CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ina_na

ketulan di payu dara...adakah itu petanda kanser payu dara

thanks semua....sbb reply...kurang sikit rasa gusar tu..
sis pun rasa sbb hormon dan lemak2...sis pun rasa menda tu kejap kecik..kejap besar...tapi baru ni doc cek kata dlm 3x2cm..
bulan sis notice rasa sakit sikit masa nak period..dlm 3 hr...lepas tu esoknya period terus takde sakit n tekan2 pun mcm kecik balik...tu la betul kata kino eh kina..baik buat ja amik tisu tu dari memain babacak kan....

KarinaKapur posted on 12-9-2013 05:24 PM
kalau hospital gomen kena bayar berapa ek? saya susah hati sgt, company saya ni xtanggung kalau sa ...

saya baru buang lump pd 22/8 lps di hospital gomen. jumlah bil dlm RM950 lbh kurang utk 4 hri. tp suami saya gomen, free jelah.  tp tak tahulah klau bkn gomen kiraannya lain plk, tp di bil tu mmg trperincilah.

saya bru mndpt pengesahan smlm lump yg dibuang melalui operation tu mmg mengandungi sel kanser, cuma report belum lngkp lg samada sel tu dah dibuang semua skali masa operate tu. klau masih ada, kena operate lg dan mungkin kena buang semua breast, radioterapi & chemo. next week bru tau full report.

saya kuatkan semangat dan brdoa moga kanser ini tdk merebak ada tdk agresif, cuma ada di sekitar lump tu shj dan dah dibuang semuanya.  masa di wad baru tahu betapa ramai yg ada lump mcm saya ni. boleh kongsi2 pengalaman.

esyuefeei posted on 18-9-2013 09:50 AM
saya baru buang lump pd 22/8 lps di hospital gomen. jumlah bil dlm RM950 lbh kurang utk 4 hri. tp  ...

tq sbb kongsi pgalaman awak..jumaat ni saya akan ke hospital kerajaan utk check..dorg cakap nak ambik tisu dulu..takut sgt rasa..

KarinaKapur posted on 18-9-2013 03:37 PM
tq sbb kongsi pgalaman awak..jumaat ni saya akan ke hospital kerajaan utk check..dorg cakap nak am ...

Ok karina nng share pengalaman ek...hmmmmm

esyuefeei posted on 18-9-2013 09:50 AM
saya baru buang lump pd 22/8 lps di hospital gomen. jumlah bil dlm RM950 lbh kurang utk 4 hri. tp  ...

Masya Allah.....sebelum u operate tak amik tisu dulu ke...hmmmm...takutnya sya.....ketulan u rasa mcmana...sy ni terpikir baru mcm ni dh takut gila...tapi org yg suka2 masuk silikon nk besarkan breast tu tak rasa takut ke kan.....hmmmm....

single_mom posted on 18-9-2013 06:25 PM
Masya Allah.....sebelum u operate tak amik tisu dulu ke...hmmmm...takutnya sya.....ketulan u rasa  ...

saya dah lalui 4 proses sebelum disahkan ada cancer.  

1.  mammografi - mengesahkan ketulan mmg ada
2.  ultra sound  - menentukan tahap ketulan. ketulan saya thp Birads IV (ketulan sgt2 disyaki cancer)
3.  biopsi - ambil tisu. resultnya ketulan tu 99% bkn cancer, tp dirujuk sbg pre-cancer di mana 1% lg tu bsr kemungkinan cancer
4.  operate - ketulan diambil, dikaji di makmal dan didapati ada sel cancer.

next week bru full result saya keluar dan discussion dgn pakar langkah2 rawatan seterusnya.

sbg panduan mudah, ketulan yg tdk sakit (samada dlm keadaan biasa atau ditekan) biasanya adalah cancer, dan yg sakit biasanya bkn cancer.

Follow Us
esyuefeei posted on 19-9-2013 09:05 AM
saya dah lalui 4 proses sebelum disahkan ada cancer.  

1.  mammografi - mengesahkan ketulan mmg ...

masa ambil tisu tu rasa sakit x? esok mungkin saya ke hospital utk ambil tisu...takut sgt sbb xpernah kena operate apa pon sebelum ni..even cucuk jari utk check darah pon saya rasa sakit dan takut

KarinaKapur posted on 19-9-2013 09:08 AM
masa ambil tisu tu rasa sakit x? esok mungkin saya ke hospital utk ambil tisu...takut sgt sbb xper ...

jgn takut...ambil tisu tak sakit pun sbb dibius dulu kwsn tu.  doctor yg buat tu siap pesan lg klau sakit bgtau, dia nk tambah lg ubat bius.

saya ni dah prnah operate sbelum ni (ceasarian, appendix) so tak takut sgtlah operate tu. saya byk search dlm internet psl prosedur cancer ni, so bila smpai satu2 step tu at least saya dah brsedia dr segi mental...saya doakan ketulan karina tu bkn cancer dan dpt jalani kehidupn mcm biasa...

esyuefeei posted on 19-9-2013 09:17 AM
jgn takut...ambil tisu tak sakit pun sbb dibius dulu kwsn tu.  doctor yg buat tu siap pesan lg kla ...

tq..saya pon harap benda yg sama.. apa2 nnt saya update kat sini..

u all yang ada lump ni pernah tak rasa sakit belakang..?
panas kat belakang.. area tulang belikat..?
huhuhuhuh.. takutnya... salah satu tanda ke ekk?

KarinaKapur posted on 19-9-2013 12:10 PM
tq..saya pon harap benda yg sama.. apa2 nnt saya update kat sini..

Karina dah pgi ke...how??

cari_cahaya posted on 24-9-2013 01:52 PM
u all yang ada lump ni pernah tak rasa sakit belakang..?
panas kat belakang.. area tulang belikat.. ...

Hi, saya pon selalu sakit belakang & rasa panas belakang badan..tp xtau la ada kena mngena ke x..

single_mom posted on 25-9-2013 03:21 PM
Karina dah pgi ke...how??

Hi kak, saya baru abis mc.. hari jumaat gi check doktor, dia tak ambik sample apa pon.. terus doktor advise suruh buang, so schedule hari sabtu keesokkannya operate.. esok tu masuk daycare je, rawatan harian.. dorang akan bius dulu so xrasa apa, cuma time dia nak picit breast kita untuk keluarkan tu memang sakit sgt!!! saya sampai menangis..haha sori bukan nak takutkan ke apa..mungkin sbb breast saya besar, so susah sikit..sebab sebelum saya masuk operate, ada sorang aunty chinese ni pon nak operate benda yang sama, tapi dia operate kejap je.. saya kena sampai 2 jam lebih.. kalau ketulan tu x dalam sangat, senang la nak keluarkan.. lepas operate, xsakit sangat la bahagian operation tu.. cuma pedih2 je kadang2.. saya gi hospital kerajaan, kena charge RM23.00 saja,saya bukan kerja kerajaan.. masa saya gi nak operate tu, ada lebih kurang 6 orang perempuan kena kes sama (breast lump).. so benda ni common la kot..xperlu risau..tapi lebih baik check awal2.. bulan 10 ni pulak kena gi hospital utk tgk result ketulan tu.. gambar ketulan tu xde sebab time dorang tunjuk kat saya, saya still dalam bilik operation..tak dapat nak snap..

KarinaKapur posted on 26-9-2013 11:19 AM
Hi kak, saya baru abis mc.. hari jumaat gi check doktor, dia tak ambik sample apa pon.. terus dokt ...

kiranya karina tak masuk dewan bedahlah ye... karina punya proses yg kena meniarap tu ke?

td saya ke hospital utk tahu result. mmg dlm ketulan saya ada sel kanser, tp telah dibuang masa operate. alhamdulillah. cuma sel tu ada potensi tinggi utk merebak ke kelenjar limfa. so pd 23/10 ni saya akn operate skali lg utk buang limfa dan limfa akn diuji. klau di limfa nanti tiada sel kanser, mgkin tak perlu kemo, tp klau ada rawatn utk cancer akn diteruskan.  mudah2an tiada sel kanser dan saya bebas dr kanser.

esyuefeei posted on 26-9-2013 12:24 PM
kiranya karina tak masuk dewan bedahlah ye... karina punya proses yg kena meniarap tu ke?

td s ...

saya masuk jgk dlm dewan bedah tu..rasanya tu dewan bedah..hehe

mintak2 awak xda pape lepas ni.. saya pon kena gi hospital 22/10 nak check result..harap2 jgn la ada apa2..

KarinaKapur posted on 26-9-2013 12:35 PM

mintak2 awak xda pape lepas ni. ...

Ya allah takutnya....hmmm....tak tau nk ckp apa ....

KarinaKapur posted on 26-9-2013 12:35 PM

mintak2 awak xda pape lepas ni. ...

apa result doc sebenarnya? risau saya...
auntie saya dulu mmg kanser..
antara tanda2 katanya.. panas belakang kat tulang belikat..
huhuhuhhu
takutnyer...
mcmana nak check ekk?
awak sakit belakang mcmana? kerap tak?

cari_cahaya posted on 26-9-2013 01:44 PM
apa result doc sebenarnya? risau saya...
auntie saya dulu mmg kanser..
antara tanda2 katanya.. p ...

sakit blkg tu mmg selalu dah...dh lama..bahagian pinggang.. yg panas blkg badan tu yg saya pelik tu..kadang2 pukul 1-2pagi bangun pergi bilik air, jirus air blkg badan sbb panas xtahan..bahagian badan yg lain ok je kan..

KarinaKapur posted on 26-9-2013 01:58 PM
sakit blkg tu mmg selalu dah...dh lama..bahagian pinggang.. yg panas blkg badan tu yg saya pelik t ...

huhhuhu.. takutnyer..
mcmana nak check ekkk?

Setelah dgr kisah kalian...sis rasa takut sgt..pls support me.....isnin nk buat biopsi....