CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: marl_eksyen

[JOBS AUSTRALIA] keje petik buah dan lain2 keje

3 bulan je...hehehehhe...tak kompem lagi nih nak gi ke tak...huhhuhuhu....macam banyak halangan je..kui3

Reply 60# Chipsmore88

aku g 3 bulan cukup2 mase cti sem tahun lepas..time balik lak lagi beberape hari nak raye ..memang syahdu sungguh..nak masuk secara haram ko kene ade alamat member melayu kat sane la..kene wat gaye banyak duit, jangan bawa barang2 yang tunjuk kita nak g bekerja sana..tu bole beli x mahal pon kat sane,time kene soal wat konpiden jer..takut kantoi je dia cek wit ko sikit lak..memang kene balik semula la...memang ramai dah kene tahan aku denga mase kerja situ dulu..

Reply  Chipsmore88

aku g 3 bulan cukup2 mase cti sem tahun lepas..time balik lak lagi beberape h ...
pazi Post at 14-2-2012 20:24

ye ke..ko gi sana pun keje petik buah ek..pehh dasat la ko gamble je gi..aku x de lak member kat sana..hmmaku rase kalo dah kat tiket balik tu lambat lagi tarikhnye mesti imigresen tu nak check duit ye dak..ala2 suspicious gitu..

Post Last Edit by pazi at 14-2-2012 23:06

Reply 63# Chipsmore88

aku ikut abang aku la..memang kiteorang gamble je mase tu..la ko dah beli tiket balik skali ke..hm bahaye gak tu..lagi banyak dia tanye nanti..time aku tu beli tiket pergi je..cakap nak stay umah kawan seminggu dua nak jalan2..kalu ko nak selamat lagi, g tempah tiket tido hotel nak buktikan ko memang nak melancong... aku kerja rolling pokok anggur mase tu..petiknye time summer bulan 1,2 n 3 sekarang ni..

Reply  Chipsmore88

aku ikut abang aku la..memang kiteorang gamble je mase tu..la ko dah bel ...
pazi Post at 14-2-2012 23:03

eh aku x beli tiket pape pun..aku baru nak research pasal benda nih..kalo x de tiket return bukan ke dorang lagi syak weh?

yup mungkin syak gak tapi maybe dia akan tanye kemane ko nak g...banyak ke duit ko nak stay situ 3 bulan..dll huhu.em ntah la aku pon x besa gak imigresen ni baru pergi sekali je ari tu..

Follow Us
elok gi beli tiket pegi balik...hehehehhheh...seminggu sudeyy....jgn takut ape2 lah...sampai2 je kat sane..buang pemikiran ko utk bekerje..fokus kan diri ko utk ko nak melancong..insyaallahh...all iz well..niat aku mmg nak cari2 keje part time..tapi kalau tak boleh nak carik keje...melancong sajorr.....tak sabo nak tgk 12  apostels kat melbourne depan mate..kui3

nak nasihat kat forumers yg nak gi aussie petik buah
saya tgk rancangan nothing to declare di aussie, ada minah cina dari msia katanya kene deport balik sbb kantoi masa kt immi airport
padahal minah tu ada returm tiket, sebulan tak silap, dan ada cash $1000, termasuk RM13K dlm bank. mcm2 immi tanya. mula2 minah tu konfdent ajer
tapi dia kantoi sbb dlm thumbdrive dia ada alamat2 ladang buah dan dia dpt kad dari kawan bercerita pasal pekerjaan petik buah ni

saya nak nasihatkan supaya
1.kalo nk bawak bekalan makanan, sila declare, jgn bawak dlm kuantiti yg banyak, nanti diorg soal. bawak megi pun ok. kalo diorg tanya mcm2, ckp jer korang makan halal. kalo pegawai kata kt aussie banyak mknn halal, ko ckp la ko tak pasti kt mana nk carik, pasal tu bawak bekal. declare tau. kalo kantoi.. penalti $220
2. beli return ticket, seminggu ke dua minggu ke. pastu print sesiap itinerary nak kemana 2 minggu 'percutian' tu. pastikan korang ada knowledge sesikit pasal tmpt tu dan sbb nak melawat
3. kalo ada duit sikit, book accommodation sehari dua, sbb pegawai tu concern pasal accommodation. bagitau dia yg korang akan book accommodation hari2 yg berikutnya berpandukan tmpt yg nk pegi tuh. kalo boleh print option2 accomodation tmpt2 'yg korang nk visit'. ala2 korang dah tau nak dok mana walupun korang belum book lagi
4. tolong jangan bawak info2 tmpt kutip buah, atau info pasal working visa. walo korang kata takkan kerja... diorg takkan kasik lepas
5. sila stay cool dan konfiden masa jawab soklan interview. ada pegawai2 yg memerhati kelakuan tourist, mana yg nampak cemas, kalut, risau, itu lagi diorg korek maklumat habis2. nasihatnya, landing je kt airport tu, sila buat gaya2 selamba dan senyum ok

gud luck!

ps: dlm rancangan ni, kaum cha ya nun alip dari msia lah yg selalu kantoi/busukkan nama msia. bawak dadah la... keje illegal... etc. dah le bila ada interpreter diorg speaking their mother tounge tapi tulis kat situ interpreter  speaks malay:@

nak nasihat kat forumers yg nak gi aussie petik buah
saya tgk rancangan nothing to declare di aussi ...
penmerah Post at 21-2-2012 02:15

tq! good tips!

Reply 30# marl_eksyen

salam.... ada ke orang pg sana satu famly...

just be careful ya..immi oz sangat sangat strict...

tempat nk picking tu dah ada ke ek?better confirmkan kesahihan gaji, accommodation n etc. selalunya tempat fruit picking ni kt area countryside, bab makan tu agak payah sikit..

just nk share, bebaru ni time cuti sem ramai je student undergrad area NSW yg keja fruit picker ni...ada sesetengah tempat tu, keadaannya nampak la daif...tidur dalam tent, makan pun ikut dan je...time tu jualan buah pun agak competitive...semua ladang byk buah sampai owner ladang tu terpaksa turunkan harga jualan n end up gaji worker pun dikurangkan...bila difikir2 balik sangat sangat tak berbaloi....

itu cerita kat nsw lah..melbourne mungkin better..kalau income fruit picking tu bleh cover semua expenditure incl. air fare, accomm. n etc, proceed je la.. not to scare u, tp just be careful dgn immigration tu..takut nanti tak pasal kena penalized n terus kena hantar blk msia je...bab2 immi oz ni mmg gue takut

org puan pun boleh ker keja petik buah ni...
mcm best jerrr...

mmg ade kekosongan...tapi pegi ramai2 mmg takleh laa...kang dr tak cek..terus kene cek..ngeh3...bagi ...
marl_eksyen Post at 10-2-2012 12:40

beshhh.. good luck..
btw,kat malaysia ni ko kerja aper ekk?
jangan lupa update kat aku gak..
aku bercadang dalam tahun ni gak, aku mesti keluar dari malaysia...
carik rezeki kat tempat orang..

nz aku takmo..sebab rege gaji nye lebih kurang singapore je...n keje tak banyak cam oz..huhuhuhu ...
marl_eksyen Post at 10-2-2012 14:56

aku suke ko punyer keeksaitan.... hahahaha
nanti kalau ko sampai sana.. jangan lupe update aku...
aku ingat nak gi ujung tahun ni..
boleh aku tumpang ko pulak....

just be careful ya..immi oz sangat sangat strict...

tempat nk picking tu dah ada ke ek?better con ...
aprikot Post at 2-3-2012 09:30

Setuju x 1000

Jangan buat main2 tipu immi kata nak holiday tapi sebenanye nak keje..
Kang muka masuk cerita borders security lak..buat malu mesia aje.

Thn lepas ada nengok segmen kat TT ke ACA..cerita pasal taukeh ladang buah tipu backpackers. So hati2 la pilih ladang.

Skang ni dah autumn..pastu winter dah. Ada lagi ke keje petik buah? Maybe kat utara qld je la kot..sbb sana sentiasa panas

Setuju x 1000

Jangan buat main2 tipu immi kata nak holiday tapi sebenanye nak keje..
K ...
plja2117 Post at 25-3-2012 14:25

kalau masuk cara halal tak leh ker..?
ikut agent...
cari kerja dulu..
pastu, employer buatkan visa...
pastu fly.. orait tak...?

Reply 76# cari_cahaya

memang patutnya kena masuk ikut halal..

macam mana kita nyampah tengok orang indo masuk msia cara haram, macam tu la gamaknya orang local sini nyampah tgk orang asia ni masuk ikut cara haram..

tak kisahla apply keje ikut agensi ke, apply direct kat potential employers ke..digalakkan dapatkan keje sebelum main gamble aje gi obersea carik keje. bukan senang nak dapat keje (yang elok) kat negara orang. takkan nak keje petik buah sampai ke tua. kalau sekrang masih muda remaja single mingle boleh la. tapi kalau dah berkeluarga macam tak berapa sesuai lah - walaupun tak dinafikan ada orang leh sara family dengan hasil kutip buah aje..

ada sorang member yang gamble gi obersea, carik keje ofis tak dapat2 (padahal kat msia dah level manager). skang keje jadik pemandu lori sampah. memang betul la gaji lagi lumayan daripada gaji di malaysia..tapi rasanya membazir aje degree accounting yang dia ada..berhempas pulas belajar kat uni nak dapat degree alih2 keje macam pemandu lori sampah dbkl (nasib la lori sampah obersea tak busuk..heheheh). dia cakap dia hepi, takde keje long hours..gaji (lepas dah convert) lumayan..tapi kesian la mak pak dia, orang tanya anak gi obersea keje ape..takkan la nak jawab keje angkut sampah..aisehhh

masalahnya kalau gi obersea keje random cam gini (contoh petik buah, kerja supermarket, etc)..tak add value kepada resume. takut kang sekarang ni resign kerja di msia (sebab nak gi obersea setahun keje part time)..tapi nanti bila balik msia camne nak dapat balik kerja. senang ke nak dapat kerja elok kang bila balik msia. sebabnya working experience kat ladang buah tu takkan nak tambah jadi working experience lam resume?

so rasanya kalo nak keje petik buah ni sesuai untuk orang yang baru grad (lom ada keje di msia)..ataupun untuk orang yang dapat unpaid leave daripada current employer.

tapi macam biasa la, semua ni rezeki. ada stengah orang susah nak dpt keje ofis di obersea..ada orang hantar resume kat 1 kompeni je dah terus dpt keje. best betul..memang rezeki masing2..

Reply  cari_cahaya

memang patutnya kena masuk ikut halal..

macam mana kita nyampah tengok ora ...
plja2117 Post at 28-3-2012 05:25

oooo...
terima kasih .
explanation yang sungguh panjang lebar.
Betul cakap u plja, kalau dah ada position yang stabil di sini,
mungkin terpaksa pikir 2 3 kali sebelum decide to move..
takut gi sana silap2 kena jadi fruit picker sampai tua...
yang dikejar tak dapat, dikendong berciciran...
cuma...
niat i, nak upgrade my self..
manalah tahu rezeki tertulis disana..
i ada apply thru agent.. but, still no news yet..
nak gi gamble, tak berani la...
cuma nak tanya u kan,
islamic academic for kids kat sana, ok tak?
walaupun nak kerja kat negara omputih, taknak la anak jadi omputih....

Reply 78# cari_cahaya

salam,

kalau duduk area pak arab, banyak la kelas/sekolah agama. tapi tu la..area arab ni kotor, ramai samseng, macam tak selamat gitu. so decide takmo ddk area pak arab. so since dah tak duduk dekat ngan sekolah agama kena la either ajar sendiri, ataupun cari cikgu agama private, suh datang rumah/kita hantar gi rumah dorang.

anak2 saya, bab agama agak ketinggalan kalau compared dengan cousin2 di msia. sekarang gigih hantar kelas ngaji 2x seminggu (student msia ajar) dan sunday school (cikgu arab ajar). Kat skolah lak baru tahun ni start ada scripture class (cikgu indo ajar). So banyak jugak improvement compare ngan last year. Tapi tu la, anak2 saya pulak ngaji macam orang mualaf..pelik bebenau bunyik dia. maybe sebab cikgu2nya mazhab lain2 kot. ajar sebutan lain2 slang.

good luck mencari keje..kalo nak senang dpt keje thru referral. agen tu tatau la, takat ni kekawan yg keje sini, takde sape yg dpt keje thru agent. semua ikut referral, pastu apply direct kat employer. sama gak ngan spouse/partner dorang. susah nak dpt keje yang bagus. last2 jadik la housewife full time aje. ada la sorang dua yg dpt keje, tapi semua hasil kawan rekmen. takde yg dpt keje hasil apply thru iklan/agensi. ni yang saya tau la..maybe ada..tapi saya tak kenal..heheeee. oohh..btw ini exclude bidang doktor/nursing. Sebab ada kawan doktor & nurse yg dpt keje thru iklan. Tapi bidang ni laen la..gi memana pon senang nak dapat keje..pastu gaji lak besar gilerrrrrr..ish ish..jeles tul.

oo...
tq plja. byk ilmu dapat nih...
u stay which part of oz?
hubby kerja sana?