CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Dzulqarnain

Relevankah demokrasi pada pandangan Islam?

Reply 59# harizs

ai? ni dah sahur ke ni ?  heheh lucky you ...i tenbgah dok working on my graphs ...excel 2009? ke aper ni  ni tak user friendly betul..

Reply  harizs

judging by demographics, she ( Brunei) could have implemented total islamic  ...
mbhcsf Post at 3-8-2011 05:58

brunei better than msia wlpn ada kerabatnya yg kaki perempuan & minum arak. tiada ketua negara yg sempurna. cacat cela sedikit sebanyak memang ada. tapi rata2 rakyatnya terjaga kebajikan mrk. wajib hukumnya rakyat patuh kpd Raja mrk.

brunei better than msia wlpn ada kerabatnya yg kaki perempuan & minum arak. tiada ketua negara y ...
harizs Post at 3-8-2011 06:12

u think komposisi rakyat dalam sesuatu negara tu merupakan faktor pembantu yg besar, tak?

Demokrasi ni syok sendiri, orang yang ditujukan tidak mahu tahu langsung, macam berdakwah, yang dengar orang yang berminat tentang Islam.

Kebajikan rakyat Brunei mmg ler terjaga sebab rakyatnye sikit, pendapatan negara banyak.....tapi dari segi kemajuan lak camner?

Reply 65# shahaizat

well..depa masih bergantung pada pakar luar pun, sapa tak nak lumayan gaji kat situ, tapi hasil minyak itu ada masa ketikanya akan habis maka , saya tak tahu apa bentuk cabang ekonomi depa nak venture lepas minyak ni.

Follow Us
Maju lah Negara.. Salam 1 Malaysia.. Orang yang tidak bersolat akan benci pada orang yang beriman:@

Kebajikan rakyat Brunei mmg ler terjaga sebab rakyatnye sikit, pendapatan negara banyak.....tapi dar ...
shahaizat Post at 3-8-2011 10:22

Kalau fulus, invest ler kat tempat/negara laen.........

Om tuer tuer kater..............Sediakan payung sebelum ujan.
Mcm Sultan Brunei laaa.............invest kat US, kat UK, kat EU.......
Beli syarikat itu, ini........
Kat Malaysia pung.............dah berapa banyak investment dier.

Reply 54# shahaizat

Bg saya, % yg tidak mengundi dijangkakan sgt sedikit (anggaran dlm 0.1%, lbh kurang 25k org je) krn masih ramai yg x dpt keluar drpd sistem yg ada. (spt yg tlh anda semua huraikan di atas). Antara sbb² nye:
- Spt ahli perniagaan, masih ramai bergantung kpd peruntukan kerajaan, dan mereka akan berat ke parti politik yg bole mndptkn nya sebyk mgkin.
- Bg yg bekerja di sektor awam, sukar utk keluar dr keselesaan hidup yg ada.
- Bg yg bekerja di sektor swasta, psti berlumba² bg meningkatkan pendapatan mereka n demokrasi membantu mereka naik.
- Bg yg membangkang kerajaan psti akan mengundi parti pembangkang dan cuba menggulingkan kerajaan.
- Bg yg terikat dgn bank/institusi kewangan mungkin juga akan terus mengundi bg memastikan masa depan mereka dijamin oleh kerajaan yg memerintah.
- Bg peniaga kecil, petani, peladang, pekebun, nelayan, etc. kebanyakan nya mengharapkan kerajaan yg memerintah membela mereka dgn memastikn hasil mereka dipasarkan dgn harga yg berpatutan.
- Bg pekerja buruh, pekerja kilang, pembantu rumah, etc. yg bekerja keras dgn upah yg rendah mungkin masih mengharapkn byk subsidi bg mereka.
- etc.

Bg yg x mengundi tu, mmg xkn efek sistem keseluruhan. Cuma mereka tdk menerima sistem² yg ada.

Semua org pn ada mata, tp xdpt nk nmpk dgn clear; ada telinga pn x bpe nk denga...kirenye ramai yg angguk² tp x phm. Hehe~

tapi kalau tak mengundi pun , laa tak membantu apa apa ...macam mana nak get the delivery system, feedback system works?

we are talking about an equilibrium of a system here.

Reply 69# Dzulqarnain

1)Bukan sikit ahli perniagaan yang saya kenal tak mengundi. Yang tak sokong kerajaan pon berlambak
    2)Samer gak.Bukan sikit kawan2 saya yang pom pam kutuk kerajaan tapi nak keje kerajaan
    3)Kebanyakan org swasta tak peduli politik
     4) No komen
     5)No komen
     6)no komen gak
      7)tak relevan

Slalu org tak mengundi ni bukannye tak terima sistem yang ada tapi tak peduli

Lagipon seperti yang saya katakan, kalau tak terima sistem sekarang,nak pakai sistem apa?

Reply 68# niceghost2005

Maksud saya dari segi kepakaran dan teknologi. Macam negara Arab Saudi, mereka sekarang sangat kaya, minyak pon 60 posen satu liter. Tapi dari segi kepakaran dan teknologi dioran takde, semuanya beli. Bukannya aper.....nanti kalau satu hari nanti kena serang ke ngan negara lain tak ke naya. Tak pon kena sekatan ekonomi cam Iraq tu, camner?Sekarang ni negara Islam nak boikot barang Yahudi pon tak bole.Malaysia yang negara membangun ni pon lagi lancang mengata Israel dari Arab Saudi kenapa? Sbab sumber ekonomi diorang dari omputih.

Agama, amalan serba-serbi hebat, tapi kena tunduk dengan musuh Islam.Saudara seIslam kena sembelih pon boleh bangkang dengan hati jer?

Lagipon seperti yang saya katakan, kalau tak terima sistem sekarang,nak pakai sistem apa?
shahaizat Post at 3-8-2011 23:06

tulah tu...tapi kan ada satu alasan yg i tak berapa faham sangat maknanya dan harap sapa dapat bagi penerangan - siasah syar'ie? sapa tahu apa maksudnya?

Reply  Dzulqarnain

1)Bukan sikit ahli perniagaan yang saya kenal tak mengundi. Yang tak so ...
shahaizat Post at 3-8-2011 23:04

yg reratanya saya jumpa pun pikiaq gitu  - depa tak peduli ...

Salam,

yg reratanya saya jumpa pun pikiaq gitu  - depa tak peduli ...

adakah zmn skrg sedang menuju ke era dunia without kerajaan &negara' @ anarchism?

Wallahu A'lam

Salam,

adakah zmn skrg sedang menuju ke era dunia without kerajaan &negara' @ anarchism?

...
sirrikhafi Post at 4-8-2011 01:06

ws.

hmm apa tu tak faham tang anarchy  and kenapa saudara kata macam tu ...? why do you say so ,  ya ?

Note: Thread has been banned by manager

waalaikumussalam warahmatullah. Good topic.

well... it is difficult  sebab democracy ni sebahagia ...
mbhcsf Post at 30-7-2011 05:49

islam tiada ideologi cara hidup yg lengkap?? bermaksud al quran tu menipu??

demokrasi menentang perhambaan.jadi demokrasi adalah musuh Islam kerana perhambaan adalah dibenarkan ...
roblucci Post at 4-8-2011 03:41

Oic......
Pandai nyer dier...........

Mana belajor nih.???

Sila rujuk kpd Sirrikafi.
Dier pakar di dalam Al Quran.

Ayuh...............