CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ellyahmad_1983

Aku Tak Nak Beli Rumah

silica_SiO2 posted on 21-2-2013 10:38 AM
tak de jem la
ade hi-way putrajaya kl sejam je dah sampai kl kalo dari banting..

betul ke takde jem?
bukan ke dari banting ke luar ke highway - kena lalu highway KESAS? KESAS tu, hari2 jem pagi2. kalau hujan, lagi teruk.
nak jumpa highway putrajaya tu, dia kena lalu melepasi banyak jugak le tol tol sampai mana tu ek..dia akan jumpa route ke putrajaya? aku rasa, jauh lagi ke hadapan tu..

cuba ko bagi tau route nya. aku nak try imagine nie.

banting tu, atas lagi dari kota kemuning. way..way..too jauh. dekat jusco bukit tinggi dah.
Kalau kata KESAS tak jem, tipu lah kecuali dia kuar kul 6am.

nak calculator utk determine rega umah or loan

http://www.standardchartered.com ... ial-calculators/en/

Hana posted on 21-2-2013 11:50 AM
betul ke takde jem?
bukan ke dari banting ke luar ke highway - kena lalu highway KESAS? KESAS tu ...

kak hana..
KESAS tu salah 1 nye
ELITE pon satu lg jgk. amik dari KLIA sampai la KL jgk.
MEX- hiway dari putrajaya..
banting ke putrajaya ade ar dlm 30min.
dari banting - dengkil - putrajaya - MEX hi-way -KL la..
banting nak ke KLIA pon 30min jgk
banting nak ke nilai pong dlm 30min jgk.
Banting klang dalam 30min juge
so mari la ke banting..
tgk keadaan dari mana banting la.
kalo dari MORIB, opkos la jauh.
kalo tgh2 area sg manggis - tesco bandar sg emas (yg dah tutup) tuh...tak jauh mana la.

yg ni saje la sepengetahuan saye.

Hana posted on 21-2-2013 11:50 AM
betul ke takde jem?
bukan ke dari banting ke luar ke highway - kena lalu highway KESAS? KESAS tu ...

oh jiran saya tuh di kuar awal jgk la dari rumah
dlm kol 6-6.30am.
stended la kalo gomen keje kol 8am kan..
so dalam 6.30 tu sdg2 elok la kuar.
kalo kuar kol 7, konfem tak sempat.

silica_SiO2 posted on 21-2-2013 12:24 PM
kak hana..
KESAS tu salah 1 nye
ELITE pon satu lg jgk. amik dari KLIA sampai la KL jgk.

kalau time byk kete, takdenya 30minit tu..

uih yoo..jauhnya banting...

silica_SiO2 posted on 21-2-2013 12:26 PM
oh jiran saya tuh di kuar awal jgk la dari rumah
dlm kol 6-6.30am.
stended la kalo gomen keje ko ...

sbb itu aku tak nak duk jauh2. kin korang suka rumah banglo besar2 gedabak. laman besar gedabak. itu duit korang suka hati korang. tak yah la cakap, baik TT beli rumah di banting, hulu2 segala. Aku tanya pasal loan2 jer. tapi kalau korang nak tumpang2 borak, aku no hal. tapi jangan kata, BAIK tt.... beli di sinun. aku punya duit aku punya suka nak beli di mana. tapi pasal loan ana akui, ana jahil. so i kena tanya yang berpengalaman.

aku duduk kurang 2km dari tempat kerja sekarang. I pergi kerja jalan kaki jer awal2. tapi ektiak basah you know. i naik keta walau 2 minit.

AKU tak kuasa nak kuar kerja subuh2 anak. kalau ko nak, itu soal masing2.

Follow Us
AKU JAWAB SOALAN YG TERMAMPU. Dengan harapan ramai lagi boleh bagi input. So, aku pun leh melangkah wat loan tanpa rasa betul ke ni, betul ke ni.

@baby_pingu
aku faham maksud ko sikit. ko ke yang cadangkan guna flexi loan tu. sumpah tulah 1st time aku dgr, dan info tu sangat berguna thanx. Soalan kau, kalau aku ade 600k cash, baik aku beli rumah 300k tu cash sekarang? Jawapannya, jumlah yang aku ada hanya one forth dari harga rumah. So tak mampu eden boli cash.

@silica_SiO2 dan yang lain, cam hint kata kau cam riak byk duit.
dengar mmg macam banyak cash. tapi kalau ko dengar cara aku menyimpan, ko akan tukar ayat kau. aku ni hidup ala kadar sajo. kereta parents bagi, so untung sikit la situ. walau bergaji cam ok sangat, aku tak de nak menambah hutang beli keta baru. jeles tu jeles gak tgk orang angkat honda segala, tapi aku balikkan diri aku ke tujuan asal, iatu pembenci hutang. aku gi cuti setahun sekali saja. jeles jugak kadang2 tgk member, asal air asia/MAS sale gi holiday. cuti samapai habis sebab banyak sangat holiday. aku nya cuti siap leh carry forward lagi. tapi aku tahu kenapa aku hanya gi cuti setahun sekali. aku nak menyimpan beli rumah. aku duk rumah biasa2 sangat. Sebab rumah dekat dan Alhamdulillah, rezeki orang kata, sewanya mmg murah separuh dari pasaran. DUit minyak tol seua mmg jimat (takde tol pun). aku nya rumah kurang 2km jer dari office. aku tak makan mewah2. biasa2 jer. takda la minggu ni ke tony romas (tul ke eja ni), esok ke sinun lusa ke garden. sebabnya, eden mmg tak reti nak mewah2 gitu. tapi nak merasa orang kata, aku ada juga la bawak family makan tempat2 mewah sekali sekali. saja try something yang lain.

***nanti TT kedaung sambung k***

silica_SiO2 posted on 21-2-2013 09:22 AM
aku tak paham sgt.
tapi buat2 paham la.
tapi tajuk ko..ko tanak beli rumah kan?

Tajuk aku, saja bagi gempak. Aku tak nak beli rumah. Tajuk sebenar, aku tak nak beli rumah sekarang. tapi bila aku dah kumpul cukup duit untuk deposit.

Tapi lepas dengan pasal flexi loan. Pasal itu ini. baru aku paham sikit. So cadangan untuk beli terus mmg aku pertimbangkan. Dari tunggu bila harga membukit.

Aku layak loan. Kalau ikut calculator lepas tolak EPF dan Tax segala. Aku layak 420k++ Please jangan ingat aku nak berlagak ke hape. ramai lagi yang dalam ni lagi kaya raya. ko yang tanya aku jawab. Leh lepas banyak tu sebab again. aku takde hutang keta. rumah sewa aku murah.

dulu aku tanya bank. dia kata aku susah nak lepas loan, sebab takde credit history. so tahun lepas aku apply dua credit card tuk bina credit history. yang kedua2 nya aku bayar full tiap2 bulan. tujuan CC, hanya untuk bina credit history.

@silica_SiO2
Aku quote ayat ko yer. "aku rasa kebanyakan org
susaaaaaah nak simpan 100k setahun..
kecuali gaji ko 10k sebulan la..
sbb tu la org loan. sbb takde CASH."

aku tak kata 100k setahun. aku kata 100k tuk lima tahun.  Berapa gaji aku, tak perlu la aku nak gebang kat sini.

@Hana
jangan shut down kan life / ikat perut
takda la sampai camtu. tapi tak mewah cam orang lain la. kalau orang gi cuti setiap kali MAS sale. aku mmg limit setahun sekali jer cuti. Aku mmg tak makan mewah cam orang lain la. biasa2 jer. mmg tak reti hari2 restoran. gerai aja. tapi sekali sekala mmg gi makan tony, garden, buffet. saja bawak family seronok2. lagi anak2 buah aku yang kecik dan comel2 tu. orang lain asal lunch jer stabak/secret recipe etc. aku sebulan sekali jer. tah la. sbb kin aku suka jer makan nasik kot. so tarak hal. orang lain mmg pemurah la kat parents. aku mmg bagi parents duit sikit jer. aku tgk orang lain, asal cuti lama, bawak parents ke situ ke sinun. aku tak la. setahun sekali hantar diorang melancong. aku mmg bagi parents duit sikit jer. sebab diorang lebih dari mampu sara diri sendir. aku bagi sekadar nak diorang seronok

@silica_SiO2
ko ni banyak salah faham kat aku ni

aku quote ko lagi zmn skrg kena amik kira jgk loan apa yg dah ko amik.
bini die dah loan kete, motor besar etc.so daaaa byk guna la.

aku takde loan. tak pernah ade loan. sebab dah tanya bank. susah nak lepas loan kalau takde credit history. so aku apply dua credit card last year dari dua bank berbeza tuk bina credit history. CC yang aku bayar full tiap2 bulan. Again, aku tak pernah berhutang. PTPTN pun takdok.

@koko2

"apa yg aku paham..ko nak umah yg cun cantek de boom menawan segala dlm masa yg sama aliran tunai/saving pun de vass jugak..
Kena Ingat IDOP PERLU ADA KOS MELEPAS..selain dari melepaskan kentut & taik..."

---yes, aku nak rumah kebabom, tapi yang aku layak la, bukan yang juta2. aku tahu ukur baju kat diri sendiri. aku hargai pendapat kau pasal kos melepas ni. thanks.

"Pastuh beli tanah lot cash dlm 50K..area banting/kuala selangor bole dpt lagi...kalo area lain kat selangor aku tak sure"

--- tak hingin, aku ttp nak beli dalam KL. yang tak kuar 6 pagi gi keje. Ko nak beli kat hulu mana, silakan, tu duit anta. ana tak hingin.

"Then 50K lagi..ko biarkan & ternak jer dlm ASB...
Umah cash dpt..saving pun ada...idop sederhana dah la...janji hati tenang & senang"

-----umah dapat, tapi jauh kat ulu apa kes. saving banyak, tapi asal balik rumah sakit hati nak wat pa.

k la, senang citer, rakan rakan forum yang lain pun. tak yah la bagi cadangan aku beli di sini sinun. aku mmg nak dalam KL. aku tahu mmg mahal. sebab tu aku aim apartment sederhana sahaja. yang bawah 400k.

AKU ni ukur baju kat badan aku wei.  

@silica_SiO2
tapi zmn skrg kan dah ramai org keje kl, duk pinggir2 kl
mcm jiran saye, keje kl..duk banting.
dulu duk puchong
die ckp duk hulu ni lg aman dari duk puchong dulu.

-- orang lain, orang punya citer. dia yang simpan duit. dia nak beli kat hujung dunia mana, aku tak campur. tapi tak yah la bagi cadangan kat aku. aku hanya nak dalam KL.

- thread aku pasal mengurus loan, cara bayar. betul ke cam gitu gini nak elak interest. banyak gak info diterima. info cam di atas ni aku tak terima. dia aman kat hulu mana. suka hati dia. aku tak kisah lansung. tapi tak yah la nak gebang. tindakan dia lagi bijak dari aku. duit aku, suka hati nak beli mana.

ellyahmad_1983 posted on 21-2-2013 01:59 PM
Tajuk aku, saja bagi gempak. Aku tak nak beli rumah. Tajuk sebenar, aku tak nak beli rumah sekaran ...
Tapi lepas dengan pasal flexi loan. Pasal itu ini. baru aku paham sikit. So cadangan untuk beli terus mmg aku pertimbangkan. Dari tunggu bila harga membukit.
flexi loan ape ke bende nye?
ko loan rumah yg suka2 hati die naik interest ke or fix punya interest?
yg aku paham die tulis tuh bkn flexi..tapi kalo ade kelebihan duit.bayar lebih. itu saje
so bile bayar lebih, loan cpt habis.

so ko nak tau pasal loan ke lah ni?
bkn pasal rumah etc segala kan?

tapi aku masih lg tak paham jgk..
sungguh aku tak paham.

ko nak bayar deposit besar kan?
pastu ko saving dlm 5 taun ko bayo yg ko saving 5taun (say 100k) tuh lumsump kan
pastu ko continue bayo loan tuh mcm biasa bulan2 kan?
itu mcm ka?

koko2 posted on 21-2-2013 10:30 AM
Kalo TASTE tinggi tak dpt la nak jadi realiti plan TT ni...
Napsu kena kasi cantas dulu...baru la ...

tinggi ke taste aku. tu kin itu pandangan ko. kalau orang kaya dengar. ala cikai nya taste ko elly.

aku hanya nak beli apartment sederhana je wei. aku tahu aku tak layak loan yang juta2 tu. kalau ikut nafsu mmg la nak condo yang 900k tu. tapi itu, bank pun tunjuk aku pintu keluar.

ellyahmad_1983 posted on 21-2-2013 02:26 PM
@silica_SiO2
tapi zmn skrg kan dah ramai org keje kl, duk pinggir2 kl
mcm jiran saye, keje kl..du ...

aku tak advice ko duk banting or hulu2 pon
aku tau n paham ko tanak duk kawsan hulu2

itu menjawab kpd cikpuan koko2
yg ade org buat cam tu.
seriously aku tak advice ko camtu

ko punye duit. ko punye suke la.
nangis aku bace jawapan ko.kasar gile aku rase..

silica_SiO2 posted on 21-2-2013 02:29 PM
aku tak advice ko duk banting or hulu2 pon
aku tau n paham ko tanak duk kawsan hulu2

apa nangis2 ni. jangan la wei. bukan biasa ke dalam dunia sekarang. aku tak reti nak simpan2 pendapat. kau bagi epndapat, yang munasabah aku terima. yang ko salah faham aku jelaskan. kalau meeting mmg camtu pun. kalau asik berlapik, terkias2. mmg bukan cara aku ler. aku tak leh nak mintak maaf kat kau. aku harap ko tak nangis la. benda kecik, apa nak nangis.

aku paham korang nak tumpang2 borak, cerita pasal kawan korang. kawan A beli begitu begini. aku tarak hal. tapi kalau yang suggest kepada aku aku tak suka la. korang nak borak no hal.

tapi pendapat yang bernas mmg aku ambil. contohnya pasal flexi loan tu. ko kata aku salah faham. mmg patut pun. sebabnya, aku mmg zero pasal loan2 ni. tapi aku dah dengar term flexi loan ni. nanti aku gi bank aku miontak la dia jelaskan lebih lanjut. kalau dari ayat forumer sekerat, ko expect aku faham 100% pasal flexi loan, mmg idok la. so, kalau betul bagai kau kata, aku salah faham, aku lagi hargai kau bagi tahu dalam forum ni.

nanti aku gi bank, guna knowledge aku sikit, kata2 dari forumer, idea2 korang. at least, takde la aku dengar jer orang bank tu gebang.

ellyahmad_1983 posted on 21-2-2013 02:22 PM
@koko2

"apa yg aku paham..ko nak umah yg cun cantek de boom menawan segala dlm masa yg sama alir ...

nasib baik ko ckp, ko nak dok KL, kalau tak, aku syak ko nie adik aku ajek.
ko sama ajek dgn adik aku. patut korang berdua kawan pastu discus2 pasal beli umah nie. adik aku pun pompuan & tgh cari umah tgh bandar - shah alam. mmg susah le wei. mahal oo..wp shah alam.

aku pun setuju, umah dekat2 dgn ofis. sgt menguntungkan kos minyak & Penat berhabisan dlm kete.

aku sendiri pun tak paham nape orang2 suka travel jauh2 & kuar pagi2, matahari belum terbit.
kalau aku, aku takut oo, matahari belum terbit aku dah kuar bawak kete.

wow..dah 530pm. aku harus cabutt ooo.. nak kejar 30minit punya pasal - ini bahana dok jauh dari ofis. nangess..

koko2 posted on 21-2-2013 11:13 AM
TT bernapsu serakah ni definasinya adalah subjektif mengikut kemahuan memasing...

Ada org bernaps ...

kalau ikut definisi kau. yep, aku bernafsu serakah pada rumah la. hahahaha. iya la kot. sebab aku tak nak rumah kos rendah. aku nak rumah apartment.

Hana posted on 21-2-2013 02:14 AM
maybe terlepas baca kot..  @pinksarah
jum kita call pink.

ye hana...

ooo..psl beli rumah plak...

bukan meriak,tp ye,our property kt malaysia beli cash masa tu,400k..

that was few years back,before dtg sini..hehehe..

nak jual jugak tu,tp for now jd store psl kami jarang duduk..