CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: nsputeri

Wang / Belanja Hantaran...Memang Macam TU Ke? - MINTA PANDANGAN

pengalaman figu....

duit hantaran dgn duit salam kaut 100% bagi kat mak ayah
suami yg suruh bagi untuk setelkan sume bayaran wat majlis
sesen kami tak ambik
figu ambik mas kawin je rm80

bila baca2 komen2 korang, makin tension karang TT.

TT, awak kena cakap terus terang dgn parents. takyah buat kenduri grand2 dgn jemputan 1000 orang kalau tak mampu. awak nak sket duit hantaran tu utk cover expenses2 awak.
bukannya awak nak simpan kan..

Ada org mmg macam tu. Duit hantaran amik kaver utk kenduri. Yekla harga barang mahalkan. Mana la larat nak tanggung semua bagi org kebanyakkan... Kalu tak nak tanggung tu semua, takyahla ada pelamin. Hantaran tak payah mahal mahal. Etc. Sundrik mahu kawen maaaa...
Tapi satu jekla kadang kadang maaf cakap ek ade org dtg makan kenduri tak hulur duit salam keruk. So do expect the worst. Kadang tetamu tak ramai. Tak cover jugak expenses. So tolong jgn berharap pada duit salam keruk

Reply 1# nsputeri

TT...bab belanja kenduri ni sebenarnya ia bergantung kepada tahap kemampuan mak pak & bakal pengantin.

bg mak pak yg mampu....mereka akan guna duit sendiri selalunya.
bg yg tak berapa mampu, masih byk tanggungngan...pula terpaksa la tebalkan muka
berdepan dgn anak minta duit hantaran.

ada anak yg mengerti/ sedia maklum dari awal keadaan mak pak, volunter keluar duit sendiri tanpa di minta.

sebagai mak....rasanya semua nak buat yg terbaik utk anak...
tambahan pula nak lepaskan anak pompuan

so TT...kalau rasa terbeban dgn kenduri tu...buat la sederhana...
ikut kemampuan....
org sekarang byk membazir bila kawin...
kalau byk duit tak pa, ni sampai sanggup berhutang kerana nak grand punya pasal.

Rate

1

Wa punya hantaran parent wa kasi kat wa. Wa buat donpayment rumah. Jadikla......

bila baca2 komen2 korang, makin tension karang TT.

TT, awak kena cakap terus terang dgn parent ...
Hana Post at 16-2-2012 17:29

sokong hana...jangan tanya orang, mau garu kepala tak gatal
kalo dah parents cakap camtu, diskus ...kalo susah, potonglaa apa2 belanja tak perlu
the last thing u wanna get into is ..masam2 muka pasal duit dan bakal somi ada anggapan
macam2 pasal parents u....

my adik pun nak kahwin nie, my mom teruja sgt sebab dpt toktor
silap haribulan, mau dia renovate umah dia jadi istana...kui kui kui

Follow Us
lain org lain ragamnyer..

aku kawen dulu...parents aku x ada duit, boleh sponsor sikit2 mcm bunga ...
elecom Post at 16-2-2012 14:47

aku pun begitu...sbb family kedua2 belah xmampu..mmg kami pun dah decide
kenduri wat sekali..sbb dah dekat..xyah wat asing2..
then wit hantaran mmg buat duit kenduri..tp RM3k bg mak aku
yg baki wit kenduri, hubby top-up n termsuk belanja yg lain...
doorgift, kad kawen, baju, make-up, mini pelamin dll..
kami wat yg wajib jer...xde sanding2...ada pun pas nikah utk family jer

duit org hulur...kedua2 family..kami xamik. bg family..
so, ikutlah pd TT.. pd aku, aku mmg xmo nyusahkan mak ayah
n xmo berkira psl belanja2 yg kene kuo. kite yg nk kawen..napa lak
nk mak ayah tanggung sume...lain lah family mmg mampu n kaya...

ko org perak or pantai barat ke? belah2 pantai barat duit hantaran tu guna utk duit kenduri pelamin makan2, door gift, klu hantaran yg hantran tu klu cukup pki duit hantaran tu la, klu x cukup pakai duit lain...

klu mas kawen mutlak milik pengantin perempuan, siapa pun tak bole amik

duit lepas kenduri, like my parents, die bg seribu kt anak yg kawen tuh, the rest parents aku amik, sbb duit kenduri tu pun lebih dr hantaran yg pihak laki bagi... so akak dgn abg aku patut rasa syukur dh dpt seribu tuh...

so lega gk sbnrnye org bg hadiah, sbbb da xperlu pikir nk beli klu pindah, ade barang2 tu... klu prg x bg hdiah, jenuh juga rasnya...

tp klu hantaran 9000, mmg cukup2 je kot untuk kenduri, yg lain2 tu kena duit lain la, akk aku beli sikit2. ade sale beli dua tiga benda sekali, xde sale, beli satu2 la. pelamin pun amikplg murah,asal ade...

adik2 pun ade sponsor gk sket2... jadila...

so klu parents ko nk amik duit lepas kawen tu xpe kot, tp ko bg la hint sikit2,nk dlm seribu ke, bgla tau, ko cam dorg gk, dorg kuar duit, ko pon kuarduit, dorg nk idup lepas kokawen, ko pon nk idop lepas ko kawen...

Rate

1

mak aku plak..dari sebelum aku ada bf lagi dia dah galakkan aku menabung dlm asb..lepas dapat kerja tetap, tiap2 bulan aku bagi duit ke mak aku minta tlg dia masukkan dlm asb..

lepas 4 tahun aku kerja, baru aku menikah..tapi selama 4 tahun tu mmg aku menabung secara konsisten dlm asb..so just guna duit yg bulan2 aku menabung tu je la buat tanggung kos majlis..plus duit kwsp..aku keje govmnt, selepas masuk skim pencen boleh bwk keluar duit kwsp.

duit salam kaut semua dapat ke parent aku....duit hantaran semua dapat ke aku..parent aku x sentuh pn..tp smp skang aku xde beli pape barang kemas pn..duit hantaran tu aku cover balik duit asb aku yg dah digunakan utk belanja kawen..

Rate

1

untung jadi pompuan pantai timur ni..
mas kawen dpt  campur lagi duit org jumpa dalam bilik:lol ...
alisya05 Post at 16-2-2012 14:41

byk ke duit kenal menantu yg adik ko dapat?
tak tau plak aku kat pantai timur ada hulur2 duit time kenal menantu..

Post Last Edit by uzisyaziha at 16-2-2012 20:47

kalau orang johor.. duit hantaran (contohnyer RM10 ribu)  berserta duit salam keruk.. akan diserahkan pada mak pak pengantin pompuan..

duit tu lah yang akan digunakan untuk bayar:
- makan minum tetamu
- pelamin
- bunga telur
- mak andam
- tukang tangkap gambor
- dan segala macam perbelanjaan untuk kenduri kawen lah

pengantin pompuan hanya dapat wang mas kawen sebanyak RM25.00 je... dan itu lah yang diamalkan dikebanyakan tempat di johor..

tak dak isu yang timbul pun biler pengantin pompuan tak dapat duit dari wang hantaran dan duit salam keruk tu... bersyukur sesangat sebab mak dan ayah dah besarkan dan mendidik kita dengan baik..

TT, mak pak di dunia ni bukan sume sama
ada yg kaya, ada yg miskin
mungkin mak pak yu bukan kategori kaya, thats why dia nk duit hantaran utk kenduri
tak payah la banding ngan mak pak forumers sini yg kebanyakannya manyak duit, pasal tu tak harap duit hantaran anak

tak pun ko ckp ngan mak ayah... mintak RM3k utk ko bayar pelamin, baju bagai
kalo mak ayah berkeras takmo bagi, ko redho jerlah. nak kawin ni tak best la stress kiri kanan

besar harapan aku lepas kawin nanti ko tak simpan rasa kt family. jgn pulak lepas 6 tahun nanti ko bukak thread baru ungkit pasal ni
dah beranak pinak tapi hal kenduri kawin tak meriah pun org bole ngungkit tau. sangat tidak sesuweiiii

Rate

1

TT cer carik sponsor...mcm memey

Post Last Edit by sherryda at 17-2-2012 05:10
Salam...
Saya xtau nak bukak kat mana citer sy ni...sy memerlukan pandangan telus kawan semua yang  ...
nsputeri Post at 16-2-2012 13:20

Salam.....
Amboi belum apa2 dah kira estimate figure amount salam kaut eh... (angpau yg tetamu bg)
Nk tanya TT org belah mana ek?
TT xleh ikut family org lain...lain negeri lain konsep kenduri kawin diorg.
Mcm forumer negeri pantai timur untunglah, maskawen riban2 tp xde hantaran.
Mcm iols belah selatan ni, duit hantaran tu utk buat majlis kenduri kawin tu termasuk la catering, dewan, cameraman,
segala mak-nenek goodie bags/door gift tetamu, pelamin, karaoke, DJ kugiran kawen, gazal, joget lambak, kekadang sampai terover budget pulak..
Tu parents kena top-up la..kata nak pelamin 'meletops' noks bak kata pak andam iols..
Duit salam kaut semua bg kat parent...weols ambik hadiah kawin & brg2 kemas yg termasuk dlm hantaran tu..
Tp tang maskawen ni iols x puas hati sket, apsal Johor still RM25 eh..
sejak zaman dulu lg pdahal harga brg semua dah naik, duit maskawen x pulok.
Iols bersyukur coz time kawin dulu ramai kwn2 & sedara-mara sponsor cth catering (uncle mmg buat catering), make-up mak andam/pak andam, goodie bags, karaoke, DJ, kompang, pelamin semua sedara-mara pakat2 sponsor. Nt Nama diorng Ada sebutlah masa ucapan tu. Iols beli kek kawin je.

Kira ok la kat m'sia kenduri kawen dpt buat kat rmh sendiri, Dewan or hotel..
Kat spore sini iols mula2 pelik+kesian Malay sini buat kenduri kawen kt bwh kolong (bwh flat),
kalo berduit tu buat kat hotel la tp jarang la coz sini living cost sgt tinggi...tp yg best food diorg
mcm kt hotel plus ada joget lambak, dpt la iols tgk makcik pakcik yg mcm buang tebiat berjoget..he3

Lain Padang lain belalang... lain org, lain caranya...yg penting, Ikut budget poket sendiri..
buat apa majlis gah tp lps tu dok ungkit guna duit siapa, x balik modal la (kalo tetamu x ramai dtg)
To TT discuss elok2 dgn parents, ckp jgn guna semua duit tu coz TT x cukup budget utk make-up, etc.

Good luck & Selamat Pengantin Baru..

Reply 6# chaintea

tp kak, sy dah serba salah pasal nak minta2 ni..pasal dalam mind mereka awal2 mereka rasa duit hantaran tu untuk kenduri.... apapun thanks nasihat akak...buat sy tersedar gak x perlu nak berkira sngt....tp bila ingat2 kan semula....hati jadi tak menentu... ;-(

byk ke duit kenal menantu yg adik ko dapat?
tak tau plak aku kat pantai timur ada hulur2  ...
ParinAmat Post at 16-2-2012 20:43

family husband iols tak besar...rombongan yang dtg pon sikit je...tp dlm sikit2 je rombongan tuh bleh dpt 2k... depends lah dengan orang..tp biasa diorang bg banyak..sbb kira anak menantu ipar sendiri kan..sedekah lebih sket..sok2 anak dorang kawin pon iols kene mengenal menantu gak..kene bg byk gak sbb kira nk tlg adik beradik sepupu sepapat lah kiranya...orang dah berbudi dengan kita kan...

ada lg satu...duit nulung lauk orang kelantan panggil..yang ni..mak mertua kasik kat mak iols...sebagai duit bantuan sikit sebanyak lah utk duit katering...yang ni iols takleh ambik lah..sbb mmg duit tu diniatkan utk lauk pauk

orang kelantan kawin byk gak sedara mara tlg kasik duit..tp tak nampak sangat sbb diorang bg individually...tp bila dikira2 balik..byklah jugak ringan beban pengantin..

masa aku kawen dulu duit hantaran aku aku amik jek tuk sewa baju, fotographer. yg lain guna wat bela ...
MMISS Post at 16-2-2012 13:48

Kak,sy tak kisah kalau kata sy kene bayar pelamin , solek, kad kawen, photographer semua tu klu sy dpt sikit dari hantaran....  Org kata patut kenduri mak pak tggung, dan duit salam2 tu mmg utk mereka amik lah sebab mereka dah kuar duit utk urus kenduri...masalahnya skang,,, kenduri tu pakai duit hantaran....

Dan utk mender2 lain still sy kene kuarkan duit sendiri...

Tp nak cakap mak ayah sy tak smpi hati...takut pun ada... kesian nak bayangkan reaksi mereka....ni pon air mata dah ngalir ni....huhuhu

Jiran2 aku sumer csmni..duit wang hantaran utk kenduri..yer la..sekarang katering satu kepala dah be ...
syabee Post at 16-2-2012 14:09

Saya dah cube fikir positif.... sekejab....tak lama pastu rasa cam tak menentu balik.... huhu...

Reply  chaintea

tp kak, sy dah serba salah pasal nak minta2 ni..pasal dalam mind mereka aw ...
nsputeri Post at 17-2-2012 08:14

hadek put...uols bincang la dengan mak...iols rasa kalau parents uols takmo sponsor belanja lauk pauk..no choice lah..mmg uols kene keluarkan duit...nnt risau ada yang kecik ati..time2 kenduri kawin ni lah ramai yang kecik2 ati tau kalau uols rasa uols dah byk keluarkan utk doorgift, photographer bagai..uols simpan lah sket daripada duit hantaran tu utk simpanan uols beli gelang ke..guna buat beli peti ais ke...pastuh ckp lah uols ckp lah elok2 dengan mak..ckp yang uols dah teda bajet besar utk lauk pauk(kalau bleh bentang kan list belanja..jgn lupe mark up sket harga..so that mak uols ingat uols dah byk keluarkan belanja )..so daripada duit hantaran tu uols boleh bagi berapa percent je..harap mak dpt lah cut cost sikit kat mana2 utk belanja kenduri...

iols masa kawin arituh pon berkira gak awal2..sbbnye rasa dah byk gile belanja iols keluarkan sendiri sampai licin duit simpanan.. pastuh sampai gaduh lagi dengan mak iols...mak iols dah nangis2 dah...bila sampai ke tahap mak iols nangis..iols rasa..sbb duit family pecah belah..rasa sedih la..lepas tuh iols fikir dalam2..tukar balik niat..biarlah iols tak dpt byk pon duit hantaran tu..asalkan mak gembira...so iols buat lah belanjawan baru...bentang kat mak ayah...mmg daripada belanjawan tuh..lepas kawin kitorang takde tinggal apa pon...

alhamdulillah...Allah turunkan rezeki lain utk iols (tiba2 katering bg diskaun rm1k...tiba2 ada sedara iols rupanya tukang mekap..so instead of mekap 2 sesi sebanyak rm500..sheols ambik satu sesi rm100..pastuh tak sangka lak duit salam keruk+sedekah orang kasi tu boleh cover duit yang dah dikeluarkan utk katering..byk lagi lah)..lepas dah kawin..rasa seronok..sbb sedara mara ckp weols laki bini tak menyusahkan (taktau lah kalau belakang ada cakap2..)

sabar ye...jgn stress2..kaji balik belanjawan.. ckp elok2 dengan mak..setakat mana je uols mampu kasik...

Rate

1

kesian kat TT..

kes ni same macam akak honey kawin dulu..actually family honey ni dah bercerai..jadi kenduri belah family honey buat due kali..satu belah mak, satu belah abah..

duit hantaran tu mak mintak sbb nak buat kenduri semua...tapi rasa geram pun ade..dah tau tak mampu..buat je la sederhana..ni siap pelamin grand2..fresh flower lak tu sume nye..photographer, pelamin, mekap, baju..sume akak aku gune duit sendiri..sbb hantaran bagi kat mak..kesian jugak la kat dia..

sampai kenduri belah abah pulak, sume abah sapot sendiri, sbb dah tau anak dia dah takde duit langsung..pelamin, gambar, dj, sume abah sapot..akak tak kuar satu sen pun..sbb abah memang kumpul duit dari dulu khas untuk anak2 bile dah nak kawin nnt..

huhuu..windu abahhh...