CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: kucen

Talkin baru habis dibaca, sudah tanya fasal harta

banyak ilmu dapat dalam thread ni..x de la gossip panas je.. tq kepada yang berkongsi..

shernazz posted on 20-11-2012 01:47 PM
yup..tu pasal mase arwah ayah aku baru meninggal dolu, pak mertua aku ade bgtau, pegi pejabat tana ...

memang sangat rumit masalah pusaka nih.....ustaz yg ngajor ikut kitab jer memang sng bercakap kita x payah berwasiah berhibah just ikut faraid silap2 bila suruh dia tolong kirakan pembahagian ikut faraid dia sendiri tekucil kot.......

samalah situasi aku...semua reta arwah bapak aku di bolot oleh mak aku...bila aku tanya, dikatanya aku giler harta...siap ckp, semua tu mak punya...padahal aku 2 beradik jek...tak psl2 nama aku blacklisted sbb keta arwah bapak aku (beli atas nama aku) tk bayo...takkan semua aku nak bayo..gj aku sebulan bukan byk sgt...at last, aku jual jek keta tu...setiap kali aku ckp, harta pusaka jgn buat main2, mesti mak aku sentap...tknk ckp dgn aku, tutup telepon semua...skang ni aku mls dh nk cmpur...ruma arwah bapak aku pun tk tukar nama lagi...kebun kat kg pun tak tukar nama...

luve posted on 20-11-2012 12:56 PM
mcm nenek aku duit banyak tp tak nak buat wasiat sb takut bila dah bagi2 duit kat anak2 nnt dah takd ...

dulu dulu.. ada kes kecoh malaysia..mak bagi anak perempuan rumah, pastu menantu sudah halau makpak mertua...

mak dia sue anak n menantu...

anak menantu professor .. dia ingat dia pandai.. mak pak isteri dia lagi bijak..

miznieda posted on 20-11-2012 01:42 PM
faraid ni hanye utk yg ade ramai adik bradik kn...
kalo anak yg hidup hanye tinggal sorang je lg... ...

bukan hanya utk adik beradik ramai... utk yg masih ada waris.. list of waris ada posting posting dlm posting sebelum ni..

thanks kpd yg berkongsi info di sini...
kpd saudara/saudari axl-bach...kalau ada apa2 masalah pasal pembahagian harta ni,
awak boleh jawab dgn detail tak...hakak tanya betul2 ni bukan perli tau...sbb ada masalah gak pasal ni..

Follow Us
Bile bab faraid laju je anak2 lelaki ungkitkn....mase arwah idup,ade anak laki2 tu bg duit bulanan?ade amek tau or jage makpak tu?biase harapkn anak pompuan tanggung makpak..jage makpak..yg anak laki2 buat x tau jer..dh ninggal sibuk2 nk harta cepat2..siape2 yg x pernah rase camne perasaan arwah baru ninggal dh ungkit2 psl harta..ipar plak tu yg lebih2...anak2 tgh bersedih dgn kehilangan org tersyg tetibe nk ungkit2 psl harta...menyirap darah beb..

axl_bach posted on 20-11-2012 01:52 PM
memang sangat rumit masalah pusaka nih.....ustaz yg ngajor ikut kitab jer memang sng bercakap kita ...

wasiat dgn hibah ni... kalau kita ada anak lelaki kita tak selalu guna..

biasa yg guna, orang yg takde anak lelaki, semua anak pompuan, pastu tuan punya badan ramai adik beradik lelaki..

meng"habisi" bukan pada immidiate family...

epalpink posted on 20-11-2012 01:55 PM
samalah situasi aku...semua reta arwah bapak aku di bolot oleh mak aku...bila aku tanya, dikatanya a ...

aik??caner bleh main bolot sumer cenggitu jer???ayah ko beli harta sumer taruk nama emak ko ker???cam pelik plak kalo nama ayah ko caner dia bleh main declare camtu jer.....byk proses yg perlu dilalui utk tuntut hak harta sio mati nih.....bukan main satu utk ko satu utk aku macam citer P Ramlwee

otomantaro posted on 20-11-2012 01:58 PM
bukan hanya utk adik beradik ramai... utk yg masih ada waris.. list of waris ada posting posting d ...

leh rujuk di page 2 #33.......

ladygempak posted on 20-11-2012 02:00 PM
kpd saudara/saudari axl-bach...kalau ada apa2 masalah pasal ...

hmmmm, sy saudara bukan saudari,hehehehe.......utk permasalahan perundangan dan teknikal berkenaan faraid sy pun x baper arif belajar pun takat asas2 pembahagian jer tp kalo sy bleh cuba rungkaikan akan sy cuba....tp sy bukan ahli dlm bidang faraid just concern dgn pembahagian harta si mati sbb pengalaman melihat orang2 bertelingkah anak cucu dek harta pusaka si mati....sedih melihat melayu sanggup sampai berbunuh berebutkan pusaka...ada yg x bunuh secara kasar dia main bunuh secara halus

DuyungTersepit posted on 20-11-2012 02:00 PM
Bile bab faraid laju je anak2 lelaki ungkitkn....mase arwah idup,ade anak laki2 tu bg duit bulanan?a ...

itu laa pasal.....pembahagian 1/2 dan 1/4 dia tekankan sgt sbb kononnya tanggungjawab dia sebagai lelaki lebih besar berbanding perempuan.....tanggungjawab dia terhadap ibu bapa ketika deme masih hidup adakah sudah tertunai yg nak mendabik dada dia ada tanggungan lain.......

ladygempak posted on 20-11-2012 02:00 PM
kpd saudara/saudari axl-bach...kalau ada apa2 masalah pasal ...

kalau takde yg mengganggu privacy.. boleh la kongsi sini..

kalau tak leh jawab.. saya boleh salurkan ke yg bijak pandai...

axl_bach posted on 20-11-2012 01:50 PM
sape jer waris yg tinggal??si isteri??anak??

atok ak ni atok sedara je...tp sgt rapat sbb die yg bela abah ak dr kecik..
nenek ak ni ade lg laa dgn sorang anak pompuan die...sorang lg anak pompuan die dh meninggal...
tp sblum meninggal atok ak ni smpat wt wasiat siap2...so sume harta atas nama anak pmpuan die yg idup tu laa..
tp adik bradik belah atok ak ni ade yg tk puas ati...dorang ckp suh bg same rata dgn dorang jugak...
soklan ak kt sini...adik bradik arwah atok ak ni ade ke kene mngena dgn harta2 tu?

Hello hello semua
back to the original topic
sapa artis tersebut????

epalpink posted on 20-11-2012 01:55 PM
samalah situasi aku...semua reta arwah bapak aku di bolot oleh mak aku...bila aku tanya, dikatanya a ...

ikhlaskan hati.. sentiasa berdoa mak diberikah hidayah..jgn berkeras sangat.. bimbang kalau tak dihalalkan air susu...

buat mana yg mampu... dan teruskan doa..

byk ilmu dlm ni..ada time kene baca blk phmkan btol2

siapakah artis yang dimaksudkan?

budaya kiter ni kalau bab wasiat sensitip sgt..tak kira melayu ke cina...cam kawan aku..cina..pantang sebut wasiat..cam sumpah parents meninggal kata nyer...tu kalau cina konservatif la..kalau yg moden ni..mmg dah sedia wasiat siap insuran semua...cuma sesetengah org mesia ni masih kurang pengetahuan kepentingan wasiat nie..dan ade yg ingat biler umur dah tua je baru boleh buat wasiat..sebenar buat wasiat ni tak kira umur..cth kalau umur 25thn dah ade rumah , kereta, dan insuran atau harta lain..pun dah boleh buat wasiat...hayat idup tak siapa boleh menduga kan?

so uolls..yg muda2 ni..kalau dah ade harta..buat je la wasiat...

Rate

1

peachRose posted on 20-11-2012 12:39 PM
baru je baca kat fb aku :
Faraid bukanlah satu kewajipan tetapi ia satu pilihan. Ahli waris boleh ...

yer betul kenyataan tu. faraidh adalah satu alternatif pembahagian harta. jika semua waris simati bersetuju x nk guna faraidh..dibenarkan oleh syarak. contohnya nk bg sama rata harta tersebut pd semua ahli waris. syaratnya SEMUA waris kena SETUJU nk guna method pembahagian sama byk tu. wasiat pulak hanya 1/3 dari harta dibenarkan utk diwasiatkan kpd sipulan si pulan. selebihnya ikut faraidh atau method lain yg dipersetujui oleh ahli waris. wallahuaklam. sekadar berkongsi ilmu yg ada.