CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: lavenz87

Sambung phd atau kerja

lavenz87 posted on 6-7-2013 12:29 PM
betul2..dulu x sama dengan sekarang.. sekarang gaji degree pun sgt2 rendah..saya punya first worki ...

uols tpm uitm yeee?

myzatul88 posted on 6-7-2013 11:58 PM
uols tpm uitm yeee?

bukan..yg nie pspm uitm. nati bond jd researcher instead jd lecturer.

lavenz87 posted on 7-7-2013 11:52 AM
bukan..yg nie pspm uitm. nati bond jd researcher instead jd lecturer.

ohh, rsenye mcm teknik2 tu same je ngn tpm. 3.2k gak sbulan. then die bond 7 tahun as lecturer. tp kan, bile fkir2 balik, bahaye jgk kalo x dpt abiskan phd dlm masa 3 tahun tu. kalo nk secure mmg ptt amik offer kerje.. sy pn dh abis pikir psl scholarship ni. diorang kan ckap if x abis 3 +1 tahun tu, kene denda bagai....ni bulan 8 dh nk kahwin. long distance relationship kekdahnya.

lavenz87 posted on 6-7-2013 12:21 PM
your wife sambung phd di mana yer?

UKM.............

Tepuk hati, tepuk kepala..tanya diri sendiri apa kau nak..doctorate dalam umur 32 atau gaji 5k dalam umur 32.

Aku ni dah tak larat nak dengar orang-orang yang tak support aku belajar..
Last-last aku nak bawa diri pergi London sambung kat sana..senang hati aku..
Tapi satu, kau kena firm la..kalau dah buat keputusan, no turning back..jangan nanti dah sambung nak sedih-sedih lak..

GRA..tengok U..U mana kau masuk..masuk UM jangan harap boleh grad kalau takde publish 2 paper..so kalau dalam 3 tahun tu kau boleh yakin untuk dapat publish 2 paper dipersilakan masuk UM..

Kalau tak, sila angkut scholar UITM tu..senang, kau keluar kerja dah terjamin..kena ingat..kau dah keluar ada PhD pun bukan senang-senang boleh dapat kerja macam yang kita nak..orang ada Master sekarang ni dah bersepah..tu pun orang tak pandang..

Rate

1

myzatul88 posted on 7-7-2013 04:41 PM
ohh, rsenye mcm teknik2 tu same je ngn tpm. 3.2k gak sbulan. then die bond 7 tahun as lecturer. tp ...

yer lah..rsanya sama jer ngn tpm tue..betul, kena habiskan dalam masa yang ditetapkan..kalau x, kena pakai duit sendiri lah untuk bayar yuran smua...semua ada pros n cons kan..

Follow Us
Emmm... solat istikharah la...

Minami2013 posted on 12-7-2013 02:37 PM
Emmm... solat istikharah la...

dah buat tapi belum dapt petunjuk..kena keep on doing la..wish me luck..

syaiful posted on 5-7-2013 03:53 PM
just want to share my personal experience
nie dalam sektor korporat lah
actually, as degree hold ...

gaji pensyarah berphD >6k (basic) per month.. elaun 2k.. cer kira.. dengan tak ada kwsp lagi..
gaji cekgu >4k per month...

hehehheheh.. aku nak la keje pensyarah.. cam best.. cam best... Last edited by kelapamuda on 18-7-2013 03:42 PM

lavenz87 posted on 12-7-2013 02:11 PM
yer lah..rsanya sama jer ngn tpm tue..betul, kena habiskan dalam masa yang ditetapkan..kalau x, ke ...

aku rasa elok sambung belajar.. bg aku laaaaaaa...

1) kang da keje (cam aku), da malas nak belajar.. memang la orang kata pokok pangkalnya kita.. tapi.. kalo tak kuat? camno? manusia ni sume lelain..

2) kang kalo ko amik phD.. dah stop, tak payah nak belajar.. phD wat research.. memang botak pale.. tapi ko dapat nikmati hidup ko selama 3 tahun lagi tanpa kerja/ pening pale pasal kerja

3) phD is

Rate

1

kelapamuda posted on 18-7-2013 03:38 PM
gaji pensyarah berphD >6k (basic) per month.. elaun 2k.. cer kira.. dengan tak ada kwsp lagi..
g ...

masing-masing ada pro & cons
dulu-dulu keje cekgu best tapi sekarang nie bukan macam dulu lah
keje da banyak juger.. bapak aku cete dulu betul-betul half day jer kije dan enjoy jadi cikgu nie
keje swasta yang tak best satu - ada epf pastu income tax banyak potong skit

btw, actually aku pun bercita-cita nak ada phd tapi dah kerja nie
manjang tak sempat ajer ler.. huhu

pemerhatian aku, bebudak baru masuk kije sekarang.. execs level lagi2 perempuan ramai master holder
budak kerani pulak, koman-koman ade diploma belaka sudah.. mujur 5 tahun lepas budak dip dapat lagi jadi exec..
budak ada master jarang sekali...

kelapamuda posted on 18-7-2013 03:40 PM
aku rasa elok sambung belajar.. bg aku laaaaaaa...

1) kang da keje (cam aku), da malas nak bela ...

thanks for the opinion..

sekarang dah menjurus nak sambung phd dah pun..decision must be made..

nak tau, kalau sambung master ke phd ke, nak jd staff academic kene cari kerja sendiri ke mcm dapat offer?

mcm aku, aku prefer keje dulu sbb experience tu penting especially dlm technical field, aku plan after 5-8 taun keje aku nak jd JP (jurutera pengajar). offer gaji aku as fresh grad engineering RM1700 je jah (tp aku tolak sbb aku dah kira mcm tak cukup sbb dok kl, mau makan megi aku ari2 hahaha). tp most kawan2 prefer sambung belajo sbb diorg set mind kalau keje fresh grad starting gaji let say RM2300, bayo itu ini tgl la bape sen je.....tp kalau diorg sambung master koman2 mybrain bg RM1500, plus kalau ada SV ada geran dpt la RM1100, kiranya diorg kira jd master student lg kaye dr keje. Siap cakap kat aku lg, suh aku keje kuat2, pastu nnt kalau dia grad master and PHD dia, dia trus jd bos aku, aku just sengih je la and terus tanam semangat aku nak collect sume experiences and license yg ada before dia so that dia tak bleh nak menunjuk2 ngan aku dgn skrol PHD dia tu. muahahhaah

ninnamina posted on 19-7-2013 02:35 AM
nak tau, kalau sambung master ke phd ke, nak jd staff academic kene cari kerja sendiri ke mcm dapat  ...

kalau ikutkan terus bond jadi researcher..saya dulu pernah kerja selama 2 tahun before sambung master. sbb time tue aim nak jadi lecturer.

ramai jugak member2 yang x sambung study tp gaji dh 3k keatas.. tapi mmg kena lompat2 company la..

lavenz87 posted on 18-7-2013 11:46 PM
thanks for the opinion..

sekarang dah menjurus nak sambung phd dah pun..decision must be made.. ...

meh nak tambah bagi panas lagi..

sambung la...
Bila dah kerja nanti pun tetap kena sambung.
macam saya, ingatkan dah lepas master..ok dah la..malas dah nak bljr.
so kawin dan beranak pinak.
after 10years kawin...tup2 kena sambung bljr.
kalau tak pergi skrg..nanti2 kena sambung gak.

tapi 'nanti' tu..masa tu kita dh byk komitmen mcm2.anak lagi.eh..mcm2 la.

pada pendapat aku, kalau orang yang jenis sambung belajar terus tanpa kerja dulu, mungkin dia nak terlibat dalam bidang akademik nak jadi pensyarah atau lain2.

atau pun anak orang kaya yang tak payah kerja sebab takde sebarang keperluan untuk bekerja (bagi parents duit, bayar hutang dan sebagainya)

maaf, mungkin pendapat aku x betul dan bagi orang lain, salah tapi takpe aku terima. ini kan pendapat.

sebab aku bercakap begitu, dulu masa aku belajar ambik degree tengah nak siapkan kerja kursus, aku ada satu pelajar yang tengah buat kerja kursus juga tapi dia ambik master. bila aku tanya kenapa dia ambik master? dia cakap dia tak nak kerja, kalau boleh nak belajar sampai tua. (tapi semua orang tahu dia anak orang kaya tauke balak harta banyak berjuta-juta)

xanderz posted on 19-7-2013 04:58 PM
pada pendapat aku, kalau orang yang jenis sambung belajar terus tanpa kerja dulu, mungkin dia nak te ...

betul2..aku setuju ngn statement ko..ramai gak kwn2 yg mcm tue lah..bila tanya kenapa sambung master , mcm tue lah alasannyer..tapi ada jugak sbb aim nak jadi pensyarah.

itu lah, mmg nak cari yg scholarship..ada elaun utk byr semua komitmen

pinkzara posted on 19-7-2013 03:28 PM
meh nak tambah bagi panas lagi..

sambung la...

oh..mcm tue ek?
even kita masuk industry filed? kena sambung jugak ker?
itu lah..makin lama, komitmen sure makin tinggi kan..
saya pun next year bakal dapat first baby.

apa long-term plan?
nak kerja dlm bidang akademik n research ka?
kalo akademik, maybe sbg PHD trus better..kuar ngan PHD pun umur masih muda gitu..
kalo research-based pun, kalo ada option utk kerja and study at the same time..better jugak..especially technical research..cos nanti nak masuk kerja, kompeni tgk xperience jugak..business card pun nampak cantek nanti...ada PHd kat blakang

tapi kalo planning nya nak masuk normal career path..private...kerja lah dulu..ambik xperience..
paper achievement kalo kat private nih tanpa xperience..value dia tak setinggi yg diharapkan...
paper tuh gunanya utk support experience..cth experience 10 tahun, with PHd in bla bla..that carries a whole lot value compared ngan PHd in bla bla bla, with zero experience..ko dpt fresh grad salary ajer nanti..tak byk..maybe dlm 3500-4K jer

sedihnya bila ada yg cakap study sampai phd pun kalau takda pengalaman kerja tak guna
aku sambung sampai ke phd sebab minat yg mendalam utk belajar, dan mengajarkan pada orang lain.
lepas master, walaupun dapat tawaran dari intel, i choose to become part time lecturer at uitm before continue my phd sebab dapat scholarship.
this is what i want, i choose to do phd bukan sebab nak berlagak, tapi sebab memang i want to learn, i want to know how hard phd is, i like to think, while doing phd, i can think and conduct my research, what i want to know, although sangat banyak up and down in phd life, that is what i want in my life

sory tt, teremo pulak
kira ko ada 3 pilihan sekarang ek?
1. kerja as consultant
2. sambung study bawah scholarship uitm
3. sambung study sambil kerja bawah grant & apply my brain

pendapat aku :
yg mana hati ko lebih nak pada waktu skg? kerja atau sambung study lagi? aku rasa umur ko lebih kurang 27 tahun skg kan? ko perempuan ke ek?
kalau ko rasa nak break dulu dari study life, then try kerja. nanti ko dah bosan kerja, anytime boleh sambung study balik, tapi tak sure la scholarship tu masih menunggu ko atau tak.
tapi antara pilihan no2 dan no3, aku rasa no2 lebih baik.
apapun, pilih jalan yang membuatkan ko rasa bahagia. sekian my 2cent