CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 44834|Reply: 263

Untuk wanita yg bekerja, perlukah dpt nafkah dari hubbymu?

just nak tanya u all yg bekerja, u all dpt tak nafkah tiap2 bulan dr hubby...
ku tak dpt...
tak pernah request pun dr hubby...
cuma kalo makan2 kat luar, beli2 brg rumah, mmg duit hubby la...
kalo nak tunggu dia ckp camni: "Yang, ni RM1,000, buat la belanja...."
Mmg tak dpt la...
Huhuhu...

Rate

1

zaman skrg ni hb & wife kene tolak ansur la
kalu hb x bagi, wife paham2 la
hb pulak jgn amik kesempatan pulak, kalu ade bagila sikit.. hargai isteri anda tu..

Reply 1# aReSWeeT

takperla..paling2 belanja dapur,makan2 kat luar,riadah dia bayar...

Post Last Edit by ThuLE at 16-3-2011 16:56

kalu sang isteri tak kisah.. i  rasa ok kot.. sbb semua keperluan dia dah sediakan..
lain la kalu isteri itu housewife.

i pun semua keperluan disediakan.. just i bayar beberapa bil dan selebihnya gaji i yang punye.. so mmg i tak dpt pun nafkah duit ni.. and i tak kisah pun kalu tak dpt. actually kalu dihitung2.. hampir semua gaji suami kita utk keperluan rumah, kereta, anak and so on..

ikut hukum la weii, kang nanti suami tambah isteri marah pula ,huh

isteri boleh tuntut sbb tue hak dia...tak kira dia bergaji tinggi..

Follow Us
suami adalah ketu keluarga dan mmg hukum nyer yg suami perlu memberi nafkah pada isteri walopun isteri dah berkerja.. isteri hanya sekadar membantu sahaja..

dan zaman yg mencabar ni tolak ansur antara suami dan isteri amat2 penting.. sbb skrng ni ada yg gaji isteri lebih tinggi dari suami..

isteri boleh tuntut sbb tue hak dia...tak kira dia bergaji tinggi..
chewan Post at 16-3-2011 16:59

suka statement ni...heheheh... hubby i gaji lai besau dr i, leh la pau skit kan...ehehhe...

kalu x kisah xpe la...tp selalunya org yg baru kawen mcm ai ni mmg selalu bertolak ansur...gaji pn same je..hutang pn lebih kurang same..tp kebanyakan mcm brg dapur, duit nk shoping die bg...tp bile hujung bulan dah xde duit same2 la kongsi ape patut...

xpernah la berkira pn...x tau la kalu ade yg berkira...

Reply 1# aReSWeeT
aku rasa kalau semua keperluan rumah huby awak dah settlekan, tak mengapa rasanya....
kalau sy pun takkan mintak ape2 lagi kalau semuanya sudah dibereskan....
kesian hubby...

Nafkah kepada isteri adalah salah satu kewajipan utama seorang suami. Kewajipannya sabit dalam Al-Quran, Sunnah dan ijmak ulama.

Nafkah bukanlah bermaksud memberi duit poket kepada isteri. Ia sebenarnya lebih luas mencakupi penyediaan tempat tinggal, makan minum, pakaian, dan perkara-perkara asasi dalam kehidupan.

Jadi, kadar nafkah tidak ada had tertentu ditetapkan oleh syarak. Ia bergantung kepada kemampuan suami dan uruf keperluan seorang isteri mengikut taraf masing-masing.

Kata Ibn Katsir dalam menafsirkan ayat 233 surah al-Baqarah, "Iaitu kadar nafkah kebiasaan wanita-wanita sepertinya di negeri-negeri mereka, tanpa berboros dan tanpa kedekut, mengikut kemampuannya (suami) pada keberadaannya, atau pertengahannya atau kesempitannya". (Tafsir Ibn Katsir 1/634).

Nafkah kepada isteri tidak dikhaskan kepada isteri yang susah. Malahan, ia wajib hatta terhadap isteri yang kaya atau yang berpendapatan.

Kata Syeikh Utsaimin, "Wajib ke atas seseorang mengeluarkan nafkah untuk keluarganya, iaitu isterinya dan anak-anaknya secara makruf. Hatta jika isteri seorang kaya, wajib juga atas suami memberi nafkahnya". (Syarah Riyadh al-Solihin 6/143).

Dan suami tidak berhak mengambil wang isterinya kecuali dengan keredhaannya sendiri.

Wallahu A'lam.

kalo ikut hukum... mmg wife patut dpt walau bekerja... tapi aku tak dpt pun...
tak berkira sgt kot sbb hubby byr semua benda.... makan, bil, anak, umah, kete dia dan lain2... dia tanggung xpenses sorang2 rasenyer rm5k++ per month... tak sampai hati nak mintak...

duit saya cuma byr kete saya jer... + shopping tuk diri sendiri... tapi kenape aku rase masih tak cukup.. itu belom kira lagi aku yg takde saving...

me pun sama mcm most forumer yg komen, hubby mmg takde bg duit poket tp duit kete, duit yuran sekolah anak, duit babysitter, and bills mmg hubby cover..

kadang2 kalo hubby ade duit lebih, dia akan tanya..duit ade tak? me selalu ckp ade..nak bg pun apa salahnye..hehehe.

give n take..jgn berkira sgt, barulah leh bahagia..mmg pun ikut hukum dia patut bagi even isteri bekerja..tapi memandangkan dia dah cover most of expenses n da sediakan tempat tinggal yg selesa utk me n anak2..wat pe nak kira sgt kan..

tak der dapat secara tetap, tapi bila bonus, dah diberikan peruntukan berapa, suka hati nak buat apa. Biasanya simpan balik, guna bila terdesak. Bila dah terover budjet, monyok skit, nanti hubby hulur ler skit bantuan wang ehsan, bulan nie dah tiga kali dah dapat bantuan wang ehsan. Semua keperluan rumah, anak-anak hubby beli, liza punya part saving dgn bayar nursery.

Reply 11# PrintChez

thanks for the info...
so far, sy tak pernah merungut pun tak dpt nafkah dr hubby...
sebab masing2 ada carier & ada income & so far, kami pun tak penah sesak hujung2 bulan...
ok la, pendapatn just nice...
tp kalo keluar2 jenjalan tuh, hubby tak pernah lokek belanja saya & anak, so,ok la...
just tanya opinion u all dlm ni...

nampaknya.. para isteri lagi berduit dari sang suami la yer.. ehehehe...
cian sang suami kite..

just nak tanya u all yg bekerja, u all dpt tak nafkah tiap2 bulan dr hubby...
ku tak dpt...
tak pe ...
aReSWeeT Post at 16-3-2011 16:29

buat apa tanya depa mende yang jadi hukum wajib...depa tukang kasik hukum ka?

nafkah zahir dan batin tu wajib atas suami pada isteri dia

berapa banyak or sikit kedua tu..tu aku tak tau lah tapi depa dua or kapel tu patut tau dan mutual agreed

kalo isteri nak keje..suami tak izin..so haram keje

kalo suami suruh keje dan isteri takmo keje..pun haram keje terutama keje tu nak ringankan beban suami..salu isteri buat out of KEMANUSIAAN, or humanity

kalo suami izin keje dan isteri rela keje..duit bini is duit bini..suami haram sentuh..kalo amik tanpa pengetahuan isteri tu kategori MENCURI

tak kire suami kondukter bas dan isteri ceo petronas..duit bini tetap hak dia saja..duit suami tu nafkah keluarga !! isteri berhak amik walo tanpa izin suami (izin tu moral scope jek)

kalo tak caya saya cite tu piiiiiiii pangey ulamak ostad ostazah gelemer dan tak gelemes ..btui ke salah saya tulis tu ye?

manusia banyak cite pasal agama tapi tinggalkan cite kemanusiaan tu pasal salu masalah

sepatutnya depa cerahkan nilai kemanusiaan kendian padankan pada agama..mana yang di benar buat lah, mana di larang tinggalkan

nilai manusia macam bertoleransi idup berdua..dulu 1 skang 2 so dulu asik pendapat sendiri je kendian dah berdua kene blajo terima pendapat oang..ni nilai kemanusiaan dan sistem

nilai kemanusiaan cam bersih..nampak kotoq bersihkan ler..toksah lah suruh sana sini..hang ada kederat..buat sajalah..ni sampai kuo hadis quran fatwa 10 hari 10 malam..takkkkkkkkkkk abis setel..apa ke hei?

blajo guna otak..tu nilai kemanusiaa gak

kalo ikut hukum... mmg wife patut dpt walau bekerja... tapi aku tak dpt pun...
tak berkira sgt kot ...
khayzl Post at 16-3-2011 17:32

khayzl,
saving mmg penting...
dpt jer gaji, pi uat saving dulu...
so, takdela nampak buit byk sgt dlm bank...
saya uat mcm tuh la, shopping2 jugak, tp saving mesti ader...
utk emergency case...

Reply 18# aReSWeeT

saya ade masalah boros yg teramat sgt... tak boleh nak kontrol...
azam mmg ade tapi disiplin takde... nak2 skrg semua benda 'hanya dihujung jari'... pastu lagi nak maintain diri sendiri... byk gak kuar duit... bukan senang nak jadik isteri zaman skrg

Tak pernahlah husband aku bagi macam tu ..nah seribu kat tangan....
Dia cuma bg ATM kad, pakailah sesuaka hati hang
Sesekali dia check balance baru naik angin
Tapi angin tu cepatlah hilang
Sebab kita suami isteri, duit suami duit isteri, duit isteri....isteri simpan