe...which i'd never thought of it b4....hihihi)......my ex boss penah pesan (i really thanked for her for this lesson), jangan sentap....cakap la, kita sama2 belajar.......and of coz, he managed to get A for my subject......

yg psl prof menyentap tu, akak penah faced it.....rase cam haremmm jek.....dia suh follow method yg dia ajar jek (since some text books tunjuk cara2 yg lain), nampak sgt dia tau satu cara tu jek.....huhu

daus....penah student tegur akak dlm kelas (which i also fascinated with his knowledge....hehe.. ...
iza_yuss Post at 20-2-2011 21:36

yg psl prof menyentap tu, akak penah faced it.....rase cam haremmm jek.....dia suh follow method yg dia ajar jek (since some text books tunjuk cara2 yg lain), nampak sgt dia tau satu cara tu jek.....huhu

hah betul...perkara ni pernah berlaku pd ayah saya dulu...
smpi terpaksa tukar degree (dulu kan susah sket klu nak belaja, lec pun tak byk)...

akak lecturer apa yek?
ngajar kt uni mana?

p/s: saya berharap bkn department of physics, math & chemistry UTM...kmgknn akak akn kenal saya klu akak keje kt uni ni

hah betul...perkara ni pernah berlaku pd ayah saya dulu...
smpi terpaksa tukar degree (dulu ...
dauswq Post at 21-2-2011 03:25

kenapa ngan ayah daus? tukar degree sbb lecturer x suke ke? huhu

akak lecturer koman jek......huhu

bukan physics...... akak electrical engineering......

so x kenal la kan? hehe

Nak join jugak lah

Kerjaya/ Cita-cita:  Doktor

Cita - cita sekarang : Untuk menjadi seorang bisnesman yang berjaya, yang bebas dari Rat Race

Sebab memilih kerjaya:  Saya memang meminati bidang medic sejak sekolah tadika. Tidak pernah ada cita cita lain, di zaman kawan kawan tadika saya bercita cita nak jadi bomba, askar...saya seorang saja yang poyo cakap nak jadi doktor

Cita cita saya ini juga di dorong kerana melihat ibu saya yang sakit ketika itu. Beliau menghidap Non Hodgkin Lymphoma semasa saya masih kecil, sekitar usia 4-5 tahun.  Oleh kerana itu, saya pernah bercita cita nak menjadi Oncologist, pakar dalam bidang kanser.

Sebab memilih cita cita baru : Saya mahu bebas dari Rat Race, saya mahu bersara pada usia 40 tahun, jika Allah tentukan..

Apa sumbangan anda dlm kerjaya tersebut?:
Dalam kerjaya saya sebagai seorang doktor, sumbangan utama saya ialah merawat orang sakit, apa lagi kan?

Saya juga punya misi untuk menyedarkan masyarakat Malaysia, org Melayu khususnya tentang kepercayaan2 mistik yg membelenggu hidup mereka, walaupun mereka belajar tinggi-tinggi. Contoh: masih percaya makan telur menyebabkan nanah ..ataupun makan kicap lepas berkhatan menyebabkan anu itu gelap ...juga segala macam pantang yang sorry to say, vodoh..eg: limitkan minum air lepas bersalin, kononnya bentan, padahal the body needs fluid

Rate

1

Reply 33# RedDevils

saya nak rawat telinga saya di klinik doc, leh tak?

Reply  RedDevils

saya nak rawat telinga saya di klinik doc, leh tak?
dauswq Post at 2-5-2011 13:04

Sanggup anda terbang dari US?

nk join jugak ...
♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫

aku ingin menjadi mimpi indah ..... dalam tidurmu
aku ingin menjadi sesuatu ....yang mungkin bisa kau rindu
aku ingin menjadi sesuatu.... yang s’lalu bisa kau sentuh
aku ingin kau tahu bahwa ku.... selalu memujamu

♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫

nk join jugak ...
♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫& ...
LEES Post at 2-5-2011 17:40

Sila ikut skema yang ditetapkan oleh Daus

Sila ikut skema yang ditetapkan oleh Daus
RedDevils Post at 2-5-2011 05:52 PM

lain dari y lain .... y tersirat

Kerjaya/ Cita-cita: cita2 aku nk jadi lecturer dlm bidang math.. sampai skrg pon aku masih dgn cite2 aku tu and skrg nih aku on the way nak capainye..

Sebab memilih kerjaya: dari kecik aku mmg suke dgn math dan pakar le jgk dlm bidang nih.. skrg nih aku sdg menuntut di salah sebuah ipta dgn course sains matematik.. aku slalu jadik rujukan kwn2 aku sejak skolah rhdah smpai skrg..

Apa sumbangan anda dlm kerjaya tersebut : stakat nih aku byk tlg kwn2 kalau diorg tak paham.. kalau sumbangan dlm kerjaya, aku nk ubah persepsi pelajar bhwa math tu sbnrnye sng..

Harapan kepada negara: aku nak smue rakyat malaysia celik matematik.

Rate

1

Post Last Edit by animaniac at 4-5-2011 01:53

hi dauswq, i ex mrsm and ex-utm juga .. fakulti science sebelah fakulti i je . ohh ya mmg ada my fren yg dapat advance pi utm guna their trial spm result .. hehe so stressfull , takde rest2 terus kena belajar... last2 graduate sama2 gak