CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 29422|Reply: 216

Pandangan Melalui Mata Hati

Assalam semua.

Topik yang dibincangkan pada hari ialah berkenaan dengan Pandangan melalui mata hati. Kita sering terdengar orang berkata tentang melihat dengan mata hati. Tapi apakah yang dikatakan dengan mata hati? Bagaimanakah kita dapat melihat dengan mata hati? apakah perbezaan melihat dengan mata kasar dan mata hati? Siapakah yang dapat mampu melihat dengan mata hati? Apa yang dapat dilihat dengan mata hati?

Pandangan mata hati ada sesuatu yang boleh dianggap misteri kerana ramai yang memberi pelbagai andaian dan maksud. Saya harapa ada para ahli forum yang mempunyai ilmu dan kepadaian dapat berkongsi pengetahuan bersama. Tidak perlu dihuraikan secara mendalam, sekadar informasi yang mudah difahami sudah mencukupi.

Pandangan Mata selalu menipu
Pandangan  akal selalu tersalah
Pandangan Nfasu selalu melulu
Pandangan itu yang hakiki......
Kalau hati itu bersih......

P/s Moderator, kalau ada thread yang sama, harp merged. Tal larat nak cari thread yang berjela-jela panjangnya.   

Rate

1

Ada kah kasyaf?

magpie5672 posted on 9-12-2012 07:25 PM
Ada kah kasyaf?

X tau. Apakah maksudnya sama? Saya hanya selalu mendengar orang berkata dengan melihat dengan mata hati....

Aku rasa aku dapat jawab soalan ni berdasarkan ilmu dan pengalaman yg aku ada...

Maksud 1:

Maksud melihat dengan mata hati adalah orang yg melihat atau menilai sesuatu/seseorang berdasarkan hati mereka. Maknanya mereka menilai dengan penuh perasaan2 baik yg mampu mendatangkan kebaikan.

Contohnya kita nak pilih pasangan hidup, kalau kita melihat menggunakan mata biasa yg selalu di dorong atas dasar nafsu semata2, maknanya bila dah kahwin memang payah nak bahagia. Tapi kalau kita melihat dia dengan mata hati, iaitu kita melihat atas budi dan kebaikan dia, terus kita jadikan isteri, bila dah kahwin nanti insyaAllah boleh dijamin kebahagian hidup.

Contoh lainnya macam kita menilai sesuatu dengan mata hati. Kita menilainya dengan hati yg terbuka, hati yg penuh rasa kasih sayang, bahagia, bebas dari perasaan benci dan sebagainya dan langsung tak didorong sebarang niat jahat. Lebih kurang macam tulah kalau tak silap aku. Seterusnya segala urusan atau kehendak kita akan senang kita perolehi kalau kita melihat menggunakan mata hati.

Menilai sesuatu menggunakan mata hati jugak boleh menyebabkan kita dapat membezakan perkara baik dan buruk, perkara betul dan salah.

Maksud 2:

Ramai tak tahu sebenarnya mata manusia bukan ada dua. Tapi tiga. Tapi mata ketiga ni tidak boleh dilihat melalui mata kasar. Kalau kita melihat dengan mata ketiga, kita boleh tengok alam ghaib dan makhluk2 ghaib yg ada dalam sekeliling kita.

Dalam istilah lain, mata ketiga boleh disebut sebagai hijab ataupun mata hati kalau tak silap aku.. Nak melihat menggunakan mata ketiga ni perlu menjalani proses2 tertentu.

Antara proses yg popular adalah melalui teknik meditasi menggunakan nafas selama berjam jam dan bersambung berhari2. Tak perlu guna ayat jampi serapah. Lepas tu, secara spontan mata ketiga kita akan aktif. Kalau korang tak percaya dan musykil, bolehlah tanya aku pasal ni aku boleh terang kan lebih lanjut.

Last edited by Pailang on 10-12-2012 12:25 AM

Pailang posted on 10-12-2012 12:23 AM
Aku rasa aku dapat jawab soalan ni berdasarkan ilmu dan pengalaman yg aku ada...

Maksud 1:

"Maksud melihat dengan mata hati adalah orang yg melihat atau menilai sesuatu/seseorang berdasarkan hati mereka. Maknanya mereka menilai dengan penuh perasaan2 baik yg mampu mendatangkan kebaikan."

Maaf yer sedikit persoalan....macam mana kita nak tahu? kalau melihat dengan mata kasar kita nampak segala fizikal...Tapi macam mana nak tahu kita tengok dengan pandangan mata hati? Maksud saya....secara kasar agak2 bagaimana kita dapat bezakan?...

Berbalik pada mata ketiga tu, kalau kita meditasi, bukan ker kita tutup mata? Jadi kalau tutup mata, maknanya kita nampak gelap la kan?

Luckman posted on 10-12-2012 12:44 AM
"Maksud melihat dengan mata hati adalah orang yg melihat atau menilai sesuatu/seseorang berdasarka ...

Ok tak ramai orang jawab soalan ni sebab memang susah nak jawab. Mintak maaf kalau aku terjawab soalan lain yg tak berkaitan...

Kalau kita nak bezakan seseorang yg melihat menggunakan mata hati sebenarnya senang je. Secara kasar dan fizikalnya Orang tersebut kalau bercakap akan sentiasa ikhlas,jujur dan amanah pada diri sendiri dan pada orang sekelilingnya. Sentiasa melemparkan senyuman yg jelas ikhlas dari hati, maknanya senyuman tu bukan di buat2 atau terpaksa. Sentiasa berkeyakinan tinggi dan bersemangat dalam melaksanakan sesuatu perkara. Kalau sayang sesuatu, maknanya dia akan sayang sepenuh hatinya. Kalau dengar sesuatu, dengan mudahnya dia 'tangkap' sebab dia gunakan mata hati untuk mendengar.

Melihat menggunakan mata hati adalah bersifat suci.

Pasal meditasi tu. Tiap2 meditasi memang kena tutup mata. Meditasi ni cuma untuk aktifkan mata ketiga kita. Lepas dah aktif, kita tak perlu ber meditasi lagi. Mata ketiga kita tidak boleh dilihat menggunakan mata kasar. Tapi cuma boleh dirasa melalui aliran cakra dalam badan. Perkara ni dah dibuktikan pun oleh saintis.

Kalau aku tersalah beri penjelasan atau nak tanya apa2 soalan lagi, boleh la tanya bila2 masa. Last edited by Pailang on 10-12-2012 01:05 AM

Follow Us
Pailang posted on 10-12-2012 01:02 AM
Ok tak ramai orang jawab soalan ni sebab memang susah nak jawab. Mintak maaf kalau aku terjawa ...

Ok thanks. ala kita kat dalam nie nak tahu asas jer...yang lelebih kenalah cari sendiri..betul tak?

Luckman posted on 10-12-2012 01:07 AM
Ok thanks. ala kita kat dalam nie nak tahu asas jer...yang lelebih kenalah cari sendiri..betul tak ...

Takpe nak tanya lagi pun takpe aku tak kisah. Sebab aku ada pengalaman sikit pasal benda ni boleh terus berkongsi, tak perlu dah nak search.
Tapi aku cuma gitau apa yg aku tau je.

Pailang posted on 10-12-2012 01:11 AM
Takpe nak tanya lagi pun takpe aku tak kisah. Sebab aku ada pengalaman sikit pasal benda ni bole ...

Cerita la sikit tentang pengalaman pandangan melalui mata hati dan juga mata ketiga tu.......nak tau juga....Owh ya,yang mata ketiga tu boleh nampak apa yer?  

Luckman posted on 10-12-2012 01:14 AM
Cerita la sikit tentang pengalaman pandangan melalui mata hati dan juga mata ketiga tu.......nak t ...

yg aku tau lagi, ada yg guna maksud "jangan ikut kata hati" yg tu lain pulak. Tu manusia yg tak guna otak kalau bertindak lepas tu bertindak melulu.

Ada banyak istilah mata hati ni aku pun kadang2 susah nak jelaskan.

Video kat bawah ni ada terangkan macam mana nak aktifkan mata ketiga dan kat mana tempat mata ketiga kita berada.

http://www.youtube.com/watch?v=ewapKUCHXyc&sns=em

Video yg lagi satu ni pulak muzik meditasi dia untuk memudahkan lagi pengaktifan mata ketiga. Tapi aku beri amaran kalau lemah semangat jangan dengar, nanti benda lain pulak yg jadi. Kalau nak buat tanpa muzik pun boleh jugak sebenarnya.

http://www.youtube.com/watch?v=xVi-XxeSRl4&sns=em

Kalau mata ketiga aktif, berkemungkinan besar kita boleh nampak makhluk ghaib. Tanda2 awal mata ketiga kita aktif, kita akan nampak bebola cahaya berwarna masa mata kita tengah tertutup masa ber meditasi tadi. Mula2 satu warna, pastu makin banyak. Lepas tu nampak macam kepulan asap (semangat)

Akhir sekali lepas kau bukak mata kau boleh nampak makhluk2 ghaib
Last edited by Pailang on 10-12-2012 01:30 AM

Luckman posted on 10-12-2012 01:14 AM
Cerita la sikit tentang pengalaman pandangan melalui mata hati dan juga mata ketiga tu.......nak t ...

Dah kalau kau dah pening maksud mata hati, baik ko cari dalam internet rasanya ada banyak kot. Aku takut jugak tersalah maksud. Lain pulak jadinye nanti.

Ni last aku jelaskan. Kalau kita asah mata hati kita untuk menuju kebaikan, maknanya semua perkara yg kita lakukan adalah kebaikan. Tapi kalau jahat, jahat lah jadinya.

Istilah 'buta mata hati' pulak maksudnya seseorang tu tak boleh terima kenyataan tentang kebenaran yg ada. Contoh macam aku cakap "matahari tu bulat"

Orang yg buta mata hati pulak akan cakap " ah, tipu. Matahari tu tiga segi"

Biasa orang2 yg buta hati ni biasanya ahli2 politik. Tak kira lah siapa pun.

Sebab tulah ada istilah biar buta mata, jangan buta hati. Mendalam maksud dia tu.

tak berani nak bukak mata ketiga nih...kalau boleh bukak mata hati untuk melihat kebenaran sesuatu tu, mungkin orait jugak.. Last edited by JDT on 10-12-2012 02:13 AM

Pailang posted on 10-12-2012 12:23 AM

Maksud 1:

mohon terangkan teknik .. sajer nak tau ..

tgk pada org buta mata pun kita dah tahu..ye tak?..

DumBell posted on 10-12-2012 02:51 AM
tgk pada org buta mata pun kita dah tahu..ye tak?..

Pailang posted on 10-12-2012 01:25 AM
yg aku tau lagi, ada yg guna maksud "jangan ikut kata hati" yg tu lain pulak. Tu manusia yg ta ...

Pailang gunateknik chikung, gigong, apetah satu lagi...(aku lupa nama lak)....ke?

Luckman posted on 10-12-2012 07:19 AM
Pailang gunateknik chikung, gigong, apetah satu lagi...(aku lupa nama lak)....ke?

Nama semacam jer teknik2 ni. Asal mana yer?

Kalau nak penerangan yang betul mengenai pandangan melalui mata hati ni, tanya ker kat mana2 orang buta. banyak yang boleh menjawab tentang perkara ini.

maja07 posted on 10-12-2012 01:42 PM
Nama semacam jer teknik2 ni. Asal mana yer?

Dalam Kungfu Cina aku rasa ada kot istilah2 ni semua.

Luckman posted on 10-12-2012 07:19 AM

Yg video ko tengok tu dah dicampur dengan unsur2 khurafat sebab dari Buddha.

Taknak khurafat ko cuma perlu meditasi melalui pernafasan je, dah cukup.

Tak silap aku ramai bomoh2 Melayu guna cara macam ni nak berkomunikasi gan makhluk halus. Pastu nanti malam2 hantu tu datang cekik leher ko tengah tido... Hehehehe Last edited by Pailang on 10-12-2012 02:45 PM