CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 50157|Reply: 480

Balik Kampung Tapi Tidur di Hotel

Close [Copy link]
Post Last Edit by cmf_iddine at 6-9-2011 18:03

Beraya di kampung suasana lebih meriah berbanding di bandar.

]tapi sekarang ni macam ada trend pulak balik kampung tapi tidur di hotel..berjumpa kaum keluarga masa pagi atau waktu siang hari raya bila malam tidur di hotel sebab keselesaan.klu tengok dlm suratkhabar pun banyak iklan promosi bilik hotel masa hari raya..

Dalam majalah 'Wanita' baru2 ni pun ada menyebut isu ini trend beraya 'melayu urban'..

apa pendapat forumers..

Rate

1

nape beraya kat hotel?ape jijik sangat ke nak balik umah ayah bonda?

Mace ni...barulah urban....

kalo adik beradik ramai tp umh kcik je,takpe la kalo nk dok hotel pon.
pastu,balik bkn  bwk bdn je,brg2 lg.pastu nk kna berebut jamban plak pagi2dh mcm dok asrama plak.
so utk keselesaan masing2,better la ada yg dok kat hotel.ada yg dok kat umh

Rate

1

Salam.

Intro : Auntie tidur di rumah sendiri bila berhari raya. Sbb jarak rumah auntie dgn rumah ibubapa & mertua kurang drp 45 minit. So auntie berhari raya di kedua2x rumah tiap2x tahun. Tak tidur di rumah ibubapa ataupun rumah mertua ataupun hotel.

Tapi auntie rasa tak salah jika tidur di hotel bila pulang berhariraya sbb2x yg berikut:

1. Rumah kg dah penuh dgn mertua, ipar duai dan anak2x masing2x. So boleh buka puasa & berborak sampai subuh. Tapi bila nak tidur, biarlah dlm keadaan selesa & pulang ke hotel utk tidur jer. Bukan bercuti di hotel yer! Tidur di hotel jer!

2. Rumah kecil & sesak, bilik air tak cukup - kena berebut2x. Mana yg nak kencing, mana yg nak uhuh (berak yer, not lucah!), mana nak ambil air sembahyang. Ada yg pembersih, ada yg kurang bersih menggunakan tandas - kena byk bersabar. Sekurang2xnya kalau duduk hotel, boleh bersiap dgn selesa di subuh raya sebelum pergi sembahyang raya dan ke rumah ibubapa @ mertua. Stress level kurang dan mood baik serta dpt rihat yg cukup sebelum mengunjungi rumah sanak saudara yg lain.

3. Kalau tidak mesra rakyat dgn iparduai or mertua, kalau duduk di hotel, boleh juga kurangkan stress & dosa. Stress sbb kena hadap muka org yg tak disukai dlm jangkamasa panjang. Dosa sbb dlm hati mesti berkata2x dan cuba cari kesalahan pihak yg tak disenangi. Ia juga dpt mengelakkan pergaduhan sbb kita tahu bahwa kita cuma endure/harungi masa bersama "musuh" dlm jangkawaktu tertentu jer - limited time frame!!

4. Paling penting, ibubapa @ mertua mesti diberitau awal2x bahawa anda nak bermlm di hotel. Tengok dulu penerimaan diaorg. Maklumlah lain org, lain persepsinya, tambah2x kalau yg mementingkan adat budaya dahulu. Ini mengelakkan perselisihan faham dgn mereka. At least kalau org luar/lain tanya, mereka boleh menjawap dgn konfiden, tak der lah diaorg drop water face!

Masa berputar, zaman beredar, so kita kena widen our thinking horizon. Perubahan akan berlaku dan kdgkala kita kena menerimanya dgn positif. Insyallah. Amin.

Rate

1

kalau me tidak kot..
sbb malam raya ni selalu berkumpul reramai.. best gila..
cita pasal kisah lelama sampai ke pagi..
kalau tidur kat hotel tak merasa semua tu..

Follow Us
theres no right or wrong in this. bergantung kpd keadaan memasing. ada family yg mmg rapat boleh lepak borak2, makan2, masak2, main mercun sampai pagi. ada family yg kul 10 rumah dah sunyi sepi. ada family yg awal2 dah plan nak gie raya rumah mana dulu (1st raya nie) sbb kat umah x de makanan (x pernah masak). ada family sebelum raya dah siap2 nak gie holiday, cruise, etc.

aku lak, 1st raya.. jumpa parents.. adik beradik, sedara mara/sepupu terdekat.. pastu blah.. balik kl, tido. sesaper nak carik aku, boleh online.

fun beraya ngan parents, adik beradik, sedara mara terdekat, sepupu, kengkawan. aku start hangin bila ada sedara mara yg x berapa dekat dtg raya ajak join mlm, citer politics, ajak jadi investor...

Rate

1

aku start hangin bila ada sedara mara yg x berapa dekat dtg raya ajak join mlm, citer politics, ajak jadi investor...
mziskandar Post at 21-8-2011 12:08

satu sbb napa aku rela dok dapur jadi tukang bancuh air or tukang refill kuih...   xkoser nak dengar ceta2 camni... tu blum campur ceta masuk bakul angkat sendirik... mcm la diaorg jer yg keja besar, kita ni kuli batak

ada je sedara aku kalo balik kampung tido hotel, nak kata rumah tok aku tu kecik xde la pulak. luas je boleh muat 12 family, lagipun dieorang nie x rapat ngan sedara mara belah terengganu. dan nampak ketara kalo ada majlis apa2, sedara aku nie lebih jadi tetamu je dari jadi tuan rumah. datang lepak makan pastu balek, tinggal la sedara mara lain terkulat2 duk urus kenduri....

mula2 plan nak tido hotel raya kali ni kat kg hb.
raya segan sbb umah PIL,adik ipar duduk tp mlm raya balik umah keluarga dia sendiri.
so tinggal ngan MIL ajelah,sunyiiiii.x rasa mcm hari raya.

last2x jd sbb pk2 balik mcm membazir aje duk hotel.hadap ajelah apa yg ada.

Beraya di kampung suasana lebih meriah berbanding di bandar. tapi sekarang ni macam ada trend pulak  ...
cmf_iddine Post at 21-8-2011 09:29
Dah lamapun macam ni, abang aku umah banglo, mak aku umah teres kos rendah, anak-anak semua dah kahwin, semua ada ego, tak nak tidur golek2 campur2, mak aku lak jenis tak pernah tegur....so untuk mengelakkan kesesakan abang aku bw amak bini tidur hotel.....lantaklah, ada aku kesah...jgn minta duit aku sudeh

i baru plan nak tido kat hotel bila balik umah MIL.umah dia memang muat.sbb in laws bape kerat je ada........tp ada sebab lain tu psl nk bermlm kat hotel...tp takut nanti kena bising...macam mane nak buat ek ?

Family aku mostly redah aje tido bergelimpangan. Nak kata kitorg ni jenis kampung tak la jugak sbb semua dok KL, keje ok and ada degrees.

Kalau rumah tu tak muat, boleh je tido hotel. Tapi kalau saja-saja, aku rasa macam tak appropriate plak.

Tapi bukan itu yg menentukan kemeriahan raya. Kalau duduk rumah tapi muka macam cuka tak mau cakap ngan org, susah juga.

rumah aku lak memang tempat family semua berkumpul masa raya...except kakak sulung, sbb dia nak beraya di KL dulu kemudian baru balik ke rumah aku. Anak dia yg no 2 tu memang tak pernah nak tido kat rumah aku....sbbnya rumah aku tak de aircond.....anak beranak mesti lepas raya balik ke KL, tak pun tido kat hotel.

yg bestnya yg lain tu semuanya tido kat rumah aku...bergelimpangan tido kat hall.....dah macam rupa orang pelarian lak.....masa ni lah ramai2  dok borak2 , atau tengok TV ke....tak pun ada je yg nak pegi beraya rumah sedara mara.  Kalau sapa2 yg byk duit tu, adalah yg sponsor bunga api....so ramai2 lah kat luar tengok bunga api.

bagi aku ni lah kemeriahan berkumpul ramai2.....

TT silap tajuk nih.. patut "Balik kg beraya tp tido hotel".. mane ade org beraye kat hotel.. melainkan mak sedara die paris hilton..

kl close.. syok la tido serumah...

kl takat setahun sekali je balik.... buhsan wei.. better lah tido kt hotel...

Reply 15# ajis_kg

my family berkumpul kat rumah i la raya, sbb mak i dok dgn i kan. syukurlah sbb SIL/abang beli rumah setaman (selang satu rumah aje) jadi bila ramai2 tu nak mandi/tido apa semua blh tumpang rumah dorang separuh.

mertua abang tu orang daerah sini jugak, so abang/SIL blh pecut 10mins je nak balik rumah mertua ke, rumah sndiri ke.

abang nak kutip cili/daun kunyit/kesum pun main rembat aje kat rumah i. aritu abang dtg rumah siap sidai baju atas bahu aje, tak sarung ke badan pun sbb panasss.... stail kampung dlm taman

klu aku la kn,aku xkn ketinggalan saat2 berkumpul bersama keluarga n adik bradik ni.bila dh besar ni+msing2 dh ada fmly+kerjaya+dok jauh jarang blik=aku akn mmg tunggu saat2 begitu.bestt wooo.tp Alhamdulillah lah sbb rumah mak pak aku luas.byk g ruang nk bergolek2.hi3.mostly mmg ada bilik sndri..cume ada yg rela sndri tdo ruang tamu.

da biasa dengar pon. da kalo balik kg. rumah da tentu full hse. tdo entah mna2 cerok. tilam n bantal xder xpa lagi. ni tikar tok landing pon x hader. nyamok jgn la cerita. byk la plak.

bilik air plak 1 jer. camna nk support ahli2 rumah yg ada dlm 20~30 itu. mkn kdang2 pon cukup x cukup ja. balik mmg la blik. kan kta x hormat org tua plak.

so, for comfortable y not tdo otel biler mlm n siang raya sama2.

Bestlah apee.... Xde la bole nak ngamuk, asyik2 kitaaaa ajer kena basuh pinggan....
Kalau ramai tukang makan tp tukang basuh pinggan tu muka yang sama ajerrr bole bergaduh jgk dgn laki tauuu... Haaa...

Eh. Lupa lak aku duduk skali dgn mertua.