CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 16652|Reply: 33

Pemegang Medical Card: Apa yg tak dicover apabila diadmit ke private hospital?

Post Last Edit by dasatgiler at 28-6-2012 11:21

Salam semua warga forum Cari..
Kat sinih aku share sedikit info utk para pemegang medical card, incase in the future kena admit boleh la dijadikan panduan serba sedikit.. So takder la terkejut dan dah prepare duit extra utk bayar benda2 yg tak dicover nih..
Rentetan drpd peristiwa anak aku warded ke KPJ, setelah di"discharge" baru lah aku dapat itemised bill benda2 yg tak dicover oleh insurance:

1. admin charge RM32.00 sbb 1st time check-in as a patient kat sinih..

2. bedsheet RM30.00
kalau aku tahu kena caj, aku bawak bedsheet angry bird sendiri drpd rumah.. jimat duit aku..

3. hygiene sheet RM15.00
yg nih mmg aku takder, so pasrah je la bayar

4. id RM 2.50
nih mcm id tag yg korang pakai kat genting/sunway lagoon tu.. bezanya kat sana dapat funride, kat sini dapat bedride jerk.. hehe..

5. mineral water RM 1.88
hek eleh, mineral water 500ml pun berkira.. chis.. nurse cakap free, tak cukup buleh mintak.. last2 kena byr.. tak guno..

bagaimana dengan pengalaman anda pula? care to share?

Rate

1

Saya guna Micare..kira Medical Card jugak ker?

Masa anak masuk Columbia Asia dulu tak kena charge apa pun.

Untuk info. Tq

harap ade lg forumer len y blh kongsi pendapat...tq

ooo..untuk kes2 begini biasanya kena tengok pelan apa yang korang pilih masa beli insurans. Semua ni ada terkandung dalam polisi kontrak yang korang dapat daripada kompeni insurans tu. Jadi, lagi banyak korang bayar, lagi banyaklah yang insurans tu cover. Begitulah nisbahnya...cuma macam kata tuan rumah, kena alert la benda2 ni kot2 kena bil mahal tak ingat kang x pasal2 melopong je kan...haha

Medic Card bukan macam VIP Card. Ia sebenar untuk menyenankan pesakit bila masuk Spital. Tak yah bawak cash. Lagi satu ia cover untuk perubataan dan pembedahan bukan untuk accessories spital i.e. extra bantal, nak sop daging, nak TV HD, nak bilik koner lot, nak nurse jaga 24 jam….klau nak jugak kenalah TOPUP sendiri…..

good info....sape2 ade pengalamn boleh la share untk persediaan dimasa akn datang supya kite semua berjaga2...

Follow Us
huhu, pasni tau dah kene bawak bedsheet ngan air mineral sendiri.. =)

heheh...setuju2.......
ape yg insurans 2 cover depend la kpd ape yg kte byr....
semua 2 ade dlm polisi....
contoh kte byr kancil,kte dpt la kancil...
lau kte byr audi,kte dpt la audi...
so konsep dier sm jer........
hehehhe

heheh...setuju2.......
ape yg insurans 2 cover depend la kpd ape yg kte byr....
semua 2 ade dlm po ...
zuhanam Post at 5/7/2012 08:41

ada jugak miscellaneous items yg tak dicover walaupun semahal mana polisi yg diambil.. sebagai contoh, minyak petrol, tol, parking, car wash mmg tak termasuk dlm pakej, regardless kereta kancil atau pun kereta audi yg dibeli.. so kena aware sbb kebanyakan kita selalu beranggapan bahawa semua benda insurans akan settlekan..

Reply 9# dasatgiler

hehe...yg tu mmg la insurans xkan cover...
sbb insurans cover tok bil hospital kte.....kte byr mahal juz nk benefit yg byk.....
e2 la mksd sy...hehhehe

Seelok2 nya kalau nak beli medical insuran, beli pelan medical berserta elaun hospital skali
Mcm contoh kat bwh ni:

Rm300 elaun x 6 hari bermalam

So elaun tu bole cover miscellinous..ada untung lg

Comments

itu kunci musti masuk dalam gambar ek.... hehehe  Post time 1-8-2012 10:47 AM

Medical card tu biasanya Insurans co. akan bagi skali eh? sbb aku ada beli polisi maybank takaful aritu.. dia dah hantar polisi tu la, tapi tak disertakan ngan Med Card pun? tp dia ada ckp dlm polisi tu, dia akan cover utk perubatan..cane eh?

Medical card tu biasanya Insurans co. akan bagi skali eh? sbb aku ada beli polisi maybank takaful ar ...
ninjago Post at 17/7/2012 09:33

encik ninjago kena baca dgn teliti polisi / tanya kpd ejen yg handle case tuan.. biasanya medical card diberikan sekiranya ambil polisi insurans hayat + rider utk medical card..
tak semua insurans sama, jadi kena pastikan samada kita beli insurans hayat (life) ke, insurans kemalangan diri (PA) atau insurans kesihatan (health insurance).. ada insurans yg tradisional dan ada insurans berkaitan pelaburan (investment link).. aku bukan ejen tapi tahap pemahaman aku pasal produk2 insurans nih boleh dikatakan ok jugak ler..

=> life insurance adalah yg paling mahal sbb ada comprehensive protection utk 36 penyakit kronik, ada simpanan utk hari tua, kemalangan, pembedahan
=> pa insurance adalah yg paling murah sbb hanya cover basic protection kalau terlibat dlm kemalangan je.. kalau kena penyakit spt stroke / kencing manis confirm tak boleh claim, takder simpanan utk hari tua dan tak cover pembedahan kecuali disebabkan kemalangan sahaja
=> health insurance / medical card agak mahal sbb berkaitan dgn kos rawatan di hospital pakar swasta..

jadi sblm beli insurans kenal pasti dulu apa keperluan, bajet dan lifestyle kita

Rate

1

ninjago posted on 17-7-2012 09:33 AM
Medical card tu biasanya Insurans co. akan bagi skali eh? sbb aku ada beli polisi maybank takaful ar ...

mungkin nko baca tak abis tu..
dia cover perubatan utk kemalangan saja..huhuh

x semua medical coverage ada medical card
bergantung kepada produk.
yg x ada medical card selalunya murah
kita kena bayar dulu semua bil lepas tu baru boleh buat claim
kalau medical card bil akan terus direct ke insurans company
aku kerja kat life insuran company and buat claim.
kalau ada kekeliruan feel free utk tanya apa sahaja

Take home drugs (ubat2 yg dibawa balik), long term medication (misalannya penyakit diabetic yg memerlukan ubat seumur hidup) & consultation fee under new policy pun tak akan cover.

Akan tetapi sebagai agent kami pun rasa tidak puas hati kerana 'bed sheet' pun dibilkan. I ada client yg masuk kerana accident & bed sheet satu hari kena tukar 2-3 kali kerana berdarah, tak selesa kalau tidur. Itu kira okaylah kerana sepatutnya hospital akan beri satu bedsheet sehari, yg extra kalau nak bil masuk akal lah.

Ini dah macam kita tempah hotel 5 Star, bila masuk bilik kita, wah, selesanya, ada aiir cond, ada shower, ada TV tapi bila kita duduk atas tilam, alamak tak ada bed-sheet. Nak bedsheet? Kena bayar RM5 extra.... Apadah...

Last edited by roystevenung on 30-7-2012 07:43 PM \n\n

Rate

1

suraya-sue posted on 30-7-2012 12:51 PM
x semua medical coverage ada medical card
bergantung kepada produk.
yg x ada medical card selaluny ...

hah, ada jugak yg kerja drpd claim dept.. pernah tak reject claim drpd policyholders dan apa sebab2 yg paling popular utk reject such claims ye?

Ni nak update korang sikit. 2 minggu lalu jumpa orang kat ICU. Adikn pompuannya umur 55, kena Stroke dlm ICU, sudah 15 hari kat ICU, masih tak ada perubahan. Bill hospital sudah mencecah RM 70, bayar cash, pasal dia tak de kad medical...

Skrg nak pi hospital Gov pun serba salah.... takut kalau2 apa2 terjadi...

Family dia tengah tension mana nak korek duit lagi...

roystevenung posted on 2-8-2012 09:51 AM
Ni nak update korang sikit. 2 minggu lalu jumpa orang kat ICU. Adikn pompuannya umur 55, kena Stroke ...

RM70, RM700, RM7,000 atau RM70k utk 15 hari di ICU? sedikit confuse di situ..  

dasatgiler posted on 2-8-2012 10:19 AM
RM70, RM700, RM7,000 atau RM70k utk 15 hari di ICU? sedikit confuse di situ..

RM 70,000 ... ish, missing "K". maaf ya.

Harap2 dia recover, tapi sampai skrg tak de perubahan. Adik perempuan dia kata dia kena undergo surgery lagi, tu pun tak tau kos berapa. Dia orang do tensen cari duit utk kos perubatan dia.

12Next
Return to list New