CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Dr.Rakyat

Q&A Untuk Sesiapa yg Memerlukan Nasihat Doctor

salam.dok pasal ubat tkde boleh hilangkan parut tu tp ade bebrp kawan saya ade guna kan bio oil/mederma memg berkesan..

macam mane nak hilangkan senggugt yg terlalu teruk?ade kesan sampingn tk kalau minum 3in1 kacip fatimah pada permpuan/tgkat ali pada lelaki sebab dlu ade berita masuk pasal tk berp elok 3in1 kan..

minta penjelasan..tq

salam dr. sy nk tnye..... skrg sy pregnant 3 bulan dn bru smlm sy minum air tebu....smpai skarg sy terasa senak perut....adakah boleh meyebab kn keguguran.....tp tiada darah pun yg keluar....

Reply 38# Dr.Rakyat

thanks a lot doc! i akan inform  doc as soon as kawan i dh wat biopsi tu nnt ye...x tau la knp doc yg kwn i refer tu leh easily suggest wt operation tu?!tp kwn i tu pn lum setuju lg,dia mntak tangguh smpai thun dpn...btw,fibroadenoma ni pn leh mkin mbesar @ jd kanser ke?yg i google, it knowns as non-cancerous breast tumor...

salam dr. sy nk tnye..... skrg sy pregnant 3 bulan dn bru smlm sy minum air tebu....smpai skarg sy t ...
aienamri Post at 5-10-2011 16:15

sy pun nk tau jawapan ni

tp klu ikutkan nsht dr org dulu2..tebu x boleh mnm kan. sepanjang sy pregnant mmg x usik pun air tebu.
kelapa pn awl2 x berani nk mnm. sy start mnm ms kandungan dh 8bln

Post Last Edit by Dr.Rakyat at 5-10-2011 16:42
salam dr. sy nk tnye..... skrg sy pregnant 3 bulan dn bru smlm sy minum air tebu....smpai skarg sy t ...
aienamri Post at 5-10-2011 16:15

Dari segi Western Medical Practitioner, memang tiada "pantang" dari segi permakanan maupun minuman.

Pada pendapat saya, puan mesti TERLALU banyak bergerak / berjalan dua-tiga hari ini.

Cuba puan banyakan rehat dan baring atas katil, relek je.......u akan notis  perkembangan yg baik.....NO WORRIES.

Its normal bila pengerakan ibu yg mengandung especially bila selepas 6 bulan mengandung tu lebih atau keterlaluan dalam pengerakan badannya dalam aktiviti harian maka......thats what u will get....

Harap dapat membantu

doc..ada 1 soalan.

A br lepas period. lepas seminggu period tu tanda2 nk period dtg lagi.
breast sakit,ari2 sakit, pinggang sakit, tp 1 je beza..ada rasa mual2. bila test negatif.
boleh explainkan x mcm mana boleh jd mcm ni?

Follow Us
Thread yang bagus..t.kasih TT kerana sudi berbakti di sini..
saya ada soalan nak tanya,adakah berlebihan menelan pil duromine boleh mengganggu kelenjar peluh seseorang,seperti lngsung tidak berpeluh walau pun melakukan macam2 exercise?...

salam dr.

saya nak bertanya ...saya slalunya kalau doc amik darah iv kt lengan or atas tapak tangan..saya akan pitam sekejap...lepas tu terjaga dan muntah. persoalan saya; ada kemungkinan tak kalau saya masuk OT dan melihat surgery, saya akan mengalami nasib yg sama apabila melihat DARAH ORG LAIN? kdg2 masuk hospital pun saya pening2..tp masih boleh diatasi dgn minyak2 angin cap kapak etc.....

ada cara utk atasi x? ianya berkaitan dgn kerjaya sy juga...saya igin mnjadi medical rep dan sy dipahamkn kdg2 kenalah masuk OT sbb kite yg supply brg2 tu kt doc jadi kena ada la kt situ semasa nak menggunakannya....

Post Last Edit by zaida at 6-10-2011 10:25

salam..
saya bercdg utk pregnant dlm jangka waktu terdekat.. cuma masih dalam keadaan takut2 sbb saya dah 3 kali bersalin secara c-sect... tahun 2005, 2007 dan 2009.. pernah buat laps tahun 2003, pernah buat DNC tahun 2006 dan terbaru baru lepas manjalani operation buang batu karang dan hempedu 3 minggu lepas...

saya takut ada risiko.. maklum la dah banyak kali buat operation... dan jarak anak2 terdahulu yg rapat...

saya pernah mintak 'ikat' lepas bersalin anak no.3 tp gynae tak bg sbb masa bersalin anak no.3 umur baru 29 tahun... doktor kata terlalu muda untuk ikat.. takut lepas 3-4 tahun saya teringin nak baby dan masa tu dah tak boleh buat apa kalau dah ikat...

harap dpt beri pendapat selamat atau tidak, atau apa risiko kalau saya mengandungkan anak ke-4 dan secara amnya sy tau mmg akan bersalin secara c-sect juga... tq

Wow! banyak pertanyaan jugak ni......

Saya nak minta maaf kerana sejak semalam dan hari ini, i agak sibuk dengan subjek  "pemulihan genetik" yang dipaparkan olih seorg member di forum ni......thank you Kerro for the PM and information......i think this is going to be a very very BIG breakthrough!!!

Jadi, saya akan kembali menjawab semua soalan2 tuan2 & puan2 malam ni.......harap tuan2 & puan2 boleh tunggu kejap ya.

Sorry....see u all tonight.

Wow! banyak pertanyaan jugak ni......

Saya nak minta maaf kerana sejak semalam dan hari ini, i ag ...
Dr.Rakyat Post at 6-10-2011 13:07

Dr.rakyat skang ni dh ramai peminat
membantu kami2 yg dlm kekeliruan..x pe..kitorang tunggu

Salam Doktor...

Nak buat sedikit pertanyaan ttg penyakit yg dialami oleh suami KQ.

Chronology of event adalah - suami KQ adalah seorang footballer masa mudanya dan lebih kurang 6 tahun yg lepas suami tiba2 mengalami sakit yg teramat sgt (seperti mencucuk yang berterusan siang dan malam) di bahagian pinggang hingga kaki.. sakit yg x membolehkan suami untuk duduk, baring, jalan dan lain2. sgt2 helpless dan meraung dengan kesakitan yg dialami... setelah ke hospital dan klinik swasta, doktor mengatakan suami KQ mengalami tissue injuries so nothing much yg dorang bley buat hanya setakat bagi pain killer. menurut doktor, as time goes by, tissue akan recover sendiri so suami kena sabar dan kena rehatkan kawasan yg sepatutnya...

kesan dari penyakit tu, suami sehingga kini jalan agak terdengkot2 dan sukar untuk mengawal air kencing (pada mulanya pembuangan air besar jugak tp dah boleh control skang)... tiada daya kemutan di kawasan dubur dan tidak dapat "merasa"  atau kebas dibahagian paha kanan. selain dari itu suami ok... kelakian dan sebagainya...

masalahnya... KQ kurang yakin dengan explaination doktor sebelum ini sebab pada pengamatan KQ yg kurang arif tentang medical, x kan lar tissue injuries di bahagian antara bawah punggung dan peha boley menyebabkan kesan berpanjangan (6 tahun suda) i.e. pembuangan air kecil dan rasa kebas di peha kanan yg berterusan...

ada x pertimbangan lain dari doktor dari segi perawatan dan apakah sebenarnya yg berlaku kepada suami KQ...

salam dr.

Ada sedikit pertanyaan...DIFLUCAN itu apa??..dan apa fungsinyer??..apa kesan jika di ambil secara berlebihan??..boleh breastfeed baby ke kalo consume ubat ini??...consume cuma sebijik...150mg....bahaya ke kalo breastfeed baby??

dan sebenarnyer DIFLUCAN ni utk prevent dr sakit apa?.

doc..ada 1 soalan.

A br lepas period. lepas seminggu period tu tanda2 nk period dtg lagi.
breast ...
akudancinta Post at 5-10-2011 17:01

Pada pandangan saya, its a hormonal transition period dimana selepas period, badan akan mengalami transition atau pun hormonal balancing didalam setiap wanita. this period will take up to 24 jam ataupun lebih dalam 14 days......jangan bimbang kerana ia adalah satu fungsi semulajadi di dalam badan kita. Some people got , some people dont have.

jadi, nothing to worry........tapi kalau 3 bulan berturut-turut pun sama, saya syorkan anda berjumpa dgn doctor sakit puan untuk HRT. Tapi, secara peribadi, i tak setuju dgn HRT......just relek and follow up let me know the second month ok?

Thread yang bagus..t.kasih TT kerana sudi berbakti di sini..
saya ada soalan nak tanya,adakah berle ...
nickname Post at 5-10-2011 21:18

ish......jangan main2 dgn obat ni!!! bahaya....overdose akan menyebabkan KEMATIAN!!!

Gemuk sangat ke ni sampai nak obat macam tu??? please let me know what is your dosage!

Banyak cara yg lain dan cara yg sihat untuk turunkan berat badan........i tak kan encourage u ambik obat tu!!!

salam dr.

saya nak bertanya ...saya slalunya kalau doc amik darah iv kt lengan or atas tapak tang ...
ayu_ludo Post at 6-10-2011 08:24

Minta maaf......apa yg dialami oleh anda itu bukannya penyakit tetapi phobia (ketakutan).....yg kita panggil "Haemophobia".

Tiada obat untuk merawatnya........hanya dari "CONSISTENT Training" bersemuka dgn phobia u saja yg dapat mengatasinya.....

Secara kesimpulannya........its a psychological problem.....tapi jangan salah pahamnya......psychological problem dalam phobia ni tidak bermaksub bahawa something wrong with ur otak, ok

salam..
saya bercdg utk pregnant dlm jangka waktu terdekat.. cuma masih dalam keadaan takut2 sbb sa ...
zaida Post at 6-10-2011 10:24

NO PROBLEM!!!

Selamat, TAPI susah untuk si ibu kerana pengerakan u adalah terhad dan u akan berada diatas katil 80% of the time......kalo u boleh take it, then it should be ok........talk to doktor sakit puan atau pum any O&G....mesti dia org dapat menbantu.

Salam Doktor...

Nak buat sedikit pertanyaan ttg penyakit yg dialami oleh suami KQ.

Chronology ...
kingdom_queen Post at 6-10-2011 17:44

Go for "Neurologist" for opinion......dari pengalaman saya......that is a serious Nerve damage.......neuro damage ni mengambil masa....dan since hubby u aktif dalam sukan, memang susah untuk pin point bila dia dapat kecederaan tu......

Sebagai contoh, Rugby....banyak pemain Rugby yg mengalami nuero problem sebab mereka ni lasak dan ROUGH dalam permainan..... pada permulaannya u takkan rasa ape2 tapi bila neuro damage tu getting more and more serious.....then big problem!

Neuro ni adalah sistem isyarat kita....bila sistem isyarat ni dapat gangguan, maka banyak benda dan fungsi lain akan terganggu ataupun tidak dapat di kawal.

go for neurology department di mana2 hospital, get a check up and PM me the report for further advise ok...

salam dr.

Ada sedikit pertanyaan...DIFLUCAN itu apa??..dan apa fungsinyer??..apa kesan jika di am ...
hunny_bunny Post at 6-10-2011 18:22

Diflucan atau pun dikenali sebagai FLUCONAZOLE, adalah sejenis obat untuk membasmi fungus. especially untuk bahagian vigina pompuan......

Fungsinya ialah mambasmi bau tempat kemaluannya dan fungus infection di bahagian itu.....

Kesan sampinganya memang teruk dan banyak.....

Jadi kalau nak buang bau tu je, banyak lagi alternatif....antara yg paling berkesan dan popular ialah memakai PAD berherbal....that solve all the problem....takya nak obat2 yg ada kesan sampingan tu....

Reply 59# Dr.Rakyat

tp iols xde pun keputihan...yg ade tetibe iols bleeding walaupun da lepas seminggu period....hmm...Doc ckp kene infection...yela kot sebab iols demam teruk....
dr.rakyat xjwb soklan...kesan sampingan spt apa...dan boleh ke breastfeed baby bila consume ini ubat??