CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: kaknor

ibu graduate hantar anak ke asrama?

Reply 37# Delifrance

bila baca tulisan si deli nie

then i paham napa TT, iya2 nak tanya pasal mak graduate ke tidak
lembab btol laa...

fyi kaknor...i pun ada degree post-grad in education(errrkkk...)
kalo ikutkan i memang konfiden 100% to home skol my kids since we came back fr d UK
nie kalo nak ikutkan dgn kelayakkan dan kerajinan luar biasa i dgn budak2 nie
my eldest, thn nie baru masuk tuiysen sains sbb i dah aktif wt my tugasan luar..
and subjek sains(subjektif) susah nak ajar....i bagi ajaran songsang kat anak tu plak

ye btol, i lagi pandai drp cikgu sekola...i lagi faham aspek psikologi anak2 berbanding cikgu
tapi...tapi....anak2 nie kalo dia tau maknya sering come to the rescue, pun tak bagus gak(my opinion)
maybe laa...u rasa dgn kelebihan u bole ngajar anak2, nak2 dgn core subject science...
buat u rasa RUGI kalo anak belajar dgn org lain...i paham, camtulah i rasa bila ngajar anak2 membaca masa kindy
i takkan bagi masa emas tu pd orang lain....itu hak i sebagai mak, ...(my opinion)

tapi apa yg discover lepas 4-5 thn mengajar my eldest...tak semua benda kita bole ajar di rumah
mungkin dr segi akedemik ya, tapi drp segi sahsiah diri...mendengar arahan, character building
leadership, teamwork, peers pressure, ..money handling, task pressure...
emotional intelligence dgn kawan2, dgn cikgu suka buli, kawan suka menunjuk...semua benda nie skill
utk anak2 kita survive in the real world...
kalo kita tarik masa nie drp dia, dgn anggapan dia bole berjaya akedemik....yeess, of course dlm mak ada master
tapi......akdemik cuma syarat utk dpt privilege je utk belajar, lain2 semua informal learning...
dan informal learning nie yg akan pastikan anak2 kita esok...jadi org pandai berakal, berilmu, berjasa atau...
pandai tapi hanya untuk menjutawankan diri sendiri ja....and sorry to say, this scenario dah jadi norm dlm masyarakat kita...

still kaknor, the choice is yours....
my anak buah yg pergi jerman tu cerdik, sgt talented...tapi dia sgt individualistic, bole jadi NPD kalo tak hati2
dia gagal dpt petronas scholarship bukan sebab result tapi sebab sahsiah diri ....people cannot see him as
future leader, as simple as that.....bila i tanya hubby, apa yg kurang yee dgn dia...
character weak tak macam budak2 asrama.....

Reply 38# kaknor

i rasa kan...i rasa lah yee

konfiden mak2 nak ajar anak bukan dtg drp kelayakkan akademik dia
of course, kita bole kata...see, anak aku belajar dgn mak yg ada post-grad
so what?

konfiden tu dtg drp "willingness" mak2 nie ...nak sama2 susah dgn anak2
ada mak terrer, summa cun laude dr state kaknor....tapi anak2 tetap tak bole membaca
ada mak takat spm, tapi duk sama2 mengeja "baca" dgn anak2...
bezanya antara dua tu bukan sebab sorang bekerja dan sorang suri...
tapi nak buat atau tak....

i do understand ur concern ...tapi pd i, pilihan tetap kat tangan u ...
apa pun yg u pilih, ada kesudahannya nanti....takde 100% sure dgn kebolehan anak2 nie

Rate

1

i'm also one of the parents yang tak menghantar anak ke sekolah asarama penuh walaupun anak dpt good results..lebih baik anak membesar di depan mata sendiri. klu kat sana bercampur dengan kawan2, kita pun tak tahu kawan yg macamana.i hantar anak i tuisyen, taekwando class. sekarang ni tengah tengok budget husband, klu ok nak hantar british council english short courses..anak i ada jadual sendiri,dia kena kemas bilik tidur sendiri, cuci bilik air sendiri walaupun ada maid..klu maid tengah sibuk dia tolong jaga adik yg bongsu sekejap umur setahun lebih..two of my BIL duk asrama penuh masa umur 13 tahun sampai spm then gi overseas..sekarang ni sorang dah late 40s and lagi sorang 50s..relationship dgn adik2 teruk sangat.terlalu mementingkan diri sendiri.sampai mak bapak sakit buat dek aje..adik beradik bnyk kecik hati..kalau kita buat gathering kumpul adik beradik tak nak join. tahulah dah kaya berpangkat apatah lagi kawin anak org kaya..

one of my trainer, teacher ni non malay dulu pernah jadi warden kat sekolah asrama penuh berpuluh tahun. dia cakap kat i tak yah lah hantar anak kat asrama penuh, biar bercampur dgn lain2 bangsa kita kan 1 M'sia..lagi satu bnyk kes dalaman parents tak tahu warden sekolah, HM simpan rahsia..bila i dengar ngeri... kes suicide sbb budak terlampau stress masa kat SBP dia dulu...

Post Last Edit by cmf_iddine at 21-2-2012 09:26

i pegi sekolah anak masa awal tahun ni..sekolah dia pampang gambar budak dpt straight A's SPM and PMR..yg i ingat 2 budak india pompuan conquer straight 9A1 and 8 A's for SPM last year 2010...cayalah..yg sorang tu i ingat siap terpampang lagi pekerjaan bapa 'remisier', pekerjaan ibu 'kerani'...

i bukan nak cakaplah bangsa melayu ni kena excel sbb peluang pekerjaan sekrg ni sangat susah especially MNC co..kat cyberjaya ni dah cukup muka india dan caya penuh keje kat shared service..bila advertise ability to speak mandarin..sbb tu one of the prof yg i  kenal ni ckp anak2 kena belajar ckp mandarin untuk kesenangan masa akan dtg walaupun aku seribu kali tak setuju...klu nak keje gomen, pastikan cabel korang power kaw2 punya...kdg2 aku bengang gak tapi ramai my fren dari recruitment consultant/head hunter rata2 ckp macam tu..MNC co prefer them rather than bangsa kita..sbb yg conquer high post and hr tu paham2lah sapa...

Reply  kaknor

i rasa kan...i rasa lah yee

konfiden mak2 nak ajar anak bukan dtg drp kelayakka ...
my-alja Post at 21-2-2012 09:03

terasa i..huhuhu....mana taknyer i have MSc..yet anak time darjah 1 merangkak2 membaca...my SIL only got SPM..kindy kemas..darjah 1 agak lancar membaca...then baru tersedar i have start kenal character anak...minat...baiki apa kelemahan while supporting the strengths...wahh..dah mcm nak but SWOT plak...hehe...ntah for me i ajar anak membaca,mengira seme bukan sebab nak dia score peksa...but biar dia tau guna ilmu tu seme di mana..sbb dulu time study pening i ngan org 4 flat berteori..den yg gred kebanyakan ni kurang memahami di mana nak apply...hehe...

jgn risaulah anak tak masuk asrama tak menjadi...my ex-boss anak dia sorang pun tak masuk asrama penuh..dia sendiri grad from UK engineering background ex SBP..anak dia dari UPSR sampai SPM duk umah..yg sulung lelaki buat ACCA kat Sunway, final year je kat UK. lagi sorang pompuan buat QS kat UM, berulang alik dari rumah kat subang to college sampai grad..now yg sulung keje kat Deloitte Consulting dan yg pompuan QS kat Gamuda Berhad..dua2 tu kompeni caya yg conquer tau...

Follow Us
terasa i..huhuhu....mana taknyer i have MSc..yet anak time darjah 1 merangkak2 membaca...my ...
honeybee1802 Post at 21-2-2012 09:23

oppss...mahap ye honey
i takde personal agenda bila menulis...

i pukul rata dgn apa yg i lihat dan belajar dr org2 keliling...
ada org ingat bila i tulis camtu, i kritik diri dia...padahal
tahu menahu pun tidak...dia sapa, anak sapa...grad mana, kaya cemana

isu mak pandai dpt phd baru rasa layak nak ajar anak2...
too lame...cuba tgk kisah "forrest gump"...mak dia cuma bagi semangat saja utk hidup
"RUN forrest....run!"

jgn risaulah anak tak masuk asrama tak menjadi...my ex-boss anak dia sorang pun tak masuk asrama pen ...
cmf_iddine Post at 21-2-2012 09:34

sorry ye idd...i know u mean well

tapi pd i, ini bukan yg i carik dr my kids....i want something beyond keje2 bagus, duk opis
lunch kat starbuck...

i nak anak2 i ada hati buat volunteer job kat afrika......ada satu foundation nama ALJA

Reply 27# kaknor

insyAllah kak..
saya pn kbtln ada rezeki terus smbg study dr degree sampai skrg..
berehat sekejap bila bersalin je..slalu pegi kelas bwk perut memboyot..
hiihiii...sbb tu anak saya ramai..Alhmdulillah da 6 org kak..
anak2 memang saya jaga sndri bergilir dgn hubby..kami sama2 study lagi cuma hubby study sambil mengajar..
so saya adalah fulltime student & fulltime housewife/mom..
bagi saya adalah satu cabaran utk ibu2 graduate (fulltime hwf) zaman skrg ni nak mendidik anak2 ..
lebih2 lagi hanya di sekolah menengah biasa berbanding asrama..

smoga akak & rakan2 lain berjaya..chai yuk...hiihii

oppss...mahap ye honey

i pukul rata dgn apa yg i lih ...
my-alja Post at 21-2-2012 10:13

tak rs haper aih..sbb awai2 dah kritik diri sendiri dahh..huhuuhu...it's time to move forward...itu saje...

Reply  Delifrance

bila baca tulisan si deli nie

then i paham napa TT, iya2 nak tanya pasal ma ...
my-alja Post at 21-2-2012 08:53

wah! HomeSchooling! hebat anda dapat buat macam tu walaupun 4,5 tahun aje. Saya tak mampu buat mcam tu.
Anak2 saya masih ke sekolah macam biasa, ada tuisyen ada kelab, ada kelas Tahfiz, renang....cuma sebab
tiap2 hari saya hantar/ambil mereka, buat HW sama2 saya boleh nampak kelemahan mereka.

saya berenang dan sparring (lawan) dengan mereka,saya nampak kelemahan mereka. bukan setakat
tunggu tepi kolam/gelanggang.

Betul cakap awak, saya masih perlukan anak saya (dan saya tekankan) untuk jadi Ketua Pengawas,
Ketua Darjah,Ketua Tingkatan,Ketua Kelab etc. Kadang2 sampai extreme saya merayu mintak cikgu lantik dia.
Tujuannya supaya mereka semua belajar;
-leadership, peer pressure,backstabbing,tohmahan,fitnah,kena buli etc. Sebab itu semua yang mereka perlukan
dalam alam pekerjaan nanti.

Saya memang jenis tak nak anak ke asrama.Nak peluk cium mereka puas-puas tiap2 hari, sebab saya pasti
kalau mereka orang berjaya,mereka akan 'hilang' selepas SPM. bukan sebab anak derhaka, tapi zaman
duit ni, mereka perlu kerja keras. Harga rumah dah melambung.

Cuma orang sekeliling tengok anak remaja kat rumah akan cakap,
1. Ini mesti jenis result UPSR, PMR tak elok tak layak masuk asrama.
2. Ini mesti anak manja ni. Cubit sikit dah menangis.

Nantilah.... bila anda ada anak remaja kat rumah nanti, baya form 1 hingga form 5....anda juga
akan dapat soalan begitu dari kawan/saudara mara anda.

saya cukup risau bila cuti sekolah...jiran/saudara ibubapa anak2 sekolah asrama ini akan call
saya, "boleh ke Puan Nor kasi tuisyen fizik/math/bio anak saya ni,sambil-sambil access persediaan
mereka untuk SPM? Kami ni manalah pernah jumpa cikgu-cikgu merekia kat asrama. Boleh kan?
Alah,kalau mengajar kat kolej boleh,takkan anak saya tak boleh."

saya pernah terima permintaan jiran-iran...just nak bandingkan pencapaian mereka dengan anak saya
yang sekolah biasa ni.Kasi soalan exam, sama-sama buat...timing masa. Mereka ni dari pelbagai sekolah
asrama, elit dan tak elit. MTD,MRSM, MCKK etc Tak bagus mana pun, banding anak saya.

itu belum tanya soalan; dah tahfiz ke? boleh selamatkan orang lemas ke? jom sparring, berani ke?
biasa masuk hutan ke? (bila bulan tertentu, keluar lesen memburu PERHLITAN, saya dan anak2 wajib
ikut datuk mereka yang ada senapang berhari-hari masuk hutan memburu)

Post Last Edit by cmf_iddine at 21-2-2012 11:37
wah! HomeSchooling! hebat anda dapat buat macam tu walaupun 4,5 tahun aje. Saya tak mampu bua ...
kaknor Post at 21-2-2012 11:26

u jangan dengar jiran/sedara mara/kengkawan/ sepupu sepapat yg bagi komen mcm tu..kita ni klu dengar cakap org sampai bila tak maju..sorry to say u jangan mare ye..i lebih suka mendengar komen dari my fren yg non-malays dari bangsa kita sendiri sbb komen derang tu menusuk hati dan membakar semangat tuk maju dan buktikan hah..ko ingat ko terrer..aku pun boleh tau..bangsa kita ni komennya lebih nak mendengki je..

klu tuisyen tu hang suruh dia pi hantar anak dia tuisyen prebet...free ke bayo?? nothing is free nowadays..mcm anak i ngaji kat kafa so bila balik rumah dia ngaji ulang lagi sekali depan bibik sbb bibik pandai ngaji..i ni bila sempat waktu weekend i akan check. weekdays tak dan..sekali ada member dpt tahu kepandaian bibik, terus nak menumpang ngaji dgn bibik..i cakap bibik mana ada masa yg dia buat tu pun klu ada time...takat sambil lewa je...dia kata klu bibik free, tempat lain bayo so ni ada peluangkan...ish ish...

tak rs haper aih..sbb awai2 dah kritik diri sendiri dahh..huhuuhu...it's time to move forward... ...
honeybee1802 Post at 21-2-2012 11:11

eh jangan rasa rendah bila anda ada MSc anak masih merangkak...akan ada part yang post-grad
itu akan membantu anak anda, yang mana jika anda tiada kelulusan, anda terpaksa serah kat orang
lain.

macam saya,masa bebudak2 ni sekolah rendah,tak ada makna my degree tu. Sebab tu kat TADIKA
cikgu-cikgu lulusan SPM pun boleh bentuk mereka dengan baik.

tapi bila peringkat remaja, bila setiap teori Fizik,Kimia dan Bio anak-anak kita nak challenge
dan mahu penjelasan lanjut...masa inilah pentingnya degree kita. Tengoklah beza cikgu sekolah
menengah mesti ada degree.

oppss...mahap ye honey

i pukul rata dgn apa yg i lih ...
my-alja Post at 21-2-2012 10:13

too lame...cuba tgk kisah "forrest gump"...mak dia cuma bagi semangat saja utk hidup
"RUN forrest....run!"

'Forrest Gump'???

bertahun-tahun saya pakai uniform pegawai Rejimen Wataniah, kem saya selalu tayang cerita
tu sewaktu Latihan Khemah Tahunan. Taktik RUN sewaktu bertempur yang menyebabkan Forrest
Gump dapat Congressional Medal of Honour (CMH), adalah salah, fiksyen dan tidak wujud dalam mana-mana askar
di dunia.

Terus-terang aku katakan =TAK PELIK. Pasai apa kau kata cenggituh, aku dulu masa sekolah rendah  ...
tarabas1976 Post at 20-2-2012 18:19

fencing, swimming tu sume pakai duit dek non ooi...guitar, violin, taekwando pun..klu sbp dulu2 kut ada benda2 tu semua...sekrg ni boleh le belajar sbb dah kerja ada duit sendiri dah mampu..kawan aku dari kecik teringin nak main piano..mak pak duk felda dulu2 mana mampu..now jari dah keras umur dah 45 belajar piano nak merasalah katakan..amik ko...beli piano beribu riban masuk kelas tiga bulan jewk...

too lame...cuba tgk kisah "forre ...
kaknor Post at 21-2-2012 11:41

hehehe...u nie literal sgtlah kaknor...mahap,

maksud ai....anak2 tak perlu mak phd nak pastikan dia BERJAYA kat dunia dan akhirat
anak2 cuma perlu tahu...dlm dunia nie, kena kerja keras...we reap what we sow...
itu yg mak forrest gump ajar pd dia...tak kisahlah satu dunia against us...

nak tgk kisah btol, carik citer temple grandin...against all odds

Reply 51# kaknor

correction kak nor....saya tak buat, saya kata....saya konfiden NAK BUAT

tapi my kids nie ...crowd freaks, introvert type...so i campak dia masuk local skol
baru dia tahu cemana nak survive...
nak bersuara bila kena buli...

sebab i rasa informal learning camni lagi MAHA penting drp berketul2 A...
and yet nak bukak mulut mintak kicap kat resto pun....berasap-asap muka dia

Reply 51# kaknor ...Betul cakap awak, saya masih perlukan anak saya (dan saya tekankan) untuk jadi Ketua Pengawas,
Ketua Darjah,Ketua Tingkatan,Ketua Kelab etc. Kadang2 sampai extreme saya merayu mintak cikgu lantik dia.
Tujuannya supaya mereka semua belajar;
-leadership, peer pressure,backstabbing,tohmahan,fitnah,kena buli etc. Sebab itu semua yang mereka perlukan
dalam alam pekerjaan nanti.

hohoho....saya tak suka dgn mak2 camni...

sorry ekk, kita tak kenal kan...tapi i memang rasa mak2 camni too much
cikgu pun tak suka....i'm sure sebab i selalu dgr cikgu merungut...

my anak takde peluang...i carik kat luar sajalah, memang kekadang rasa tak adil
tapi apa nak buat, anak2 org lain lagi bagus...drp my kids yg pemalu cam kucing tu...

slowly....mungkin ambil masa tapi nak masuk campur urusan pemilihan
i cakap dgn my kids...u want, u go for it....i takkan buat utk dia...nehi, nehi, nehi

hehehe...u nie literal sgtlah kaknor...mahap,

maksud ai....anak2 tak perlu mak phd nak past ...
my-alja Post at 21-2-2012 11:58

Saya bersetuju dgn My-Alja.........
kalau yang graduate takut anak tak berjaya saya rasa semua yg ada title sebegini memang terlalu memikirkan apa sahaja tentang masa depan anak........itu sebab mak-mak yg tak ada pelajaran tu pulak sudah pasti sedaya upaya akan cuba mengatasi anak2 yang graduate ini dari semua perkara...kalau yg mak2 sebegini akan mendera anak memasing supaya boleh mengatasi kelemahan anak yg graduate sehingga dah masuk asrama sekalipun siapa sahaja makbapak graduate diasrama selalunya akan di lebel ...."Oh, ini sah ni, makbapak graduate masuk jugak asrama dah pasti makbapak tak larat nak didik/lasak sangat/tak ada disiplin diri sehingga terpaksa duduk asrama............come on, Kem. Pelajaran walaubagaimanapun dah tahu camana nak bagi alasan.......kalau semua mak yg graduate nak humban anak masuk asrama atas sebab2 itu maka betapa malangnya nasib anak luar bandar yg kurang mampu itu.......sebenarnya banyak sekolah SPBT yg dah terpesong akan terima student yg berjaya dalam UPSR/PMR/SPM tapi mak kaya raya dan suami isteri graduate.......kalau nak masuk sekolah asrama sanggup tak nak membodek orang dalam utk membolehkan anak masuk asrama???........dari pengalaman saya yg pernah tinggal asrama dulu kebanyakkan anak yg masuk asrama tapi makbapak graduate/gaji besar akan di kelaskan "anak yang bermasalah"........waktu diasrama akan di pulaukan juga malah di ejek melobi hak pelajar cemerlang luar bandar .............

Reply 38# kaknor

my simple answer to your questions- NOT EVERYBODY CAN TEACH. period.

send 10 people to the best baking class in the world for a year. when they come back, get them to teach a bunch of learners, then evaluate. then maybe take another 4-5 people who has been teaching baking but never actually went to formal classes to teach in front some learners or evaluators or whoever - and compare how many graduates can beat the second group