CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: MyBJZone

Terabaikah Tanggungjawab Isteri pada Suami Bila Isteri Bekerja??

pelik arr nape bini TT kedekut hulur perbelanjaan kuargahmy3:

aku cayang my hubby. walopun tak nyumbang secara nyata tapi aku sll belanja hubby makan luar
kalo bini sayang kt laki.... makanan dlm pinggan pun 2/3 kasik kat laki tau

mesti ada yg bini tak puas ati tu.... cuba check

nampak gayanye isu ni mmg wujud dlm setiap rumahtangga.. aku ingtkan ke aku sorang je yg nak argue.. haha.. sentiasa akan ade rasa tak puas hati ek? knp eh? ikhlaskah anda menjalankan tanggungjawab sebagai seorang suami dan bapa? / isteri dan ibu? tepuk dada tanya selera.. klu tak, takkan ada isu berbangkit.. mengungkit, mengeluh..

Reply 86# MyBJZone

1. Wajib tak beri nafkah isteri bekerja?

Jawapannya, WAJIB... tapi... berilah nafkah ikut kemampuan dari segi HUKUM SYARAK, bukan dari segi hawa nafsu bini TT tu..

"Hendaklah orang yang mampu memberi nafkah mengikut kemampuannya. Dan orang yang disempitkan rezekinya, maka hendaklah dia memberi nafkah dari apa yang diberikan Allah kepada (sekadar yang mampu)..." (Surah at-Talaq:7).

2. Tanggungjawab isteri bekerja

Gaji isteri hak milik isteri, tapi sebagai isteri yg solehah, akan tidak sanggup melihat suaminya dalam keadaan stress x cukup duit, menanggung kewangan sorang2. Cth mudah, tgk je isteri2 Rasulullah yang kaya2 spt Saidatina Khadijah dan Zainab. Sanggup korbankan harta demi Rasulullah wpun Rasulullah tak pernah mintak. Ni bukan konsep suami makan duit bini, tapi ni konsep tolak ansur dan bekerjasama dalam perkahwinan

Isteri yg bekerja WAJIB tunaikan tggungjwb/suruhan suami dirumah apabila segala kelengkapan telah disediakan oleh suami

3. Bincang psl pengurusan kewangan dengan isteri

TT patut bawak bebincang dgn isteri. Cakap kat dia, duit kosmetik or SPA dia tu tepaksa di slash sebab nak byr tusyen anak yg lebih penting. Cakap gak kat dia, TT taknak dia melawa sgt ke tempat kerja sbb TT syg gila2 kat dia, tak nak dia jadi kayu api neraka.

Kalau isteri TT nak gak kosmetik, suruh la dia beli ngan duit dia sendiri. Memanglah TT byk duit, tp TT kena gak wat perancangan kewangan demi kesenangan masa hadapan.

Apa2 pun, bwk2 la bebincang. Lepas solat jemaah tu, bagi la tazkirah sket2. Doa pada Allah biar isteri TT berubah jd lebih bertimbang rasa. Tanggungjawab isteri tu sgt besar, walaupun bukan dari segi duit, kalau ikutkan, merungut dalam hati pun dah boleh tempah tiket ke neraka. Kalau sayang isteri tu, nasihat2kan lah yer.

Rate

1

Reply  NURMIMIE

Owhh iye ke.. maksud nya tak BOLEH ler nak pakai duit isteri.. pas tu ambi ...
MyBJZone Post at 14-7-2011 09:39

kalau dah tak suka, ceraikan aje..

ehehe menarik thread ni   

aku pun wonder kalau sama2 bekerj ...
freekey Post at 14-7-2011 02:32

masa tua nanti baru guna,
ialah zaman sekarang laki mati tua awal dr ppuan..
lepas tu kebarangkalian nak tambah pucuk muda bila laki dah bersara pun ramai..
so itulah masanya guna duit yg diperam selama ini

i
steri2 x bekerja:
x pyh pikir byk, paling2 pun cuma hafal citer indon kat astro prima pukul bape...
bangun tido, masak, basuh kain, jaga anak, tgk tv...xde nk pikir masalah opis semua...xpyh nk pikir duit cukup ke x sbb suami dah sediakan semua...bila xde kusut mental, opkos la bleh jadi isteri yg terbaek punye...  
goto=findpost&pid=44918907&ptid=585897][/url]

engkau hidup zaman bila ni...

Follow Us
pelik arr nape bini TT kedekut hulur perbelanjaan kuarga

aku cayang my hubby. walopun ta ...
penmerah Post at 14-7-2011 13:06

kalau laki tak menawan hati,
camana bini nak jadi best best gak..
so me rasa tt ni mesti jenis somi tahap biasa biasa tak menawan
hati sampai bini pun tak ada rasa keperluan nak jadi
cemerlang gemilang gitu.. ialah
tak berbaloi kot apa dibuat...

walau me tak keja,
me still belanja laki,
tapi laki me jenis nak makan memurah aje kalau me belanja
sbb dia kata dia malu guna duit me

baca cita TT ni, buat me bersyukur sehingga ke langit ke 7 gitu
kerana tak dikurniakan somi cam TT..

Reply  NURMIMIE

MyBJZone Post at 14-7-2011 22:39

aiii..bertuahnya sapa2 bibik indon yang bakal keje dgn ko.
ko tak anggap pekerja, dibayar gaji.
tapi, ko anggap "isteri", diberi nafkah.

tapi, aku rasa kesian kat bini ko. ko lihat dia - dia patut menjadi "maid" pada ko & umah ko.

kalau laki tak menawan hati,
camana bini nak jadi best best gak..
so me rasa tt ni mesti jenis ...
faraway1 Post at 15-7-2011 06:39

aku pun.
kalau aku blum kawen, aku tak rasa nak kawen lelaki jenis mcm nie. lihat isteri sebagai "maid" kalau tak keje. kalau keje, wajib bagi sumbangan. wajib tu...fuh yooo...

penmerah Post at 15-7-2011 02:06

agaknya bini TT tak berapa sayang kot..

yang biasa dengar, bini2 sanggup ikat perut sebab nak sumbangkan duit utk umahtangga. sanggup tanggung biawak hidup. mcm2 la.

Reply  NURMIMIE

MyBJZone Post at 14-7-2011 22:39

Sori la... Mentaliti ko macam mentaliti a hubby living in 1950s la

Ko suruh bini ko berenti keja tapi ko tak mampu lagik. Logik ker cosmetic sebulan rm700-800? Tiap2 bulan kena beli cosmetic? Ker ko referring to facials, hair treatment, spa retreat, massages, etc?

Ko tak mo ambik maid sbb ko ingat itu tugas bini. Padahal kalo ko mampu, harus sediakan pembantu untuk bini... Sungguhpun bini ko surirumah. Takder maner2 kitab pun cakap fungsi bini utk kemas rumah

penmerah Post at 15-7-2011 02:06

aku pun pelik gak... Mcm tak sayang laki jer... Tapi mender nak sumbangkan duit nih voluntary ye TT. Ko tak bley nak paksa2 or ugut2...

rules dah ada...yg penting..tolak ansur dan kerjasama based on rules yg ada....

kalau bini kuar 90% ,laki 10%....nie bukan tolak ansur nie...hehehe...

sumting je TT ni...
2 sbb bini dia berkira agaknya...
Sdh menjadi naluri/lumrah bini (garang, kasar atau lembut perwatakannya), kalau laki yg disygi tu bertanggungjawab ke atas kelangsungan keluarga yg dibina zahir dan batin, takkan timbul soal berkira utk menyumbang sbb utk keselesaan bersama gitu..

Logik ker cosmetic sebulan rm700-800?
kikilalat Post at 15-7-2011 09:29

logik kalau jenis branded spt SK11 ke.. MAC ke.. chanel (perfume).. - itu ajer la aku dapat pikir..

bukan beli sekali gus..tapi, beli loose bila habis. itu pun dah byk jugak.

Pada smua foremer yg tak puas hati.. yang menyarankan ambik maid,suruh cerai.. kmgkinan mereka ini tergulung isteri yang berkira untuk suami dan beranggapan teguh duit yang isteri ada adalah hak mereka sendiri hingga sanggup menidakkan fungsi dan tgjawap sebenarnya isteri pada suami dan kluarga, dan alhamdulilah pada istri2 yang faham apa yang suami inginkan.. membantu tika suami memrlukan,.

PENCERAIAN- hanya berlaku jika TIADA jalan terakhir, dan dari sudut penceraian suami memandang banyak aspek,terutama khidupan anak2.. kbanyakan hanya suami di salahkan jika berlaku penceraian.. yang kita selalu dengar SUAMI YANG TIDAK BERTANGUNGJAWAP, tak bagi nafkah zahir atau batin..hingga berlaku penceraian..

Contohnya apa yang berlaku pada saya, tanggungjawap saya pada kluarga adalah di utamakan dan teramat penting..dan memahami nafkah zahir dan batin adalah dari suami.. cuma yang kita inginkan?? mana tanggujawap isteri?? isteri yang berkerja? kalau kerja rumah suami boleh bantu dan buat.. kenapa isteri tak buat benda yang sama?? biasanya isteri nak keadilan,sama2 buat....tapi bila suami dah bantu, kenapa isteri tak nak bantu suami???

ok, mgkin ini hanya berlaku pada khidupan saya.. nasib saya sebagai suami yang dapat isteri mcm tu.. hingga ada foremer yg sanggup menyarankan untuk menceraikan sahaja..
saya tak mendoakan, namun sekiranya benda yang sama berlaku pada yg menyarankan.. maka akan nyk berlaku penceraian,dan makin byklah anak2 yang terbiar tanpa ayah atau ibu.. duda atau janda............

Adakah ini yang kita inginkan??????

Pada smua foremer yg tak puas hati.. yang menyarankan ambik maid,suruh cerai.. kmgkinan mereka ini t ...
MyBJZone Post at 14-7-2011 20:40

bukan itu yg u nak, sebab tu buruk burukkan pasal bini kat sini,
kalau u ikhlas, tak berkira tak menyesal itu ini..
cita ni tak timbul sama sekali.

aku pun pelik gak... Mcm tak sayang laki jer... Tapi mender nak sumbangkan duit nih voluntary ye ...
kikilalat Post at 14-7-2011 20:31

mungkin mamat ni tak berbaloi disayangi kot..
kot dia sendiri jenis entah apa apa, berkira tak ikhlas boleh nampak dah..
kena dengar cita belah pihak bini dia pulak tuk buat spekulasi seterusnya..
walau me tak keja, me still belanja laki makan,
tapi laki me makan yg murah murah aje sbb dia kata dia segan

Reply 116# MyBJZone

TT.. anda ketua keluarga. Seharusnya, andalah yg membimbing isteri anda. Kadang kala, anda kena bertegas dengan isteri supaya isteri akan respect anda. Sebelum tu, anda mestilah tunjukkan tauladan yg baik kepada isteri dan anak2. Cthnya, jaga solat dan melakukan ketaatan perintah Allah. Kebiasaanya, suami yg mempunyai ciri2 ini, akan mudah dihormati oleh isteri. Sebabnya, saya lihat isteri anda macam kurang menghormati anda. Bimbinglah isteri supaya dia tahu apa tanggungjawabnya dalam ketaatan mengikut perintah suami dalam perkara2 yg tidak bertentangan dalam Islam.

Hadith :
Daripada Abu Hurairah r.a bahawa Rasulullah SAW bersabda yang maksudnya: "Jika aku hendak menyuruh seseorang supaya sujud kepada seseorang tentulah aku perintahkan isteri supaya sujud kepada suaminya."

(Riwayat at-Tirmidzi, Ibnu Hibban, al-Baihaqi dan al-Wahidi)

Selain tu, ada cara untuk mendidik isteri sekiranya berlakunya salah faham seperti mengasingkan tempat tidur selama beberapa hari dan sebagainya. Dalam mendidik isteri, haruslah berlemah lembut dan menggunakan bahasa yang baik. Pupuk kembali kemesraan macam baru2 kawin dulu.

Rate

1

1. TT nih kan kalo xpuas ati ngan bini sendiri, sila lah cerita ko tuh specific pasal bini sendiri jer. xpayah lah generalize ur story to 'semua isteri' or 'all wife out there'. with that, MAYBE u will get a reply that U WANT.

2. sila kutip lagi ilmu tentang tanggungjawab suami dan tanggungjawab isteri. aku rase TT nih still xpaham walaupun jika isteri tu bekerja, duit isteri tersebut adalah hak isteri. TETAPI, adalah KEBIASAAN isteri2 untuk membantu suami dalam urusan rumahtangga, jika dia redha untuk membantu. aku ulang, KEBIASAAN. bukan KEMESTIAAN.