CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: zulka

Berhenti Rokok

hubby i mkn desert yg manis2 utk ilangkn ketagih. after meal mesti die mintak mende2 manis

alhamdulillah...
proses berjalan dgn lancar...tanpa sebarang bantuan...
mgkin nasib aku baik kot......
member2 pun tkejut juga boleh stop terus...sebab dulu boleh tahan juga kuat....
5-6 btg sehari konsider kuat gak lah...kadang2 sehari sekotakpun ada gak...

zulka posted on 11-11-2012 10:50 PM
alhamdulillah...
proses berjalan dgn lancar...tanpa sebarang bantuan...
mgkin nasib aku baik kot.. ...

tahniah kerana berjaya berhenti..tapi jangan sampai sakit tekak tu dah hilang lemah pula semangat nak berenti tu..
kalau ikut kelas drug abuse yang saya amek, bro nanti akan jumpa faktor yang boleh trigger untuk rasa hisap rokok kembali seperti lighter,masa lepak minum2 dengan member2 perokok, time tensen yang teramat sangat dan lain2..so lighter tu pastikan dibuang semuanya dalam umah tu..

Kepada perokok yang ingin berhenti merokok, Dapatkan produk I-Quit secara PECUMA !
Solusi berhenti merokok anda!

Caranya mudah sahaja! anda hanya perlu:
1. jawab 1 soalan yang kami berikan pada tempoh yg di tetapkan
2. klik LIKE page ini (page I-Quit)
3. share&like GAMBAR peraduan yang bercaption "Quiz 1"

jawapan,share dan like haruslah di 'post' kan di gambar "Quiz 1" seperti link dibawah :

http://www.facebook.com/photo.ph ... ;type=3&theater

Salam Geng....

I'm speaking from my own experience....

tahun ni....dah 5 tahun aku berhenti merokok....aku start isap rokok dari umur 14....haha budak-budak yg nak try semua kan...

anyway...bg aku untuk berhenti....ada satu perkara yang palingggggg penting sekali...

iaitu.... HATI kene kuat.... tekad untuk berhenti.... kalu ko ada ni lain2 dah tak payah kot....

macamana aku berhenti merokok...?

ada satu masa sebelum aku berhenti merokok tuh....aku terpikir...ape la manfaat merokok nih....aku nak hidup sihat lah....aku nak bersenam...aku nak aktif....tp rokok memberi impak... pagi-pagi kahak banyak....tido malam selalu terjaga di tengah malam (tak dpt deep sleep)...selalu berdebar-debar (anxiety disorder)....selalu sakit kepala....senang demam-demam...batok-batok jgn cerita lah....

jadi...satu hari ....out of nowhere.... I'd decided to stop smoking....

so ....aku tekad keesokan hari aku nak berhenti merokok....jadi malam tu aku pergi beli malboro (gua cowboy bro...hahah) 14 dengan malboro 20....soft pack....so aku lepak kat kedai kopi kat kg aku tuh ngan geng-geng lepaih balik magrib kat surau....aku layan semua 34 batang rokok....dari kul lebih kurang 8pm...sampai 2am ......then on the way balik tuh....aku campak zippo aku kat longkang besau kat kawasan perumah aku tuh....

that was it... esok nya aku berhenti merokok...mengejut kan? ... ya betul....tp bg aku...dengan cara ni je aku boleh berhenti...kalu berhenti dengan cara kurangkan merokok secara berkala...bg aku...secara peribadi...it would not work for me.....

ada impak ke berhenti secara mengejut? semesti nya ada! ... 2 hari lepas tuh aku demam .... seminggu kot demam tuh....dah budget kene denggi dah.....aku g klinik...masa consultation dgn doctor tuh...i thought i should let him know that i just quit smoking few days ago....so i told him....then he gave me a cynical smile....then die ckp...kalu berhenti secara mengejut...demam ini adalah normal....he said i have nothing to worry about....just take the normal medication for fever...

lepas tuh pemakanan aku sedikit berubah....skit ke...banyak juga kot...haha....aku perasan...lepas makan kat kedai...kalu aku minum air yg ber ais (ada air batu)....keinginan aku untuk merokok sangat memuncak.....jadi aku tukar...lepas makan aku minum teh o panas....bende ni berlarutan lebih kurang setahun....everytime makan...air lepas tuh..ialah air teh o panas...kurang manis...

orang kata lepas berhenti merokok...jimat duit...sbb dah tak beli rokok lagi.....kan? SALAH!!!!!
perasan tak...masa merokok dulu...lepas makan je kita mesti nak kene rokok sebatang....betul?
well, apa jadi selepas kita berhenti merokok? apa aku buat selepas makan setelah berhenti merokok?
aku tak boleh BERHENTI MAKAN !!!! haha...
Hope you get i mean bro.....
3 bulan lepas berhenti merokok....berat badan aku naik skit...dalam 2-3 kilo...
tapi....pagi-pagi...kahak kat tekak dah takda....malam aku senang tido...dpt deep sleep...
berdebar-debar (anxiety) juga berkurangan....

Sbb berat badan aku dah naik skit....org pun dah perasan...bibir aku dah merah....hahah....then diaorg ckp aku dah chubby....
aku ckp....WAT THE FISHHHHHHHHH!!!!
ok....apa kata aku start jogging.....so I did......aku mula bersenam...3 kali seminggu....
aku jogging...lebih kurang 2-3km satu sessi.....

bro....setelah 5 tahun aku berhenti merokok.....aku dah lari beberapa acara full marathon (ehem....full marathon ialah lari sejauh 42.195KM)....half marathon tak yah citer lah....aku belajar swim....dari berenang anjing (budak-budak kg yg mandi kat sungai teror la teknik ni)...sampai aku boleh buat laps kat olympic size pool for 1 hour straight...non-stop....aku join budak-budak kayuh basikal....aku panjat gunung....macam-macam lahhhhhhh.....

tujuan aku cerita ni bukan lah nak menunjuk....aku just nak bg lu sedikit motivasi.... there are alot of things in life you can achieve if you're living a healthy life. You can live a less stress life ...trust me...you can...

Channel out you're stress through exercising ..... it really does work .... try lah ...aku dah...

yang paling penting sekali..... HATI .... you have to really want to stop smoking !!!! period.
there's an old malay saying .... hendak seribu daya, tak hendak seribu dalih ..... bagi aku ...seribu daya tu ialah mempunyai hati yang kuat...keazam untuk berhenti merokok yang kuat.....lepas tuh tawakal je lah....kita dah usaha...kemudian berserah...tp kene pastikan dah berusaha betul-betul lah kan...

well...that is that....my friend....dah panjang dah aku melalut nih....anyway....just put your heart to it...i'm sure you'll be suprise my friend....

salam
Last edited by mikey.zid on 17-11-2012 11:58 AM

hmm..asben saya mcm biskut. kejap berhenti, kjap smbung merokok balik. yelah..asal jmpa kwn2 mesti kwn hulur rokok time bersembang. saya perhati, bila asben ckp berhenti rokok..semua kwn2 dia duk jeling2 saya smbil senyum2. huh.. last time dia berhenti hampir setahun lps. berhenti dlm 2-3bulan gitu pastu sbb tekanan kerja kononnya, dia smbung merokok balik. saya pulak yg tertekan tgk dia merokok

Follow Us
makan ubat yang iklan kat tb tu x brfungsi jgak ker..tunang aku skrg ni tgh proses nk benti..bln dpn dh nk kawen,dia ckp x kan ade dh rokok kt mulut...hahahah..aku nk tgk betul ke tak...aku pening kepala kalau kuar dgn dia msti bau rokok tu..aduiii...

mini1990 posted on 28-11-2012 06:00 PM
makan ubat yang iklan kat tb tu x brfungsi jgak ker..tunang aku skrg ni tgh proses nk benti..bln dpn ...

ta berkesan dik....ubat2an kat farmasi tu sekadar utk support / melekakan aje...
yg paling penting sekali kekuatan iman dan mental......memang betul2 kena kuat...
dlm masa 2 minggu tu seksanya hanya Tuhan saja yg tahu.....serba serbi tak kena...
seltelah hamir 2 bulan ni, alhamdulillah skang keinginan utk isap rokok tu dah takde.......
skang dok isap mende lain lak...   

mini1990 posted on 28-11-2012 06:00 PM
makan ubat yang iklan kat tb tu x brfungsi jgak ker..tunang aku skrg ni tgh proses nk benti..bln dpn ...

lagi pun korang dh nak kawen kan......
takpelah esok kalau dia terasa nak isap rokok je...awk bagi dia isap mende lain.....lagi best...

zulka posted on 29-11-2012 08:51 AM
lagi pun korang dh nak kawen kan......
takpelah esok kalau dia terasa nak isap rokok je...awk bag ...

kuikuikuikui...
idea bernas...

zulka posted on 29-11-2012 08:49 AM
ta berkesan dik....ubat2an kat farmasi tu sekadar utk support / melekakan aje...
yg paling pentin ...

setiap hari msti sy akan ty,bape kali isap rokok...mggu lps ty 3 kali...mggu ni 2x plak...dia ckp,lps makan je msti nk hisap rokok....kesian dia..tapi nk buat cena,sy alah bau asap rokok....msti fenin2...

mini1990 posted on 29-11-2012 08:54 AM
setiap hari msti sy akan ty,bape kali isap rokok...mggu lps ty 3 kali...mggu ni 2x plak...dia ckp, ...

kalau camtu dia ni bukanlah dlm kategori perokok tegar....
ckp dgn dia...standbykan gula2 hacks dlm kocek....lepas mkn je mkn gula2....
sy punya laci kat ofis ni penuh dgn gula2 hacks...

zulka posted on 29-11-2012 09:00 AM
kalau camtu dia ni bukanlah dlm kategori perokok tegar....
ckp dgn dia...standbykan gula2 hacks d ...

mula2 kenal dgn dia,mmg x lih bilang la bapa kali dia hsp okok...bila 1st date dia hisap,sy smpai muntah2 ha...itu yg dia nekad nak benti...dr bulan 3 smpai la skrg ni...alhamdulilah pelan2 la..nnti nak suruh dia beli gula2 hacks...byk2...nnti dia dh benti hsp rokok,nak bgi dia hadiah la...sbb berjya benti hsp rokok...heheheh..

mini1990 posted on 29-11-2012 09:04 AM
mula2 kenal dgn dia,mmg x lih bilang la bapa kali dia hsp okok...bila 1st date dia hisap,sy smpai  ...

hadiah ape tu...bagi dia isap nenen je sure dia suke..

zulka posted on 29-11-2012 09:22 AM
hadiah ape tu...bagi dia isap nenen je sure dia suke..

itu nnti dh kawen...

u punya fungsi pembersih dlm badan mungkin sudah berjalan dgn sgt lambat..u perlu kuatkan fungsi pembersih utk cuci keluar semua nikotin dlm paru-paru u.....

mini 1990 : boleh syorkan bakal laki anda guna iquit.

www.jomhenti.webs.com  , berkesan untuk berhenti merokok.

xder cara lain nak berenti...yang ada cuma kena nekad..itu ajer...stop terus...stop sikit2 tu sume citer kosong ajer...

mikey.zid posted on 17-11-2012 11:55 AM
Salam Geng....

I'm speaking from my own experience....

owng kate bersusah-susah dahulu bersenang-senang kemudian..see..sekarang ny u dh dpt kehidupan yg sihat..i tabek u sbap dpt berhenti merokok walaupun bnyak dugaan yg u kene atasi..congrate!!

alhamdulillah...dah hampir setahun tak sentuh...
skang bibir pun dah merah bak delima....