CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: nsputeri

Wang / Belanja Hantaran...Memang Macam TU Ke? - MINTA PANDANGAN

Post Last Edit by Hana at 16-2-2012 14:06
Terima kasih semua...
Saya dah bertunang....jadi tak leh dah nak buat camana nasihat tu..... betull ...
nsputeri Post at 16-2-2012 13:47

setan tgh cucuk tu..
rm5ribu utk perbelanjaan sendiri, tinggi jugak..ape kata, mintak tunang share..
orang lelaki, kalau dah sayang..semua bagi..
selagi blum jadi bini,senang ajer nak mintak..

Jiran2 aku sumer csmni..duit wang hantaran utk kenduri..yer la..sekarang katering satu kepala dah berapa...tu tak masuk duit makan masa nikah, rewang, org dtg bagai...

Duit org kasik, utk top up ape yg patut...ade lebih, rezeki depa..

TT takyah nak dok pikir sgt la...anggap jer derang nak buat yg terbaik utk tt...klu pikir, ti mbul lak rs sakit ati..tak baik lak camtu..

aku tataw org len...

aku dulu kawin thn 2008...hantaran n maskawin 7k lebih...sebahagian parent guna wat kenduri...lebihnya lepas majlis lam 3k parent bagi buat beli barang kemas..
mak kata...kalo dia berduit...mmg dia nak kasik aku bulat2 duit hantaran tu buat simpanan...

alhamdulillah...abih kenduri,,,utang pung tadak...semer setel... + banyak jugak sedaramara yg tulung...ada yg sponser kambing.. ada yg sponser beras..gula.. banyak sep kat situ...lembu pung masa tu dapat murah dari rega pasaran sbb beli kat pak menakan sendiri... bunga telur pung aku buat lam 100 bijik jah...ari kenduri...telor tu beranak jadik dekat 2k bijik...

senang ceta...kenduri kawen aku dulu...takde mende merepek2... pelamin pung takde...photographer pung ikutkan takmo amek...tapi FIL suh amik jugak n dia bayokan...baju nikah aku abih tak sampai pung 2ratus.. bilik penantin abih tak sampai pung 3ratus...sempoi abih...lantak sana kalo ada yg nak komplen bilik pengantin tak cantik...ada aku kesah?

yg penting nak idup lepas majlis yg sehari tu...tak kose aku nak perabih tuk hari tu jah semua...sblm kawen aku awal2 dah ckp kat parent/pak menakan/jiran...aku takmoh buat kenduri beso2...nak sep duet...aku kata...wat kenduri bihun goreng sudah...pastu kena luku ngan paklong aku...

kena tengok masa akad nikah nanti.

kt belah pantai barat, mas kahwin dah ditetapkan utk satu2 negeri, contoh RM90... so RM90 ni mmg mutlak utk pengantin perempuan. kalau hantaran, contoh RM9,000 tak masuk dlm akad sbg mas kahwin, so hantaran tu bukan hak mutlak pengantin perempuan, keluarganya boleh gunalah duit ni.

tp kt pantai timur, hantaran itulah mas kahwin nya.  contoh hantaran RM9,000...so masa akad nikah RM9,000 disebut sebagai mas kahwin dan RM9,000 ni hak mutlak pengantin, parents takde hak. sbb tu pengantin perempuan pt timur ni lepas kawin boleh beli barang kemas tp kalau nak bagi jugak kat parents, terpulanglah.

duit pemberian tetamu tu, biasanya bagi je pd parents. terpulanglah parents nak bg ke tdk pd kita.

kt pantai timur, duit pemberian tetamu utk rumah pengantin lelaki (sambut menantu) biasanya akan diberi pd pengantin perempuan... kalau tak semua pun, sebahagian drnya.

kt pantai timur, duit pemberian tetamu utk rumah pengantin lelaki (sambut menantu) biasanya akan diberi pd pengantin perempuan... kalau tak semua pun, sebahagian drnya.
wawin Post at 16-2-2012 14:30

alamak!!! ye ke? patut la dulu FIL suh aku amek duwet salam2 tu...tapi aku tolak...sbb dengar dia perabih tuk wat kenduri sambut menantu pung gerun...aku ckp kat FIL..."takpe la...amik la kat abah... buat kaver kenduri" pastu kena gelak lak ngan dia... "tak de maknanya...kalo nak kaver kenduri takde nak cukup banyak tu..."kata FIL... sampai skrg daku tataw sape amek duwet tu...sbb setahu aku PIL mmg tak amek duwet tu...n aku pung tak amek jugak...malu nak amek kekdahnya masa tu...cer kalo offer skrg tgk?

Post Last Edit by alisya05 at 16-2-2012 14:46
kena tengok masa akad nikah nanti.

kt belah pantai barat, mas kahwin dah ditetapkan utk satu2 ne ...
wawin Post at 16-2-2012 14:30

untung jadi pompuan pantai timur ni..
mas kawen dpt  campur lagi duit org jumpa dalam bilik
masa aku kawen...duit yg org bagi dlm bilik pun aku bagi kat parents....cukuplah duit mas kawen jer...buat beli emas..

jadi menantu org pantai timur pun untung sebab dpt duit masa kenal menantu..

adik kawen dgn org perak...lepas majlis tu dia nak bagi duit yg org bagi kenal menantu kat aku ( mak dah Xder)....

aku ckp duit tu mmg hak dia...pegilah beli emas..terkejut sungguh dia...

Follow Us
lain org lain ragamnyer..

aku kawen dulu...parents aku x ada duit, boleh sponsor sikit2 mcm bunga telur etc jer...diorang kata kalau nak buat kenduri kawen tanggunglah semua sendiri...

so segala perbelanjaan kahwen aku guna duit sendiri (aku x ada hantaran, aku mintak mas kahwen jer)...duit org bg time kenduri tu, mak aku kasi kat aku blk sbb dia ckp dia x kluar duit apa2 pun utk kenduri, so duit tu katanya jadi hak aku..

apapun aku happy & puas hati sbb aku x menyusahkan & memenatkan parents dlm bab2 kenduri ni...and aku tgk diorang pun happy sbb dpt jumpa family, member2 & jiran2 lama and enjoy the kenduri...

best jadi pompuan pantai timur ni..
mas kawen dpt  campur lagi duit org jumpa dalam bilik
...
alisya05 Post at 16-2-2012 14:41

nape sekarang baru ku tahuuuuuu...

dah mmg bukan rejeki aku masa tu...

err tak kot...

contoh 1)
masa kakak kawin...parents keluarkan duit utk lauk-pauk, khemah, katil almari karpet utk bilik pengantin....bila akak iols dpt duit hantara..duit tuh adalah maskawin sbb kat kelantan duit hantaran tu sebut masa akad nikah...tp duit yang tetamu sedekah..parents ambik utk cover duit lauk...pastuh tak cukup jugak..so akak iols sedekah duit hantaran dia sket sbb itu dah jadik milik dia..

parents lg byk keluarkan duit dekat sini..tp diorang anggap tu tanggungjawab diorang utk nikahkan anak dan buat jamuan

contoh 2)
iols kawin...katering, pelamin, bilik, photographer, baju pengantin..semua duit weols laki bini..so bila dpt duit hantaran which is mas kawin...dengan sedekah tetamu...hantaran tu iols simpan kat iols lah...duit tetamu sedekah tuh weols kasik kat ayah utk cover mana2 duit dia yang dia keluarkan sket sket utk cover itu ini...

kalau ikutkan citer uols..iols rasa parents uols takmo kot keluarkan belanja utk kenduri..maybe diorang expect uols kene keluarkan sendiri(sbb takdak duit ke..taktau lah kan)..oleh itu, sebolehnya kan..uols control aliran keluar masuk duit tu..contoh psl lauk pauk..mesti uols dah ada bajet sendiri kan...kalau parents keluarkan duit diorang dlu..later uols bayar lah balik...

psl belanja kenduri ni kene ada mutual understanding...tak boleh uols pikir parents nk sponsor..parents pikir uols nk support diri sendiri..

Rate

1

alamak!!! ye ke? patut la dulu FIL suh aku amek duwet salam2 tu...tapi aku tolak...sbb deng ...
Fantaghiro Post at 16-2-2012 14:37

ruginya tak amek..tu mmg hak pengantin pompuan...nama pun mengenal menantu

sama kes dengan adik ipar aku....dia nak kasik kat aku..tapi aku bagi balik..soh beli emas...dptlah beberapa gm..emas mahal cam hawau skang ni...

ruginya tak amek..tu mmg hak pengantin pompuan...nama pun mengenal menantu

sama kes dengan ad ...
alisya05 Post at 16-2-2012 14:49

memalu kuseng nak amek kekdahnya...kotidak bulih tambah koleksi barang kemas...

alamak!!! ye ke? patut la dulu FIL suh aku amek duwet salam2 tu...tapi aku tolak...sbb deng ...
Fantaghiro Post at 16-2-2012 14:37

aku dr pantai barat kawin dgn org pantai timur... parents aku bg aku ambil jelah.. PIL bagipun aku ambil, mulanya aku taknak, tp PIL ckp mmg gitu caranya kt sini, nanti kalau aku tak ambil kata aku tak 'bercara' pulak (instead of beradat..hehe).

aku dr pantai barat kawin dgn org pantai timur... parents aku bg aku ambil jelah.. PIL bag ...
wawin Post at 16-2-2012 14:55

nyesal dulu pendapatan...nyesal kendian takguna langsung!!!

untung jadi pompuan pantai timur ni..
mas kawen dpt  campur lagi duit org jumpa dalam bilik:lol ...
alisya05 Post at 16-2-2012 14:41

mmg untungpun.  kwn2 saya lepas kawin mengerlip brg kemas baru, tp saya tak minat brg kemas, saya beli peralatan dlm rumah sbb lepas kawin terus duduk rumah sewa. pakai je brg kemas yg sedia ada...

mmg untungpun.  kwn2 saya lepas kawin mengerlip brg kemas baru, tp saya tak minat brg kema ...
wawin Post at 16-2-2012 15:02

beli barang keperluan rumah pun ok...nak mulakan hidup baru..mcm2 kena beli...

pokok pangkalnyer tt kena berbincang ngan parents......

ada sesetengah tmpt/parents... mmg semua duit kenduri ditanggung dek pengantin - maybe sbb parents xmampu or mmg camtu process kejadian kenduri kawen kat tmpt tu.

ada sesetengah pula duit hantaran hak pengantin.

ada sesetengah 50-50

kalo u rasa u nak sket duit tu utk cover miscellaneous expenses.... ckp kat parents... u mampu nak kasik maybe rm6K jer utk kenduri sbb lg 3k u nak guna. kalo diaorg budget kenduri >6K, then suh diaorg tlg support or buat kenduri kecik2 jer.

baideway, u xder abg or kakak ker yg dh kawen? kalo ada sila rujuk diaorg dulu kawen camna.

Rate

1

saya pun org pantai timur. mas kawin yg ribu riban tu buat barang kemas kat sini tak ada wang hantaran yg kadang2 parents anggap tu duit belanja hangus yg maknanya duit tu dipakai utk kegunaan majlis.

makan minum ngan cenderahati kt tetamu, bunga telur/pahar dll utk mjlis kawen, mak yg tanggung. pelamin, hantaran ngan sewa baju pengantin, sendiri bayar campur ngan duit org bagi time kenduri utk dihadiahkan kat pengantin pompuan siap ada duit lebih utk topup buat barang kemas campur duit mas kawin upah photographer lak cik somi yg bayarkan.

yg penting selesai majlis tu tak ada hutang langsung

kat penang mas kawen tak ditetapkan so bleh letak ikut suka. aku ritu mintak RM1001 so yg itu aku amik. yg hantaran pulak aku amik 1K jek lelain kasik parents

kes sy lain sket kot..
sy baru nikah 5 hari so mmg relevan la nk cite pasal kenduri kawen ni..

sy org tganu, kalau ikutkan adat mas kawen sepatutnya yang ribu riban tu kan..
tp sy decide nk kawen di wilayah which is mas kawen nya 80 hengget je..
so sy bincang ngn suami..
nk bagi sy hantaran berapa..
jujur sy ckp simpanan yg sy ada sket so mmg sy akan guna duit hantaran tuk belanja kenduri..

parents sy mmg ckp siap2, nk kawen semua atas duit sy..
in fact duit myk, mkn minum , segala mak nenek bills sy yang byr..
so suami sy(dulu tunang la) ckp dy nk bagi sy hantaran sekian2..
part ni mak sy da warning awal2, nk nikah kat sini boleh tp brg kemas tetap kena beli..
mula2 sy protes(sy x suka brg kemas)..
baik sy simpan dlm ASB ke..
tp mentaliti org tua ni lain dari kita..
dorg nk tunjuk anak dara dorg lepas nikah ada brg kemas liplapliplap kat badan..

sy ikut la ckp mak sy..
masa sy nikah, mas kawen sy 80 hengget beserta 1 set brg kemas
dekat JAWI, mas kawen dan hadiah brg kemas akan ditulis dlm sijil nikah..
belanja kawen pun ditanya.
so skang ni tinggal separuh je la hantaran sy tuk buat blanja kenduri..
mak sy x puas hati.. huhu
benda2 lain mcm pelamin mekap bla2, homestay tuk family lelaki bla bla tu mmg sy yang settle..
so sy nego la ngn mak sy, sy mintak duit  tetamu bg tu cover tuk khemah, kerusi meja, pinggan mangkuk semua tu..
dia mcm berat hati..
ntah la..
mula2 sy rasa jauh hati jugak..
kenapa parents sy mcm ni..
bila sy ckp duit x cukup sy nk buat kenduri kesyukuran je dorg xnak..
nk buat besar-besaran tp dorg sendiri tau x mampu..

kenduri bulan depan, tp duit banyak habis tuk benda yang x hape2..

Rate

1

sy lebih prefer kenduri belah pantai barat, hantaran hangus tuk kenduri..
taun lepas adik ipar sy kawen, hantaran dorg semua tuk kenduri..
dorg amik suku je tuk beli barang kemas, tu pun beli sbb nk batal air smayang(bg cincin masa tunang)..
then duit tetamu bg (duit becek jawa panggil) cover tuk khemah pinggan mangkuk semua tu..
settle..

tp di pantai timur, duit mas kawen ribu riban xle di usik (hak mutlak pengantin ppuan)
duit belanja kawen lain plak..
x ke double cost..