CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12
Return to list New
Author: EJALTI

[Tempatan] Melaka akan bawa pulang artifak, dokumen berkaitan Hang Tuah

Kalaulah ada mesin masa dan pergi balik ke tahun 1500. Tengok sendiri keadaan sebenar melaka. Kadangkala kita ni suka duk romanticize sejarah lama.

If melayu dari dahulu tahu harga khazanah memang boleh preserved own history... Ramai tidak harga maybe ingat tidak ada value 1 day... Somehow aku setuju some penjajah ambil.. Simpan and kaji... Tidak too late untuk simpan and diggin own history... Ini lah kebaikan perjajah depa simpan artifacts harta yang penduduk di jajah ... Comment ini tidak termasuk seperti artifacts lain seperti gold..and stones

ultra78 replied at 8-3-2024 07:25 AM
Kalaulah ada mesin masa dan pergi balik ke tahun 1500. Tengok sendiri keadaan sebenar melaka. Kadang ...

aku ada 1 buku lama tahun 1970 an ke 80 an tak silap, masih elok lagi muka surat dia, masih boleh di baca, masa aku sekolah dulu aku cuba utk membaca nya, tp tak habis,
antara yg aku ingat hang tuah dan taming sari semasa di majapahit, kerajaan majapahit ada menghidangkan minuman keras, ( tuak kot)  majapahit kalah sebab mabuk , tak silap aku dlm buku tu ada sebut hang tuah ada mengunyah sejenis daun atau akar kayu utk menghilangkan mabuk, lalu dia dapat menewaskan taming sari...

masa tu aku sekolah lg, apa yg aku baca bercanggah dgn apa yg buku teks tulis, jd bila aku baca aku rasa mcm tak best plak hero aku di katakan minum minuman keras...hehe..

tp bila dah dewasa aku fikirkan, ada kemungkinan juga, tp part minum berpesta semasa lawatan  di majapahit tu , kene sensored la bab minum tuak tu...

ada juga yg menceritakan melaka waktu itu sgt masyhur, pelayar dari serata negara datang ke melaka utk berdagang, jd tidak mustahil ada juga yg berdagang minuman keras utk pelayar2 dan pedagang2, itu pn tiada dalam buku teks, yg ada cuma bedagang rempah-ratus, kain tesktil,  kayu kayan hasil hutan dan ubat -ubatan..

baru2 ni ada baca kenapa orang barat suka sgt berdagang rempah ratus padahal masakan diorang bukan ada byk sgt rempah, tujuan nya ialah utk membuat ubat...dan juga utk meluas kan empayar,

wallahualam...

Edited by nusaraya at 9-3-2024 12:58 AM
Decaffeinated replied at 7-3-2024 12:28 PM
Tak payah tunggu museum tepek kat sini pun boleh surat2 sultan melaka ke jepun tu kami nak baca.

Sebenarnya apa yang nak dilakukan oleh kerajaan melaka ini ?
Nak membangun sejarah empayar melaka yang sebenarnya  atau  nak menggambarkan  Dongeng Empayar Melaka yang ada selama ini ?

Jika nak mempopularkan dongeng-dongeng fiksi itu  maka bangunlah   TAMAN FANTASI (DONGENG) MELAKA ... nanti disana boleh dipamerkan semua hal terkait dengan semua dongeng empayar melaka yang terkenal selama ini .. macam macam kapal mendam berahi,  keris sipirit of melaka dan tamng sari milik hang tuah, kisah serangan dan penaklukan empya melaka ke eropa, timur tengah, india, jepun, China  dan seluruh asia tenggara, kisah hang Tuah menewaskan Gajah Mada, Alexander Agong of Macedonia dan Kubilai Khan yang menggemparkan seluruh dunia........Hehehehe

12
Return to list New