CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ina_na

ketulan di payu dara...adakah itu petanda kanser payu dara

esyuefeei posted on 25-7-2013 11:09 PM
ketulan akak tak sakit sbb tu doc suspect cancer.  dr klinik panel, akak terus direfer ke doc paka ...

keadaan breast tu camner ? ada cam ruam2 tak... yg bahagian tepi ketiak tu.. risau gak ni..

Kanser tak mengenal usia. Biasakan membuat pemeriksaan sendiri payudara. Boleh dirujuk tekniknya dimana-mana klinik kesihatan atau tanya dokter anda. Ketulan pada payudara terdapat dua jenis iaitu fibroadenoma (tak bahaya) atau kanser. Bila ada ketulan payudara sila bust pemeriksaan dikemudahan kesihatan terdekat

Salam, td my appt dgn klinik pakar hosp gomen. Dia check katanya lump yg tak bahaya..tp dia refer juga ke hospital ipoh untuk buat ultrasound dan cucuk amik isi lump...hmmm....pegi je lah kan...dh prosedur mcm tu....hmmm....pls bg semangat kt saya.........tq

Kalau private procedurnya mcmana ya...ada amik tisu jugak ke...mna better private or gomen....

baru balik dari check klinik pakar puan, saya umur 24 thun, semalam baru perasaan ada lump bawah ketiak sebelah breast.. td doktor tak cakap apa lepas check, dia cuma bagi antibiotik & lepas 5 hari nnt datang balik..dia kata boleh hilang mcm tu..tapi kalau tak hilang jugak,dia kata kita cuba ikhtiar benda lain.. kalau kena cucuk ambik tisu, saya tak berani, sebab ada kes terjadi kat ahli keluarga saya dimana lump tu pecah & happen to be cancer, so dia merebak lagi teruk,.saya lagi rela nak operate & buang..tapi sekarang runsing sbb masalah kewangan Last edited by KarinaKapur on 11-9-2013 10:42 AM

wat..lump pecah? scarynya dgr....hmmm.....bukan dia suntik je ke.....kalau operate kat hosp gomen kena bayar ya...

Follow Us
kinakoyuki posted on 27-8-2013 07:07 AM
salam..

nak share jugak la.. sy pun penah operate buang lump kat breast belah kanan.. masa tu umu ...

kinakoyuki....betul ke amik tisu lump tak sakit?....acct prosedur tu biasa2 ja kan..n interesting jugak kisah kino operate kejap ja..selalu lepas amik tisu lama tak dpt result?

single_mom posted on 11-9-2013 02:24 PM
kinakoyuki....betul ke amik tisu lump tak sakit?....acct prosedur tu biasa2 ja kan..n interesting  ...

ye sis... pengalaman saya, sakit sikit je.. cam nak amik darah.. tapi taktau la kalo lain orang lain rasanye kan... lepas amik sample tisu tu, dalam seminggu dua baru dapat result..gomen, biasa la tu.. kalo private sy taktau... pastu, nak operate tu pon kena tunggu turn... sy dulu, lebih kurang sebulan jugak la menunggu... sbb tak urgent... btw, ni cite 6-7 tahun lepas tau..taktau la kalo skarang sume dah cepat..hehehe..

kuatkan semangat ye sis!

tambah cite sket lagi...

mak sy baru call, bagitau one of my relatives skang tgh tenat... breast cancer...nak makan pon dah takleh telan katenye, sakit.... aritu pegi hospital n admitted, tp lari balik sbb takut nak kena operate...

*sigh*

teringat masa jumpa dia sebelum ni, dia cite pasal nak buat treatment, kena isi borang n etc.. dah submit tapi tak pergi...terkejut gak memula dengar, risau kot2 makin teruk...sbb dah confirm kanser...macam2 nasihat kitorang bagi...last2 dia bagi alasan sebab TAKUT... takut sakit... takut kena operate.. takut kena bayar (orang susah)...takut takde orang jaga anak2 masa dia dalam wad..macam2 alasan...sedih btol dengar...

sape2 yang still teragak2...kuatkan semangat korang ye...taknak la jadi macam sedara sy ni...
takut sakit, macam mana kalo ketulan tu kanser? n korang dapat tau lambat, lagi teruk kan?
takut kena operate, doc akan bius dulu tempat tu, tak rasa pape pon.. jangan risau k...
takut kena bayar mahal, hospital kerajaan kan ada..

sori, ter'membebel' plak..hehe..emo sket teringat pasal sedara saya td...

my sis operate buang lump kat tepi breast dia bbrp bulan lepas. oerate kat Columbia Hospital. lump yang dikeluarkan sebesar bola pingpong. syukurlah,bukan kanser. kata doktor sebab 'terlebih hormon'. umo adik iols baru 21.

Takutnya dgr cite kino ...hmmm kesian dia..sis yg baru nak amik tisu ni pun mengelabah ni kan pulak dia...kino masa u ada ketulan tu ada rasa sakit ke...sis tak sakit..tapi kalau nk period adalah rasa sikit..tu pun kalau sentuh...2-3 hari hilang...tapi baru pun jdik menda ni masa bulan 7 hr tu....before this takda pun sakit ke apa..dan x notice sgt pun lump tu..sis pun rasa hormon juga...kdg2 sis terpk baloi ke amik tisu tu....ntah2 takde menda pun dan hanya hormon...tapi x berani pulak amik risiko......hmmmmm..cuma bila dgr kisah kino rasa semangat sikit nak lalui prosedur ni.....

Sory kina terpanggil kino..hehe
Sis kagum dgn kina...beraninya kina sampai terus operate...satu tindakan yg berani...sis pun ingat kalau result bukan kanser ke apa sis nak operate je nnt (mcm berani kental sgt).pikir yg baik2....sis pk anak ja skrg...masa check up dgn pakar pun rasa jantung nk melompat...takut sesangat....dahlah doc lelaki...hmmmm....dia tanya sis berterabur jwb...padahal sblm masuk dah susun baik punya...kawan sis nasihat buat ja amik tisu tu...itu hanya proses nak pastikan samaada kanser or not ja..n sis pun rasa hanya lump x bahaya...doctor pun suspect mcm tu....hmmmm...

farhana008 posted on 11-9-2013 06:41 PM
my sis operate buang lump kat tepi breast dia bbrp bulan lepas. oerate kat Columbia Hospital. lump y ...

FArhana, adik u buat kt private..mereka tak amik tisu kan..terus buang lump kan then baru tahu kanser ke tak kan...

Sja nak confirm ja.sbb ada doc kata pada sis yg kalau buat kat private mereka tak amik tisu..terus operate buang lump...klo gomen mereka amik tisu dulu pastikan dulu baru operate.betul ke ya....

Assalamualaikum dan selamat sejahtera. Saya pernah buat operation buang lump pada breast belah kiri pada tahun 2007. saya syak sesuatu tak kena bilamana nipple termasuk ke dalam. sebelum tu ok je. mula2 pergi ke klinik di TDMC,doktor tu kata takda apa2,biasa je tapi saya tak puas hati saya minta pergi ke pakar sakit puan. kmudian doktor pakar tu kata takda apa2 juga. tapi saya masih takpuas hati. doktor tu rujuk saya ke doktor surgeri. doktor tan namanya... dia suruh saya buat ultrasound breast. masa tu memang ada lump. follow up seterusnya dia buat ujian biopsi. kena tunggu lebih krg seminggu,dapat keputusan bukan kanser.

doktor bagi pilihan untuk buang atau monitor je tapi saya pilih untuk buang. sebab antara tanda2 kanser ialah nipple termasuk ke dalam... operation nya sekejap je,saya operate pagi petang dah boleh keluar. besar lump tu lebih kurang besar hati ayam. saya dapat MC 2 minggu. kos rm2800 company yang tanggung.

kemudian saya follow up setiap 6 bulan. lepas 6 bulan pertama ada lump pulak di breast kanan. saya buat follow up sampan bulan 6 tahun 2010. pastu saya terlupa dan seterusnya malas nak pergi follow up. dalam minggu ni tiba2 saya rasa ada ketulan di breast kanan yang agak ketara tapi kecik je macam besar kacang tanah. saya pergi klinik,doktor tu bagi ubat kurang bengkak dan ubat hormon kot. dia cakap mungkin sebab hormon awal bulan 10 datang jumpa dia semula. tapi semalam rasa tak tenang saya paksa diri untuk buat ultrasound di klinik. Poliklinik Gomez di Taman Dagang boleh buat ujian ni jadi saya pergi situ. doktor tu cakap biji yang saya rasa tu ialah lemak. kiranya lump di breast kanan dah takda.

cuma sekarang ni kat tampat operation dulu dah ada lump semula. tapi doktor suruh monitor saiznya sahaja. jadinya dia suruh saya buat ultrasound setiap 6 bulan sekali dan jika perlu buat full medical check up...

kinakoyuki posted on 11-9-2013 04:39 PM
tambah cite sket lagi...

mak sy baru call, bagitau one of my relatives skang tgh tenat... breast  ...

kalau hospital gomen kena bayar berapa ek? saya susah hati sgt, company saya ni xtanggung kalau sakit mcm ni..nak mintak claim ubat demam pon jenuh bos bebel.. inikan pulak klau nak operation..

KarinaKapur posted on 12-9-2013 05:24 PM
kalau hospital gomen kena bayar berapa ek? saya susah hati sgt, company saya ni xtanggung kalau sa ...

sori sis.. sy tak sure kena bayar brapa..masa tu sume mak sy yg uruskan..hehe..nnt sy check balik ngn mak sy ye..

single_mom posted on 12-9-2013 12:08 AM
Sory kina terpanggil kino..hehe
Sis kagum dgn kina...beraninya kina sampai terus operate...satu tin ...

heheh..takpe sis..cam cute plak panggil kino..

sy pun sama cam sis..tak rasa sakit pn..n lump tu statik je..takde bergerak2...doc ada cakap sesetengah orang benda tu beralih2 tempat...kejap kat atas,bwh...

sis kena kuatkan semangat k...pegi je amik sample tisu tu..rasanya berbaloi kot..drpd dok tertanya2 n risau..tak senang duduk dibuatnye kan...baik settle kan cepat2..letak tepi sume malu n takut...time sy dulu pn malu gak memula...pastu pikir2 balik, ala, malu kejap je.. lepas ni dah tak jumpa kot ngn dorang... kalo jumpa pun confirm dorang dah tak kenal...patient dorang kan ramai...

i buang fibroid dekat breast belah kiri. i bace kt sini semua kecik2 je, i nye nak dekat 5cm punya la takut nak jumpa doktor. tgk2 takde pape pon

doc ada cakap benda ni nak buang boleh tanak pn takpe. tp case i ni besar sangat, sangat unconfortable nak tido pon tak boleh
tapi skrg after operate still sakit sbb tisu baru nak tumbuh balik. n parut panjangggg sbb ketul pn besar kan

and sesape takut breast kecik sebelah jangan risau k, sama je saiz. iols aritu risau giler sblm operate takut nak kena buat plastic surgery pulak ke bagi balance

single_mom posted on 12-9-2013 12:13 AM
FArhana, adik u buat kt private..mereka tak amik tisu kan..terus buang lump kan then baru tahu kan ...

Yup single_mom doc terus buang lump and tak ambil tisu pun. masa tu insurans yang cover. doc tunjuk lump yang dibuang daging bersalut kekuningan. adik iols saspek yang kuning tu lemak kot.  lps operate and seminggu kemudian buat follow up. sblm kena buang lump, adik iols kata breast kiri dia kat tepi rasa sakit, bila tekan mcm keras. tu lah tanda awal yg adik iols detect