CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: habibollah

Cara Ibadah ahli penolak hadis

Reply 30# anakmacho

Alhamdulillah, bukan saya tak baca, tetapi ia lah, amalan kamu tu adalah perkara baru buat saya, so mestilah banyak tanya untuk faham.
Bolehkah tuan Habib pula menyenaraikan rukun-rukun sholat yg tuan Habib laksanakan ?

boleh tak salah, tapi kena buat thead baru tu...kalau ada masa dan di izinkan ALLAH, saya akan membuatnya. kesempatan ini juga, saya nak syorkan kepada ahli sunnah belilah buku "Shalat Lengkap menuut 17 Imam Besar."
1) Al Bukhari
2) Muslim
3)malik
4) asy-syafi'i
5) An-Nawawi
6) Ibnu Qayyim
7)Ibnu Haja Asqalani
8)Ibnu Rusyd
9)Ibnu Hazm
10)Asy-Syaukani
11)Ibnu Abu Syaibah
12)Ibnu Qudamah
13)Abu Hasan Asyraf bin Muhammad Numai
14) Abu Malik
15)Kamal bin sayid salim
16)Muhammad Al Jazairi
17)Ibnu Khuzaimah

Very comprehensive.

Reply 40# habibollah

wsalam syeikh....
sy ada saja baca2 disini...Ahamdulillah, dok belek2 thread2 antara ahlussunnah dan inkarussunnah...

sy harap sgt kebenaran akan terlihat, insyaAllah...

Reply 39# ussopp

Dari thread ini saja, rasanya tuan sudah tahu saya duduk dimana dalam memahami Al Quran. Apakah sesama pengamal riwayat hadis atau penyekutuh Al Quran  tidak berbeza pendapat berkenaan banyak perkara, jika tiada perbezaan maka tidaklah wujud ASWJ, Syiah, Wahabi dsbnya iaitu bergolongan dalam agama yg Allah dan rasulNya tidak benarkan.

Tuan tahu masih ada saki baki dikalangan Yahudi yg islam kerana Allah dan rasulNya sebutkan dalam Al Quran. Jika Allah dan rasulNya tidak sebutkan dalam Al Quran, adakah tuan dapat tahu ? Begitu juga mereka2 yg berpegang kepada Al Quran semata-mata, adakah tuan tahu sebenar-benarnya bahwa tidak ada sudah mereka ini di sepanjang zaman.

Salam ussop,

maka sy tercari2 fahaman antihadis yg sebenar, dan sy cuba meneliti siapa antihadis yg pertama dlm sejarah dan kenapa tidak ada org arab yg antihadis sebagai saki-baki padahal dikalangan org yahudi di zaman nabi masih ada yg memeluk islam lantaran ada saki -baki yg tahu cerita sebenar tentang Muhammad.

Bukankah bukhari, muslim ada meriwayatkan hadis-hadis 'berpegang dgn AlQuran shj' seperti:

وَقَدْ تَرَكْتُ فِيكُمْ مَا لَنْ تَضِلُّوا بَعْدَهُ إِنْ اعْتَصَمْتُمْ بِهِ كِتَابُ اللَّهِ وَأَنْتُمْ تُسْأَلُونَ عَنِّي

Kutinggalkan kepada kalian, apa yang tidak sekali-kali kalian akan sesat sesudah nya, jika kalian berpegang teguh kepadanya, yaitu Kitab Allah. Dan kalian semua akan ditanya daripada ku,

juga hadis tragedi hari khamis di mana umar berkata:

وَعِنْدَكُمْ الْقُرْآنُ حَسْبُنَا كِتَابُ اللَّهِ

dan di sisi kamu ialah AlQuran, cukuplah bagi kita akan kitab Allah.

kenapa anda maseh tercari-cari lagi? sedangkan jelas ia telah pun di riwayatkan dlm kitab-kitab hadis, kitab-kitab fiqh & kitab-kitab sejarah kumpulan anda. atau apakah anda cuba menafikan sejarah yg telah di catat oleh kumpulan anda sendiri? kerana anda sememangnya sentiasa prejudis dgn org-org yg hanya berpegang dgn AlQuran semata-mata?

nah! anda pikir la sendiri...

sy harap sgt kebenaran akan terlihat, insyaAllah...

Dah lama Tuhan buktikan kebenaran Nya melalui AlQuran. anda je yg maseh-maseh tercari..pikir lah sendiri...

Wallahu A'lam

Reply 34# anakmacho
Tak sangka pulak awak pun berminat bagaimana sholat hanya berpandukan Al Quran, ini perkembangan yg menarik... alhamdulillah...... dan saya tetap bersangka baik.

~Berminat yang cane tu yg AM maksudkan yek....~Tidak sedikit pon saya berniat nak trikut apatah lagi nak terpengaruh dengan solat yg hanya bersandarkan tafsiran AKAL AM semata...Cukuplah cara2 solat yg telah diajarkan oleh Rasulullah kepada umatnya yg patut dijadikan panduan bagi kami...
Sebenarnya jawapan soalan awak tu adalah kenyataan yg saya awak qoutekan tu, tapi tak apalah saya ulangi sekali lagi disini;

" Apa yang dapat difahami dari ayat diatas bahwa sholat ada dua rakaat iaitu rakaat pertama sebahagian sholat mengikut imam dan sebahagian lagi berjaga-jaga manakala pada rakaat kedua mereka2 yang telah sholat pada rakaat pertama digantikan pula mereka2 yang belum sholat…. Dan keadaan ini dalam masa darurat (perang), untuk masa normal maka hendaklah disempurnakan dua rakaat tersebu

~Rasanya AM tersilap memahami ayat 102 surah An Nisaa.Sebabnya,ayat tersebut menerangkan secara jelas dan terperinci cara2 solat khauf yg diharuskan dngan beberapa rukhsah dan  kemudahan yg tidak terdapat pada solat2 yg lainnya.
~Surah ini menerangkan bagaimana solat dikerjakan apabila kedudukan medan perang membenarkan satu saf makmum diletakkan
untuk mengawal.Kemudian,datang pula saf kedua pula bersolat 1 rakaat sementara saf yg pertama telah bersolat kali yg pertama tadi berdiri mengawalnya.
~Jika keadaan ketakutan bertambah dan pertempuran berlaku,maka solat yg disebutkan dalam surah al Baqarah boleh dimalkan.

[2:239]
Dan jika kamu takuti (sesuatu bahaya) maka sembahyanglah sambil berjalan atau berkenderaan, kemudian apabila kamu telah aman sentosa, maka hendaklah kamu mengingati Allah (dengan mengerjakan sembahyang secara yang lebih sempurna), sebagaimana Allah telah mengajar kamu apa yang kamu tidak mengetahuinya.

~Ini menunjukkan betapa pentingnya solat pada pandangan Allah dan diwajibkan melakukannya pada bila2 masa sekalipun semasa perang.

[4:103]Kemudian apabila kamu telah selesai mengerjakan sembahyang, maka hendaklah kamu menyebut dan mengingati Allah semasa kamu berdiri atau duduk, dan semasa kamu berbaring. Kemudian apabila kamu telah merasa tenteram (berada dalam keadaan aman) maka dirikanlah sembahyang itu (dengan sempurna sebagaimana biasa). Sesungguhnya sembahyang itu adalah satu ketetapan yang diwajibkan atas orang-orang yang beriman, yang tertentu waktunya

~Ayat di atas menerangkan sekiranya telah berada pada keadaan yg aman dan tidak ketakutan lagi,maka bersolatlah seperti biasa serta kembali mnyebut dan mengingati Allah.

~Bagaimana AM boleh samakan solat Khauf dengan solat seharian pulak?Cukup jelas solat yg diterngkan langsung tiada kaitan ngan solat seharian...

Reply 45# charming_gal

~Berminat yang cane tu yg AM maksudkan yek....~Tidak sedikit pon saya berniat nak trikut apatah lagi nak terpengaruh dengan solat yg hanya bersandarkan tafsiran AKAL AM semata...Cukuplah cara2 solat yg telah diajarkan oleh Rasulullah kepada umatnya yg patut dijadikan panduan bagi kami...

Jika awak nak jadi lebih sesat dari binatang ternak selama-lamanya, itu adalah pilihan awak. Dan nampaknya awak tidak jemu-jemu mempergunakan nama nabi demi kefahaman awak (merujuk pada ayat yg saya gariskan).

~Rasanya AM tersilap memahami ayat 102 surah An Nisaa.Sebabnya,ayat tersebut menerangkan secara jelas dan terperinci cara2 solat khauf yg diharuskan dngan beberapa rukhsah dan kemudahan yg tidak terdapat pada solat2 yg lainnya.

Teringat kata-kata di dalam filem P.Ramlee "Apa yg engkau merepek ni Labu........" Rasanya sangat sesuai ayat itu ditujukan pada awak. Lain yg kita bincangkan, awak entah corner kemana........

Follow Us
Post Last Edit by sirrikhafi at 15-8-2011 22:28

Salam,

Cukuplah cara2 solat yg telah diajarkan oleh Rasulullah kepada umatnya yg patut dijadikan panduan bagi kami...

umar kata:

وَعِنْدَكُمْ الْقُرْآنُ حَسْبُنَا كِتَابُ اللَّهِ

dan di sisi kamu ialah AlQuran, cukuplah bagi kita akan kitab Allah.

[2:239]
Dan jika kamu takuti (sesuatu bahaya) maka sembahyanglah sambil berjalan atau berkenderaan, kemudian apabila kamu telah aman sentosa, maka hendaklah kamu mengingati Allah (dengan mengerjakan sembahyang secara yang lebih sempurna), sebagaimana Allah telah mengajar kamu apa yang kamu tidak mengetahuinya.

[4:103]Kemudian apabila kamu telah selesai mengerjakan sembahyang, maka hendaklah kamu menyebut dan mengingati Allah semasa kamu berdiri atau duduk, dan semasa kamu berbaring. Kemudian apabila kamu telah merasa tenteram (berada dalam keadaan aman) maka dirikanlah sembahyang itu (dengan sempurna sebagaimana biasa). Sesungguhnya sembahyang itu adalah satu ketetapan yang diwajibkan atas orang-orang yang beriman, yang tertentu waktunya

Yg saya boldkan di atas adalah tokok tambah. siapa yg tak setuju (habib, ussop, CG, mnm etc) sila bawa bukti.

Wallahu A'lam

Reply 46# anakmacho

Jika awak nak jadi lebih sesat dari binatang ternak selama-lamanya, itu adalah pilihan awak. Dan nampaknya awak tidak jemu-jemu mempergunakan nama nabi demi kefahaman awak (merujuk pada ayat yg saya gariskan).

“Maka jika kamu berselisih-faham dalam satu perkara, kembalikanlah ia kepada Allah dan Rasulnya jika kamu beriman kepada Allah dan hari akhir. Dan yang demikian itu adalah baik dan lebih baik akibatnya.”
(Surah An-Nisa: 59).

“Tidaklah layak bagi seorang mukmin dan mukminat apabila Allah dan Rasul-Nya memutuskan suatu perkara untuk mereka, akan ada bagi mereka pilihan yang lain tentang urusan mereka. Barangsiapa menderhakai Allah dan Rasul-Nya sungguh dia telah sesat dengan kesesatan yang nyata.”
(Surah Al-Ahzab: 36)
  ~Pilihan juga di tangan awak kalo nak terus berada dalam kesesatan~
Teringat kata-kata di dalam filem P.Ramlee "Apa yg engkau merepek ni Labu........" Rasanya sangat sesuai ayat itu ditujukan pada awak. Lain yg kita bincangkan, awak entah corner kemana........

~Memang ini kot cara AM nak larikan diri dari topik kot.Saya da sedar dari awal2 lagi awak berhujah.Mesti dituduhnya orang lain yg tak paham bila berada dalam keadaan desperate(tak tahu nak hujahkan apa)..Lantas dituduhnya kita yg tak paham.
~Kalo diambil contoh situasi yg sama:ni kaedah yg bisanya digunakan oleh pesalah bila tak tahu nak kemukakan hujah semasa perbicaraan di mahkamah.
sorry ter off topic skit..saya hanya mengambil contoh situasi terdekat dengan saya...

Reply 48# charming_gal

~Memang ini kot cara AM nak larikan diri dari topik kot.Saya da sedar dari awal2 lagi awak berhujah.Mesti dituduhnya orang lain yg tak paham bila berada dalam keadaan desperate(tak tahu nak hujahkan apa)..Lantas dituduhnya kita yg tak paham.
~Kalo diambil contoh situasi yg sama:ni kaedah yg bisanya digunakan oleh pesalah bila tak tahu nak kemukakan hujah semasa perbicaraan di mahkamah.

Awak lihat semula posting saya di no. 4 di bawah tajuk kecil "rakaat". Kan jelas ayat AQ 4:102, saya ambil dalil bahwa ada 2 rakaat disitu. Saya hanya membicarakan "rakaat" sahaja, yg awak melalut entah kemana tu apasal......

Reply 49# anakmacho

Awak lihat semula posting saya di no. 4 di bawah tajuk kecil "rakaat". Kan jelas ayat AQ 4:102, saya ambil dalil bahwa ada 2 rakaat disitu. Saya hanya membicarakan "rakaat" sahaja, yg awak melalut entah kemana tu apasal......

Walaupun dalam Al Quran tidak menyebut jumlah rakaat dalam setiap sholat, namun dalam surah An Nisaa 104 dapat difahami bahwa sholat tersebut mengandungi dua rakaat sahaja;

AQ 4:102. Apabila kamu dikalangan mereka, dan melakukan solat bagi mereka, maka hendaklah segolongandaripada mereka berdiri bersama kamu, dan hendaklah mereka mengambil senjata-senjata mereka. Apabila mereka sujud, hendaklah mereka berada dibelakang kamu, dan hendaklah segolongan lain yang belum menyembah datang, dan menyembah bersama kamu, dengan mengambil kewaspadaan mereka dan senjata-senjata mereka............

Apa yang dapat difahami dari ayat diatas bahwa sholat ada dua rakaat iaitu rakaat pertama sebahagian sholat mengikut imam dan sebahagian lagi berjaga-jaga manakala pada rakaat kedua mereka2 yang telah sholat pada rakaat pertama digantikan pula mereka2 yang belum sholat…. Dan keadaan ini dalam masa darurat (perang), untuk masa normal maka hendaklah disempurnakan dua rakaat tersebut.
~So,kesimpulannya AM maksudkan solat seharian yg diwajibkan sehari2 adalah 2 rakaat mengikut Surah an-Nisaa kan?
~Apa yg saya salah paham ek?Sila bagi penjelasan...

Reply 50# charming_gal

~So,kesimpulannya AM maksudkan solat seharian yg diwajibkan sehari2 adalah 2 rakaat mengikut Surah an-Nisaa kan?
~Apa yg saya salah paham ek?Sila bagi penjelasan...

Akhirnya awak faham juga maksud saya kan.....

Reply  charming_gal

Akhirnya awak faham juga maksud saya kan.....
anakmacho Post at 15-8-2011 23:15

Then,awak konar2 bgai tu nape ek...?   Takde modal lagi nak berhujah yek.So,guna kaedah membelit-belit utk nak selamatkan diri....

So,sila buat pengakuan bahawa awak sendiri pun keliru dengan bilangan rakaat dalam solat bila mentafsir sendiri al-Quran tanpa merujuk hadis...Kan senang,tak payah main konar2 dengan ayat2 camni:-

Reply 47# sirrikhafi

Yg saya boldkan di atas adalah tokok tambah. siapa yg tak setuju (habib, ussop, CG, mnm etc) sila bawa bukti.

Ni jelah modal ustaz sirri bila berhujah...

Reply 44# sirrikhafi

sukar sungguh sy nak menerima fahaman anda apabila melihat bunga2teratai di avatar anda, dan idea humanism+anarchi+ (akidah tidakpenting, humanisme lebih penting )anda itu.

bagaimana kebenaran boleh membawa sy ke pluralism? sy tidak boleh terima.

mungkin anda boleh jelaskan dgn ringkas.

Reply 43# anakmacho

yerlah , kalau semua pemahaman pun memunculkan banyak tafsiran,

maka kita cubalah cari yg terbaik.

fikir, Quran guna hadis, maka tafsiran akan di minimakan kerana hadis terhad...

Quran guna akal bukankah akan membuka jalan2 kekreatifan?

Reply 52# charming_gal

Then,awak konar2 bgai tu nape ek...?   Takde modal lagi nak berhujah yek.So,guna kaedah membelit-belit utk nak selamatkan diri....   So,sila buat pengakuan bahawa awak sendiri pun keliru dengan bilangan rakaat dalam solat bila mentafsir sendiri al-Quran tanpa merujuk hadis...Kan senang,tak payah main konar2 dengan ayat2 camni:-

Siapa yg cona2 sebenarnya, sila lihat posting awak di no. 33 kemudian di no. 45, nak saya qoutekan sini tak larat coz terlalu panjang awak dah cona...... dan akhirnya di no. 50 baru awak dapat memahaminya......

Siapa pula yg keliru dalam bilangan rakaat sholat, cuma awak fahami ayat Allah dan rasulNya ini;

AQ 17:110. Katakanlah, "Serulah Allah, atau serulah Yang Pemurah; apa sahaja yang kamu seru, bagi-Nya nama-nama yang paling baik." Dan janganlah kamu melantangkan dalam solat kamu, dan jangan juga mendiamkannya, tetapi carilah kamu satu jalan di antara yang demikian itu.

Berpandukan arahan Allah dan rasulNya dalam ayat diatas, sewaktu sholat subuh korang berapa rakaat yg bersuara, sholat magrib korang berapa rakaat bersuara dan berapa rakaat hanya komat kamit begitu juga Sholat Isyak berapa rakaat bersuara dan berapa rakaat komat kamit. Bandingkan sholat zohor dan asar korang, adakah korang bersuara ? Jadi siapa yg tidak mematuhi arahan Allah dan rasulNya diatas ?

Reply 56# anakmacho
Siapa yg cona2 sebenarnya, sila lihat posting awak di no. 33 kemudian di no. 45, nak saya qoutekan sini tak larat coz terlalu panjang awak dah cona...... dan akhirnya di no. 50 baru awak dapat memahaminya......

Siapa pula yg keliru dalam bilangan rakaat sholat, cuma awak fahami ayat Allah dan rasulNya ini;

AQ 17:110. Katakanlah, "Serulah Allah, atau serulah Yang Pemurah; apa sahaja yang kamu seru, bagi-Nya nama-nama yang paling baik." Dan janganlah kamu melantangkan dalam solat kamu, dan jangan juga mendiamkannya, tetapi carilah kamu satu jalan di antara yang demikian itu.

~Satu lagi cara AM nk berdalih dan melengahkan hujahnya ialah dengan :-
sila lihat posting awak di no. 33 kemudian di no. 45,

Apa yg susa sangat nak quote kan tu ek..:re:sekadar copy n paste je pon..aik type pnjang lebar larat pla..xkan copy paste pon susa sngat kot...AM ni suka sangatlah nak membelit2...
~Dah jelas sangat,AM yg terkeliru,dikatanya kita pulak...Nampak sangat tak pahamkan maksud surah an nisaa tu lantas diberikan maksud membuta tuli kononnya tu la rakaat solat sehariannya..
~Nak alihkan topik lagi nampaknya AM ni...Buktinya yg kat bawah ni...Nta apa yg dingarutkan pun tak tahulah...
Berpandukan arahan Allah dan rasulNya dalam ayat diatas, sewaktu sholat subuh korang berapa rakaat yg bersuara, sholat magrib korang berapa rakaat bersuara dan berapa rakaat hanya komat kamit begitu juga Sholat Isyak berapa rakaat bersuara dan berapa rakaat komat kamit. Bandingkan sholat zohor dan asar korang, adakah korang bersuara ? Jadi siapa yg tidak mematuhi arahan Allah dan rasulNya diatas ?

Reply 57# charming_gal

Suka hatilah engkau Labu...... nak kata apa.......

Reply  charming_gal

Suka hatilah engkau Labu...... nak kata apa.......
anakmacho Post at 16-8-2011 00:05

Saya berhujah berdasarkan point2  dan kaedah2 yg digunapakai untuk menjelaskan huraian pada point tu...So,sekiranya ada kecenderungan untuk memutar2kan kata,maka senanglah nak tangkap kelemahan kat situ...

Ni jelah modal ustaz sirri bila berhujah..

lebih baik dari menokok tambah, mengubah suai &mengada-adakan ke atas Allah akan kedustaan

Wallahu A'lam