CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: kaknor

ibu graduate hantar anak ke asrama?

between riak dan high self-esteem...sipi-sipi jek, mama

kaknor tak riak....dia cuma tak puas  ...
my-alja Post at 22-2-2012 23:03

bestkan kalau kita boleh lari dari UPSR?

anak tu satu hal...kita ni...kalau result bagus OKla. kalau tidak...kejap lagi ada
call dari sedara-mara,ipar,biras,tok,nenek nak tahu result anak kita. Belum lagi
dengan jiran...

masa malam result UPSR tu kan...bertuah kalau parent dapat tidur lena. Biasanya
tidur atas sejadah solat sampai pagi. Masa exam, confirm bayar surau/masjid parents
kumpul buat solat hajat.

zaman kita dulu (Penilaian Darjah 5) tak macam ni kan?

kalau result anak kita tak berapa elok, and kita graduate housewife...siaplah telinga
(dan hati) dengar kata2 khasnya orang yang rapat dengan kita. Tok nenek pun nak
tumpang bragging jugak result upsr cucu mereka.

x pelik pun...
x jd isu..
terpulg pd tt bgmane care nk didik ank.

Pendapat saya....
Sian kat anak-anak TT.. Sian lagi kat suami TT.... larikk!!!!!

Pendapat saya....
Sian kat anak-anak TT.. Sian lagi kat suami TT.... larikk!!!!!
lizache Post at 23-2-2012 01:38

tak perlu kesian...anak-anak saya bahagia duduk rumah dengan saya. Tak pergi asrama. Semua
yang saya 'push' semasa sekolah rendah tu...dah tak payah 'push' masa sekolah menengah. Mereka
semua excel dengan sendirinya di sekolah menengah.

cerita pasal LARI...saya kenal seorang ibu yang nak lari semasa ujian pemilihan SBP elit.

Tahun lepas 497, 691 orang ambil UPSR. Seramai 46,012 dapat semua A!

keluarga ni dah buat kenduri kesyukuran anak dapat semua A. Anak tak buat benda
lain selain menghadap buku 24 jam. Bila sampai sekolah ujian, tengok budak-budak lain
bawak folder dengan sijil-sijil setebal 1 inci, dia amat sedih.

Masa tu, si ibu kata, "Saya menyesal kerana terpaksa hampakan harapan anak nak masuk SBP. Ingatkan result 5A UPSR tu dah cukup, tapi bila tengok folder sijil budak-budak lain." (kemudian dia bercakap sesuatu yang tak best....
berkenaan 'kenal orang dalam tak?')

berusahalah supaya anak anda dapat 5A + sijil-sijil...agar anda tak terasa nak lari semasa
hari ujian pemilihan ke asrama.

Reply  MrsJohn

bagus la mrsjohn jd mak yg camni...anak2 pun sure sayang kat parent lebih..x ...
miZtiQ Post at 22-2-2012 23:37

bagus, tak bagus...tunggu 15, 18 thn lagi....baru tahu hasilnya

filosopi hidup que sera-sera atau carpe diam...will take place alternatively dlm hidup
2-2 kita kena mahir, ...bila nak push for the best, bila nak rest and take as what it is...

anak tu satu hal...kita ni...kalau result bagus OK ...
kaknor Post at 23-2-2012 00:37

setahu saya kaknor...UPSR nie cuma nak serve budak2 nak masuk asrama
so kalo takmo masukkan...takyah pening sangat...hehe

saya takmo peningkan kepala, sesak akal hanya kerana org keliling
plus, i nie org pun tak kenal...takde kepentingan depa nak tahu anak saya dpt apa
mungkin agaknya, berbeza dgn kaknor....

even anak2 kawan sekola, bila lepas peksa....memang saya tak pernah tanya
kalo ada mak2 busy body, lelama depa paham...i simply dun like the system
so, anak dia dpt berapa A pun....i tak kisah, tak pernah tanya, tak ambik tahu
kami jarang citer pasal grades anak2...plg tidak not at my present

hubby kata, jauh lagi perjalanan anak2 nie....dlm pd  kita nak anak berjaya,
kena bagi gak dia taste of "failure" dlm idup...nak tgk, cemana dia bounce
setengah kjyaan anak2 sgt artificial...dia rasa dia BEST, tapi hakikatnya
dan dr segi psikologi pun tak sihat...takleh mengalah, takleh berlebih-kurang
dia saja kena best, dia saja kena menang, dia saja kena dapat...huhuhu
esok2 bole jadi burden dlm company, bila keje nanti...

agaknya, my fren sekarang dikeliling mak2 yg anak2 tak ambik UPSR
so myself pun rasa relaks....citer pasal charity, cemana nak bantu sekola
of course, i push my kids when it comes to exams...tapi lepas tu we leave to god
ajar dia tawakal, dah buat yg terbaik!...then leave it...

Follow Us

my-alja Post at 22-2-2012 11:03 PM

tajuk pun dah ngeri alja wehh...
aku x kata riak....cuma gerun takut2 kelebihan yg ada kerap sgt duk ulang tayang akan jd satu kebanggan dan itu ialah riak.
asalnya x puas hati yg aku nampak....tp kalau dah ada yg komen x selari dgn kehendak...
terus syak org tu x belajar tinggiii...aiyoooooo wajarkah bgtau satu donia kelulusan kita baru boleh digunapakai komen2 bernas yg org lain ada....
tapi kalo sekolah anak aku mak pak byk bersuara dlm meting PIBG,
dorang akan amek jd AJK untuk tutup mulut...
PIBG skolah anak aku very da hazabedah...
baik dr penggunaan duit dan sebarang cadangan *dorang gak minta cadangan tiap kali nak meting PIBG*
kalo x kene dorang kenekan kaw2 ms meting...
kalo kita menjwb dan ajukan soalan...
cikgu2 siap boooooooooo mak ayah yg bersuara itu...
so bab2 graduate ni mcm kata ko lerrrr...*x perlu aku ulang tayang sapa bc tau laaa apa ko tulis**aku setuju sgt apa yg ko tulis dlm ni*

alja wehhh...aku x layak komen ni, tp menjwb soklan ko jer...
graduate had PMR jer ni...
semua ayat2 aku kat atas tu sampah jer....
selingan kekdahnyaaa....tiada manfaat dan kelayakan sama sekali...

anak tu satu hal...kita ni...kalau result bagus OK ...
kaknor Post at 23-2-2012 00:37

itu dah lumrah manusia knor

klu mak graduate ank  dpt result tak cantik akan kena mcm tu

klu mak yg tak graduate ank dpt results tk cantik punnn akn kena jugak

cuma versi je la yg lain2...

Reply  MrsJohn

bagus la mrsjohn jd mak yg camni...anak2 pun sure sayang kat parent lebih..x ...
miZtiQ Post at 22-2-2012 23:37

mmg betul pun

teringat pada ank jiran..maknya jenis yg mcm2 k nor ni lah
apa yg tk puas hati akan bersuara

jumpa cikgu suruh anknya dilantik jadi pengawas
mmg tak nafikan anknya mmg bijak...tiap kali exam mmg dia lah yg akan konker

tp bg saya bkn faktor pandai je yg akan dikira utk jadi pengawas
byk faktor lain lagi yg di ambik kira...
pendapat peribadi saya klu cikgu tk lantik ank kita jadi pengawas..maknanya ada la ciri2 yg ank kita tak layak
jadi tk perlulah kita nak pegi merayu pada cikgu

terus terang saya pun tk gemar jenis ibu bapa yg terlalu mengatur hidup ank
bkn tak boleh mengatur dan masuk campur
tp tgk la pada keperluan....bila ada keperluan baru boleh buat perlaksanaan

dannnn.......sijil tebal 2-3 inci masa umur 12 tahun tue tak laku pon bila dibawa pegi intervi ...
tina^^ Post at 22-2-2012 18:39

Tina u keje GLC ke??selalunya GLC mmg bnyk perangai kroni macam ni..

Boleh buat poll ke?

sebagai seorang ibu yang sudah 3 kali anak melalui ujian, interview masukSBP. ...
kaknor Post at 2012-2-22 21:13

saya vote C

tapikan saya takpaham la , kalau akak tak nak anak masuk sekolah SBP so wat's the point of getting sijil setebal 2 inch masa sekolah rendah?
sebab nak build the characters? leadership semua tu ke?
mohon pencerahan  sbb saya bukan ibu GRADUATE yg fulltime hsewife, so susah sket nak kompreheng hehe

saya ade kawan masa sekolah dulu, all rounder, semua persatuan kelab dia masuk mesti jadi presiden, koman2 pun AJK la, pahtu jawatan LDp aka pengawas semua, ahli lembaga pengarah ko op la..u name it semua ade nama dia..sijil dia masa sekolah bukan stakat dua inchi kot dah kena timbang kilo dah..memang all rounder...
tapi apa yg saya tahu skrg ni kawan saya tak boleh kekal berkerja kat satu2 kompeni..maybe terlampau ROUND kot asyik tukar2 je kerja dia...lastly dia set up satu company yg bagi motivational talk gitu....saya tak tahu  la cite ni bawa pengajran buruk atau baik..just to share

errr kaknor..
akak dulu keja mindef ke?
buat master course ape...

sorry banyak tanya..teringin nak tau , if u dont mind

my-alja Post at 22-2-2012 23:03

lain padang lain belalang..mana sama..klu nak anak masuk sbp, asrama teruskan niat suci murni..klu org lain tak nak, itu org lain punya hal lah..napa aku rasa kak nor mcm ada satu forummer nick name dah tak ingat, dulu2 dia suka promosi sekolah agama sampai bertekak kat thread pasal kebaikan sekolah agama ni...org yg sama ke??cara posting mcm org sama je??

tak yahlah ckp housewife graduate.sat lagi ada pulak org duk bukak thread cakap house wife with doctorate lak...house wife yg tak degree,master,phd takat pas darjah 6 kecik hati lak..padahal anak derang pun berjaya gak...

Post Last Edit by cmf_iddine at 23-2-2012 11:24
mmg betul pun

teringat pada ank jiran..maknya jenis yg mcm2 k nor ni lah
apa yg tk pua ...
mek_ja Post at 23-2-2012 10:30

betul tu kadang2 mak pak ni ingat dia kenal anak dia konon anak dia bagus sokmo.tapi org luar lebih pandai menilai. i klu cikgu lantik anak jadi pengawas alhamdullilah.tak lantik pun tak pe. janji masuk kelas the top 3 antara 13 kelas, sekolah menengah..lagi satu koko mesti aktif..dan pandai2 pilih kawan..kawan2 ni lah i selalu risau sbb peer pressure blh mempengaruhi anak2..depan kita anak kita pijak semut tak mati. belakang kita terkejut badak bila kita tahu perangai dia..cuba u all interview kwn2 anak u yg tak rapat dgn anak u apa pendapat dia tentang anak u??baik punya cerita tau. sbb tu i klu pergi sekolah anak i suka berbual bual dgn budak2 sambil tu jadi spy tuk anak2.so kita tahu anak kita macamana..dan kita tak frust klu ada personality dia tak seperti diharapkan kita..

kawan baik aku graduate jadi hse wife sbb hubby tak kasi kerja..dulu top A's student masa kat asrama..dia suka masuk campur hal anak2 dia kat sekolah..pernah dia bertekak dgn cikgu sbb cikgu tak bagi 100% result paper kat anak dia. anak dia dapat 99% satu mata kurang utk karangan..dia siap gi jumpa cikgu..anak dia kembar satu dapat 100% satu lagi 99%. dia kata dua2 mesti dapat 100% tidak nanti salah sorg demotivated..aku rasa dia ni psycho..tiap2 tahun bukak sekolah habis sume nombor hp cikgu yg ngajar anak dia ambik. bila anak dah habis periksa,dia akan check balik setiap kertas soalan lepas tu argue klu cikgu tanda salah..siap call lagi dgn cikgu bertekak...lepas tu siap cakap lagi cikgu saya ni graduate from UK add maths.mod maths A++..saya tahulah ni semua cikgu..nasib baik cikgu tak maki hamun dia..hari tu masuk paper sbb si kembar dpt 5A's..dia kata nak anak jadi doktor.aku ckp tak yah lah baik jadi hse wife cam ko..    buat duit je pergi obersea pakai duit JPA, lepas tu balik kerja setahun lepas tu duk umah. baik bagi peluang kat org lain yg betul2 nak pergi, balik berbakti pada negara, kira bayar balik apa yg telah disponsor..klu gi obersea pakai duit mak pak org tak kisah pung...

lain padang lain belalang..mana sama..klu nak anak masuk sbp, asrama teruskan niat suci murni. ...
cmf_iddine Post at 2012-2-23 10:51

aku pun terpk gak...
mcm satu porumer yg aku penah berbalas pantun..sunsuria kalau tak silap

bagus gak org mcm akak ni

akak ade blog tak...apa kata akak share tips2 mendidik anak your way..
leh gak jadi panduan org ramai...seriyess ni saya pun nak tahu gak

Katalah saya dedahkan satu rahsia ; dari beribu-ribu ibubapa yang memohon anak mereka
Tahun 1 di Se ...
kaknor Post at 22-2-2012 16:57

Pasal sekolah SMAP LABU tu....kak Nor, ini adalah cerita BENAR sebab anak kakak saya sekolah kat sana......
kebanyakkan student kat sana orang senang2 belaka tetapi UPSR bagus dan sijil KOKO tak banyakpun.....
anak kakak saya pulak bagus UPSR dan sijil KOKO tak muat satu fail.......kat sekolah tu walaupun SPBT terbaik kenal orang dalam tak payah tunggu sijik KOKO melambak...........kawan-kawan anak kakak saya tuh pernah datang rumah kami dan saya dah tanya background semua.....ada yang tak ada langsung sijil KOKO.........saya tekankan disini dan utk semua orang "KALAU U ALL KENAL ORANG DALAM TAK PERLU SUSAH.....tak perlu ada sijil KOKO itu semua janji result bagus..............ini semua SPBT seluruh Malaysia mengamalkan sistem orang dalam.......makbapak graduate ada master sudah pasti ada skill nak bodek Pengetua mana2 sekolah SBPT....orang kampung malu sikit nak membodek-bodek ....dan masalah guna orang dalam ini pernah kami (PIBG) berdebat di Kem Pelajaran dan juga Kem. Pengajian Tinggi di Putrajaya....bukan saya nak riak bagitau sudah perpuluh tahun semua SBPT mengamalkan cara itu.....makbapak yg bijak pandai sanggup turun naik kementerian semata2 nak anak duk asrama ............

Post Last Edit by MelahJanda at 23-2-2012 13:12

pada aku duniawi seme ni duniawi

nak sijil tebal buat apa? nak keje GLC mana? best ke keje GLC? gaji banyak takat mana?mula-mula masuk RM2800 kot pastu naik pangkat takat mana je? buleh ke mengubah dasar negara ke?

apala matlamat kita ni mak-mak ni kenala fokus.
tak boleh, siapa pun takkan boleh excel dalam semua subjek. selagi namanya manusia, kita memang cenderung utk sesuatu bidang aje.
tapi agama, ya sebagai org islam agama sangat penting. in fact paling penting. ada agama, semua yg lain menyusul lah. kau boleh jadi hebat tapi kau takkan menunjuk-nunjuk hebat kau berkuasa sana-sini.

Reply 178# MelahJanda

bila kita mati - tak heran sudah anak2 keje doctor, lawyer majistret..yg ditggu2 cuma sedekah anak2 dan amal jariah derang hari2 utk kita..

teringat video ustaz don - ''ANAK-ANAK : Aset ke NERAKA @ SYURGA?''

Reply 178# MelahJanda
saya suka komen anda...sebetulnya..terplg pd ibubapa ....semua ibubapa nak buat yg terbaik tuk anak2...
cm biarla mengikut kemampuan anak tu...ada yg nak anak msk asrama ada yg tak nak..tak perlu nak mainkan perasaan
anak tu..semua ibubapa mmg menaruh harapan pd anak msg2...cm bl sy bc kat sn...kiranya mmg anak tt tu yg hebatla
dr segi segalanya...tt ni kiranya seorg yg mementingkan segala nya mst perfect la...soalan tt mudah jer..tp tt nak bgt kat
semua org yg anak dia mmg terer n tt ni pun terer dr segalanya..siap cerita semua ...tp tu la berbalik pd asalnya lah
sama ada mmg nak antar msk asrama @ tinggal dgn ibubapa...simple jer soalan ni kan...cm soalan tu ibu graduate...