CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: YgBenar

[Tempatan] Masalah kewangan dan kereta kena tarik..antara luahan kesedihan ramai rakyat tak balik kampung tahun ini

botol_tritan replied at 2-4-2024 04:56 AM
I ada advertise baju2 raya kat fb, group yg sedekah barang. Sebab ramai cakap x mampu beli baju raya ...

kalau i jadi u. i pancut kat baju tu dulu.
pastu bagi kat dia.

kepompong replied at 2-4-2024 11:50 PM
rajin u layan netz yg tkde life i dah lama cuti socmed  tak kuasa lah....

masuk porom  ...

saja je sis..i br sekali ni je komen kt influnecer..sblm ni lyn tiktok sbb nk tgk panda ngn kucing je
betul xde life depa ni..puiii..mcm la kalau org tu dah happy balik nnti dorg dpt duit jgk...

pengecatbintang replied at 2-4-2024 04:55 AM
family cine banyak wat cam ni...

kalo ekonomi x OK

CNY tahun lepas rasanya.kes bunuh suami di seremban beberapa hari sebelum CNY.
suaminya akauntant. rumah besar. ada vellfire. balik keje
isterinya mengamuk bunuh terus.
I agak curious sikit bila cina kaya bunuh suami @ isteri
sebab cina majoriti duduk di bandar @ kawasan strategik.

pengecatbintang replied at 2-4-2024 07:59 AM
aku jumpa benda ni 10 tahun lepas...

masa tu..

Cina dengan famili kurang sikit.
Dulu masa CNY ada iklan Petronas kalau tak salah
auntie2 cerita kehebatan anak masing2 keje apa.
last last ada sorang auntie diam je. tetiba ada bunyi hon kereta masuk.
terus auntie tu muka dia berubah. rupannya tu anak dia ambik dia
dari rumah orang tua. auntie yang lain2 claimm anak keje hebat semua muka sedih.

Rasanya iklan raya melayu x sampai peringkat macam tu.

Aku suka baca komen² luahan hati macam ni. Buat aku insaf. Moga kita semua dirahmati Allah, rohani dan jasmani. Aamiin.

Meiizu replied at 2-4-2024 11:13 PM
Memang ada org tatau priority..jiran aku dulu 10bln takbayar sewa tapi kereta starex baru amik...m ...

Patutnyamaduk 2 bln x byr halau terus
Jgn nk kesian2

Follow Us
pengecatbintang replied at 2-4-2024 08:21 PM
ko ngata aku ke..

Aku mmg pengumpul emas ye.... selain duit2 cash ASB 123, AHb, EPF, SSPN, TH, PRS, maybank retirement funds dll....

Beberapa minggu lepas aku baru topup 50k emas utk simpan...
Setiap tahun aku beli emas 1-2X..... takde la kerap.. tp ade je lah....

Meiizu replied at 2-4-2024 11:13 PM
Memang ada org tatau priority..jiran aku dulu 10bln takbayar sewa tapi kereta starex baru amik...m ...

humanggg aii..10 bulan,..takde sekelumit bersalah pun kan set2 ni, tu yg meols heran... dah biasa berutang sana sini, muka rasanya dah tebal 20"

siap leh up status kat fb, lek2 la, baru 3 bulan tak bayo.. last year teruk lagi... apo ko jenih orang camni ekk? meols kenot brain apatah lagi nak husnuzon

gigahertz replied at 3-4-2024 12:19 AM
CNY tahun lepas rasanya.kes bunuh suami di seremban beberapa hari sebelum CNY.
suaminya akauntant. ...

huu..

apa sebab bunuh tu?

Aku rasa majoriti m40 and b40 terkesan teruk tahun ni. Yang mana ditimpa ujian bulan puasa/raya ni aku doakan dilapangkan rezeki la ye. Cuma aku x berapa berkenan bila terlalu mendayu2 posting padahal x susah mana. Xde baju baru? Pakai je la baju lama... xbalik kampung? Masih boleh beraya.. ingat2 sikit orang yang lagi susah dari kita. Pendatang asing yg kat malaysia ni pon x semua dapat balik raya.

Ahadlalu I pergi Ariani shah Alam nak cari tudung. sampai jam 9.45am. Tenguk punyalah ramai orang menunggu Jakel buka. I dah siap mengomel kat my sister: nilah idea dia nak gi Ariani. Jam 10 lebih baru pintu Jakel buka. Punyalah ramai berebut2 masuk.

Kami tunggu pintu Ariani buka.Lepas ambil tudung, round2 kat situ.
Dapati ramai orang dalam Jakel, beli baju. Jakel taklah sale sgt. Baju2 takda price tag. Kena tanya SA and bila check out baru dapat discount.

So mananya orang yang terkesan! Ramai je yang membeli belah untuk raya. Or maybe orang Shah Alam semua kaya2.

Kitty_catz replied at 2-4-2024 08:54 AM
jgn jg cam kawan skolah meols , kat fb up satus merepek meraban.. ujung2 nak beli merc, padahal sewa ...

itu biasa sisss. member meols pon berjalan sakan cuti sekolah ari tu smpai 5 hari pegi pulau kat ganu. pas tu camping sana sini. berjalan sakan la tgk.. last2 mak nye call kata coway dah bape bulan x bayar ade tunggakan

Clerk opis aku meratib lah konon dia paling terkesan..
tapi sat sat pacel sampai bukan main shoppingnya..

yang kita nampak dok shopping tu memang orang yang tak terkesan walhal orang terkesan lagi banyak dok diam2 kat rumah.

azimodin replied at 3-4-2024 08:52 AM
Aku rasa majoriti m40 and b40 terkesan teruk tahun ni. Yang mana ditimpa ujian bulan puasa/raya ni a ...

bab ni i setuju. takde baju raya mcm laa x boleh raya. perlu ke nk buat content sedih? baju raya je pon. bukan ko x boleh nak raya. aku ni pn pakai je apa ada. siap recycle lagi baju tahun lepas punya even mampu je nak beli baru setakat 2 3 ratus tu celah gigi aku je.. tp malas. mcm membazir je rasa. byk lagi baju lawa2 boleh pakai balik. baik habiskan duit ke belanja makanan beli beras basmathi ke, daging ke ayam ke utk raya nanti. dapat la share skit ngan sedara semua makan sedap2 dari ko pakai baju just melaram utk sehari semata nak upload dlm sosmed

org yg tggl kr bandar mmg jenis nk menunjuk aje. thn lps sepupu sefamily balik beraya kt kampung. nk beraya rumah mertua nya sibuk nk pinjam kereta ku.
alasan nya kereta dia tkde roadtax.. abis tu yg ko redah balik dari kl berani pulak ya.
kot aku ada emergency, aku pulak ke nk kena drive kereta dia yg tkde road tax tu..
dia expect psl aku mmg tggl di kampung.. aku berkurung dlm rumah je ke.
mesti dia fikir hidup aku menyedihkan senang je nk bola buli kan aku.. sbb tgk kat IG sebelum puasa thn tu dia cuti² ke korea

mizruncing replied at 3-4-2024 09:09 AM
bab ni i setuju. takde baju raya mcm laa x boleh raya. perlu ke nk buat content sedih? baju raya j ...

Tahun ni tahun ke 3 recycle baju kurung hitam. Senang, tukar je tudung kaler lain. Laki & anak aku pon aku buat benda yang sama. Cuma yang anak ni terpaksa jugak la jahit yang baru sebab kain dah senteng. Kuih raya beli tart nenas dengan samperit sebab memang sendiri nak makan. Beli tempah kek 2 bijik untuk hidang kat tetamu. Biasanya kalau ada member singgah rumah aku jamu keropok & air teh aje. Malas nan mebazir duit beli kuih raya yang x sedap

GEN Z sekarang ni memang kalau kat medsos, selalu nak tunjuk dia la terpaling bahagia. Dia la terpaling mampu, sampai kadang2 hutang sana sini semata2 nak beli barang berjenama. Sekarang ni nak berhutang lagi senang. Beli kat shopee pun boleh bayar ansuran. Dah tak kira gaji berapa, semua layak.
Tengok la lepas ni, ramai yang bakal tanggung hutang disebabkan pembelian online ni.
I ada sorang kawan ofis, dia punya harga tudung tu, lagi mahal dari I punya outfit sepasang. Tak beli barang kalau tak ada jenama. Dia cakap husband dia tak mau jalan kat sebelah kalau pakai barang bukan barang branded.
Lantak la kome..Itu jalan yang korang pilih.

Kebanyakan yg terciduk ni sb loan. Dah biasa berhutang. Beli shopee hutang, grab hutang, atome hutang. Belum campur PWB lagi. Kalau tanya mana pergi duit yg hutang2 tu, semua tak dpt trace.

Mula2 buat personal loan 3k, pakej dpt CC. Duit habis beli baju, makan, melancong dsb. Bila dh tersepit nk kena bayar bulan2 dia stat guna paylater segala jenis platform. Bila tanya dijawab duit dah habis nk beli pampers susu anak, hujung2 salahkan madanon.

Padahal kita kalau nak melancong ke beli baju ke, kita menyimpan. dah cukup duit baru beli. Konsep generasi sekarang kalau nak, kena beli sekarang hutang pun hutang lah yg penting dapat contoh iphone.

Aku sampai sekarang pun masih buat Tabung dkt M2U set la setahun ke 6 bulan ke. Buat 2 3 tabung.  

Padahal punca PL RM3k.

azimodin replied at 3-4-2024 09:59 AM
Tahun ni tahun ke 3 recycle baju kurung hitam. Senang, tukar je tudung kaler lain. Laki & anak aku ...

hahahha selagi boleh jimat kann. betol biskut raya pon beli buat makan sendiri je. dah la mahal biskut raya skrg.. klu org dtg rumah pon nak jamu masak bagai lagi. takyah biskut raya pn takpe dah kot skrg ni. org pon paham

apech replied at 3-4-2024 10:35 AM
Kebanyakan yg terciduk ni sb loan. Dah biasa berhutang. Beli shopee hutang, grab hutang, atome hutan ...

ini betul. sbb byk sgt berhutang. aku dulu pon hampir nak jadi cm ni sbb sayang nak guna duit segebuk punya pasal. tp bila pikir balik bulan2 sangkut sbb hutang byk buat ape. so setelkan jelaa semua hutang yg ada. pas tu baru laa lega bulan2 boleh spend dlm 1.5k klu aku x bayar hutang, pay later bagai tu semua.. tp tu laa yg shopping hakiki tetap shopping jugak aku salahkan jugak la mereka2 yg perkenalkan pay later, atome, shopback semua ni. buat org tambah hutang je. dah semua boleh bergaya even senkek memasing kais pagi makan pagi