CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: cmf_blingblings

Perbelanjaan Keperluan Isirumah Yang Semakin Bertambah - Cara Nak Berjimat?

Errr...korang ni mesti gaji mahal2 kan?  Gerun aku bace tahap pembelian korang.   Aku baru j ...
Limao Post at 20-5-2011 21:58
Wah! Baru kerja kau dah mampu pakai keta, zaman aku dulu grad masa recession, ada ijazah/diploma kalau dapat kerja gaji RM500.00 dah kira bersyukur, dapat bayar sewa bilik, tambang bas, dapat lagi hulur dekat mak RM50 hengget..rasa berkat sgt tau...

brand beg tgn setakat kak blings tu kira utk org susah lagi tau, bukan macam yg EN awak beli tu...se ...
cmf_blingblings Post at 20-5-2011 21:56

takde la jugak...setakat taraf couch murahan masa ada sales habis2an kat oc tu....yg diskaun 70% + 20% tu jek....

beli pun sebab kesian nengok bini takde handbag

Aku nk tanyer, those yg ader maid, camner korg nk tune diorg ni jdi penjimat yer?
Dier x kuar duit  ...
nurryn Post at 20-5-2011 21:57

kalau akak..penah ada maid dok sekali....gaji akak bg rm600. tapi semua dia sendiri beli utk keperluan dia sendiri.

part makanan...sebab akak yg masak...dia setakat bantu kopek bawang dan cuci lauk dan sayuran..jadik takde takut membazir ke tak.

itu sebelum ni....sekaarang dah guna bibik harian...datang pagi balik ptang...lagi la jimat kot....gaji rm500. jimatlah rm100 gitu.

ha! baru teringat...

WAREHOUSE sale...

time ni boleh dapat barang murah tapi sila bersedia untuk BEREBUT...

pernah gi warehouse sale few times time single dulu... sekarang tak larat dah la...

pernah pergi branded warehouse sale untuk brand Guess Raoul dan seangkatakan dengannya...

kasut Guess boleh dapat RM75 sepasang... La Senza dapat RM5 satu... apa lagi ekkk

perfume & mekap warehouse sale pun pernah...

Pureen warehouse sale pun pernah..dapat la rembat baju budak RM2 sehelai....

kalau akak..penah ada maid dok sekali....gaji akak bg rm600. tapi semua dia sendiri beli u ...
tenteramsuci Post at 20-5-2011 22:06

ten, hang dok mana? aku nak carik maid yg dtg harian susah dah skg ni.....ada tu ada...tapi demand..mentang2 la byk permintaan..kalau keje ok tak per la jugak....kena buat balik apa yg dia buat..hampeh..

Reply 161# cmf_blingblings

Aku orang susahla akak bling.  Duit JPA bagi time blajo dulu adela baki sket2 pastu tiap cuti sem je aku cari koje part time.  Pastu dapatla simpan sket2 wat downpayment kete.  Huhu...

Follow Us
aku ni kaki makan masalahnya, mmglah selalu dpt mlkn free pasal kerja, lama-lama jadi ketagih nak di ...
cmf_blingblings Post at 20-5-2011 21:59

Samer la kiter.. Aku pon bab2 mkn ni.. Adeh..
Peberet aku masakn kg.. All masak lemak cili api.. Or western pon suker gak..
Goreng2 aku kurang..
En hubby pon kaki mkn gak.. So, mmg mnjadi lah..

Plan aku nk reduce kos... Aku nk try wat cam dulu2...
sabtu jer aku msk rendang ayam, kuah kari ikan, daging kicap.. then aku bekukan.. So, at least 5 hari aku leh panas jer lauk2 tu.. Add on ikan goreng, ayam gorenf, telur dadar n sayur jer..  2 lauk 1 sayur dh cukup dh utk kitorg.. Tukar2..
Minggu berikutnyer tukar lauk lain lak.. Tp, dlm seminggu akan ader 2 hari lauk yg samer.. Huhu..
Aku ni jenis lembab.. If blk keje baru nk msk, alamat kol 9mlm baru leh diner..

Kawan2 kat opis banyak makan herbalife ... dorang jaga pemakanan dan banyak minum air kosong ... aku pun terikut-ikut ... so dah jarang lepak makan kat kedai baik di waktu pagi mahupun tengahari ... badan pun jadi sihat dan bertenaga ... boleh elak kencing manis ... dan ofkos duit pun jimatttttt ...

Reply 164# cn7

akak mmg tak suka nak gi Warehouse Sale..bab nak berhimpit2, senggol-senggolan cik bon kita kat orang...rimas....pernah la jugak sekali dua pegi..tu pun sbb en suami yg ajak... kalau idak...jangan harap..

ten, hang dok mana? aku nak carik maid yg dtg harian susah dah skg ni.....ada tu ada...tapi ...
hanna1905 Post at 20-5-2011 22:12

aku dok shah alam. akak nak dpt yg ni pun payah....tapi sebab dorang dah biasa ngan akak....(akak bawa masuk bibik2 indon gak)...jadik tu yg kenal yg dah berlaki yg memang dah biasa kat sini. Tu yg nyerah diri nak kerje ngan akak.

Sebenarnya somi akak tak berkenan dgn bibik ni...sebab boleh kata 70% akak still buat keje..tu yg somi kata baik takyah ambik bibik...dah la macam keje ofis..dtg jam 8 balik jam 5....masak tak reti...yg reti..sapu...mop dan jaga baby sikit....but bg akak ok je lah dpd bawa bibik yg dok sekali...mcm tak privasi...

kalau akak..penah ada maid dok sekali....gaji akak bg rm600. tapi semua dia sendiri beli u ...
tenteramsuci Post at 20-5-2011 22:06

Blh akak share x brg keperluan aper yg diorg kena beli sendiri?
Igt nk wat gitu gak la.. Dh ler skang gaji 600.. xkn sumer kiter nk tanggung kn..
Bestnyer dpt daily maid... Mna akak dpt ek? Rsanyer save jugak kn if dpt daily.. Yg live in ni, sure la naik bil2 letrik, air, n brg2 lain..

Maid skang ni, saya suruh dier msk sendiri aper dier nk mkn.. Kekadang tu i blk lewat, so mkn kedai jer.. So, byk kali jugak kantoi dier buang lauk dlm tong smpah.. Skali msk byk giler.. Then x abes, selamba dier buang.. Hangin jer.. Penat dh ckp...Nasib la temporari jer..

erm...dah abis bacer.

akak nie rasa nya tak layak nak kasi komens kat sini kot.  just tumpang bacer jer lah ek.  sorry to all the other forumers cos i cant share anything lah here.  

berjimat cermat nie pun amat digalakkan dlm ugama kita pun - ie ugama islam but all other religions pun mmg soh kita frugal with spendings

Blh akak share x brg keperluan aper yg diorg kena beli sendiri?
Igt nk wat gitu gak la.. Dh  ...
nurryn Post at 20-5-2011 22:25

dorang beli toiletries sendiri...yg dorang rasa perlu la. masa kita keluar shopping sebulan sekali tu...bawa dia then soh dia bli apa keperluan dia.  

yg harian ni akak dpt dari sini2 jek...dorang indon2 sini kenal akak sebab akak bawa bibik2 indon masuk gak....tu yg ramai kenal tu...

bibik akak..samada harian atau yg dok sekali ri tu...kalau akak tak masak..alamat tak makan le...akak dah kata...nak makan..masak sendiri...tapi terbukti pemalas....taknak masak..sanggup makan roti jek...

Kalau hujung minggu..somi ada rumah akak....akak memang masak besar2an...masa tu bibik akak pun enjoy la makan apa yg akak masak

akak mmg tak suka nak gi Warehouse Sale
Reply 169# hanna1905

dia kena ada taktik & teknik kak... i kalau nak gi warehouse sale pun pilih mana yang berbaloi...

eg... pernah pergi yang fisher price punya... i bought the FP rocker for RM180... yang harga asal dia RM360 tu (from infant to Toddler tu).

time saya beli... anak saya baru 6 bulan... saya spent 1K++ masa tu (bukan nak riak yer, nak bagitahu penjimatan yang dibuat)...

tapi berbaloi2 sebab sampai sekarang saya tak payah beli apa2 educational toys untuk anak saya sebab dah beli cukup sampai umur dia 5 tahun...

Aku nk tanyer, those yg ader maid, camner korg nk tune diorg ni jdi penjimat yer?
Dier x kuar duit  ...

aku mmg ajar bibik utk tgk price tag.

bila bawak dier ke giant/tesco and cold storage, aku ckp kat dier, "ce bibik tgk berapa beza rega bagi barang yg sama tp tpt yg berlainan?" suruh dier belajar compare price.

utk stp barang yg dier amek, harga mesti berpatutan, samada nak beli barang personal ataupon ikot aku belanja brg2 rumah.
esp kalau mcm beli sabun basuh baju, basuh pinggan, etc etc messssssti sama sama tgk price tag and compare few brands. kadang2, dia yg akan cakap, "puan, yg ini lebe murah, kita ambil yg ini saja"

skang, aku tgk didik suami pon kena tgk price tag. compare and amek rega yg berpatutan. walaupon itu duit dia, utk belanja dapur, aku mesti nak kontrol.

Kalau akak dgn somi...dia yg lebih berimat cermat dlm beli barang atau apapun...

Kalau berkenan...tapi tak dapat diskaun mcm dia mintak....jgn harap la dia nak tunggu lagi..terus jek selamba blah....

Reply  hanna1905

dia kena ada taktik & teknik kak... i kalau nak gi warehouse sale pun pil ...
cn7 Post at 20-5-2011 22:31

oh yes..igt lagik masa tue first son br berapa bulan, tp i pulun beli alllllllllllll the toys yg boleh buat stok umur 5-6 thn pon tayah beli toys dah... brg2 dier mmg jimat giler giler giler punyer jimat. sbb kalau seketul2 tue kekadang dah cost RM150++, bila sale dpt RM30...naik syeh rasa.

salah satu cara nak berjimat, beli masa warehouse sale. termasukler kalau nak beli brg2 rumah ker aper. i think besok ada warehouse electrolux dkt glenmarie. kalau nak beli electrolux pd harga panasonic/samsung....inilah masanyer. (bukan riak ok, tp kalau nak brg branded but murah, beli waktu sale cenggini la)

dorang beli toiletries sendiri...yg dorang rasa perlu la. masa kita keluar shopping sebulan seka ...
tenteramsuci Post at 20-5-2011 22:30

Tq for sharing kak.. Bkn aper, maid lama gaji 500, so x la terasa sgt nk brbelanja utk dier... Dier pon jenis consider nk jimat n jaga rete majikan.: yg temp ni.. Gaji dh la 600.. Compare ngn yg sblm mmg byk kurang la.. Tu yg rsa cam x best jer nk spend utk dier..

aku mmg ajar bibik utk tgk price tag.

bila bawak dier ke giant/tesco and cold storage, aku c ...
tina^^ Post at 20-5-2011 22:37

Tq 4 sharing.. Nk kena praktis ni..
My maid ni baru lgi.. Still young.. Cam x reti nk appreciate value of money...

Dier x kuar duit  ...

aku baru stop pakai maid nak dekat setahun lah neh.. amatttt jimat yo!!. masa bibik ada, aku gi pasar beli lauk2 tiap2 minggu.. beli pula banyak2.. aku rasa aku tak makan pun.. dah abis.. dia asal kampung.. maybe mcm kemaruk lah nak masak kot kan.. bila aku cakap masak sikit jah.. sbb aku makan kat luar.. dia masak sotong sikit, udang sikit.. ikan sikit.. mmg lah sikit sikit.. tapi boleh siap penuh meja.. mana tak anak aku gemuk metong!! aku kalau gi beli lauk, selalu jah dorang tanya, akak berniaga ke kak..

lepas bibik tak ada neh.. jimat dalam 1k sebulan dah rasanya!!.. huhu..