CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 29935|Reply: 133

Masalah Hubungan Dengan Keluarga Mertua, Tidak Serasi

Salam semua,

Saya nak minta pendapat semua berkenaan isu menantu vs mertua..saya akui saya bukanlah menantu yg pandai mengambil hati mertua..Sejak berkahwin lebih kurang 2 tahun lebih saya masih lg mempunyai masalah komunikasi dengan mertua dan keluarga mertua..pernah cuba untuk berbual kosong dengan niat untuk mengeratkan lagi hubungan kami tapi tidak berhasil kerana saya akan cepat bosan dengan sikap keluarga mertua yg suka bercakap perkara yang tidak masuk akal dan bagi saya hanyalah sia-sia..untuk pengetahuan, saya kenal mertua hanyalah pada hari pertunangan saya kerana saya dan suami kenal di bumi selangor walau kami berasal dari daerah dan negeri yg sama di kelantan..rumah saya dan suami boleh dikatakan hanya mengambil masa 15 minit perjalanan..

Saya dibesarkan dalam keluarga yg sederhana dan sgt menjaga tutur bicara..contohnya:ibu bapa saya tidak pernah bercakap soal 18sx di depan anak²..sekiranya ada masalah kami berbincang secara tertutup antara satu sama lain..tapi berbeza dengan keluarga mertua yg suke membicarakan hal ini secara terbuka..saya juga agak terganggu dengan hal ini disebabkan anak² saudara belah suami akan mendengar apa yg dibualkan..dan dari tutur bicara anak² saudara belah suami mereka nampaknya telah terpengaruh sehinggakan bercakap perkara² yg tidak sepatutnya diketahui oleh budak berusia 6 tahun kebawah..saya sgt risau mengenai perkara ini kerana saya juga mempunyai seorg anak perempuan yg berusia 1tahun 3bulan dan sy takut anak sy terpengaruh..

Mertua saya dirumah sering berkemban dlm kata lain hanya memakai kain batik yg dililit di atas dada walau anak menantu ada dirumah yg mana sgt berbeza dgn ibu saya yg sering memakai tudung sekiranya menantu ada bersama..permulaannya dulu saya sgt terkejut dgn perkara ini..dan jika saya pulang bercuti di kg dan tidur di rumah mertua, saya dan suami akan tidur di luar kerana bilik yg tidak cukup ini sering menimbulkan perasaan tidak selesa pada saya yg membuatkan sy berat hati utk bermalam di rumah mertua sekiranya pulang ke kg..ini kerana dalam rumah tue ada abg ipar dan biras yg bukan muhrim..so, agak x selesa nak baring dgn adanya mereka²  nie..suami jgk perasan yg saya berat hati waktu dia ajak saya tido rumah mak dia..tp, sebab nk jaga hati suami sy ikutkan je..

baru² nie, ada isu berkenaan abg ipar yg main kayu tiga belakang wife dia yg juga biras saya..dan wife dia tue dpt tahu..mereka tuduh sy yg bgtau sedangkan sy xtau pape pasal hal nie..wife dia mintak cerai..tp dipujuk oleh keluarga mertua..bkn hanya bru sekali tp dh byk kali..cme yg last nie wife dia dh xleh tahan tue yg mintak cerai..yg sy peliknye mak dan adik beradik dia mcm x kisah walau tahu abg ipar nie curang..dan kesian suami sy kene serang dgn mak dia..pastu tuduh sy yg jd punca bgtau wife abg dia tue..sdgkan sy dan biras sy nie jarang sgt berckp..isu buatkan sy xnak blk kg..if blk kg pun sy xnak pegi rumah mertua..bukan ape geram dgn sikap diorg yg dh buat salah tp xnak mengaku dn masih lg cover line..

tp sy mengalah sbb suami ajak bermlm rumah dia..dan keluarga mertua blh plak buat² mcm xde ape yg terjadi..sy pening memikirkan sikap diorg nie..dan mertua sy nie ada byk suami dgn kata lain kahwin cerai..termasuk yg last nie je dh 4 suami dia..dan yg last nie pun bercerai jgk..sy x pasti apa masalah dia tp dr apa yg sy perhatikan dia x jaga mkn minum suami dia..pakaian pun serabai je..maaf ckp tp nie yg sy tengok..sbb dr kecik sy dh biase tgk mak yg selalu serve ayah sy klau nk mkn..mkn berhidang..mak selalu jaga pakaian dia..pkai cantik² walau kt rumah..lepas mandi pun x berkemban tros pkai baju nga kain batik..

saya nak minta pendapat korang semua macamana sy nak tangani masalah nie..klau blh sy xnak tambah lg masalah dgn keluarga mertua..tp selama 2 tahun lebih kawen nie mcm tue jgk ble sy blk kg..sy risau dgn perkembangan anak sy..klau xnak bg bergaul nanti ckp sy nie anti plak nga diorg..klau bg sy tkut anak sy terpengaruh dgn bahasa dan perckpan diorg sedangkan bila dgn sy, sy jaga pertuturan anak sy..sy dh cbe cari thread psl nie tp xde..harap boleh membantu sy..sy sayangkan suami dan x nak sbbkan perkara nie nanti akan timbul isu antara kami..

Rate

1

balik lah demi ketaatan pada suami ... besar ganjarannya walaupun terpaksa memendam rasa ...

pada masa yg sama cerita kat suami perasaan serba-salah itu secara baik ... semoga dia paham ... tapi lelaki kelantan susah la sikit ...

saya stop di sini sahaja sbb saya tak berapa berkenan perangai org kelantan ... tak mau komen lebih2 ...

Reply 2# kudajantan77

Terima kasih atas nasihat..memang x pernah membantah klau suami ajak balik cme agak keberatan sbb sy pasti akan jadi mcm org asing ble kat sana..nak mkn pun segan..suami pun mcm tau pasal nie tp rasenye dia x blh nk buat ape sbb tersepitkan..kenapa ye x suke org kelantan klau blh syer..

ceritakan masalah zaza ngan suami pelan2..zaza bukan duduk serumah pun kannn...kurangkan kunjung mengunjung ke rumah mak mertua...berkunjung jika perlu..tak perlu amik tau hal2 belah mertua...dia nak berkemban ker apa ker..biar kan..kang bila ditegur dah lain pulak ceritanya...tak perlu amik tau gosip2 derang...lebih kurang buat hal sendiri...tapi dalam masa yg sama jaga baik hubungan dengan belah2 suami...

siyesly ckp ....menda2 cmni la kalo biar lama2 akan jd barah dalam rumahtangga.
solution yg as other people ckpkan akrs ade btlnyer ....ko kn gk try terima famili blh sana smbil perlahan2 racun skit hubby ko tuk terima pendapat ko ....

bg aku, ko la yang kene pandai main kan peranan dalam mendidik anak ko...
kalau setakat balik jarang2 bukan tetiap minggu pn,
anak2 ko xde sempatnya nak terpengaruh sgt dgn pangai sepupu2 dia tuh...
dan xsalah kot kalau ko rasa ko nak sekat anak ko bergaul rapat sgt dgn sepupu die...
anak kite, suka hati kita la mcm mana acuan kita...
orang lain mana boleh masuk campur, ko pun jgn masuk campur hal dorg...
sal perangai mentua n ipar duai tuh,
ko xyah la amik port sgt...
family orang lain dgn family sndr, memang xkan sama...
tp kalau ko ckp kat hubby ko ttg nie,
sikit sebanyak ko akan kecilkan hati die...
so better ko xyah fikir sgt la...
jgn rapat sgt tp still jaga hubungan baik ko ng PIL...
apa2 jadik xyah masuk campur...
lantak diorang la mcm mana pun sebab ko dibesarkan bukan cara tuh...
jaga family ko je elok2...huhu

Follow Us
Reply 3# zaza86

tkyah citer la ... nanti ramai yg sakit hati ... kalo tanya acik2 FD dorang tau la saya anti-kelantan puak pembakar stadium ... i should keep my mouth shut ... no further comment ...

Reply 4# pehbedah

Terima kasih ye atas nasihat..InsyaAllah akan perbaiki dari masa ke semasa..

dik.... dah nama kawin kan... yu bukan kawin dgn suami jer.. kawin lah sekali dgn mak & adik beradik suami... dh itu perangainya.... nak x nak walau pahit kena terima... dan dh mmg gitu cara hidup derang, yu x leh ler masuk terus nak change style derang camtu jer.... apakata, yu tunjukkan contoh teladan yg baik kt derang.. mgkn dgn contoh yg baik akan menyebabkan derang akan malu sendiri dan tersedar... dalam masa yg sama jgn lupa berdoa pada Allah agar terbuka hati mereka untuk berubah.... dan ingat, manusia x boleh berubah sekelip mata... kena amik masa.....

Reply 5# juju_amin84

Dah try cube tuk trime tp mcm berat je..mcm ade je yg x kena di mata nie..kekdg mmg wat xtahu je tp kekdg ble trpk mesti dok pk je..

Reply 6# ieyda

mmg btol ape yg ieyda ckp tue..tp selalu yg sy tgk budak nie dia akan ikut pe yg dia dgr sekejap-sekejap tue je..tambah lg sama baya dgn diorg mesti diorg nk seronok je..dh try mcm x bg rapat tp suami plak mcm tgk pelik kat sy..nk explain lebih² tkut suami terasa..pernah la jgk ckp nga anak depan anak saudara suami bgtau yg ini x btol x blh ikut..tp mertua plak back up ckp ala budak² mane tau if kte ckp cmtue..erm nak menjawab kang mertua..serba salah jadinye..

Reply 7# kudajantan77

Ooo yeke..oke xpe..terima kasih atas nasihat dan juga komen..

Reply 9# carly_lah

InsyaAllah boleh terima cume x brape nak IN je..cuba jgk lapangkan dada wat x nampak je tp rse sakit je hati nie..

ade ape dgn org klate...

Saya dah cbe tuk berbaik, selalu jgk belikan kain pasang dan tudung tuk mertua..tp smpai skrg sy x pernah tgk dia pkai atau buat baju sdgkan dia tukang jahit..pernah bg kerongsang jgk dan sama jgk x pernah pkai..bkn nk komplen ke ape tp hari raya sy jgk ada bg duit raya kat dia..tp x pernah dia ckp terima kasih..klau salam saya cium tangan dia dan cbe tuk kiss pipi dia tp dia mcm menolak..teringin jgk ble tgk menantu org lain berpelok tepuk tampar dgn mertua diorg..

boipren iolss ore klate name apek...

AKUM PON X PANDAI AMIK HATI..

CARA AKU SNG...
DEPAN MIL AKU DIAM JE... JANJI AKU HORMAT DIA .. DA LAH KAN..

Reply 17# AniSani

Selalu jgk buat cmtue..hubby tegur..nape senyap je..sbb ble blk umah mak sy, sy byk ckp..sy ckp xtau nk ckp ape..sbb hubby mmg tau sy nie klau dgn dia byk jgk ckp..xmo gtau hubby lebih² tkut dia terasa..

ak teruja nak tau kenapa mertua tetiba bole tuduh tt yang cerita xde angin masakan
pokok bole bergoyang....

aku rasa TT punya MIL mmg tipikal asal tempat 'jin tendang' di kelantan..

maaf TT, ai pong org kltn juga, dan smpai ke hari ni still balik kg kalu cuti. KL ni keja je.. sedara mara sume duk kg lagi.

setahu sy org ktln ni agak islamic la jugak, kan ramai org nik aziz tu. family ai pun mmg pakai tudung dpn ipar duai.. turun umah terus pakai tudung.. xde ckp 18sx bagai.. kalu mak ai ada tersebut pun, masa kami berdua je... sgt jaga tutur kata. xde maki hamun. nak ckp benda salah pun bisik2 je. beza sikit dgn ai, ai ni kalu menegur suka ckp to the point.. bukan ayat kasar, cuba terus pada isi je.

Mak ai x pernah kuar kltn pun.  xpandai membaca pong, dan ai boleh declare she is the most tipical kltanese. so, ai rasa MIL TT ni mmg cara idup gitu la. TT mmg kena tabah. penah dgr ayat 'mengajar melalui teladan?'.

maksudnya TT mengajar dgn 'action' bukan kata2.. cuba TT buat mcm biasa, bertudung kat umah MIL,  ckp lembut2 mcm biasa, kalu kena tido luar pun still pakai tudung (mmg menyeksakan, tp tu la..sabar dan tabah..)

anak TT akan ikut apa yg TT ajar, dia xakan ingat perangai MIL TT atau sedara mara belah sana unless TT duk serumah dgn MIL. setakat sethaun 2 akli balik time raya mmg xde masalah .

itu je pandangan saya, gud luck dan semoga bertabah TT {:4_181:}